Proiect didactic- Legume vesele – numărare în ordine crescătoare şi descrescătoare în limitele 1- 10


Unitatea de învăţământ:
Data: 22.03.2013
Propunător: student Spiţă Vîju Cornelia
Grupa: mare
Domeniul de activitate : Domeniul Ştiinţe
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Iată, vine primăvara!
Tema săptămânii: În grădina cu legume
Subiectul zilei: Legume vesele – numărare în ordine crescătoare şi descrescătoare în limitele 1- 10
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi
Mijloc de realizare: Exerciţii cu material individual
Locul desfăşurării: sala de grupă
Scopul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la numeraţia în limitele 1-10.
Obiectiv cadru:
-dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere întrebuinţând un vocabular adecvat
Obiective de referinţă:
-să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare
-să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1-să alcătuiască şirul numeric crescător şi descrescător în limitele 1-10
O2-să realizeze corespondenţe de unu la unu demonstrând că o mulţime are mai multe sau mai puţine elemente decât altă mulţime
O3- să denumească vecinul din stânga sau dreapta unui număr din intervalul 1-10
O4- să constituie independent mulţimi cu 1-10 elemente
O5 -să rezolve corect exerciţiile-ghicitori date de propunătoare
Psiho-motrice :
O6-să urmărească vizual imaginile de pe lotou indicate de propunătoare
O7- să aşeze pe lotou obiectele după cerinţa propunătoarei
Afectiv-comportamentale :
O8-să manifeste interes pentru activitate


Strategia didactică

Resurse procedurale :conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul
Resurse materiale:
-truse cu jetoane reprezentând cifre, semne matematice şi diferite mulţimi de obiecte (legume de primăvară – jetoane cu salată, ridichi, ceapă)
-lotouri pe care preşcolarii vor lucra după cerinţa propunătoarei
-fişe de evaluare
-flanelograf, benzi , diferite multimi de obiecte , semne matematice , cifre .
- diplome, recompense
Resurse temporale: 30 - 35 minute
Resurse umane: 13 preşcolari
Forme de organizare: frontal şi individual
Resurse informaţionale:
-Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activităţi matematice în grădiniţă, Editura AS’S- 1955
- Activitatea integrată din gradiniţă , Editura: Didactică Publishing House, 2008
- Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor , de la 3 la  6/7 ani, M.E.C.T. – 2008









Demersul didactic


Nr. Crt.

Etapele lecţiei / timpul alocat/

Activitatea
propunătoarei

Activitatea copiilor

Metode şi procedee

Mijloace

Forme de organizare

Evaluare

I

Moment organizatoric
1 minut
Voi aerisi sala de grupă, voi aşeza pe măsuţe materialele necesare pentru desfăşurarea  activităţii.
Copii intră în sala de grupă şi se aşează pe scăunele, la măsuţe.

conversaţia


Frontal
Observare
sistematică

II

Captarea atenţiei
2 minute



Voi realiza acest moment prin prezentarea unui coşuleţ plin cu legume timpurii trimis de Zâna Primăvară, care trebuie numărate.

Preşcolarii se vor arăta interesaţi de activitate pentru a o convinge pe Zâna Primăvară că ei ştiu să numere.




Conversaţia
-Păpuşa ce reprezintă Zâna Primăvară
-coşul cu legume


Frontal
Observare
sistematică

III

Reactualizarea cunoştinţelor
2 minute


Propunătoarea adresează întrebări:
Până la cât aţi învăţat să număraţi?
-Să numere un copil în ordine crescătoare de la 1 la 10!
-Să numere altcineva descrescător de la 10 la 1!
- Care sunt  vecinii  numărului 3? Dar ai numărului 6?

Preşcolarii numiţi de propunătoare  numără crescător până la 10.
Câţiva preşcolarii  numiţi numără descrescător de la 10 la 1.



Conversaţia


Exerciţiul









Frontal

Aprecieri verbale

IV

Anunţarea temei
1 minute
Propunătoarea anunţă că vor rezolva diferite exercitii la activitatea matematică. Vor continua să număre crescător şi descrescător până la 10. Vor alcătui mulţimi cu elemente. Se vor juca cu vecinii numerelor, vor efectua exerciţii de adunare şi scădere cu 1 sau 2 elemente si vor realiza corespondenţe între elementele unor mulţimi pentru a descoperi care mulţime conţine mai multe elemente.

Preşcolarii sunt atenţi la propunătoare.

Explicaţia



Frontală
Observare sistematică

V
Prezentarea conţinutului şi
dirijarea învăţării
12 minute


Continui cu intuirea materialului de pe măsuţe, respectiv coşuleţele pline cu jetoane, dar şi lotourile pe care vor aşeza jetoanele atunci când le voi cere.  

Ce observaţi în coşuleţe?
Aceste materiale pe care le-aţi primit ne vor ajuta în activitatea noastră de matematică.

Propunătoarea aşează pe flanelograf cifra 2. Apoi îi întreabă pe copii:
 -Ce număr este acesta?(2)
 Le cere preşcolarilor să aşeze pe lotoul din faţa fiecăruia o mulţime cu atâtea elemente (legume) câte arată numărul indicat de ea.
Va continua în acelaşi mod cu cifra 3 pe care o aşează pe flanelograf:
-Ce număr este aceasta? (3)
Cărei mulţime îi corespunde numărul 3? (Mulţimii cu trei elemente)
Se cere să se aşeze pe lotou o mulţime cu trei  legume.
Dacă mai adăugăm o legumă la această mulţime, ce observăm? (Că mulţimea are cu un element mai mult.) Deci atunci când adăugăm un element facem operaţia de adunare.
3+1=4
Ce semn se foloseşte pentru operaţia de adunare?(semnul plus)
Îi voi întreba apoi:
 ,,-Care sunt vecinii numarului 4?”În acest timp aşez pe flanelograf jetonul ce reprezintă acest număr.
(3 şi 5)
Îi rog să aşeze pe lotou aceste numere (vecinii) iar un copil va ieşi la flanelograf şi îi va aşeza de o parte şi alta a numărului 4.
Continui să-i întreb pe copii.
Recunoaşteţi  acest număr?(5) pe care îl
 aşez pe flanelograf.
Îi rog să îl aşeze fiecare pe lotou.
Câte elemente îi corespund acestui număr? (5 elemente)
Le cer să aşeze pe lotou 5 elemente.
Dacă luăm o legumă din această mulţime, ce observăm copii? (Observăm că mulţimea are cu un element mai puţin).
-Ce operaţie facem atunci când dăm la o parte un element? (scădere)
-Care este semnul scăderii? (minus )
5-1=4
 Continui cu următoarele întrebări:
-Care este vecinul mai mare al lui 3?”(4)
Aşezaţi pe lotou (pe partea colorată în roşu) numărul 3 şi
formaţi o mulţime de  legume (ridichi) atât cât arată numărul.
 -Formaţi o mulţime cu 4 legume (salate) pe partea cealaltă a lotoului. Ce observăm? Dacă facem corespondenţe vom observa că o mulţime are cu un element mai mult decât cealaltă. Care mulţime are mai  multe elemente  ?          ( mulţimea salatelor).

Copiii vor recunoaşte în coşuleţe jetoanele cu cifre, semne matematice,  dar şi jetoanele cu diferite imagini (ridichi, ceapă, salată).


Preşcolarii aşează pe lotou mulţimea cu două legume.






Preşcolarii sunt atenţi la cerinţele propunătoarei şi le execută cu atenţie.








Un copil numit de propunătoare iese la flanelograf şi reprezintă exercitiul.








Un copil iese la flanelograf şi reprezintă exercitiul.



















Un copil vine la flanelograf şi reprezintă grafic exerciţiul.





Preşcolarii execută cerinţa propunătoarei.





Expunerea





Exerciţiul










Conversaţia





Explicaţia







Exerciţiul



-coşuleţe cu jetoane
-lotouri
-flanelograf






























Frontal


Aprecieri verbale






Fac aprecieri frontale şi individuale în timpul rezolvării sarcinilor de lucru către copii.


VI


Atingerea performanţei
5 minute
Îi anunţ că am pregătit 2 exerciţii - ghicitori.
Le cer copiilor să  rezolve ghicitorile pe care eu le voi reprezenta prin imagini la flanelograf.
Problemele ilustrate vor fi:

1.Într-un coş sunt 7 ridichi. Dacă  mai punem o ridiche, cate legume vor fi în coş?
2.Mama a cumpărat de la piaţă 9 salate. A folosit la masă 2 din ele. Câte salate au mai rămas?

Numesc doi preşcolari să reprezinte grafic exerciţiile.


Preşcolarii răspund după cerinţa propunătoarei.


Copiii numiţi vor veni la flanelograf să reprezinte grafic exerciţiul (cele 2 probleme).

7+1 = 8

9 – 2 = 7





Conversaţia









Exerciţiul






















exerciţiile- ghicitori în imagini


































Frontal






























Aprecieri verbale

VII
Realizarea feed-back-ului

5 minute

Propunătoarea  aşează (aleatoriu) pe flanelograf benzi cu multimi cu 1,2,3, 4 5, 6, 7, 8, 9 şi 10 obiecte . Le cere copiilor să le ordoneze în sens crescător, iar apoi descrescător.

Un preşcolar iese la flanelograf şi aşează multimile în ordine crescătoare.
Un alt preşcolar le va citi.
Un alt copil va număra descrescător în concentrul 1-10, iar un altul le va aşeza (multimile) la flanelograf descrescător.


Exerciţiul

- benzi cu mulţimi

-flanelograf

Frontal
Aprecieri verbale

VIII

Evaluarea

5 minute

Le dau spre rezolvare o fişă a cărei cerinţă le-o explic înainte de a-i îndruma să o rezolve.
(Vezi anexa 1)

Preşcolarii lucrează pe fişele primite de la propunătoare.


Explicaţia





fişe de lucru


individual

evaluare scrisă

VIII

Încheierea activităţii
1 minut
Analizez răspunsurile copiilor şi modul de realizare a sarcinilor din fişe.

Le cer preşcolarilor să cântăm împreună un cântecel şi le ofer stimulente.
Se cântă „Cântecul numerelor” .



Copiii vor cânta Cântecul numerelor .



   Jocul





-stimulente

- diplome



Frontal


Aprecieri verbale












Fişă de lucru

1. Încercuieşte cifra corespunzǎtoare numǎrului de legume:
             
                                                   5  3  7



                                                                                                
         
                                                                                                   3  4   5                                                                                                     

                                                                                                     
  


 
4
 
    2. Completeazǎ şirul numeric crescǎtor cu numerele care lipsesc

 

 
2
 
:                                                                       Description: New Picture (3)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)


   
   3. Scrie care sunt vecinii numerelor:

Oval: 8Oval: 3Oval: 6Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)           Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)                 Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)Description: New Picture (2)


4. Rezolvă exerciţiul următor:

                                                             
   
                        
                                                                           =


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.