PROIECT DIDACTIC, Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de 2 sau 3 cifre cu un număr natural de o cifră


Data:
Clasa: a III-a
Propunător :
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale în intervalul  de la 0 la 1000
Subiectul lecţiei: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de 2 sau 3 cifre cu un număr natural de o cifră
Scopul lecţiei: formarea deprinderilor de calcul, folosirea lor în rezolvarea de  probleme, cu utilizarea unui limbaj specific
Tipul de curriculum: curriculum aprofundat
Tipul de lecţie: consolidare de cunoştinţe
Obiective de referinţă vizate prin activitatea didactică: 1.4; 2.3; 2.5.
Obiective operaţionale:
A.Cognitive :
     Pe parcursul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:
          O1: să rezolve exerciţii de împărţire şi înmulţire a unui număr natural scris cu 2/ 3 cifre la un număr de o cifră
          O2: să folosească terminologia specifică
          O3: să aplice în rezolvarea de probleme operaţiile de împărţire şi înmulţire;
         
B.Motrice
 Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O4 : să scrie corect şi estetic pe caiete, în ritm rapid;
C.  Afective
 Elevii pe parcursul lecţiei:
 O5 : să manifeste interes pentru rezolvarea de exerciţii şi  probleme;



Strategia didactică:
 Resurse procedurale
·        exerciţiul;
·        conversaţia;
·        explicaţia;
·        jocul didactic cu conţinut matematic;
Resurse materiale:
·        fişe de lucru;
·        manual,
·        culegeri de exerciţii şi probleme;
                 Resurse temporale
·        50 minute
                  Resurse umane
·        24 elevi
Formă de organizare :
·        frontală
·        individuală


Resurse informaţionale:
·        M.Ed.C.T.   Programa şcolară pentru cl.a III-a, Ed.AS’S, Iaşi, 2005;
·        Neagu, M., Petrovici C.   Elemente de didactică, învăţământ preşcolar şi primar, Iaşi, 2002;
·        Culegeri de exerciţii şi probleme (Petrovici C., Neagu M.;Isar Emilia; Viorica Pârâială; Dumitru Pârâială; Ailiesei Adriana)
·        Matematică, manual pentru clasa a III-a, Editura Corint, autori : A. Dumitru şi V.G. Dumitru;




Demersul didactic

Etapele lecţiei
Activitatea învăţătoarei
Activitatea elevilor
Metode
şi procedee
Mijloace
Forma de organizare
 evaluare
Moment
organizatoric

1 min
    Se vor crea
condiţii
necesare
desfaşurării orei de matematică;
Elevii îşi pregătesc manualele şi caietele de matematică.
conversaţia
manuale

caietele elevilor
fişe de lucru

frontal

Verificarea temei

3 min
Verific tema efectuată acasă de către elevi cantitativ, făcând observaţiile necesare acolo unde este cazul.
Propun exerciţii de calcul oral pentru încălzire :
Care este dublul lui 20 ?
Dar sfertul lui 100 ?
Triplul lui 50 care este ?
Care este numărul de 10 ori mai mare decât 6 ?
Dar jumătatea lui 400 ?
În timp ce învăţătoarea verifică caietele de teme




Elevii rezolvă oral exerciţiile propuse.
Rezultatele sunt:
40/ 150/ 60/200
Observaţia, conversaţia




Exerciţiul

Frontal









Frontal
Observare sistematică





evaluare
orală








Captarea atenţiei
4 min
Le dau spre rezolvare un rebus, anexa 1.
Aşez o planşă cu rebusul  la tablă, dar le dau şi o fişă pe care este rebusul să lucreze  individual ;
Elevii rezolvă rebusul şi se încadrează în timp ;
Cuvântul care reiese din rebus este :
Probleme

observaţia

exercitiul

jocul

frontal
Observare sistematică
Anunţarea temei şi obiectivelor
2 min
Se scrie titlul obţinut la rebus pe tablă, ,PROBLEME şi EXERCIŢII », care se rezolvă prin  « Înmulţirea şi împărţirea unui numar de 2 şi 3 cifre cu un numar de o cifră ;
Elevii îşi notează titlul în caietele de notiţe ;
Conversaţia



Explicaţia

Frontal









Dirijarea învăţării

25 min
Învăţătoarea  cere elevilor să  rezolve,  exerciţiile din manual, pagina 72, ex.2, respectiv cele 3 tabele (vezi anexa 2).


Se continuă cu exerciţiul 3 din manual, respectiv : La produsul numerelor 100 şi 2 ,adaugă câtul dintre 50 şi 5. Ce număr obţii?     ( R= 210) şi problema următoare:
Maria se gândeşte la un număr.Îl înmulţeşte cu 5 şi obţine 100. Care este numărul?

Elevii rezolvă
exerciţiile la tablă şi pe caiete.










100x2+50 :5=200 +10
=210







ax5=100
a =100 :5
a=20
Conversaţia

Explicaţia


Exerciţiul














Exerciţiul










frontal
Observarea sistematică
Obţinerea performanţei
7 min
Învăţătoarea le dă spre rezolvare o fişă de lucru (vezi anexa 3)
Le explică modul de lucru ;
Elevii o rezolvă încercând să se încadreze în timp.

Exerciţiul




Individual

Evaluare scrisă
Evaluare

6 min











Propune rezolvarea exerciţiilor din fişă la tablă ;
Se fac aprecieri şi observaţii cu privire la activitatea desfăşurată.
Elevii care s-au evidenţiat vor primi calificative;







Elevii îşi auto-evaluează fişa. 
Îşi manifestă satisfacţia
/insatisfacţia asupra rezultatelor obţinute.







Explicaţia


Exerciţiul


Conversaţia













  Individuală
















autoevaluare












Încheierea activităţii
2 min
Anunţă tema pentru acasă, problemele 7 şi 8 şi exerciţiul 1, de la pag. 72 din manual.(vezi anexa 4).
Elevii îşi notează tema în caiete;
Explicaţia
Conversaţia

Frontal





Anexa 1 rebus
                                                                            
                                                           A
1.









2.









3.







4.







5.






6.












7.







8.









                                        B
  1. Numere cu soţ sau..........................
  2. Rezultatul înmulţirii
  3. Sumă sau..................
  4. Se numeşte:....................înmulţirii (1x1,1x2,1x3....)
  5. Se numeşte....................împărţirii (1:1,2:1,3:1...)
  6. Numărul care se împarte
  7. Total sau............................
  8. Numărul din care se scade.












Anexă 2, manual, pagina 72
 Tabel 1

n

28

36

56

80







n: 2





38

56

68

80

100

200




Table 2

n

30

21

96

63







n : 3





54

27

42

45

300

130



Table 3

n

50

40

20

35







n : 5





15

25

30

85

20

110





 Anexa 3                                                                                                  

FIŞĂ DE LUCRU

1.      Pune rezultatele corecte:            
100 x 4=                            300 : 3 =                                               
                                               
310 x 2 =                           270 : 3 =                                 

2.      Completează cu numere potrivite:

20 :          = 10                               : 3 = 9
 


           : 3 = 7                    12 :           = 6

16 :          = 8                               :   3 =  5

                
                3. Află cât este ,,a” în fiecare caz.


                 a)10 x 2 + a = 68                           b)46 = 80 : 2 + a  



Standard de autoevaluare :
-dacă ai rezolvat corect cele 3 puncte ai obţinut calificativul FB
-dacă ai rezolvat corect doar 2 puncte ai obţinut B
-dacă ai rezolvat corect doar un punct ai obţinut S
 
















Anexa 4,
tema pentru acasă, manual, pag. 72, probleme;

7. Ana are 40 de timbre. Laura are de 8 ori mai puţine timbre decât Ana, iar Cristian de 2 ori mai multe decât Laura.
Câte timbre are Laura?
Câte timbre are Cristian?
Câte timbre au în total Ana, Laura şi Cristian?

8. La o şcoală s-au înscris, în clasele I-III, 128 de fete şi 232 de băieţi.
Toţi copiii au fost repartizaţi în mod egal în 10 clase.
Câţi copii sunt în fiecare clasă?  



exerciţiul nr. 1.

1.Află cât este ,,a” în fiecare caz.

10 x 9 +a = 98       (a = 8)
10 x 3 + a = 67       ( a = 37)


38 = 60 : 2 + a     (a = 8)
17 = 90 : 9 + a     (a= 7)


28 = 40 : 2 + a     (a = 8)
16 = 20 : 2 + a      (a = 6)
36 = 90 : 3 + a      (a = 6)
















Rezolvare rebus
                                                         A
1.



p
A
R
E


2.


P
r
O
D
U
S

3.

T
o
T
A
L

4.
T
A
b
L
A


5.
T
A
B
l
A

6.


D
e
Î
M
P
Ă
R
Ţ
I
T
7.
S
U
m
Ă



8.

D
e
S
C
Ă
Z
U
T
                                       B
1.Numere cu soţ sau..........................
2.Rezultatul înmulţirii
3.Sumă sau..................
4.Se numeşte...................înmulţirii (1x1,1x2,1x3....)
5.Se numeşte.....................împărţirii (1:1,2:1,3:1...)
6.Numărul care se împarte
7.Total sau............................
8.Numărul din care se scade.


Muncă diferenţiată:
problemă

    Mama a plantat câte două rânduri de panseluţe, lalele şi narcise. Panseluţele erau câte 15 pe un rând, lalelele câte 13 şi narcisele câte 26.
      Câte flori a plantat în total? Scrie rezolvarea sub forma unui exerciţiu.

2 (15+13+26)=
2x54=

108 flori a plantat mama în total

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.