Proiect didactic, ,,Primăvara”, de Vasile Alescandri


Unitatea de învăţământ:
Data : 22.03.2012
Propunător:student Spiţă (Vîju) Cornelia
Domeniul de activitate: DLC (Limbă şi comunicare)
Tema anuală: Cum, când şi de ce se întâmplă?
Temă proiect: În simfonia anotimpurilor
Tema săptămânală: Vestitorii primăverii
Tema zilei: ,,Primăvara”, de Vasile Alescandri
Mijloc de realizare:  memorizare
Tipul activităţii: predare-învăţare
Scopul activităţii:
-Formarea deprinderii de a memora şi de a reproduce voluntar şi logic versurile poeziei;
-Îmbogăţirea  vocabularului activ cu noi cuvinte şi expresii despre anotimpul primăvara

Obiective operaţionale
     Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
Cognitive
O1-Să memoreze logic versurile;
O2-Să recite corect şi expresiv (ton, pauze, gesturi) ;
O3-Să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei;
O4- Să reţină aspecte   caracteristice  ale primaverii;
O5-Să alcătuiască propoziţii folosind cuvintele noi;
Afective
O6.Să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;
Psihomotrice
O7.Să adopte o poziţie corespunzătoare pe scăunele pe tot parcursul activităţii ;



Strategii didactice
Metode şi procedee: Conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, observaţia, explozia stelară
Mijloace didactice: textul poeziei, planşe cu anotimpul primăvara, laptop cu prezentare power point ale versurilor poeziei Primăvara  şi, de asemenea,  fondul muzical al cântecelului Vine, vine primăvara!
Forma de organizare: frontal şi individual
Forme şi tehnici de evaluare:
-observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor
- aprecieri verbale
-recompense
Resurse:
Umane: 17 preşcolari
Temporale: 40-45 minute
Bibliografice:
-Alecsandri, V., Poezii, Editura Cartex, Bucureşti, 2007
-Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii ; Bucureşti 2000.
-Documentar metodic pentru activităţile de educare a limbajului la preşcolari ; Bucureşti 2002























Demersul didactic

Nr.
crt

Etapele lecţiei/
timp

Activitatea propunătoarei

Activitatea copiilor
Metode şi procedee
Mijloace
didactice
Forma de
organizare

Evaluare


1.

Moment organizatoric

1min
Pentru buna desfăşurare a activităţii voi avea în vedere următoarele :
  - aerisirea sălii de grupă
  - aşezarea scăunelelor în semicerc
  - pregătirea materialului didactic
  - intrarea şi aşezarea ordonată a copiilor în clasă
 Salutul.  


- Copiii intră în sala de grupă şi se aşează pe scaune.


Conversaţia

frontal
Observaţia sistematică



2.

Captarea şi orientarea atenţiei

5 min

Se va realiza prin deschiderea unei scrisori electronice primită de la Zâna Primăvară.
Copiii sunt atenţi la conţinutul scrisorii de la Zâna Primăvară şi privesc curioşi către laptop, unde se derulează mesajul sub formă de pps cu imagini şi versuri ale poeziei Primăvara,
de V. Alecsandri.


Expunerea

Laptop cu
pps-ul

Frontal

Observaţia sistematică


3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min

Astăzi vom învăţa poezia pe care ne-a trimis-o Zâna, iar la sfârşitul lecţiei, dacă veţi fi atenţi, veţi şti să o recitaţi şi voi.
Zâna aşteaptă veşti, pe care eu i le voi trimite, şi îi voi spune, cât de bine o să vă descurcaţi la activitatea de astăzi.

Copiii răspund bucuroşi că vor învăţa poezia şi doresc să o  impresioneze pe Zână.

Explicaţia


frontal

Observaţia sistematică


4.

Dirijarea învăţării

15 min.
Recitarea model a poeziei de către propunătoare:

Primăvara, de Vasile Alecsandri

A trecut iarna geroasă
Câmpul iată-l înverzit,
Rândunica cea voioasă
La noi iarași a sosit.

………………………..
Dintr-o creangă-n alta zboară
Sturzul galben aurit,
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai venit!

…………………………….
Cântă cucu-n dumbrăvioară
Pe copacul înflorit,
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai venit!
   Menţionez că vestitorii primăverii fac parte din lumea plantelor  ( ,,copac înflorit,, câmp înverzit), dar şi din lumea păsărilor (cucul, sturzul, rândunica).
 Voi explica cuvintele noi:
Câmp înverzit= loc acoperit cu verdeaţă
Sturzul=pasăre migratoare cu penajul alb-gălbui
Dumbrăvioară=un loc cu flori şi copaci
Se memorează poezia pe fragmente logice, fiecare fragment fiind reluat în legătură logică cu cel următor.

Voi recita prima strofă, pe rând (cu 2-3 copii), cu fiecare copil în parte pentru a verifica pronunţia corectă a cuvintelor. 
  Voi recita astfel, pe rând, prima strofă, cu un copil, apoi  prima şi cu a doua strofă, cu alţi copii.
Voi repeta de 2-3 ori, pentru a mă asigura că au memorat versurile.
  La fel se va proceda şi cu ultima strofă, reluându-se de fiecare dată şi primele două strofe ale   poeziei.



Copiii ascultă cu atenţie poezia.

















Copiii răspund la cerinţele propunătoarei.
Alcătuiesc o propoziţie cu fiecare cuvât nou:
Eu alerg pe un câmp înverzit.
Sturzul s-a aşezat pe o creangă într-un copac.
În dumbrăvioară păsările şi-au început concertul.





Se exerseaza memorarea poeziei individual, cu fiecare copil, antrenând ceilalţi copii să ajute dacă copilul numit se  încurcă.
 Copiii sunt încurajaţi şi apreciaţi într-un climat de bucurie şi  de stimulare a efortului depus de fiecare.



Expunerea













Conversaţia











Exerciţiul




Textul poeziei


Frontal






















Frontal








Frontal şi individual

Observaţia sistematică



















Încurajarea

Aplauze










Încurajarea

Aplauze




5.
Atingerea performanţei
 5 min.

Numesc un preşcolar să recite poezia în totalitate.
Preşcolarul recită poezia.

Expunerea

frontal
Aprecieri verbale
Aplauze


6.
Realizarea feed-back-ului

5min.
1.Cum s-a numit poezia de astăzi?
2.Cine este autorul acestei poezii?
3.Ce s-a întâmplat cu câmpul?
4.Cum întâmpinăm primăvara?
5.Despre ce păsări am aflat că au sosit?

1.Primăvara
2.Vasile Alecsandri
3.Câmpul era înverzit.
4.Cu bucurie, cu urarea de: ,,Bine-ai venit!”
5.Rândunica, sturzul galben, cucul.



Conversaţia


Frontal

Aprecieri verbale


7.

Evaluarea

10 min.

După ce împart preşcolarii pe 5 grupe, le cer să alcătuiască întrebări legate de poezia învăţată, folosind metoda exploziei stelare.
Cine? Cine a sosit în dumbrăvioară?(rândunica)
Ce? Ce  făcea cucul în dumbrăvioară? (cânta )
De ce?De ce era câmpul înverzit?(fiindcă sosise primăvara)
Când? Când a venit timpul frumos?(primăvara)
Cum? Cum era sturzul?(galben aurit)

Explozia stelară

Steluţele cu întrebări

Pe grupe

Evaluare orală


8.

Încheierea activităţii

2 min.
Voi face aprecieri generale asupra modului în care copiii au recitat poezia, felul în care ei
s-au comportat în timpul activităţii.
  Pentru meritul lor Zâna ’’Primăvară’’ le va oferi recompense (ecusoane în formă de flori), iar apoi, le voi  da tonul ca să cântăm un cântec specific anotimpului: Vine, vine primăvara, pe fond muzical, şi astfel, se face tranziţia spre următoarea activitate din programul zilei.



Preşcolarii ascultă aprecierile şi observaţiile propunătoarei, şi cântă, cu toţii, cântecul propus.

Jocul

Ecusoane cu flori


Laptop cu fond muzical

frontal

Aprecieri verbale

Recompense



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.