PROIECT DIDACTIC, Dezvoltare personala, clasa pregatitoare


Unitatea de învățământ:
Data:
Propunător:  
Clasa:  Pregătitoare 
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învaţare : ,,Ce îmi place?”
Subiectul activităţii: Fiinţe şi obiecte preferate – caracteristicile acestora    
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată                                                                                                                     
Discipline integrate: DP, CLR, MEM, MM, AVAP
Competenţe specifice vizate:
DP:
2.3. Explorarea caracteristicilor fiielor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea;
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi activităţilor preferate;
CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
MEM:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
  3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;     
Obiective operationale:
Cognitive:
O1- să identifice numele fetiței din text ;
O2- să intuiască obiectele și ființele preferate de fetiță ;
O3- să dea exemple de obiecte și ființe preferate din viața lor;
O4- să coloreze obiectele preferate fetiței;
Afective:                                                                                                                                                                                                           O5- să participe cu interes la activitate;
Psiho-motorii:                                                                                                                                                                                               O6- să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;
O7- să execute mișcările sugerate de cântec;


Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, jocul;
Materiale: calendarul naturii, scrisoare, fișe de evaluare,  fișe de lucru, creioane, carioci, recompense ( medalii)
Forme de organizare: frontal, independent
Temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă
Umane:
Bibliografice:
- MECTS -„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
- Pițilă, Teodora și colaboratorii, Dezvoltare personală- auxiliar didactic, Editura ART, București 2013.






DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției /resurse timp
Ob.
Op.

Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
1.
Moment organizatoric

5 min.

Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.
Are loc ,,Întâlnirea de dimineață” cu etapele ei:
Prezenţa, salutul identificarea zilei, precizarea datei.
Solicit elevilor joculețul de înviorare: ,,Pic, pic, pic!”
Elevii se vor saluta numind colegul cu numele unei flori de primăvară. Apoi,
elevul de serviciu va număra albinuțele prezente, va marca data în calendarul naturii.
Elevii vor executa jocul de mișcare: ,,Pic, pic, pic!”

Conversația

Jocul
Calendarul naturii, albinuțele pentru prezență
frontal
Observarea elevilor
2.
Captarea atenției

3 min.

Copii, astăzi am primit o scrisoare de la o fetiță care ar vrea să vină la noi în clasă, să fie colega voastră. Ea vrea mai întâi să se prezinte, de aceea ne-a scris despre ea și despre ceea ce îi place ei. Vreți să vă citesc scrisoarea ca să o cunoaștem pe această fetiță?
Dau cititre textului scrisorii (textul suport- anexa 1)

Elevii își exprimă curiozitatea de a afla conținutul scrisorii și ascultă cu atenție citirea textului.


Expunerea
scrisoarea
frontal
Observarea
3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
operaționale

1 min.

Prezint obiectivele operaționale într-un limbaj accesibil elevilor.
Tema lecției noastre este: Fiinţe şi obiecte preferate.
Dacă veți fi atenți pe parcursul activității, veți ști ce înseamnă un obiect sau o ființă preferată.

Elevii ascultă cu atenție obiectivele prezentate.

Explicația


frontal

observarea
4.
Dirijarea învățării

18 min.






O1

O2









O3


O6
Înainte de a răspunde fetiței, dacă o primim sau nu în clasa noastră, trebuie să-i arătăm că am înțeles cu toții ce îi place ei din ceea ce ne-a scris. Trebuie doar să răspundeți la câteva întrebări despre ea.
Adresez elevilor următoarele întrebări:
1- Care este numele fetiței?
2- Ce îi place ei?
3-Care sunt persoanele dragi ei?
4-Cum se numește  fratele ei?
5-Care sunt activitățile preferate fratelui ei?
6.-Ce-și dorește fetița să devină când va crește?
7-Ce jocuri preferate aveți voi, copii? Numesc câțiva elevi care vor spune jocul lor preferat.


Elevii vor răspunde astfel:
1- pe fetiță o cheamă Claudia.
2-ei îi place să mănânce pizza, să se joace cu păpușile și să vizioneze desene animate cu veverițe.
3. Persoanele dragi ei sunt părinții și fratele.
4.-numele fratelui fetiței este Mihai.
5.-lui Mihai îi place fotbalul, să se plimbe în parc cu cățelul pe care-l îngrijește și pentru că iubește animalele își dorește să devină medic veterinar.
6-Fetița își dorește să devină învățătoare.
7-Elevii numiți vor spune ce jocuri preferă.

Conversația

frontal
Aprecieri verbale
5.
Realizarea feed-back-ului

5 min.

O5
1- Despre ce am discutat astăzi la ora de Dezvoltare personală?
2- De ce este important să avem un obiect preferat ?
3-Ce v-a plăcut cel mai mult la Claudia?
4- Vă place  ceva din ceea ce îi place ei?





1– Noi am discutat despre: Ființe și obiecte preferate
 2- Deoarece când ne jucăm cu acel obiect ne simțim bine.
3- Elevii apreciază fetița argumentându-și răspunsurile.
4-La  ultima întrebare elevii răspund după propriile preferințe.
Conversația

frontal
Aprecieri verbale
6.
Evaluarea activității

8 min.


O4
Elevii vor primi o fișă cu următoarea cerință:
1. Colorați obiectele și ființele preferate Claudiei.
După rezolvarea sarcinii din fișă, cer elevilor să schimbe lucrarea cu colegul de bancă pentru  o evaluare în perechi.

Elevii rezolvă fișa.
Cu ajutorul cadrului didactic ei vor corecta lucrarea colegului. Vor atribui steluțe după modul de rezolvare: steluță verde pentru rezolvare corectă, steluță galbenă pentru lucrarea parțial corectă sau steluță roșie dacă elevul respectiv nu a rezolvat sarcina din fișă.
Exercițiul
Fișe de evaluare
Independent
Evaluare scrisă

coevaluare
7.
Încheierea activității

3 min.

O7
Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate.
Cer elevilor să cânte cântecul: ,,Eu am zece degețele!”
Elevii ascultă aprecierile și observațiile învățătoarei.
Elevii cântă cântecul propus.
Conversația




Jocul
Medalii






Frontal
Aprecieri verbale
Medalii
8.
Activitate recreativă



Cer elevilor să deseneze jucăria lor preferată.

Elevii desenează jucăria preferată.
Exercițiul
Fișă de lucru
independent
observarea
           




Anexa 1

Eu și cei dragi mie

Eu sunt Claudia și am 6 ani. Sunt foarte cuminte și îi ascult pe părinții mei. Pe ei și pe fratele meu eu îi iubesc cel mai mult pe lume.
           Mie îmi place foarte mult culoarea roz. De asemenea îmi place să mănânc pizza. Jocul meu preferat este ,,jocul cu păpuși”. Le aliniez la fel ca la clasă și le explic o mulțime de lucruri folositoare. Când voi fi mare mă voi face învățătoare. Îmi mai plac și desenele animate cu veverițe.   
Pe fratele meu îl cheamă Mihai. Lui îi plac foarte mult animalele. El are grijă de cățelul nostru , îi dă mâncare și apă. Îl scoate mereu afară la ore fixe. El spune că ar vrea să devină medic veterinar, să aibă grijă de animale și să le vindece dacă se îmbolnăvesc.
Lui îi mai place fotbalul și are mulți prieteni cu care iese în parc și se joacă.
Părinții noștri ne iubesc foarte mult și ne încurajează să facem ceea ce ne place.. Ei sunt cei mai buni părinți din lume și ne răsfață, dar ne și corectează când este nevoie.
Eu sunt foarte fericită alături de cei pe care îi iubesc!









Fișă de lucru (activitate recreativă)

Desenează jucăria ta preferată:




















Fișă de lucru (activitate recreativă)

Desenează jucăria ta preferată:




NUME:

Fișă de evaluare
DP

1. Colorați obiectele și ființele preferate Claudiei.
             



                   


4 comentarii:

  1. Imi place proiectul prezentat, voi folosi si eu câteva idei . Vă multumim și vă felicităm pentru munca depusă.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Mă bucur că ați găsit ceva util pe blogul meu. Mulțumesc de popas și comentariu.

      Ștergere
    2. Ancuta Corocaescu3 aprilie 2019 la 15:27

      multumesc pentru idee, ma puteti ajuta cu imaginile cu obiectele si preferintele Claudiei? nu le pot descarca .
      ancuta_1103@yahoo.com

      Ștergere
  2. Va rog frumos, daca se poate sa-mi trimiteti si mie pe e-amil fisele de lucru. Nu le pot vizualiza. monycry@yahoo.com. Va multumesc foarte mult! Daca se poate in seara aceasta, deoarece am inspecria joi.

    RăspundețiȘtergere

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.