Proiect didactic, Joc didactic matematic


Clasa I
Categoria activităţii: matematica
Subiectul: Găseşte repede şi bine!
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Scopul activităţii:
-formarea conceptului de număr şi cifră
-efectuarea unor operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10.
Sarcina didactică:
-să recunoască jetonul cu numărul indicat de zar şi să denumească   vecinii unui număr dat
-să adune numărul de pe zarul aruncat de copil cu numărul 1 sau 2 indicat de zarul care nu va fi rotit
Regulile jocului:
-un copil aruncă zarul şi numeşte numărul indicat, un altul numeşte vecinii numărului respectiv şi aşează jetoanele reprezentative la panou.
Elemente de joc: mânuirea zarului, aplauze, stimulente
Obiective operaţionale
O1-să numească numărul  indicat de zar
O2-să recunoască vecinii numerelor indicate
O3-să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu două unităţi prin calcul oral
O4- să rezolve problema din versuri printr-o operaţie de adunare
O5-să compună probleme după exerciţiile date
O6-să rezolve individual sarcina din fişa de lucru
Afective
O7-să manifeste interes pentru activitate
Motrice
O8-să păstreze poziţia corectă pe scăunele


Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul
Mijloace: 2  zaruri mari, panou, jetoane cu cifre, fişe de lucru, tablă, cretă
Forme de organizare: frontal şi individual
Resurse temporale: 35 minute
Resurse umane: 16 preşcolari
Resurse bibliografice:
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), MECT- 2008
-Dumitru Gherghina, Oprescu Nicolae şi un grup de autori, ,,Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar”, Editura DIDACTICA Nova, Craiova-2007
-Mihaela Neagu, Georgeta Beraru: ,,Activităţi matematice în grădiniţă”, îndrumar metodologic, Editura AS’S, 1995



Demersul didactic


Nr.
crt
Etapele
activităţii/ timp
Ob.
op
Activitatea 
propunătoarei
Activitatea copiilor
Metode şi procedee
Mijloace
didactice
Forma de
organizare
Evaluare

1.
Moment
Organizatoric


1 min.

Aerisesc sala de grupă şi creez o atmosferă optimă desfăşurării activităţii. Pregătesc mesele şi scaunele după modelul de la şcoală.
Urmăresc intrarea copiilor în sală şi aşezarea lor pe scăunele.
Copiii sunt atenţi la propunătoare şi se aşează pe scăunele.
Conversaţia

Frontal
Observaţia sistematică

2.
Captarea atenţiei
3 min.

Mă voi adresa copiilor:
În drum spre grădiniţă, un copil m-a întrebat: Câţi pitici din povestea Albei-ca- Zăpada ar mai rămâne, dacă unul din ei s-ar rătăci?
I-am spus că vă voi întreba pe  voi,  deoarece, cu siguranţă, ştiţi răspunsul la această întrebare. Veţi merge la şcoală în curând şi ştiţi să număraţi şi să socotiţi.
Care este răspunsul copii? Aşadar să ne reamintim numerele:
-Câţi pitici avea Alba-ca-Zăpada?
-Dacă unul s-ar rătăci câţi ar rămâne?

Preşcolarii sunt curioşi să descopere jocul propus şi răspund la întrebări.














7 pitici avea Alba-ca-Zăpada
-6 pitici ar rămâne

Conversaţia

Explicaţia

Frontal
Observaţia sistematică

Aprecieri
verbale

3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
operaţionale

2 min.

Astăzi ne vom juca jocul:
,, Găseşte repede şi bine!”
Sarcina jocului este de a recunoaşte numărul pe care îl va indica zarul aruncat de un copil, să numiţi vecinii numărului respectiv cu 1-2 unităţi mai mult sau mai puţin. Apoi ne vom aminti cum rezolvăm şi compunem probleme după exerciţii date.

Copii sunt atenţi la sarcinile jocului pe care le anunţă propunătoarea.

Explicaţia

Expunerea

Frontal
Observaţie sistematică

4.
Dirijarea
Învăţării

20 min.










O1





O2




O3





O4











O5
Reactualizez cunoştinţele însuşite anterior, cerându-le să numere, în lanţ, crescător de la 1 la 10, iar apoi să numere descrescător. Cer copiilor să-mi numească vecinii numerelor: 4, 6, 8 şi 9 .
Trec apoi la explicarea sarcinii jocului:,, Găseşte repede şi bine!”
 pe care-l vom efectua.
Varianata I: Voi folosi un zar pe care un copil îl va arunca. Jetonul cu  numărul la care se va opri zarul va fi expus la panou şi un alt copil va numi şi va aşeza vecinii acelui număr.
Se repetă exerciţiul de 2-3 ori, iar apoi se va cere unui copil să indice numărul care este cu 1, respectiv 2 unităţi mai mare decât cel indicat de zar şi de asemenea să găsească vecinii.
Varianta a II a jocului va fi să rezolve o problemă:
,,Doi pisoi pândesc un ţel/ Vor să prindă un şoricel/ Şi-ncă doi vin să ajute/ Câţi pisoi pândesc în curte?”
Numesc un copil să scrie operaţia corespunzătoare la tablă, cu cretă.
(2+2=4)

Varianta III a jocului:
Să compună probleme după un exerciţiu dat:
2+2=4
şi
7-2= 5

Folosind cele două exerciţii pe care le scriu la tablă, solicit copiilor să formuleze probleme cu operaţii de adunare şi scădere.

Preşcolarii răspund după cerinţele propunătoarei.
Numără crescător, descrescător şi numesc vecinii numerelor indicate.





Varianta I:
,,Găseşte repede şi bine”!
Exemplu:

Zarul indică 5. Numărul cu o unitate mai mare este 6, iar vecinii lui 6 sunt 7 şi 5.
La panou sunt afişate aceste numere.
Preşcolarii continuă după acest model jocul.







Varianta II: ,,Găseşte repede şi bine”!


Rezolvă corect problema:
2+2=4 pisoi



Varianta III: ,,Găseşte repede şi bine”!

Posibile probleme compuse de către preşcolari:
Ionuţ are 2 caiete. Mai primeşte în dar două. Câte caiete are acum băiatul?

Ana are 7 creioane. Îi dăruieşte două Mariei. Câte creioane mai are  Ana?
Răspunsurile corecte sunt aplaudate de colegi.

Conversaţia

Exerciţiul







Jocul




















Exerciţiul

Zar

Jetoane cu cifre



Panou




















Tablă


Cretă

Frontal
Observaţie sistematică














Aprecieri verbale













Aplauze

5.
Realizarea
Feed-back-ului
2 min.

-Cum se numeşte jocul de astăzi ?
-Ce fel de exerciţii am făcut?

Jocul: ,,Găseşte repede şi bine”!
-Am făcut exerciţii de recunoaştere a numerelor şi a vecinilor acestora.
Conversaţia

Frontal
Aprecieri verbale

6.
Evaluarea activităţii

5 min.


O5
Le dau preşcolarilor spre rezolvare o fişă de lucru (anexa 1). Le explic sarcinile de lucru. Fişa conţine 6 situaţii de învăţare, în care trebuie să recunoască vecinii numerelor şi o problemă ilustrată, care necesită o operaţie de adunare cu două unităţi.
Preşcolarii rezolvă sarcina din fişă.

Sunt atenţi atunci când propunătoarea le corectează fişa.

Explicaţia

Exerciţiul
Fişe de lucru
Individual
Evaluare scrisă

7.
Încheierea activităţii
2 min.

Fac aprecieri asupra modului în care au lucrat în fişe şi cum s-au prezentat la activitate. Le dau tonul cântecelului: ,,Şade raţa pe butoi”.
Le ofer stimulente.
Preşcolarii ascultă cu atenţie.
Cântă cu toţii ,, Şade raţa pe butoi”.

Conversaţia
Stimulente
Frontal
Aprecieri verbale
      














Anexa 1

 NUME                                                                                                             Data: 10 mai 2012

Fişă de lucru

1. Scrie, în casuţele libere, vecinii numerelor:


 

 

 

 

 

 
 


                       7                                              4                                                 9


 

 

 

 

 

 
                   8                                             6                                                   5


2. Printre tufele de iarbă se jucau 7 iepuraşi. Au mai venit la joacă încă 2. Câţi iepuraşi se joacă acum ?
lapin10.gif lapin10.gif
lapin10.gif
lapin10.gif lapin10.gif
lapin10.gif
lapin10.gif lapin10.gif lapin10.gif
7
 
2
 










Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.