Proiect didactic, Trăsăturile morale ale persoanei


Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a III-a
Propunător: Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Educaţie civică
Unitatea de învăţare:Trăsături morale ale persoanei
Subiectul: Recapitulare – Trăsăturile morale ale persoanei
Tipul lecţiei: recapitulare
Locul de desfăşurare: sala de clasă

Obiective de referinţă:
1.2- să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu conţinut civic
3.3- să descopere şi să descrie într-o manieră clară şi concisă diferite relaţii sociale din grup;

Obiective operaţionale
Cognitive
O1- să enumere trăsăturile morale ale persoanei prin enunţuri orale sau scrise;
O2- să descrie trăsăturile morale în raport cu situaţiile concrete de viaţă;
O3- să descopere diferitele relaţii sociale de grup;
O4-să identifice atât propriile trăsături morale cât şi pe cele ale colegilor.

Afective
O5-să-şi exprime un punct de vedere personal cu privire la comportamentele identificate

Psiho-motrice
O6- să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul lecţiei.


Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia, jocul, observaţia, ciorchinele, explicaţia, expunerea, eseul de cinci minute, cvintetul
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Mijloace de învăţământ: tabla, caiete, fişe de lucru, desenele elevilor
Numărul de elevi:
Timp : 50 minute

Bibliografie:
-PROGRAME ŞCOLARE PENTRU CLASA A III-A EDUCAŢIE CIVICĂ, aprobat prin  ordin al ministrului nr. 5198 /  01.11.2004
-Dumitru Radu, Gherghina Andrei, Educaţie civică, manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis 2005
-E.Movileanu, M. Cical, Orientări moderne în predarea educaţiei civice, Editura Axa, 2004
























Demersul didactic


Nr.
crt
Etapele lecţiei/
Timp alocat
Ob. op
Activitatea propunătoarei
Activitatea elevilor
Resurse procedurale
Resurse materiale
Forma de ogranizare

Metoda de evaluare

1.

Moment organizatoric/
1 minut

O6
Stabilesc un climat propice desfăşurării activităţii.
Pregătesc materialele necesare.
Se pregătesc pentru ora de educaţie civică
Conversaţia

Frontal

Observaţie sistematică

2.

Verificarea temei
5 minute

O2























Verific tema. Fac discuţii pe marginea ei. Au avut ex. 2/pag. 27 din manual, a cărui cerinţă era să motiveze decizia fiecăruia din cei doi copii, personaje ale unei întâmplări,  de a justifica înaintea părinţilor întârzierea sosirii lor acasă.Le voi cere să citească şi proverbele (subliniez ce e acela un proverb, o învăţătură scrisă de oameni înţelepţi sau din popor, născută din experienţa lor) despre minciună şi adevăr, care fac parte tot din temă, şi de asemenea, voi face aprecieri atât eu cât şi colegii lor, respectiv observaţii vis-a-vis de desenele în care trebuia să-l reprezinte pe personajul lui Carlo Collodi, Pinocchio.
Câţiva elevi citesc rezolvarea exerciţiului din manual. Apoi, alţi elevi vor da citire celor mai frumoase proverbe găsite.
Desenele păpuşii de lemn, Pinocchio, vor fi expuse la panou pentru a fi apreciate de restul colegilor.
Conversaţia







Explicaţia










Expunerea

Turul galeriei



Caietele de temă

















Desenele copiilor
Frontal






Individual

Aprecieri verbale

3.
Captarea atenţiei

5 minute





Le propun spre rezolvare un aritmogrif, pe verticala căruia vor descoperi ce trăsături pot avea persoanele (morale). Vezi anexa 8

Elevii participă la găsirea soluţiei, MORALE.

Conversaţia

Jocul

Aritmogriful aşezat la tablă.

Frontal

Observaţia sistematică

4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

2 minute


Scriu pe tablă data şi titlul lecţiei:,,Trăsăturile morale ale persoanei”, recapitulare.
Atrag atenţia elevilor că astăzi ne vom ocupa de toate trăsăturile morale discutate în orele precedente şi pe care le-am reamintit (încrederea şi lipsa de încredere, respectul şi lipsa de respect, curajul, frica şi laşitatea, bunătatea şi răutatea, sinceritatea şi minciuna). Pe parcursul lecţiei vor trebui să realizeze un scurt text (eseul de cinci minute) care va conţine minim cinci propoziţii despre o anumită trăsătură de caracter a persoanei după cum vor găsi în cerinţa fişei.
Vor lucra în 5 echipe, fiecare din cele 5 echipe va regăsi în fişă una din trăsăturile morale ale persoanei studiată, pe baza căreia va realiza eseul. (Vezi anexele 2, 3, 4, 5, 6).

Elevii ascultă cu atenţie.
Îşi notează data şi titlul în caiete.




.

Conversaţia









Explicaţia














Caietele de clasă

Frontal




























Observaţia sistematică

5.

Reactualizarea cunoştinţelor

20 minute
















O1

O2

O3

O4


































O1









O4












O5

Reactualizarea cunoştinţelor se va face pe baza unei scheme de recapitulare orală, realizată prin metoda CIORCHINELUI.
Scriu pe tablă elementul central al metodei, respectiv
Trăsături morale pozitive ale persoanei. Cer elevilor să amintească fiecare trăsătură studiată în lecţiile anterioare, pe care le voi reprezenta în ciorchine.
La fel voi proceda şi cu trăsăturile morale negative.
 (vezi Anexele 1 şi 2, ciorchinele).
-Încrederea şi lipsa de încredere;(încrederea presupune sinceritate, cinste)
-Respectul şi lipsa de respect;(respectul înseamnă preţuire faţă de o altă persoană)
-Curajul, frica şi laşitatea;
(curajul reprezintă vitejie, îndrăzneală)
-Bunătatea şi răutatea;
(bunătatea înseamnă blândeţe, bunăvoinţă)
-Sinceritatea şi minciuna.
Sinceritatea înseamnă a spune adevărul).
Le cer să-mi dea pe rând un exemplu reprezentativ pentru fiecare trăsătură în parte, urmărind prin aceasta să descoperim împreună criteriile de diferenţiere a unor persoane. Exemple pot fi luate personajele din poveşti, desene animate ori chiar ale lor, personale sau ale colegilor. Să prezinte situaţii în care chiar au dovedit că posedă acea trăsătură.
  Voi insista doar pe explicarea termenilor care ţin strict de trăsăturile morale ale omului.



Îi voi împărţi pe cinci grupe şi le cer să realizeze un eseu scurt, de minim cinci propoziţii având ca temă, una din următoarele trăsături morale:
Grupa 1.Încrederea şi lipsa de încredere;
Grupa 2.Respectul şi lipsa de respect;
Grupa 3.Curajul, frica şi laşitatea;
Grupa 4.Bunătatea şi răutatea;
Grupa 5.Sinceritatea şi minciuna;
Fiecare din aceste teme se va regăsi în câte o fişă pe care o va primi fiecare grupă.
  După realizarea tuturor celor cinci eseuri, cer unui elev (reprezentantul grupei) să citească eseul realizat.
Se fac aprecieri de către colegi şi se determină modul de lucru, dacă într-adevăt au dezbătut corect (satisfăcător) trăsătura morală respectivă.
Elevii participă la realizarea ciorchinelui de pe tablă dând exemple de astfel de situaţii din care să reiasă trăsătura morală respectivă.







Exemple:  încredere
Atunci când merg la concursuri şcolare au încredere în propriile forţe.
Atunci când salută pe cineva dovedesc că îi poartă respect acelei persoane.
Aviatorii dau dovadă de curaj atunci când se avântă în zbor cu aeronavele.
Fata moşului dovedeşte bunătate atunci când îi ajută pe cei care îi cer sprijinul.
Sinceritatea rezultă din atitudinea lor de a spune mereu adevărul, chiar dacă au făcut o greşeală






















Elevii se grupează după indicaţia propunătoarei şi realizează cerinţa dată

Elevii lucrează la realizarea eseului, după cerinţa fişei.
(vezi anexele 2, 3, 4, 5, 6).















Fac aprecieri vis-a-vis de lucrările colegilor din celelalte grupe.
Dau calificative (oral) fiecărei grupe.















Ciorchinele








Conversaţia






















































Expunerea
























































Fişele cu tematica eseului








Frontal















































Pe grupe

















Aprecieri verbale




Încurajare














































Eseul de cinci minute





Observaţia sistematică








Aprecieri verbale

6.

Realizarea
feed-back-ului

8 minute



O1
Le cer să realizeze un cvintet având ca element central cuvântul persoana.
Le voi cere elevilor să aleagă 3 însuşiri ale persoanei de forma: frumoasă, de exemplu, iar la verbe să scrie o acţiune a persoanei de forma cântând, de exemplu, iar la final să găsească un cuvânt care să aibă acelaşi înţeles cu persoana. Le voi scrie pe tablă cei 5 paşi ai cvintetului, astfel:
1-persoana
2-două însuşiri ale persoanei
3-trei acţiuni pe care le poate face persoana de forma: cântând
4-o propoziţie despre persoană alcătuită din patru cuvinte
5-un cuvânt cu acelaşi înţeles ca cel de la punctul 1 sau un cuvânt care denumeşte o acţiune de-a sa.
Le cer să citească cvintetele realizate.
Exemple de posibile cvintete:
1)-persoana
-delicată, respectuoasă
-tolerând, încurajând, oferind
-Este o fiinţă  respectuoasă.
-există

2) -persoana
-frumoasă, curajoasă
-acceptând, sfătuind, afirmând
-Îi place să trăiască.
-gândeşte
Îi întreb care cvintet le-a plăcut mai mult.

Elevii realizează cvintete.
Se citesc cvintetele.
Se vor aprecia cele mai reuşite.
Exemple:
1)Persoana
Frumoasă, sinceră
Învăţând, respectând, salutând
Este un om adevărat.
Trăieşte

2)Persoana
Drăguţă, încrezătoare
Onorând, ajutând, ascultând
Îşi ajută mereu semenii.
Omul
























Elevii cu cele mai frumoase cvintete vor fi aplaudaţi de colegi.

Explicaţia




























Expunerea














Conversaţia

Caietele de clasă ale elevilor


Individual

































Cvintetul









Observaţia sistematică
















Aprecieri verbale













Aplauzele
Colegilor




7.

Evaluarea

7 minute

O1









O2






Le dau spre rezolvare o fişă ce va cuprinde următoarele exerciţii (vezi anexa 7)
1. Completează spaţiile libere cu termeni potriviţi:
a)Trăsătura morală opusă minciunii este.....
b)Frica înseamnă uneori....
c)Salutul este o formă ....

2. Scrie trei trăsături morale ale fetei moşului, din povestea Fata babei şi fata moşneagului, de Ion Creangă.

3. Scrie un proverb din care să reiasă o trăsătură morală a unei persoane.

Elevii vor rezolva fişa.
1.
a).....sinceritatea
b).....lipsa curajului
c).....de respect







2.Harnică, frumoasă şi bună.


3.Omul bun e ca pâinea de grâu.

Explicaţia












Conversaţia

Fişa de evaluare

Individual










Autoevaluare


8.

Încheierea activităţii

2 minute

Le anunţ tema pentru acasă.
De la pagina 28 vor rezolva exerciţiul 3, care constă în a identifica dintr-un text trăsăturile morale ale unui personaj. Le explic cerinţa.
Fac aprecieri faţă de modul cum s-au prezentat la activitatea din zi, iar celor care s-au evidenţiat îi propun doamnei învăţătoare pentru  calificative.

Ascultă cu atenţie, îşi notează tema.



Conversaţia


Explicaţia



Manualul


Frontal



Aprecieri verbale

Calificative

Diplome




Un comentariu:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.