PROIECT DIDACTIC, lectura, Iepuraș Urechiaș


Data :
Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Clasa: II-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba română - lectură
Subiectul:  Iepuraş- Urechiaş, de Nicoleta Holban
Tipul lecţiei: predare-învăţare

Obiective cadru:
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
-dezvoltarea capacităţii exprimare orală.
Obiective de referinţă:
3.4. să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere
3.5. să manifeste interes pentru lectură

Obiectivele operaţionale:
Cognitive:
1.Să asculte textul  lecturii citită expresiv de învăţătoare;
2.Să citească corect şi expresiv textul poveştii;
3.Să răspundă la  întrebări pe textul citit;
4.Să povestească textul, urmărind şirul logic al desfăşurării acţiunii;
5.Să lucreze eficient în grup;
Motrice:
6. Să păstreze o poziţie corectă în bancă pe parcursul activităţii;
Afective:
7.Să participe cu interes la desfăşurarea lecţiei


Strategii didactice:
Resurse procedurale:  expunerea, exerciţiul, conversaţia, observaţia sistematică, explicaţia, cvintetul
Resurse umane: 16 elevi
Resurse materiale: textul povestirii, coli cu textul lecturii, fişe de evaluare
Resurse temporale: 45 de minute
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:
-Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar
-Nuţă, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis, Bucureşti, 2000
-Nicoleta, Holban, Magia copilăriei, Editura Edmunt 2007


Demersul didactic





Nr.
crt
Secvenţele
lecţiei
Ob.
op.
Activitatea
propunătoarei
Activitatea
elevilor
Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Forma de
organizare
Evaluare

1.
Moment
organizatoric

1 minut


Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii şi
  asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii optime a activităţii.
  Îşi pregătesc materialele necesare pentru activitate.

Conversaţia
Cartea de lectură
Frontal
Observarea sistematică

2.
Captarea atenţiei

2 minute


Adresez copiilor câteva întrebări despre poveşti:
Copii, vouă vă plac poveştile?
Ce poveşti cunoaşteţi voi?
Cunoaşteţi vreo poveste despre un iepuraş?
Ce i-aţi cere voi Iepuraşului de Paşte să vă aducă în dar?
Elevii participă la discuţii.
Fiecare copil va răspunde cu numele poveştii preferate.
Elevii vor aminti ce cadou au primit de Paşte.

Conversaţia

Frontal
Aprecieri verbale

3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

1 minut


Elevii vor fi anunţaţi că vor asculta o lectură despre
un băieţel care a primit de Paşte, în dar, un iepuraş.
Scriu titlul şi autorul pe tablă : Iepuraş-Urechiaş, de Nicoleta Holban
Elevii notează  titlul şi autorul lecturii pe care o vor asculta şi citi.

Expunerea



Frontal

Observarea sistematică

4.
Dirijarea învăţării

20 minute
O1



O2



O3



Le voi citi expresiv textul lecturii. (vezi anexa 1)
Le cer apoi elevilor să citească în lanţ textul lecturii, pe care-l vor primi scos pe coli.

Le voi adresa următoarele întrebări:
1.Cum s-a numit povestea pe care am citit-o?
2.Cine este autorul poveştii?
 3.Care au fost personajele prezente în text?
4.Despre ce a fost vorba în textul lecturii?












5.Ce a decis Andrei să facă cu iepuraşii care se vor naşte?


Elevii ascultă cu atenţie textul citit de propunătoare.
Elevii citesc pe rând textul până când acesta este parcurs în întregime.

Răspund astfel la întrebări:
1.Iepuraş-Urechiaş
2. Nicoleta Holban
3. Andrei, tatăl acestuia şi Iepuraşul.
4.Despre un băieţel Andrei care i-a cerut tatălui său să primească în dar un iepuraş, întocmai ca cel de Paşte. După ce a primit iepuraşul tatăl împreuă cu Andrei a cumpărat un prieten de joacă pentru Iepuraşul- Urechiaş şi în felul acesta a creat o familie de iepuraşi care va avea mulţi pui.
5. Andrei şi-a propus să dăruiască prietenilor şi colegilor câte un pui de iepuraş după ce aceştia se vor naşte.



Expunerea
 
Exerciţiul







Conversaţia







Explicaţia





Frontal

Observarea sistematică



5.
. Realizarea feed-back-ului

10 minute

O4

O5
Voi da elevilor 4 fişe cu cele patru fragmente în care voi împărţi textul (vezi anexa 2). Fiecare grupă va trebui să povestească fragmentul din fişa primită.
Elevii fiecărei grupe, pe rând, vor povesti fragmentul pe care l-au primit, după ce-l vor citi. Li se va permite membrilor grupei să se completeze (ajute) în momentul povestirii.
Conversaţia
Coli cu textul lecturii  

Pe grupe
Evaluare orală

Aprecieri verbale

6.
Atingerea performanţei

5 minute

O5
Cele patru grupe vor trebui să alcătuiască un cvintet (vezi anexa 3) având ca substantiv ,,Iepuraş”
CVINTETUL
-1 cuvânt cheie al textului
-2 însuşiri  
-3 acţiuni ( se termină în
ind sau în înd )
-o  propoziţie alcătuită din patru cuvinte
-un cuvânt cheie care exprimă esenţa problemei

Anunţ că cel mai frumos cvintet va fi aplaudat şi notat pe tablă.

Elevii lucrează pe grupe, fiecare ajutând la realizarea cerinţei.

Exemplu de cvintet
aşteptat de la elevi:
-Iepuraş
-Blănos, drăgălaş
-Ţopăind, mâncând, ciulind
-Iepuraşul mânca morcovi gustoşi.
-Prieten

Explicaţia



Expunerea

Cele 4 fişe pentru cvintet

Pe grupe

Evaluare scrisă

Aprecieri verbale

Aplauze

7.
Evaluarea
activităţii

5 minute

Le voi da spre rezolvare o fişă (vezi anexa 4) a cărei cerinţă este de a ordona momentele poveştii după derularea acestora.
Fişă de lucru
1.Tatăl si Andrei cumpără un tovarăş de joacă pentru Iepuraşul Urechiaş.
2.Băiatul primeşte în dar un Iepuraş- Urechiaş.
3.Andrei află că familia iepuraşilor poate creşte numeric.
4.Andrei scrie lista  de prieteni, care vor primi în dar câte un pui de iepure.
5.Andrei îşi doreşte de Paşti un iepuraş.



Elevii vor ordona astfel
momentele lecturii:
5, 2, 1, 3, 4.

Evaluare scrisă

Fişe de lucru

Individual

Autoevaluare

8.
Încheierea activităţii
1 minut

Voi face aprecieri nominale şi colective asupra modului de participare la lecţie.

Elevii ascultă cu atenţie.
Conversaţia
Voi da diplome celor care s-au remarcat la lecţie.

Frontal
Aprecieri verbale
                                                                                            






STANDARDELE DE ACORDARE A CALIFICATIVULUI,  pentru momentul de evaluare al activităţii:

Fb
B
S
I
elevul ordonează corect cronologic toate evenimentele lecturii şi rescrie enunţurile în ordinea corectă
elevul ordonează corect cronologic  evenimentele lecturii cu mici ezitări- două evenimente au locul inversat
elevul ordonează  cronologic  2 din evenimentele lecturii
elevul nu ordonează  cronologic  niciunul din evenimentele lecturii

4 comentarii:

  1. Buna ziua! Sunt o invatatoare debutanta si intamplator am dat de blogul dv.care il consider demn de admirat si mai ales dv. Am gasit acest proiect si vreau sa il aplic la clasa, dar nu am anexele.Voiam textul Iepuras Urechias pe care nu il gases .Daca se poate imi trimitetsi mie textul?Multumesc!

    RăspundețiȘtergere
  2. Răspunsuri
    1. Iepuraş-Urechiaş
      de Nicoleta Holban


      Se apropia săbătoarea Paştelui. Respecând tradiţia, părinţii l-au întrebat pe Andrei:
      -Ce cadou vrei să-ţi aducă Iepuraşul de Paşti?
      - Eu vreau drept cadou chiar Iepuraşul, răspunse el.
      Se gândea că având iepuraşul în curte, va mirosi mereu a cozonaci şi alte bunătăţi, întocmai cum gătea mama în ziua Sfintei Sărbători.
      Mirat de dorinţa lui Andrei, tatăl lui plecă nu la magazinul de jucării, ci la târg. Acolo, găsi un iepuraş cenuşiu, pufos, mic şi fricos. La primirea cadoului, băiatul nu-şi încăpea în piele de bucurie. Toată curtea era a lui. A început să-l strige Iepuraş- Urechiaş, iar micul lui prieten ciulea urechile, asculta, apoi îl urma voiniceşte pe băiat. De la o vreme însă, Iepuraş- Urechiaş stătea stingher. Parcă nu-i mai plăceau nici morcovii cu care îl îmbia Andrei.
      -Îi trebuie o tovarăşă de joacă, îl lămuri tatăl său.
      Paştele trecuse, aşa că în duminica următoare, Andrei şi tatăl său au pornit la târg. Au fost norocoşi. Parcă aşteptându-i, într-o cuşcă se afla o iepuroaică mică, tot de culoare cenuşie, dar cu pete albe. Au luat-o şi au dus-o acasă. Acum, cei doi prieteni blănoşi ai lui Andrei s-au împrietenit. De dimineaţă până seara, stau bot în bot cu câinele şi cu pisicile din ogradă.
      Părinţii l-au avertizat pe Andrei că în doi ani, iepuraşii se pot înmulţi, astfel încât numărul lor poate depăşi două sute. Mai întâi s-a bucurat nespus. Totuşi, două sute e un număr prea mare pentru curtea lor. Va dărui câte un iepuraş prietenilor, colegilor, cunoscuţilor. Deşi îi are doar de o lună, Andrei a început să scrie lista celor cărora le va oferi un iepuraş. În fiecare zi adauga câte un nume, doar, doar va reuşi să scrie două sute de persoane, pentru ca fiecare iepuraş să aibă o casă.





      Ștergere

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.