PROIECT DIDACTIC, Substantivul

Data :
Unitatea de învăţământ:
Clasa : a IV-a
Propunător :
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba română
Unitatea de învăţare : Spaţiul şi timpul în povestire
Subiectul : Substantivul
Tipul lecţiei: sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Numărul de elevi: 27
Resurse temporale: 50 minute

Obiective de referinţă:
           1.3- să sesizeze  structurile gramaticale corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat
           2.5- să integreze adecvat în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate
           3.6- să recunoască în textele studiate elemente de construcţie a comunicării învăţate

Obiective operaţionale:
Cognitive :
O1-  să completeze corect schema dată despre substantiv  precizând felul, genul, numărul şi funcţia sintactică
O2- să identifice substantivele dintr-un text
O3- să formeze propoziţii cu substantive date
O4-să  analizeze substantivele dintr-un text dat
O5-să alcătuiască propoziţii după o schemă dată
O6-să transforme adjective şi verbe în substantive
Afective :
O7 -Să participe cu interes la lecţie

Psiho-motrice:
 O8 -să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul lecţiei.


ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
Metode  si  procedee: exerciţiul, problematizarea, ciorchinele, observaţia, explicaţia, conversaţia , jocul didactic.
Forme de organizare :  frontal, individual şi pe grupe
Mijloace de invatamant: fişe de lucru,  planşă cu aritmogrif


BIBLIOGRAFIE:
 -Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar
 -Nuță, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis, București, 2000
 -Sofia Dolbra, Carmen Ciobanu, Manual de limba şi literatura romană, clasa a IV-a, Editura Humanitas
























Demersul didactic

 


Nr.
crt.

Etapele lecţiei/
timp alocat

Ob.
op.

Activitatea propunătoarei

Activitatea elevilor

Resurse
procedurale

Resurse
materiale

Metode de evaluare/
Forma de organizare

1.
Moment
organizatoric
1 minut

O8
Asigur un climat propice desfăşurării activităţii.
Fac prezenţa.
Elevii îşi pregătesc materialele necesare activităţii.

Cărţile şi caietele de limba română.
Observare sistematică/

Frontal


2.

Captarea
atenţiei/ verificarea temei
5 minute



O1
Le dau la tablă, pe o planşă mare,  spre rezolvare un aritmogrif. Vezi ANEXA 1(pagina 10).
Vor primi aritmogriful şi pe fişe şi-l vor completa în acelaşi timp cu tabla. Vor lucra câte doi elevi pe fişa cu aritmogriful.
În acest timp verific cantitativ şi calitativ (la o parte din elevi) tema, după ce mă asigur că nu au întâmpinat probleme în rezolvarea ei.
Elevii participă la rezolvarea aritmogrifului din fişă.
Câte un copil va citi definiţia rebusului, apoi va răspunde şi va trece la planşă ca să-l completeze.
Ei lucrează şi la tablă pe o coală albă unde vor folosi markerul pentru a nota răspunsurile corecte .

Jocul



Fişe pentru grupe de doi elevi, planşa de la tablă.
Probă practică/

Frontal  Individual
În perechi

3.

Anunţarea temei şi obiectivelor
operaţionale

2 minute


O7
Pornind de la soluţia pe verticala a-b, SUBSTANTIVUL, voi anunţa că vom face exerciţii de recunoaştere şi analiză a acestei părţi de vorbire. Este o lecţie de consolidare şi vom face cât mai multe aplicaţii pentru a ne fixa cunoştinţele despre substantiv, să îl recunoaştem în texte, să îi stabilim felul şi numărul. Scriu pe tablă data şi tema lecţiei, respectiv Substantivul.


Elevii scriu în caiete data şi titlul lecţiei.
Sunt atenţi la propunătoare.

Explicaţia


Caietele elevilor, tabla
Observaţia sistematică
/
Frontal



4.


Dirijarea
învăţării

20 minute









O2











O1
O2

O1
O2










O2








O2






































O3









O6










O3













Propun spre rezolvare la tablă un CIORCHINE despre substantiv, care va conţine toate informaţiile cu privire la această parte de vorbire.
Vezi ANEXA 2 (pag.11)
După fiecare răspuns corect le voi cere elevilor să dea şi exemple.
Cerinţele ciorchinelui vor fi:
-Ce este substantivul?



-De cate feluri este substantivul?

-Ce denumeste substantivul comun? (cer exemple)


-Ce denumeste substantivul propriu? Dati-mi exemple de substantive proprii!






-Câte numere are substantivul?(cer exemple)



-Cate genuri are substantivul? (cer exemple)



Daţi exemple de substantive ce denumesc:
-fiinţe: floare, om
-lucruri: tablou,pix…
-fenomene ale naturii:ceaţă ploaie, brumă..
-însuşiri:frumuseţe, urâţenie
-stări sufleteşti:
bucurie,tristeţe,durere 
-acţiuni:lupta, cântatul, defilare, mersul;

În timpul completării ciorchinelui de la tablă, voi aşeza pe banca fiecărui elev o fişă care va conţine următoarele exerciţii, pe care le vom rezolva la tablă, pe rând.
Vezi ANEXA 3. (pag.12)
Rezolvarea o vom scrie la tablă şi elevii şi-o vor nota în caietele de clasă.
Anexa va conţine următoarele exerciţii:

1.Alege forma corectă :
Toamnele  bogată a trecut .
Toamna

De pe coama   dealurilor
se zăreşte iarna .
                      dealului 
Au plecat pasărea    călătoare .
                 păsările

Iernile   friguroasă a sosit .
Iarna

2.   Căutaţi substantivele din următorul şir de cuvinte şi grupaţi-le pe categoriile date:
chitara, vine, copil, eu, carte, aleargă, oaie, brumă, ploaie.

fiinte /lucruri /fenomene ale naturii
…………………………………

3.Schimbaţi verbele şi adjectivele în substantive :
bucuros-
tânăr-
liniştit-
a lumina-
se plimbă-
a vorbi-


Alcătuiţi enunţuri cu cuvintele :
păsările, Mihai, alune, Sora- soarelui.
Analizează aceste substantive.





Elevii vor răspunde:







Substantivul este partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii, stări sufleteşti, acţiuni.

Substantivul este de două feluri:comun si propriu
Substantivul comun denumeste obiecte de acelasi fel.( masă, carte)

Substantivul propriu denumeste aumite fiinţe, lucruri, pentru a le deosebi de celelalte din clasa lor, fiind nume de persoane, de localităţi, de ţări, de animale etc.
(Maria, Dunărea, Grivei, Brăila)
Substantivul are două numere: singular si plural
Sg. copil/ pl.copii
Sg.măr/ pl. mere

Substantivul are trei genuri: feminin, masculin şi neutru.
(fem. masă/ mas. copil/ neutru scaun)

Elevii dau exemple conform cerinţei propunătoarei.






















Elevii rezolvă exerciţiile propuse.

Toamna bogată a trecut.

De pe coama dealului se zăreşte iarna.

Au plecat păsările călătoare.

Iarna friguroasă a sosit.





Fiinţe= copil, oaie
Lucruri =chitara, carte
Fenomene = brumă, ploaie





Elevii schimbă forma gramaticală a cuvintelor date.
Bucurie
Tinereţe
Linişte
Lumină
Plimbare
Vorbă

Elevii alcătuiesc propoziţii cu substantivele date şi le analizează.
Păsările ciripesc în crâng.
Mihai merge la şcoală.
Veveriţa strânge alune.
Sora-soarelui o ajută pe Lizuca.
Păsările=s.com, plural, feminin
Mihai= s. propriu, masculin
Alune=s.com, plural, feminin
Sora-soarelui=s.propriu, feminin.




Ciorchinele

Exerciţiul


Conversaţia














Conversaţia

Exerciţiul






























                          











Exerciţiul














Exerciţiul









Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea








Exerciţiul



Tabla clasei




















































Fişe

Tabla

Caietele elevilor



Aprecieri verbale



















Aprecieri verbale























Observaţia sistematică


Aprecieri verbale

              






























Aprecieri verbale

 /

Frontal
Individual


5.

Obţinerea performanţei

3 minute


O6

Se cere elevilor să alcătuiască o propoziţie după schema următoare :

S   +    p.sec.  +   P  +   p.sec
S.com   adj.        V       s.com.  
                         
Schema o voi scrie pe tablă iar elevii vor nota rezolvarea pe caietul de clasă al unui membru al grupei.
Elevii formulează enunţul respectând schema dată.
Un elev vine la tablă şi scrie un enunţ potrivit.
Trandafirii roşii au înflorit în grădină.
Explicaţia

Exerciţiul


Problematizarea



Caietele de notiţe
Se lucrează în perechi de câte 2 elevi.

Monitorizare

Încurajare


6.

Realizarea feed-back-ului

7 minute


O2





Le propun un joc, pe grupe (fiecare rând va fi considerat o grupă).
Primul copil spune un substantiv, iar următorul elev va rosti un substantiv care va începe cu sunetul de final al substantivului rostit anterior. Se va omite cele care se termină cu sunetul ,,î” şi  se va continua cu un substantiv care va începe cu sunetul ,,i” în această situaţie, ştiut fiind faptul că nu există cuvinte care încep cu sunetul ,,î”. Dacă un elev nu ştie să spună un substantiv, grupa sa va fi depunctată.
Elevii vor participa cu interes.
De exemplu: primul substantiv rostit de către elevul care va da startul jocului, dacă va fi ,,casa”, se va continua cu ,,alune”, apoi ,,elefant”, topor” etc.



  Jocul




Aprecieri verbale

Se lucrează pe grupe.

7.

Evaluarea

10 minute

O2

O4
Se dă elevilor spre rezolvare o fişă de evaluare a cunoştinţelor. Mă asigur că au înţeles cerinţa.
Vezi anexa 4 (pag.13)
Le cer după rezolvare  să schimbe fişa cu colegul şi să se corecteze unul pe celălalt.

Elevii rezolvă fişa de evaluare.
Explicaţia



Activitate
individuală

Fişe de evaluare

Evaluare în perechi


8.


Încheierea
activităţii
2 minute

Fac aprecieri faţă de modul în care au răspuns la ora de limba şi literatura română. Voi acorda diplome elevilor care s-au evidenţiat pe parcursul orei.
Se stabileşte tema pentru acasă şi se dau câteva detalii cu privire la modul de rezolvare.

Elevii ascultă aprecierile şi primesc diplomele de participare la lecţie.
Elevii notează tema pentru acasă. Vor primi un exerciţiu din manual.

Conversaţia

Diplome

Aprecieri verbale
Calificative



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.