PROIECT DIDACTIC, clasa pregatitoare, CLR



Data:
Clasa: Pregătitoare
Şcoala:
Propunător:
Disciplina: Comunicare în limba română
Aria curriculară: Limbă si comunicare
Unitatea de învăţare: Eu şi ceilalţi
Subiectul: -Sunetul şi litera M şi m
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe

Competenţe specifice

1.3.  Identificarea  sunetului  iniţial  şi/  sau  final dintr-un cuvânt, a silabelor şi  a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple


Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul orei de limba şi literatura română, elevii de CP vor fi capabili :
  • Cognitiv-informationale:
O1- să identifice cuvinte în care se aude sunetul ,,m”
O2 – să despartă cuvinte în silabe
O3 - să recunoască în imagini literele m mic şi M mare de tipar;
O4 - să alcătuiască  propoziţii cu cuvintele descoperite pe jetoane

  • Afectiv-atitudinale:
O5 - să participe cu interes la activitate
  • Psiho-motorii:
O6- să deseneze corect semnul grafic al literei M


Strategii didactice:
Ø      Resurse procedurale: conversatia euristica, metoda fonetică analitico-sintetică, explicatia, exercitiul, instructajul, jocul didactic, observaţia
Ø      Resurse materiale: manual, jetoane cu litere de tipar, jetoane cu imagini, caiet auxiliar CLR, fişe de lucru, culori, planşă cu litera predată
Ø      Resurse temporale: 35 minute
Ø      Resurse umane:
Ø      Organizarea clasei: frontal, individual
Ø      Evaluare: formativă, orală, scrisă


Bibliografie:
-Programa şcolară pentru disciplina CLR, Clasa pregătitoare
-Caiet auxiliar,  Comunicare în limba română, Editura DPH
-Suport curs formare: Icos- 2013
- Mitu, F. (2006), Metodica predării-i învăţării integrate a limbii romane în învatamantul primar, Ed Humanitas, Seria Didactica, Bucuresti












DEMERSUL DIDACTIC


Nr.
crt
Etapele activităţii/ Resurse timp
Ob.
Op.
Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forma de organizare
Evaluare
1.
Moment organizatoric

3min.

Asigurarea climatului educational. Pregatirea materialului didactic.
Invit elevii să se salute.
Cântăm un cântecel de înviorare: ,,Bat din palme...”
Pregatirea pentru activitate.
Elevii se salută.
Cântă cântecelul însoţit de bătăi din palme şi mişcări ale corpului.
Instructajul.


Frontal
Observ comporta-mentul elevilor
2.
Captarea atenţiei

5 min.
O1

Aduc în atenţia copiilor o trăistuţă fermecată plină cu jetoane.
Cer copiilor să extragă câte un jeton din ea. Pe fiecare jeton este un obiect desent, le cer
să-l denumească şi vor observa că acele cuvinte  încep cu sunetul ,,m”.

Vin la trăistuţă, scot un jeton şi numesc ceea ce văd.
Despart în silabe, prin deschiderea gurii, ducând mânuţa sub bărbie atunci când pronunţă.
Conversatia

Jocul didactic

Exercitiul

Trăistuţa cu jetoane
frontal
Aprecieri verbale
3.
Anunţarea temei si a obiectivelor
1 min.

Prezint obiectivele stabilite pentru oră. Îi anunţ că vom continua să  consolidăm cunoştinţele despre literele M şi m. Ne vom juca cu cuvintele, le vom despărţi în silabe şi vom alcătui propoziţii .
Elevii ascultă atenţi şi sunt interesaţi de activitate
Explicaţia

frontal
Observ comporta-mentul elevilor
4.
Dirijarea invăţării

15 min.
O1
O2

O4
O5


Le cer să despartă în silabe cuvântul reprezentat în imaginea extrasă din săculeţ.
Se analizează cuvintele: Acestea sunt: măr, minge, maşină, masă, macara, mascota, marinar, măgar, mărar, mierlă etc.,  se despart cuvintele în silabe şi se alcătuiesc propoziţii scurte cu ele.

Elevii pun mâna sub bărbie şi despart cuvintele în silabe.
Formulează  propoziţii cu cuvintele date.
  
Metoda fonetică analitico-sintetică


Jetoane cu imagini
Frontal

Aprecieri verbale

Aplauze
5.
Asigurarea
retenţiei şi transferului
3 min.
O1
O5
-Despre ce litere am învăţat astăzi copii?
-Cu cine seamănă  litera ,,M”?
-
-Literele M şi m.
- Cu două beţe-n picioare şi unul rupt în mijloc.
Conversaţia

Frontal
Aprecieri verbale

6.
Evaluare

8 min.
O1

O3
O6
Elevii primesc o fişă de lucru cu următoarea cerinţă:

1. Colorează imaginile a căror denumire începe cu sunetul M;  2.Trasează după model litera M.
3.Încercuieşte litera  m.
M   a   m   A   a   m   o   Ă   W   m   Y  a    n   g   j  m   a   i   q   m   M   z   n  R  m  Ş   

a  e  n  m  e  i  e  s  t  e  j  e m  u  e  a  t  m  e  s  m  z 
Completează  conform cerinţelor precizate de învăţătoare

Fişă de lucru
Culori

Independent
Evaluare scrisă
7.
Încheierea activităţii

1 min.

Se fac aprecieri despre cum s-au comportat elevii la activitate.
Se acordă medalii celor care s-au implicat în rezolvarea cerinţelor.
Elevii sunt atenţi la învăţătoare.
Aplaudă elevii evidenţiaţi.
conversaţia

frontal
Aprecieri verbale















ANEXA 1



FIŞĂ de lucru                         -M m-

   1. Colorează imaginile a căror denumire începe cu sunetul M:
            




  
2. Trasează după model:

 

  
3. Încercuieşte litera  m:

            



M   a   m   A   a   m   o   Ă   W   m   Y  a    n   g   j  m   a   i   q   m   M   z   n  R  m  Ş   

a  e  n  m  e  i  e  s  t  e  j  e m  u  e  a  t  m  e  s  m  z 





Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.