Omul de zăpadă, de H. C. Andersen - proiect didactic



UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Movila Miresii
 CLASA: a III-a B
DATA:  23  ianuarie 2019
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Florean Cornelia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cum arată iarna?
SUBIECTUL: ,,Omul de zăpadă”, după Hans Christian Andersen – explorarea textului
TIPUL LECȚIEI:  consolidare și sistematizare de cunoștințe
COMPETENŢE SPECIFICE vizate:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1 – să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul dat;
O2 – să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza conţinutului textului citit;
O3 – să ordoneze ideile principale potrivit succesiunii întâmplărilor din text;
O4 – să selecteze din text cuvinte/ expresii specifice iernii ;
O5 – să găsească un alt titlu/ final al textului;
O6- să identifice cuvinte cu sens asemănător/ opus unor cuvinte date;


Psiho-motrice:
O7 – să aibă o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activității;
Afective:
O8- să manifeste interes față de activitate;
Strategia didactică:
-Metode și procedee: jocul, lectura explicativă, explozia stelară, exerciţiul, conversaţia, cvintetul, observarea;
-Materiale:  flipchart, manuale, caietele de lucru și de clasă ale elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse didactice
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 50 min.       
Bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Mihăilescu Cleopatra, Pițilă Teodora, Manual de limba și literatura română, Editura ART, București 2016
- Molan, V., (2016), Didactica disciplinelor ,,Comunicare în limba română” şi ,,Limba şi literatura română” din învăţământul primar”, Ed. Miniped, Bucureşti;














Demersul didactic


Nr. Crt.

Etapele lecției/
timp

Ob.
Op.

Activitatea
propunătorului

Activitatea
elevilor

Strategii didactice
Metode și
procedee
Mijloace didactice
Forma de organizare
Instrumente și forme de
evaluare

1.
Momentul
Organizatoric

1 min.

Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției.
Pregătesc materialul didactic necesar.
Elevii se pregătesc pentru activitate.


Frontală

2.

Verificarea temei

3 min.

Verific calitativ și cantitativ realizarea temei.
Elevii au avut de alcătuit enunțuri cu toate cuvintele  noi de la vocabular.
Solicit elevilor citirea enunțurilor realizate.


Elevii prezintă caietele de teme.
 Elevii numiți citesc propozițiile alcătuite.
Conversația
Caietele
de teme
Frontală
Aprecieri verbale
3.
Reactualizarea
cunoștințelor însușite anterior

3 min.

Solicit stabilirea valorii de adevăr a următoarelor enunțuri. Le cer elevilor să ridice mâna în cazul enunțurilor adevărate și, eventual, să o țină pe bancă în cazul enunțurilor false.
1.Întâmplarea se petrece la începutul primăverii.
2.Omul de zăpadă se bucura de tovărășia unui iepure.
3.Personajele textului sunt omul de zăpadă și câinele.
4.Omul de zăpadă s-a topit când a venit dezghețul.








Elevii vor stabili valoarea de adevăr a propozițiilor astfel:
1-F
2-F
3-A
4-A
Jocul

Frontală
Aprecieri verbale
4.

Captarea atenției

2 min.

Elevii primesc o fișă de lucru cu următoarea cerință: Urmariţi săgeata şi  scrieţi fiecare literă în căsuţele de mai jos. Aşa veţi afla titlul lecției de astăzi. (anexă)
Elevii primesc fișe cu jocul propus, iar în fața clasei voi solicita un elev care va scrie soluția.
Elevii descoperă titlul: OMUL DE ZĂPADĂ.

Elevul solicitat iese  la panou și completează soluția.
Jocul
Fișe cu jocul propus

Planșă flipchart cu jocul
Pe grupe
Aprecieri verbale
5.

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min.

Menționez elevilor că, astăzi, la ora de limba română, vom continua să rezolvăm sarcini pe marginea textului Omul de zăpadă, după Hans Christian Andersen.
După ce vom citi textul, îi anunț că  vom efectua diferite sarcini didactice pe baza lui.
Notez pe tablă titlul lecției.
Elevii ascultă cu atenție obiectivele lectiei.
Explicația

Frontală
Observarea
6.

Desfășurarea activității

25 min.

O1















O2




























O4





O5














O6
Solicit elevilor citirea textului în lanț și selectiv.
Citirea selectivă va urmări:
-enunțurile în care este descris anotimpul iarna;
-enunțul rostit de omul de zăpadă care exprimă o mirare;
-dialogul dintre câine și omul de zăpadă;
După ce se va citi textul  în lanț/ selectiv  le voi adresa elevilor următoarele întrebări:
1.Când se petrece întâmplarea?
2.Despre cine se vorbește în text?
3.Cum arată omul de zăpadă?
4.Cu cine se împrietenise omul de zăpadă?
5.De ce era fascinat de sobă omul de zăpadă?
6.Ce s-a întâmplat cu omul de zăpadă când a venit dezghețul?


Distribui elevilor fișe de lucru cu metoda cadranelor (anexă).
Cerințele metodei cadranelor sunt:
1. Scrie o întrebare pentru răspunsul următor:
Soba răspândea o lumină blândă, nici ca a lunii, nici ca a soarelui.
2.Selectează din text trei expresii/ enunțuri caracteristice iernii.
3.Găsește un alt titlu care s-ar potrivi textului.
4.Prezintă un alt final al întâmplărilor din text.
După finalizarea sarcinilor invit în fața clasei câte un reprezentant al grupei pentru a expune modul de rezolvare ales.

     
   Propun spre rezolvare următorul exerciţiu:
1. Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru: odaie, zăpadă, făptură, belşug.
2.Găseşte cuvinte cu sens opus pentru: asfinţit, dezgheţ, bucurie, a se îmbolnăvi.

Elevii răspund la cerințele propunătoarei.











Elevii vor răspunde la întrebări astfel:
1.Întâmplarea se petrece iarna, pe un ger cumplit.
2.În text se vorbește despre  un om de zăpadă.
3.Omul de zăpadă avea doi ochi din cioburi de olan și o greblă drept gură.
4.Omul de zăpadă se împrietenise cu câinele din gospodărie.
5.Omul de zăpadă era fascinat de soba din casă deoarece  trupul său era susținut de un fier de curățat soba.
6. Omul de zăpadă s-a topit.

Elevii, așezați în grupe, rezolvă sarcinile solicitate conform cerințelor fișei de lucru.
Prezintă rezolvarea sarcinilor cadranelor astfel:
1.Cine răspândea o lumină blândă, nici ca a lunii, nici ca a soarelui?
2.a nins din belșug/ ger strașnic/ vântul îți arde sufletul/ de atâta ger și frământare, înghețau și trosneau/ flori de gheață/ ger cumplit.
3.O întâmplare de iarnă/ Iarna/ Poveste de iarnă/ Prietenia omului de zăpadă etc.
4.Un alt final pe care l-aș da textului, ar fi acela în care iarna este foarte lungă, iar omul de zăpadă străjuiește mult timp în curte alături de prietenul său, câinele. Vor trece împreună prin multe peripeții și vor arăta cititorilor cât de minunată poate fi o relație de prietenie adevărată.

Elevii vor rezolva astfel:
1. cameră, nea/omăt, ființă, abundență.
2. răsărit, îngheț, tristețe, a se însănătoși.






Lectura explicativă











Conversația
















Exercițiul





























Exercițiul













Fișe de lucru






















































Fișe de lucru






Frontală





























Pe grupe






























Frontală





Aprecieri verbale











Observarea




Aprecieri verbale











Observarea











Aprecieri verbale
















Aprecieri verbale
7.

Realizarea feed-back-ului

7 min.




O2
Solicit elevilor aplicarea metodei explozia stelară.
Elevii vor lucra pe  grupe, fiecare grupă având drept sarcină alcătuirea unor întrebări care să înceapă cu:
-Cine?
-Ce?
-De ce?
-Unde?
-Când?
Solicit apoi câte un elev din fiecare grupă expună modul de realizare al sarcinii didactice.
Elevii ce vor lucra diferențiat  vor avea de realizat o hartă a textului. (anexă)
Model de rezolvare al elevilor:
-Cine stătea în fața casei?
(omul de zăpadă)
-Ce sentimente îl traversau pe omul de zăpadă ?
(omul de zăpadă era trist deoarece suferea din pricina sobei din bucătărie)
-De ce suferea omul de zăpadă?
(deoarece observa lumina ce-o împrăștia focul din sobă)
-Unde privea omul de zăpadă?
(privea spre soba încinsă din subsolul casei)
-Când s-a prăbușit omul de zăpadă?
(când s-a încălzit vremea)
Explozia stelară
















Exercițiul


Flipchart





Fișe de lucru
Pe grupe
Aprecieri verbale
8.
Evaluarea activității

7 min.


O3

















O4


Elevii vor primi o fișă de evaluare (anexă) cu următoarele sarcini:
1. Ordonează ideile principale potrivit succesiunii întâmplărilor din text.
a)Câinele credea că omul de zăpadă se îmbolnăvise.
b)În curte stătea un om de zăpadă.
c)Acesta a privit neîncetat soba din locuință.
d)Omul de zăpadă s-a topit.

2.Realizează cu cvintet în care cuvântul cheie este ,,omul de zăpadă”.

Le explic elevilor baremul de notare al fișei de evaluare.
Diferențiat:
Transcrie propoziția următoare și desparte în silabe cuvintele subliniate:
,,Dimineața, geamurile locuinței de la subsol au fost acoperite de minunatele flori de gheață, care îl împiedicară pe omul de zăpadă să mai vadă soba pe care și-o închipuia ca pe o făptură încântătoare.”





Elevii lucrează în fișa de evaluare.
1.


Ordinea propozițiilor este:

b/ c/ a/ d




2.
Omul de zăpadă
Îngândurat/ trist
Privind/ gândind/ topind
Omul de zăpadă suferea.
Prieten







Exercițiul














Cvintetul








Fișe de evaluare 









independentă











Evaluare scrisă








Autoevaluare
9.
Încheierea activității

1 min.

Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse. Acord calificative elevilor care au fost activi pe parcursul activității.
Îi anunț tema pentru acasă: Imaginează-ți un scurt dialog între omul de zăpadă și sobă. (caiet de lucru, pag.71, să redactăm!)
Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei și își notează tema.
Conversația
Caietele de lucru
Frontală
Observarea



Omul de zăpadă
după Hans Christian Andersen
A nins din belșug. Acum s-a lăsat un ger strașnic. Soarele coboară spre asfințit.
În fața casei stăpânea un om de zăpadă. Îl făcură copiii în joacă.
— E atât de frig încât îmi trosnește tot trupul! se bucura omul de zăpadă. E drept că vântul ăsta îți arde sufletul... Și cum se mai zgâiește învăpăiatul ăla de acolo! continuă el, arătând spre soare. Pe mine să nu mă facă să clipesc, că-mi feresc eu bine cioburile din cap.
Vezi că, în loc de ochi, omul de zăpadă avea în cap două cioburi mari, în trei colțuri, dintr-un olan de pe acoperiș. Gura îi era alcătuită dintr-o greblă veche, așa că avea și dinți.
Omul de zăpadă stătu toată ziua cu privirile ațintite, prin fereastră, în încăperea de la subsolul casei. Acolo, soba răspândea o lumină blândă, nici ca a lunii, nici ca a soarelui. Nu, doar atât cât poate lumina o sobă dacă are ce mistui. De câte ori se deschidea ușa odăii, soba își rotea limba de foc. Ăsta era obiceiul ei! Atunci văpaia se încingea roșie, luminând fața albă a omului de zăpadă, împurpurându-i întreaga făptură.
— Nu mai pot! zicea el. Ce bine îi stă sobei când scoate așa limba la mine!
Noaptea a fost lungă, dar omului de zăpadă nu i s-a părut deloc așa. Stătea acolo, cufundat în frumoasele lui gânduri, care, de atâta ger și frământare, înghețau și trosneau.
Dimineața, geamurile locuinței de la subsol au fost acoperite de minunatele flori de gheață, care îl împiedicară pe omul de zăpadă să mai vadă soba pe care și-o închipuia ca pe o făptură încântătoare. În jurul lui, totul trosnea și pârâia. Era din nou un ger cumplit, dintr-acelea care fac bucurie unui om de zăpadă. Acesta însă nu se bucura. Cum ar fi putut să fie fericit, când suferea din pricina sobei?
— Asta-i o boală grea pentru un om de zăpadă, zise câinele stând lângă omul de zăpadă. Am suferit și eu de ea, dar m-am vindecat.
— Cum de ne-am îmbolnăvit? întrebă mirat omul.
— Ei, lasă, o să treacă! lătră câinele. Uite, se schimbă vremea!
Și vremea se schimbă într-adevăr. Sosise dezghețul. Moina creștea, iar omul de zăpadă scădea. Nu spunea nimic, nu se văita și tocmai asta era nenorocirea.
Într-o dimineață se prăbuși cu totul. Și iată, în locul unde stătuse el, se ivi ceva care semăna cu o coadă de mătură; slujise de sprijin copiilor care ridicaseră omul de zăpadă.
— Abia acum înțeleg de ce se sfârșea el atât de dorul sobei! își zise câinele. Avea înfipt pe trupul lui un fier de curățat soba. Asta-i ceea ce-l scurma, dar acum i-a trecut.
ANEXĂ
Metoda cadranelor
Text suport: Omul de zăpadă, după H.C. Andersen
I  Scrie o întrebare pentru răspunsul următor:

Soba răspândea o lumină blândă, nici ca a lunii, nici ca a soarelui.









II    Selectează din text trei expresii/ enunțuri caracteristice iernii.
III     Găsește un alt titlu care s-ar potrivi textului.









IV    Prezintă un alt final al întâmplărilor din text.

Fișă de evaluare

1. Ordonează ideile principale potrivit succesiunii întâmplărilor din text.
a)Câinele credea că omul de zăpadă se îmbolnăvise.
 

b)În curte stătea un om de zăpadă.

c)Acesta a privit neîncetat soba din locuință.
 

d)Omul de zăpadă s-a topit.

2.Realizează cu cvintet în care cuvântul cheie este ,,omul de zăpadă”.

Omul de zăpadă
________________          ______________________  (două însușiri)
_______________   ________________   ____________________(trei acțiuni)
_____________________________________________________.(propoziție de patru cuvinte)
_______________________.( cuvânt cu același sens cu   cuvântul cheie)


Fișă de evaluare
1. Ordonează ideile principale potrivit succesiunii întâmplărilor din text.
a)Câinele credea că omul de zăpadă se îmbolnăvise.
 

b)În curte stătea un om de zăpadă.

c)Acesta a privit neîncetat soba din locuință.
 

d)Omul de zăpadă s-a topit.

2.Realizează cu cvintet în care cuvântul cheie este ,,omul de zăpadă”.

Omul de zăpadă
________________          ______________________  (două însușiri)
_______________   ________________   ____________________(trei acțiuni)
_____________________________________________________.(propoziție de patru cuvinte)
_______________________.(cuvânt cu același sens cu  cuvântul cheie)






Fișă de evaluare/ Diferențiat:
Transcrie propoziția următoare și desparte în silabe cuvintele subliniate:
 ,,Dimineața, geamurile locuinței de la subsol au fost acoperite de minunatele flori de gheață, care îl împiedicară pe omul de zăpadă să mai vadă soba pe care și-o închipuia ca pe o făptură încântătoare.”
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fișă de evaluare / Diferențiat:

Transcrie propoziția următoare și desparte în silabe cuvintele subliniate:
 ,,Dimineața, geamurile locuinței de la subsol au fost acoperite de minunatele flori de gheață, care îl împiedicară pe omul de zăpadă să mai vadă soba pe care și-o închipuia ca pe o făptură încântătoare.”
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fișă de lucru (dirijarea învățării)
1.     Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru:
odaie =
zăpadă =
făptură =
belşug =
         2.Găseşte cuvinte cu sens opus pentru:

asfinţit  
dezgheţ
bucurie
a se îmbolnăvi
1.        Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru:
odaie =
zăpadă =
făptură =
belşug =
         2.Găseşte cuvinte cu sens opus pentru:

asfinţit  
dezgheţ
bucurie
a se îmbolnăvi 
   1.Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru:
odaie =
zăpadă =
făptură =
belşug =
         2.Găseşte cuvinte cu sens opus pentru:

asfinţit  
dezgheţ
bucurie
a se îmbolnăvi
1.     Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru:
odaie =
zăpadă =
făptură =
belşug =
         2.Găseşte cuvinte cu sens opus pentru:

asfinţit  
dezgheţ
bucurie
a se îmbolnăvi


Harta  povestirii  (diferențiat)
 
















Text Box: ANEXĂ
Captarea atenției

Urmariţi săgeata şi  scrieţi fiecare literă în căsuţele de mai jos.
Aşa veţi afla titlul lecției de astăzi.
 
Anexă- captarea atenției

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.