Educatie pentru sănătate în domeniul igienei orale




 














































                              



 

Proiect didactic

 

 

Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 20.10.2021

Clasa: I

Propunător: Florean Cornelia

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învăţare: Toamna, în lumea plantelor

Subiectul  lecţiei: Ne jucăm cu sunetele şi literele învăţate!

Tipul lecţiei: Recapitulare - consolidare

Discipline integrate: MEM, AVAP;

Competențe specifice:

Comunicare în limba română

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;

 

Matematică și explorarea mediului

5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii;

 

Arte vizuale și abilități practice

1.1.  Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

 

   Obiective  operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

-cognitive:

 

O1- să numească cuvinte folosind litera indicată;

O2 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, silabe, propoziții date;

O3 – să scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziții;

O4 – să descopere cuvinte noi după criterii date, folosind  litera/ silaba indicată;

O5 – să completeze corect propoziții lacunare;

 

- psiho-motorii                

O7- să păstreze poziţia corectă în timpul scrisului;

 

- afectiv-atitudinale:

O8 – să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală.

 

Strategia didactică:

Metode şi procedee:

-ciorchinele, jocul, conversaţia, explicația, exerciţiul, activitatea independentă,  autoevaluarea;

Forme de organizare: frontală, independentă;

Resurse:

- materiale: Comunicare în limba română - manuale,  jetoane cu silabe,  fişe de lucru, recompense;

- bibliografice:

- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa I, 2013;

- Manual clasa I- CLR, Ed. Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018;

- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;

- umane: elevi  23

- temporale: 50 minute 


Desfăşurarea activităţii

 

Nr.

Crt

Ob.

Op.

Etapele lecţiei/timp

Organizarea situaţilor de învăţare

Metode şi procedee

Mijloace

de învăţământ

Forma de organizare

Metode și instrumente de evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

 

 

1.

 

Momentul organizatoric

1 min

        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.

   Se pregătesc pentru începerea activităţii de comunicare în limba română.

 

Manuale CLR

Frontală

Observarea

 

2.

 

Verificarea temei

 2 min.

 

Verific cantitativ  realizarea temei.

Elevii prezintă caietele cu tema efectuată.

 

Caietele de temă

CLR

Frontală

Aprecieri verbale

3.

O1

 

 

Reactualizarea cunoștințelor

 

5 min.

Ce este litera, copii? (semnul grafic al sunetului)

Haideți să ne jucăm cu câteva litere!

Pe o coală de flipchart expun în fața clasei un ciorchine în centrul căruia se află scris cuvântul LITERE.

Pe sateliții ce pleacă din centru sunt scrise diferite litere deja învățate. Elevii vor denumi oral cuvinte care încep/ conțin sunetul indicat de litera respectivă.

Elevii răspund conform sarcinii enunțate de propunătoare.

Ciorchinele

Fișă flipchart

 

Panou

 Frontală

 Aprecieri verbale

 

 

4.

 

Captarea  atenţiei

 

1 min.

 Ghici, ghicitoarea mea !

 

Uriaș cu nasul mare

Poartă oameni pe spinare.

Elevii răspund : elefantul.

 

Expunerea

Textul ghicitorii

 

Frontală

 

Observarea

 

 

5.

 

Anunţarea temei şi a obiectivelor  

1 min

     Anunţ tema lecţiei:

     Sunetele şi literele învăţate, vom citi cuvinte, propoziţii, ne vom juca jocuri folosindu-ne de multe din cunostințele acumulte.

    Ascultă cu atenţie titlul lecției și obiectivele vizate. .

Explicaţia

 

Frontală

Observarea

 

 

6.

 

 

 

O2

 

O3

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dirijarea activităţii

 

25 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe tablă sunt expuse jetoane cu următoarele silabe: ma, Ma, Mi, mi, Ta, ta, Ti, ti, A, a.

 Sarcinile elevilor vor fi:

1.Ordonați silabele pentru a forma cuvinte.

2. Scrieți în caiete cuvintele descoperite.

3. Alcătuiți oral propoziții cu toate cuvintele descoperite.

 

 

Elevii vor primi următoarele fișe de lucru pe care le vor lipi în caiete și le vor rezolva.

 

 

 

 

 

Adaugă  enunțurilor cuvântul potrivit din paranteză:

 

Mara este sora ......

 

Mama  mea e 

 

Eu  iau  mamei  o.............

 

El este .........................

 

............. ...... e un nume?

(Titi , mea, ie, tata, Mimi)

 

 

Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor propunătoarei.

Elevii solicitați vin la tablă și scriu cuvintele.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Exerciţiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exerciţiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jetoane cu silabe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișă de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișă de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

Independentă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

O3

 

Evaluarea

activității

 

10    min.

Elevii vor primi următoarea dictare:

a, A, m, M, t, T, i

ma, ta, mi, ei, ia

mama, tata, mea

 

Elevii după finalizarea sarcinii, se autocorectează cu ajutorul propunătoarei.

 

 

Exercițiul

 

 

 

Caietele de clasă

 

 

Independentă

 

 

 

Autoevaluare

 

 

8.

 

Încheierea activității

 

5 min.

   Fac aprecieri individuale şi colective.

  Anunț elevilor: Tema pentru acasă.

 

 

Activitate în completare:

 

Redă în desen și culoare răspunsul ghicitorii de la începutul activității. ( elefantul).

 

Elevii ascultă aprecierile propunătoarei și explicația  temei.

 

Elevii redau printr-un desen elefantul. 

 

Explicația

 

 

Jocul

 

Caiet de lucru CLR

 

frontală

 

Aprecierea verbală, colectivă şi individuală

Acordare de calificative

 



 

 

 

Fișă de lucru (dirijarea învățării)

 

 

 

 

 

Adaugă  enunțurilor cuvântul potrivit din paranteză:

 

Mara este sora ..................................

 

Mama  mea e  ……………… ..........

 

Eu  iau  mamei  o..............................

 

El este .............................................

 

............. ...... e un nume?

(Titi , mea, ie, tata, Mimi)

   Evaluare

 Textul dictării:

a, A, m, M, t, T, i

ma, ta, mi, ei, ia

mama, tata, mea

 

 

 

 

 

 

 

 

CIORCHINE