PROIECT DE LECŢIE, ,,Darul lui Moş Miron”, de Ion Agârbiceanu


Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea şcolară:
Propunător:
Aria curriculară:  Limbă şi comunicare
Disciplină:  Limba şi literatura română
Titlul lecţiei:  Textul narativ- literar; ,,Darul lui Moş Miron”, de Ion Agârbiceanu
Tipul lecţiei : transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
OBIECTIVE CADRU:
                        2.Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
                        3.Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
                        La sfârşitul activităţii elevii vor şti:
                        O1: să citească textul corect şi expresiv;
                        O2: să explice utilizarea unor reguli de ortografie şi punctuaţie
                        O3: să extragă din text expresiile frumoase, cuvintele noi, ortogramele
                        O4: să recunoască  părţile de vorbire învăţate
                        O5: să colaboreze în vederea realizării sarcinilor primite la lucrul pe echipe;
                   O6:să formuleze propoziţii cu sensurile diferite ale cuvintelor noi, căutâdu-le în dicţionar;

Strategii didactice:
                        a) Metode, procedee şi tehnici de învăţare: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, problematizarea,turul galeriei, explozia stelară;
b) Resurse materiale: fişă de lucru,  Manualul de Limba şi literatura română, clasa a IV-a, Marcela Peneş, Editura Ana, Bucureşti, caietele elevilor;
,,Dicţionar practic al limbii române”;Editura ,,Floarea darurilor” Bucureşti, 1996, autor: Elena Ciobanu, M.Popescu Marin, M. Păun;        
       c) Resurse bibliografice:
  • Programă şcolară pentru clasa a IV-a, Limba şi literatura română, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3919 / 20.04.2005

  • Metodica studierii limbii şi literaturii române –învăţământ primar- Adalmina Ungureanu, Editura AS’S, Iaşi, 2003
  • Estera Nicolescu:  Didactica limbii şi   literaturii române pentru învăţământul   primar, ed. Egal, Bacău, 2003
  • Carmen Iordăchescu: Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a IV-a”, ed. Carminis, Piteşti 1996
  • ,,Dicţionar sinonime”, Editura  Steaua Nordului Constanţa 2002,
  d) Organizarea activităţii: individual, pe echipe, frontal.
        e) Resurse umane: 24 elevi
        f)Durata lectiei : 50 minute



DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. crt.
Evenimentele lecţiei
Ob. oper.
conţinuturi
resurse
materiale/procedurale
Evaluare

  1.  
Moment organizatoric1 min

Se pregătesc materialele pentru buna desfăşurare a lecţiei
manuale / conversaţia


  1.  
Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior
 8 min



O2

O4
Învăţătoarea anunţă elevii că vor primi lucrările de control, pe care au primit notă şi le vor analiza împreună ( conversaţia).
- observaţii cu privire la lucrările de control pe care le-au susţinut în ora anterioară;
-aprecieri, sublinierea greşelilor ce s-au regăsit în mai multe lucrări;
-se explică modul corect de rezolvare al cerinţelor lucrării;
- verificarea orală a cunoştinţelor dobândite anterior

testele elevilor/ conversaţia/ observaţia
 observarea sistematică

  1.  

Captarea atenţiei
3 min


O5











-li se cere elevilor să evoce anuminte momente din istoria românilor;
-ce eroi cunosc ei din cărţile de istorie, dar şi din locurile vizitate cu acest specific (Mausoleul de la Mărăşeşti)

conversaţia observaţia,explicaţia
Observare sistematică




  1.  
Anunţarea titlului şi obiectivelor operaţionale2 min

Conversaţia:
Se anunţă elevii asupra activităţii ce urmează a fi desfăşurată, vor studia textul narativ,,Darul lui Moş Miron” .
Dacă vor fi atenţi la sfârşitul lecţiei vor şti să   formuleze  planul simplu de idei, vor transforma un fragment dialogat în povestire, vor realiza schema textului    şi vor înţelege mai bine mesajul unui text narativ-literar; de asemenea vor identifica părţile de vorbire  studiate şi vor explica utilizarea semnelor de punctuaţie, a expresiilor noi, al ortogramelor şi al cuvintelor necunoscute .
manualul de limba romană/ conversaţia observaţia, explicaţia


  1.  
Dirijarea învățării
18 min


O1,





O5,

O3,








O4.


























O3
Elevii scriu data,  titlul textului şi autorul în caiete.
Se citeşte integral, cu intonaţie textul de către un elev,
Învăţătoarea formulează întrebări pe text, în legătură cu natura sa, cu momentul în care se petrece acţiunea, cel mai emoţionant moment al textului;
-Elevii citesc pe rând textul şi se subliniază ortogramele, cuvintele noi şi expresiile frumoase. Se fac aprecieri pe marginea lor;
Conversaţia:
Ce gen literar este textul: ,,Darul lui Moş Miron”?
( este un text narativ);
De ce face parte din această categorie? ( este scris în proză şi conţine fragmente descriptive, narative şi dialogate)
Lectura explicativă:
Se citeşte textul.
- se identifică şi explică  folosirea  semnelor de punctuaţie- se solicită elevilor să noteze în caiete cuvintele scrise cu cratimă ( care-i, n-au, n-am, iacătă-l, pân-acum, într-o, vândut-o, mi-o, nu-i, câte-o, etc);
-se precizează modul corect de scriere fără cratimă;
- se discută avantajele folosirii cratimei;
- se cere analiza părţilor de vorbire din construcţiile cu cratimă;
-se discută textul din perspectiva respectării structurii unui text narativ: introducere, cuprins, încheiere şi de informaţiile pe care le conţine fiecare parte;
- se precizează timpul şi spaţiul acţiunii cât şi personajele prezentate în text ( Moş Miron, primarul, ţăranii, sergentul, soldatul care coboară din tren, patrula, soldaţii ce se reîntorc din război) ;
Locul:satul lui Moş Miron;
Timpul: acţiunea se petrece în vara anului 1916;
-elevii notează aceste noţiuni în caiete.
-se crează premise pentru exersarea povestirii, se citeşte fragmentul în care are loc dialogul bătrânului cu primarul, apoi dialogul dintre Moş Miron şi soldaţi;
-Elevii îşi notează în caiete semnificaţia cuvintelor noi:,,bântuia, otavă, patrulă, sarcină, front” şi li se cere să alcătuiască propoziţii cu ele.
Se citesc apoi şi se fac aprecieri asupra celor mai frumoase enunţuri.
manulele de limba romana caietele elevilor /conversatia exercitiul,lectura explicativa























problematizarea(,,o” –numeral, ,,o”- pronume)
















exerciţiul
Observarea sistematică









Evaluare orală, frontală

  1.  
Obţinerea performanţei 5 min

O6




-se împart fişele de lucru pe echipe (anexa ) şi se trasează sarcina de îndeplinit : realizarea unei explozii stelare conţinând întrebări la textul narativ-literar predat, cu următoarele cerinţe:
-titlul textului este scris în centrul stelei:,,Darul lui Moş Miron”
Se pun întrebări în interiorul stelei, iar pe fiecare rază stă o întrebare legată de darul lui Moş Miron.
,,Cine? Ce? Unde? De ce? Când?”, iar răspunsurile trebuie să aibă legătură cu titlul textului.
-se expun fişele lucrate;
-un reprezentant de la fiecare echipă prezintă fişa realizată.

explozia stelară
Evaluare scrisă - pe echipe
7
evaluarea 5 min




O5
- fiecare elev face „turul galeriei” punctând cea mai completă schemă realizată. facand aprecieri la cele mai bune întrebări formulate şi notate în fişă;
-se face evaluarea asupra modului de punctare  şi asupra argumentelor aduse de către elevi;
-se anunţă cea mai bună echipă, cel mai obiectiv evaluator;
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
-Care este titlul textului studiat astăzi?
-Cine este autorul?
-Unde se petrece acţiunea?
-Ce texte mai cunoaştem aparţinând aceluiaşi autor?

turul galeriei
observarea sistematică

  1.  
Încheierea activităţii1 min

Se fac aprecieri generale şi nominale asupra modului în care au lucrat elevii;
Se anunţă tema pentru acasă ( Să se realizeze enunţuri cu toate ortogramele din text, care au fost extrase împreună, în timpul orei şi notate pe tablă precum şi în caiete) şi se explică rezolvarea acesteia;
explicatia, demonstraţia


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.