Proiect didactic, Figuri geometrice

Unitatea de învăţământ:
Data:
Propunător:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie
Subiectul lecţiei: Figuri geometrice
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

Obiective de referinţă: 
 2.2. să recunoască forme plane şi spaţiale; să clasifice figuri geometrice sau obiecte după criterii variate;
 2.1. să stabilească poziţii relative ale obiectelor în spaţiu;

Obiective operaţionale

Cognitive:
O1-să recunoască triunghiul, pătratul, cercul şi dreptunghiul;
O2-să descrie figurile geometrice învăţate;
O3-să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele geometrice învăţate;
O4-să identifice interiorul şi exteriorul unei figuri geometrice date;
Afective:
O5-Să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;   
Psihomotric:
O6-să  contureze corect figurile geometrice învăţate;


Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia, jocul, explicaţia, observaţia , exerciţiul, aprecierea verbală, încurajarea
Materiale şi mijloace didactice: manual, caietele elevilor, fişe de lucru
Forma de organizare: frontal, individual
Resurse:
Umane: 16 elevi
Temporale: 45 minute
Bibliografice:
-Rodica Chiran, Matematica, manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis
-Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, M.E.C., BUCUREŞTI, 2004
-Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii la ciclul primar, Editura Paralela 45, Braşov, 2001






























DEMERSUL DIDACTIC







Nr. crt.

Secvenţele   lecţiei/ timp

Ob.
op

Activitatea propunătoarei

Activitatea elevilor
Strategii

Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizare
1.
Moment organizatoric
1 min.

O5
Se asigură condiţiile organizatorice necesare unei bune desfăşurări a lecţiei.
Elevii se pregătesc pentru ora de matematică.
Conversaţia

Frontal
Observarea
sistematică
2.
Verificarea temei pentru acasă
3 min.



Verific cantitativ şi calitativ tema, prin citirea orală de către elevi, fac aprecieri, corectez eventualele greşeli.

Elevii îşi corectează tema, acolo unde au greşit.

Conversaţia
Caietele de teme ale elevilor

Frontal

autoevaluare
3.
Captarea şi orientarea atenţiei

5 min.


O1



Captez atenţia elevilor cu ajutorul unei fişe, unde este desenat un clovn, pe haina căruia elevii vor colora figurile geometrice după cerinţe:
-cu verde pătratele
-cu galben triunghiurile
-cu albastru cercurile
Vezi Anexa 1



Elevii colorează fişa, după indicaţia cerută de propunătoare.




    Jocul



Fişă individuală



Frontal

Individual


Observarea
Sistematică

Aprecieri verbale

4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min.


O5

Anunţ titlul lecţiei “Figuri geometrice”şi îl voi scrie pe tablă. Le amintesc elevilor că vom încerca să consolidăm cunoştinţele despre figurile geometrice studiate, iar dacă vor fi atenţi pe parcursul lecţiei, şi dacă vor răspunde corect la cerinţe, la final vor primi o diplomă. Cer elevilor să noteze în caiete, titlul lecţiei.


Elevii îşi notează în caietele de clasă titlul lecţiei.



Conversaţia



Frontal


Observarea sistematică

Încurajarea
5.


Reactualizarea
cunoştinţelor

3 min.

O1







O2



O6



O3
Le expun jetoane în forma
următoarelor figuri geometrice :
a)                 b)               



 c)                  d)
 



şi le cer să denumească fiecare formă:

Le voi cere elevilor să îmi descrie fiecare figură:
1-      Câte laturi are pătratul?
2-      Câte laturi are triunghiul?
3-      Cum sunt laturile dreptunghiului?
4-      Cu ce asemănăm cercul?












Elevii vor răspunde:
a- pătrat/ 1. patru laturi
b- triunghi/2. trei laturi
c-dreptungi/3.egale două câte două
d-cerc/ seamănă cu o minge






Conversaţia




Exerciţiul







Jetoane cu forme geometrice






Frontal







Observarea sistematică
6.
Dirijarea învăţării

15 min.





O1



O4



O6








1)Voi desena la tablă figurile geometrice din anexa 2.
şi le cer să rezolve cerinţele:
a)câte cercuri sunt în interiorul dreptunghiului?
b) câte pătrate sunt în exteriorul dreptunghiului?
c) câte triunghiuri sunt în exteriorul şi în interiorul dreptunghiului?
d) câte figuri geometrice sunt în interiorul dreptunghiului?
e) câte cercuri şi pătrate sunt în
exteriorul dreptunghiului?



Voi continua cu ex.2) :

70
20    25



 
 




Le cer să afle:
-diferenţa numerelor din interiorul pătratului:
-suma numerelor din exteriorul triunghiului şi interiorul dreptunghiului;
1)Elevii vor rezolva anexa 2 astfel :
a)-4 cercuri sunt în interiorul dreptunghiului;
b)-2 pătrate sunt în exteriorul dreptunghiului
c)-8 triunghiuri sunt în interiorul şi-n exteriorul dreptunghiului
d)-11 figuri sunt în interiorul dreptunghiului
e)-5 cercuri şi pătrate sunt în exteriorul dreptunghiului














Rezolvările de la ex. 2 vor fi:
70-20=50
9+5+30+21=65







Exerciţiul









Frontal





Observarea sistematică







7.

Obţinerea performanţei

5 min.









O4




O6

Le voi da spre rezolvare o fişă, vezi anexa 3, care conţine următoarea cerinţă:

Desenează:
a)      patru pătrate în interiorul cercului
b)      trei dreptunghiuri în exteriorul triunghiului
 






-După rezolvarea pe fişe, numesc elevi ca să o rezolvăm şi la tablă, iar ceilalţi  se vor verifica astfel.


Elevii rezolvă fişa.














Elevii numiţi de propunătoare desenează la tablă cerinţa exerciţiului.



Explicaţia



Exerciţiul  



Fişe de lucru





Individual











Frontal




Probă scrisă

autoevaluare
8.

Asigurarea retenţiei şi a transferului

3 min.

O1



O2


Adresez următoarele întrebări:
1-Ce figuri geomerice am studiat noi?
2-Câte laturi are pătratul? Cum sunt ele?
3-Câte unghiuri are un triunghi?
4-Câte laturi are dreptunghiul? Cum sunt laturile sale?

Elevii vor răspunde la întrebări:

1.pătratul, drpetunghiul, cercul, triunghiul
2.patru laturi, egale

3.trei unghiuri
4.patru laturi, egale 2 câte două


Conversaţia




Frontal



Observarea sistematică

Aprecieri verbale


9.

Evaluarea

7 min.






O1










O4


O6
Le voi  da spre rezolvare o fişă de lucru ( vezi anexa 4) care va avea următoarele cerinţe:

1.Continuă şirul figurilor geometrice:































2.
Află:
a.suma numerelor din exteriorul cercului
b.diferenţa numerelor din interiorul cercului

Oval: 232

607
19
                         
                                                                                                 
                                   700

                                                                                Le comunic itemii de evaluare:
-pentru rezolvarea corectă a primei cerinţe a fişei, vor primi calificativul Suficient;
-pentru rezolvarea corectă a primei, şi încă una, din celelalte  2( a sau b)  cerinţe ale fişei, vor primi calificativul Bine;
-pentru toate cele 3 cerinţe ale fişei vor primi calificativul Foarte Bine;


Elevii lucrează pe fişă.



Explicaţia



Fişe de evaluare


Individual

Evaluare scrisă
10.
Încheierea
activităţii

2 min.

Propunătoarea face aprecieri şi observaţii despre cum s-au comportat elevii la activitate.
Se anunţă tema pentru acasă, din caietul special, toate ex. de la pag. 94 (vezi anexa 5)
Le ofer explicaţii pentru rezolvare.
Elevii care s-au evidenţiat vor primi diplome cu menţiunea: Matematicianul Zilei

Elevii sunt atenţi, îşi notează tema.

Conversaţia

Diplome

Frontal

Aprecieri verbale

Încurajarea elevilor care nu au fost activi la lecţie.



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.