Ursul păcălit de vulpe, după Ion Creangă- Proiect didactic


Unitatea de învățământ:
Data : 27.11.2014
Clasa:  I -A
Disciplina: Comunicare în limba română- lectură
Propunător: Vîju Cornelia
Unitatea de învăţare: Împărăția literelor
 Subiectul lecției: Ursul păcălit de vulpe, după Ion Creangă -Repovestirea unor întâmplări auzite
Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Competenţe specifice :

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje   orale,    în    contexte   de    comunicare
cunoscute
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1-să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2-să recunoască personajele din poveste;
O3-să reproducă conținutul poveștii cu ajutorul ilustrațiilor;
O4-să ordoneze imaginile din poveste conform succesiunii evenimentelor;
O5-să stabilească pe baza comportamentului personajelor, trăsăturile dominante ale acestora;
O6-să construiască propoziţii după ilustraţii;
Psihomotrice:
O7- să coloreze imaginile corespunzător;
Afective:
O8-să își exprime preferința pentru un personaj din poveste ;


Resurse didactice:
-Metode și procedee: exerciţiul, conversaţia, expunerea, lectura explicativă, jocul, învăţarea prin cooperare, observarea;
-Materiale: manual, computer, ppt cu conținutul poveștii, fișe de evaluare.
Forme de activitate: frontal și independent.
Bibliografie:
- Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ clasa I, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
Resurse umane: 17 elevi
Resurse temporale: 45 min.       


Secvenţele lecţiei/
timp

Ob.
Op.
Strategii didactice
Resurse
Modalităţi de
evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode
Mijloace didactice
Forme de activitate
1








Moment organizatoric

1 min


Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
-pregătirea materialului didactic
Elevii se pregătesc pentru activitate.


Frontal
Observarea

Captarea atenției

2 min


Captarea atentiei se realizeaza prin adresarea a două ghicitori:
„La coțete dă târcoale,
  La blană e roșcovană,
  Și mai este și vicleană
  Ghici cine e?„                                       (Vulpea)

,,În cojoc întors pe dos
Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure.”
(ursul)

Elevii sunt atenţi şi dau răspunsurile corespunzătoare.

jocul
Textul ghicitorilor
Frontal
Aprecieri verbale
Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min


  Astăzi la ora de lectură vom face cunoștință cu povestea”Ursul păcălit de vulpe ”, de Ion Creangă.
O vom povesti cu ajutorul imaginilor, vom recunoaște personajele, vom alcătui  propoziţii după imagini, vom ordona imaginile în ordinea desfăşurării evenimentelor.
 Cine știe, poate, o vom ajuta pe vulpiță să se împace cu ursul, dacă vom găsi un alt final poveștii.


Elevii ascultă cu atenție obiectivele operaționale, enunțate de propunătoare pe înțelesul lor.
Explicația

Frontal
Observarea
Reactualizarea cunoștințelor

3 min


• Ce povești am mai studiat noi, copii, scrise de Ion Creangă? (Se prezintă portretul povestitorului care este afișat deja în clasă)
Vom purta un  scurt dialog despre animalele sălbatice:
-Ce fel de animal este vulpea?
  -Ce alte  animale sălbatice mai cunoașteți?
 Iată că două dintre aceste personaje, vulpea și ursul, au  devenit personaje de poveste sub condeiul scriitorului Ion Creangă.

-Capre cu trei iezi
-Fata babei și fata moșneagului
Elevii vor răspunde:
-Vulpea este un animal sălbatic.
-ursul, lupul , leul, tigrul etc.
Conversația

Frontal

Aprecieri verbale
Dirijarea învățării

18 min

O1

O2

O3

O6

După ce voi prezenta materialul PPT cu povestea, le voi adresa elevilor următoarele întrebări:

1-Cum s-a numit povestea?
2-Cine este autorul poveștii?
3-Care sunt personajele poveștii?
4-Cu ce literă încep cuvintele: vulpe, urs, țăran, pește.
Solicit elevilor alcătuirea unor propoziții utilizând aceste cuvinte.
Trec apoi la povestirea pe scurt a textului, prin intermediul întrebărilor.



Elevii vor răspunde astfel:
  1. Ursul păcălit de vulpe
  2. Ion Creangă
  3. Vulpea, ursul, țăranul
  4. Cu literele: v, u. ț, p
Propozițiile pot fi.
Vulpea din poveste este șireată.
Ursul rămâne fără coadă.
Țăranul pescuise mult pește.
Peștele era gustos.

Elevii vor povesti textul, răspunzând întrebărilor propunătorului astfel:

Era odată o vulpe.
Pe drum trecea un țăran cu carul plin de pește.
Vulpea se prefăcu că este moartă.
Vulpea aruncă peştele din car.
Ursul o roagă pe vulpe să-i dea și lui pește.
Vulpea refuză să-i dea și-l trimite la baltă să pescuiască.
Ursul se duce la baltă.
 Își vâră coada în baltă rămânând fără ea.
Ursul încearcă să o pedepsească pe vulpe deoarece l-a păcălit.


Expunerea

Lectura explicativă


Computer

Continut ppt
Frontal
Aprecieri verbale


 observarea
Realizarea feed-back-ului

5 min

O3
O5

Fixarea conţinutului se va face prin prezentarea imaginilor din poveste și adresarea de următoarelor întrebărilor:
1-Care sunt personajele întâmplării?
2-Cum s-a gândit vulpea să facă rost de mancare?
3-Ce dorea țăranul să facă din blana vulpii?
4-Ce dorea ursul?
5-Ce sfat i-a dat vulpea ursului cu privire la prinsul peștelui?
6-Ce s-a întâmplat cu coada ursului?De ce?
7-Cum a incercat ursul să se răzbune pe vulpe?


Elevii răspund la întrebările adresate.
1.Precizează următoarele personaje: vulpea, ţăranul, ursul.
2-să fure peștele din carul țăranului
3-o haină pentru soția lui
4-ursul dorea să mănânce pește
5-l-a trimis să-și vâre coada în baltă
6. – coada ursului s-a rupt deoarece lacul a înghețat și i-a prins-o acolo
7-ursul a încercat să o  prindă și s-o bată pe vulpe
Conversația
Imagini ppt
Frontal
Aprecieri verbale
Atingerea performanței

5 min

O5





Solicit elevilor să precizeze câte trei însuşiri ale celor două personaje (ursul şi vulpea).



1-Ce învăţăminte desprindem din lecţie?
2- Ce s-ar fi întâmplat dacă vulpea nu reuşea să dea jos din car peştii?

3. Care personaj v-a plăcut mai mult?
4. Ce final ați da voi poveștii dacă ați fi în locul autorului?
Elevii vor răspunde la întrebări.
-Vulpea era  vicleană, lacomă, leneșă.
-Ursul era  supărat, pofticios, păcălit. 
1-nu este bine să mințim și să furăm
2-vulpea nu ar fi avut hrană și nu ar mai fi putut să-l păcălească pe urs. Ursul poate ar fi avut și astăzi o coadă frumoasă și lungă.  
3-elevii își argumentează răpunsul
4-elevii găsesc alt final 
Conversația

Frontal
Aprecieri verbale
Evaluarea
activității

8 min

O4

O7


Elevii vor primi o fișă de evaluare cu următoarii itemi:
1. Numerotează imaginile în ordinea desfășurării acțiunii. Colorează-le apoi corespunzător.
2.Reprezintă grafic propozițiile. Stabilește valoare de adevăr a acestora folosind literele A și F. (adevărat sau fals)

Elevii lucrează în fișa de evaluare.
Exercițiul
Fișă de evaluare
independent
Evaluare
scrisă
Încheierea activității

2 min.


Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse.
Dau tonul cântecelului:
 ,,De ce n-are ursul coadă”.


Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei, apoi cântă cântecelul solicitat.

Conversația

Frontal
observarea


Nume:

Fișă de evaluare/ Ursul păcălit de vulpe- lectură

1. Numerotează imaginile în ordinea desfășurării acțiunii. Colorează-le apoi corespunzător.
                                   

                   
2.Reprezintă grafic propozițiile. Stabilește valoare de adevăr a acestora folosind literele A și F. (adevărat sau fals)

VULPEA ESTE ȘIREATĂ.
 



URSUL MĂNÂNCĂ MULȚI PEȘTI.



Un comentariu:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.