Proiect didactic - Periuța de dinți și dantura - colaj

 

PROIECT DIDACTIC

 

Unitatea de învățământ:

Data: 31. 03. 2021

Clasa: a II-a B

Propunător: 

Aria curriculară: Arte şi tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Jurnalul unei plante

Subiectul lecției: Periuța de dinți și dantura - colaj; tehnici simple de prelucrare a hârtiei

Mijloc de realizare:  tăierea, mototolirea și lipirea hârtiei

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi

Discipline integrate: AVAP, CLR, MM

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

 

Arte vizuale și abilități practice

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate;

 

Comunicare în limba română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

 

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv;

 

Obiective operaționale:

Cognitive:

O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării, enumerându-le;

O2 – să precizeze etapele de lucru, tehnica decupării, mototolirii și lipire a hârtiei   

Psiho-motrice:

O3 –să aplice corect tehnica de decupare / mototolire/ lipire a hârtiei pentru realizarea modelului propus;

O4  -să realizeze lucrările propuse, încadrându-se în timpul optim;

O5- să manevreze cu ușurință materialele de lucru  

 

Afective:

O6 -să manifeste simț estetic în realizarea lucrării;

O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea proprie;

 

 

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul;

FORME DE ORGANIZARE:  frontală, independentă;

RESURSE MATERIALE: șablon dantură și periuță de dinți, planșă model, foarfece, lipici, emoticoane, computer, fond muzical, boxe audio ;

RESURSE TEMPORALE:  40 de minute

RESURSE UMANE: 21 elevi

Bibliografie:

- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa a II-a, București 2013;

-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;

 

           


DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

Crt.

Etapele lecției / timp

Ob. Op.

Activitatea propunătoarei

Activitatea

elevilor

Metode și

procedee

Mijloace didactice

Forme

de

organizare

 

și         Metode și instrumente de evaluare

 

1.

Moment

organizatoric

3 min.

 

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.

 

Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.

 

 

 

 

 

frontală

 

observarea

 

2.

Captarea

atenției

 

2 min.

 

Citesc  elevilor o ghicitoare.

Le solicit răspunsul.

 

E micuță și zglobie,

Pe zi, cam de două ori,

Pentru dinți face-o magie

Și devin strălucitori.

 

Elevii ascultă cu atenție ghicitoarea.

 

Răspunsul este:

Periuța de dinți

 

 

Jocul

 

Textul

ghicitorii

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor

1 min.

 

Pentru că pe parcursul zilei am vorbit despre igiena personală, respectiv igiena dinților, anunț elevii că vor face un colaj cu tema:

Periuța de dinți/ dantura

Elevii ascultă cu atenție.

Explicația

 

Frontală

observarea

 

4.

 

Dirijarea învățării

 

20 min.

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

O4

 

 

O5

 

 

O6

           

Intuirea modelului şi a materialelor

Prezint lucrarea model – Periuța de dinți/ Dantura

 

Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e confecţionat modelul;

 

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru

Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:

  1.Decuparea hârtiei pentru realizarea periuței;

2. Lipirea periuței pe suportul din hârtie;

 3.Decuparea cavității bucale;

4. Plierea cartonului cavității bucale

5. Desenarea dințișorilor pe spațiul cavității;

6.Mototolirea hârtiei pentru realizarea dințișorilor;

7.Lipirea dințișorilor pe spațiul cavității bucale pentru realizarea danturii;

 

Verbalizarea etapelor de lucru

Se vor repeta etapele de lucru.

Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.

,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.

Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/                           Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/                                  Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/

 

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi

Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie;

Fac observaţii asupra modului de folosire a materialelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.

Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;

Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiţii muzicale.

 

 

  

-Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.

-Observă, cu atenţie, modelul prezentat.

-Precizează ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări.

-Sunt atenți la explicațiile primite.

-Repetă etapele de lucru pentru realizarea lucrării.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Efectuează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.

 

 

-Elevii realizează colajul cu ajutorul materialelor expuse, apelând la propria imaginaţie și creativitate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demonstrația

 

 

 

 

Instructajul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

șabloane

periuțe

 

sablon

dantură

 

hârtie creponată albă

 

foarfece, lipici

 

 

Planșa model

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzică de fundal

 

Computer

 

Independentă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

5.

Evaluarea

activității

 

10 min.

 

 

O7

Voi anunţa încetarea lucrului, după ce timpul destinat acestei etape din activitate este scurs.

 

Invit elevii de pe fiecare rând (R1/ R2 etc.) să iasă în față cu propriile lucrări pentru a le arăta colegilor.

Elevii din băncuțe îi vor aplauda și vor aprecia corectitudinea lucrărilor.

 

  

Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării   lucrării,

originalitate, de acuratețe și încadrarea în timp.

Încetează realizarea lucrării.

 

 

 

Fiecare elev își prezintă  lucrarea în fața clasei.

 

Imită periajul dinților folosind propriile lucrări.

 

 

 

Jocul

 

 

Lucrările finale ale elevilor

 

 

Post-it-uri

 

 

Frontală

 

 

 

Aprecieri verbale

 

Aplauze  

 

6.

 

Încheierea

activității

 

4 min.

 

 

 

Se fac aprecieri individuale şi generale

 

Acord calificative elevilor care au lucrat corespunzător.

Dau tonul unui cântec despre igiena dinților, iar copiii execută mișcările sugerate de versurile cântecului.

https://www.youtube.com/watch?v=e12FCoR-t_M&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

 

 

Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.

 

 

Conversația

 

 

 

 

 jocul   

 

Laptop

 

Boxe

Cd cu pozitivul cântecului

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

Calificative

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Proiect didactic - Împărțirea numerelor naturale în concentrul 0-100; Igiena dinților;

 

PROIECT DIDACTIC

 

Unitatea de învățământ:

Data: 31.03.2021

Clasa: a II-a B

Propunător:

Aria curriculară: Matematica și știinte

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Împărțirea numerelor naturale

Subiectul lectiei: Împărțirea numerelor naturale în concentrul 0-100; Igiena dinților;

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

Discipline integrate: CLR, AVAP;

Competențe specifice:

Matematică și explorarea mediului

1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

4.2.Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple;

5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

 

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate

 

Arte vizuale și abilități practice

2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul lecției cât și la sfârșitul acesteia, elevii vor fi capabili:

Cognitive :

O 1: să efectueze corect împărțirile în concentrul 0-100;

O2: să recunoască activitățile specifice unei igiene dentare corespunzătoare;

O3 : să utilizeze corect terminologia specifică operațiilor matematice: sumă, produs, cât, sfert, jumătate etc.

O4 : să descopere termenul necunoscut;

O5:  să rezolve corect probleme cu una sau mai multe operații ;

 

 Psiho-motrice:

O6-sǎ deseneze obiecte pentru igiena dinților;

Afective:

O7- participe activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor.

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul ;

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fișe de evaluare,  planșă aritmogrif, culegere matematică

Forme de organizare: frontală, independentă

 Resurse umane: 21 elevi

Resurse temporale: 40 minute

Locul desfăşurării: sala de clasă

 

BIBLIOGRAFIE:

Matematică și explorarea mediului – clasa a II (manual), EDP București 2018;

„Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;

Programa şcolară pentru clasa a II-a, București, 2013;


 

Nr.

Crt..

 

ETAPELE LECȚIEI

 

Ob op.

 

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL

 

                 STRATEGIA  DIDACTICĂ

 

 

 

Activitatea  învăţătorului

 

Activitatea elevului

Metode si

procedee

Resurse materiale

Forme de

organizare

 

Evaluare

 

 

1.

 

Moment organizatoric

 1 min.

 

 

 

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii. Pregătesc materialul didactic.

 

Elevii se pregătesc pentru începerea activităţii.

 

 

 

 

 

 

frontală

 

 

 

Observarea

 

 

2.

Verificarea

temei

3 min.

 

 

 

Verific tema cantitativ.

Numesc câțiva elevi să citească rezultatele exercițiilor rezolvate din temă, iar ceilați elevi se verifică în caiete.

 

   Citesc tema, urmăresc dacă este realizată corect.

 

Conversația

 

Caietele de temă

 

 

frontală

 

aprecieri verbale

 

 

3.

       Captarea

           atenţiei

3 min.

 

 

 

 

Propun spre rezolvare un artimogrif matematic. Fiecare elev primește fișa cu aritmogriful respectiv, iar în fața clasei va fi rezolvat și frontal într-un format mai mare. (anexă)

Rezolvă definițiile aritmogrifului și descoperă cuvântul de pe orizontala A-B: IGIENĂ

 

Jocul

 

Planșă aritmogrif

Fișe aritmogrif

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min.

 

Anunț elevii că vom vorbi despre igiena dinților și vom continua să efectuăm exerciții de împărțire. Scriu data şi titlul lecţiei pe tablă: Împărţirea numerelor naturale în concentrul 0-100

Ascultă cu atenție și își notează titlul lecției în caiete.

 

 

explicaţia

 

 

 

Frontală

 

observarea

 

 

5.

 

Dirijarea

învățării

20 min.

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

Exerciţii de calcul oral

-5x8/ 10x10/ 7x8/ 9x9/50:5/ 36:6/ 42:7/ nr. de 5 ori mai mici decât 25/ 45/ 50/ 15/35

Numerele de 4 ori mai mici decât: 16/ 24/ 32 și 40.

Distribui elevilor fișe de lucru cu următoarele cerințe. (anexă)

Sarcinile vor fi efectuate și la tablă.

De asemenea, voi expune la tablă o planșă mare cu un dinte vesel și un dinte trist.

Fiecărui rezultat al împărțirilor efectuate de către elevi i se va asocia o propoziție despre igiena dinților. Voi numi pe rând câte un elev care va citi propoziția respectivă și va așeza post-it-ul în jurul dințișorilor expuși pe planșă, conform regulilor de igienă dentară. În spatele fiecărui rezultat obținut se va afla un enunț legat de igiena dinților.

1.Calculează apoi verifică folosind proba  prin înmulțire:

35: 7=          36: 6=           49: 7=

18: 6=          32: 8=           80: 8=

 

Așadar, în spatele rezultatelor obținute se vor descoperi următoarele propoziții:

5- Îmi spăl dinții dimineața și seara, iar dacă e posibil după fiecare masă cu periuța și pasta de dinți.

3- Îmi spăl dinții când îmi aduc aminte.

6- Folosim aceeași periuță de dinți toți membrii familiei.

4- Merg la stomatolog de fiecare dată când mă doare un dinte.

7- Mănânc foarte multe dulciuri.

10- Consum cât mai multe fructe și legume pentru a avea dinți sănătoși.

 

 

2.Din produsul numerelor 8 și 9 scade câtul numerelor 30 și 6.

 

3.Află diferența dintre produsul numerelor 9 și 7 și câtul numerelor 21 si 3.

 

4.La triplul numărului 9 adună sfertul numărului 16.

 

 

5.La cel mai mare număr par format din două cifre adună câtul numerelor 12 și 6

 

6. Aflaţi termenul necunoscut:

45 : a = 9

a=

a=

b : 6= 9

b=

b=

5 x c =  15

c=

c=

d x  8= 32

d=

d=

 

Elevii răspund corect întrebărilor adresate de propunătoare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezolvă sarcinile din fişă astfel:

1.

35: 7=5/ 5x7=35         

36: 6= 6/ 6x6=36        

49: 7=7/ 7x7=49

18: 6=3/ 6x3=18         

32: 8= 4 / 4x8=32         

80: 8=10/ 10x8=80

 

Post-it-urile cu rezultatele 5, 4 și 10 se vor lipi lângă dintele vesel.

Post-it-urile cu rezultatele 3,6 și 7 se vor lipi lângă dințișorul trist.

2.

8x9-30:6=

72-5=67

3.

9x7-21:3=

63-7=56

4.

9x3+16:4=

27+4=31

5.

98+12:6=100

6.

a=45:9

a=5

b=9x6

b=54

c=15:5

c=3

d=32:8

d=4

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

 

exerciţiul

 

fişe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

Post-it-uri cu propoziții despre igiena dinților

 

frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

 

 

 

 

aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

6.

Atingerea performanței

3 min.

 

 

O5

Vom continua cu rezolvarea unei probleme din fișa de lucru:

7.La un magazin s-au adus 45 de tuburi de pastă de dinți și de 5 ori mai puține periuțe.

Câte produse de igienă s-au adus în total la acel magazin?

Elevii vor rezolva astfel:

45:5= 9 periuțe

45+9=54 produse de igienă

 

 

Exercițiul

 

Fișe de lucru

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

7.

 

Evaluarea cunoştinţelor

 7 min.

 

O1

 

O4

 

 

 

 

 

O6

Solicit elevilor să rezolve exerciţiile din fişa de evaluare.

Sarcinile vor fi:

1.Calculează:

63 : 7 =

28 : 4 =

54 : 6 =

40 : 8 =

2.Află numărul necunoscut: 

30 : a = 6

a=

a=                      

b : 7 =    3                       

b=

b=

3. La jumătatea numărului 16, adaugă sfertul numărului 24.

4.Desenează obiectele necesare pentru igiena dinţilor:

Rezolvă exerciţiile din fișă astfel:

63:7=9

28:4=7

54:6=9

40:8=5

a=30:6

a=5

b=3x7

b=21

16:2+24:4=

8+6=14

 

exerciţiul

 

 

fişe de evaluare

 

independentă

 

 

 

autoevaluare

 

 

 

8.

 Încheierea activităţii

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

Apreciez activitatea copiilor, acord calificative elevilor care s-au implicat în activitate.

Anunț tema pentru acasă.

Pag. 82 din culegerea de mate, ex. 1, 2, 3 și 4. (anexă)

 

Ascultă aprecierile propunătoarei.

Își notează tema.

 

Explicația

 

Culegerea MEM

 

Frontală

 

aprecieri verbale

calificative

 

 

 

 

 

 


Propoziții despre igiena dinților

 

5- Îmi spăl dinții dimineața și seara, iar dacă e posibil după fiecare masă cu periuța și pasta de dinți.

 

 

3- Îmi spăl dinții când îmi aduc aminte.

 

 

6- Folosim aceeași periuță de dinți toți membrii familiei.

 

 

4- Merg la stomatolog de fiecare dată când mă doare un dinte.

 

 

7- Mănânc foarte multe dulciuri.

 

 

10- Consum cât mai multe fructe și legume pentru a avea dinți sănătoși.


 

Fișă de lucru

1.Calculează, apoi verifică folosind proba  prin înmulțire:

35: 7= 

 

 

 

 

 

 

 

       

36: 6=          

49: 7=

 

18: 6=   

 

 

 

 

 

 

 

     

32: 8=          

80: 8=

 

 

2.Din produsul numerelor 8 și 9 scade câtul numerelor 30 și 6.

 

 

 

 

 

3.Află diferența dintre produsul numerelor 9 și 7 și câtul numerelor 21 si 3.

 

 

 

 

 

 

 

4.La triplul numărului 9 adună sfertul numărului 16.

 

 

 

 

5.La cel mai mare număr par format din două cifre adună câtul numerelor 12 și 6

 

 

 

 

6. Aflaţi termenul necunoscut:

 

45 : a = 9

a=

a=

b : 6= 9

b=

b=

5 x c =  15

c=

c=

d x  8= 32

d=

d=

 

 

 

 

 

 

 

7. La un magazin s-au adus 45 de tuburi de pastă de dinți și de 5 ori mai puține periuțe.

 

Câte produse de igienă s-au adus în total la acel magazin?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIȘĂ DE EVALUARE

1.Calculează:

 

63 : 7 =

28 : 4 =

54 : 6 =

40 : 8 =

 

 

 

 

 

 

2.Află numărul necunoscut: 

 

30 : a = 6

 

a=

 

a=                      

b : 7 =    3

                      

b=

 

b=

 

 

 

 

 

 

 

 

3. La jumătatea numărului 16, adaugă sfertul numărului 24

 

 

4.Desenează obiectele necesare pentru igiena dinţilor:

 

 



 

Tema pentru acasă