Proiect didactic


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data: 25. 02. 2015
Clasa: I –A
Propunător: Vîju Cornelia
Aria curriculară: Matematică și știinte
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Soarele - sursă de lumină și căldură
Subiectul lectiei: Scăderea unui număr format din zeci și unități, dintr-un număr format din zeci
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >,
=, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice


Obiective operaţionale:
O1 – sã efectueze corect scăderi de tipul Z - ZU;
O2 – să  găsească răspunsurile corecte la ghicitorile matematice;
O3 – să recunoască rolul soarelui asupra vieții pe pământ;
O4 – să utilizeze terminologia specifică operaţiei de scădere;
Afective:
O5 – să  manifeste interes şi plăcere pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
Psihomotrice:
O6 – să își coordoneze mişcările pentru exersarea actului grafic;






STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul
Mijloace de învăţământ: fişe, manuale de matematică și explorarea mdiului-partea a II-a, Editura EDU, caietele de clasă și teme;
Forme de organizare: frontal, independent.
Resurse umane: 16 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
- Dora Măcean, Corina Istrate, Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa I, partea a II-a, Editura EDU-2014;
- Programa şcolară pentru clasa I, București, 2013;
- Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;


SCENARIUL LECŢIEI
Etapele lectiei/
Timp /ob.op
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
Metode și procedee
Mijloace
de înv.
Forma de organizare
Evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor





Moment organizatoric
1 min/

Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.

Elevii se pregatesc pentru ora de matematică.



Manualul
Caietul
Frontal
Aprecieri verbale
Verificarea
temei
/3 min/

      
Verific  cantitativ efectuarea temei.

Numesc pe rând câte un elev să citească rezultatele obținute, iar colegilor le cer să se corecteze acolo unde este cazul.


Elevii prezintă caietele la control şi se corectează dacă este nevoie.




Caietele de temă

frontal

Aprecieri verbale
Reactualizarea cunoștințelor/
3 min/

O3
  Verificarea cunoştinţelor - terminologie matematică:
1-Ce operaţie matematică am învăţat ora trecută?
2- Care este semnul scăderii? 
3-Cum se numește numărul din care scădem ?
4-Dar cel pe care îl scădem ?
5-Dar rezultatul scăderii ?
6-Ce operaţie faceţi când auziţi :,...cu atât mai puțin , ... cu atât mai mic ?
7-Ce rol are soarele în viața noastră?
8.Cum se numește momentul în care soarele apare pe cer?
9.Dar momentul în care soarele dispare de pe cer, într-o zi?
Alfă numărul cu  5 mai mic decat 10.
Alfă numărul cu  3 mai mic decat 10.
Alfă numărul cu  4 mai mic decat 10.

   
1.Am învăţat operaţia de scădere.
2-minus;
3-5: Elevii denumesc noţiunile de: descăzut , scăzător și diferenţă. 
6.Operații de scădere.
7. Soarele ne furnizează lumină și căldură, necesare pentru creșterea plantelor, dar și pentru a exista viață pe pământ.
8.răsărit
9.apus
Numerele sunt: 5, 7, 6.
 




Convesația

frontal
Aprecieri verbale
 Captarea atenției/
2 min


O3
·         Prezentarea unor ghicitori despre soare:
     1.Mar frumos si aurit,
Chiar din cer a rasarit.
Ziua intreaga straluceste
Si pamantul incalzeste.
Cine e?

2. Galben ca puful de pui
Straluceste si e mare
Agatat in cer de-un cui
Palarie rotitoare.
Ziua-l vezi, iar noaptea nu-i
Pe pamant e ca o floare.
Cine e?



Elevii răspund corect la ghicitori. (soarele)

Jocul


Textul ghicitorilor
frontal
Aprecieri verbale
 Anuntarea obiectivelor
operaționale/
1min


·         Astăzi, la matematică, vom repeta scăderea numerelor naturale de la 0 la 100.
·         Vom rezolva diverse exerciţii de scădere şi vom vorbi despre importanța soarelui pentru viață.
·         Notez titlul lecţiei pe tablă .
Scăderea unui număr format din zeci și unități dintr-un număr format din zeci
Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei pentru a şti ce au de făcut în ora respectivă.

Elevii scriu în caiete data şi titlul.

Explicația
Caietele elevilor

frontal
observarea

Dirijarea învățării
18 min/


O1
O2

O4


O6




























Cer elevilor să efectueze următoarele exerciţii şi probleme ghicitori, ieșind pe rând la tablă:

40-19=                  60-24=
80-48=                  90-47=
50-29=                  70-38=
50-25=                   80-27=
70-18=                   70-49=
Fiecare operație este scrisă pe o frunză, pe care elevul o va extrage dintr-un coșuleț.  Elevul numit vine la tablă, rezolvă operația scrisă, iar apoi prinde frunza în copăcelul de la panou unde sunt scrise rezultatele operațiilor, alegând numărul corespunzător rezultatului obținut.

Probleme sub formă de ghicitori:
P1.
Pe cer în amiaza mare
 Erau 90  raze de soare
Iar pe jos dacă mă uit
  24   au căzut.
  Câte raze au rămas
  Colo-n cerul depărtat?
                           
                           
                    P2.  
                       5o de flori frumoase
                       Strânge iute-o florăreasă
                       Numai 15  a  vândut,
                       Că soarele a și apus
                      Mă întreb cu-ngrijorare
                     Câte flori acum mai are?

P3.
Pe fereastra din odaie
Dimineță au intrat
30 raze de soare
Ce căldura lor mi-au dat.
De-aș putea să-nchid vreo 14
În cutia fermecată
Câte s-ar mai reîntoarce
Colo, pe bolta cerească?

P4.Mama are 40 ani. Nicu are cu 28 ani mai puţin. Câţi ani are Nicu?

P5. Cu cât e mai mic 21 decât 60?

P6. Ionuț  avea  50  de  timbre. A dat prietenului  său  Cosmin 21  timbre. Câte  timbre  i-au  rămas  lui  Eugen?  

Elevii rezolvă exercițiile propuse de învățătoare.



Rezultatele obținute vor fi:
21, 32, 21, 25, 52, 36, 43, 32, 53, 21.















Se va insista asupra aşezării : unităţi sub unităţi şi zeci sub zeci , scăderea făcându-se de la dreapta înspre stânga .







Problemele se vor rezolva astfel:
90-24=66
50-15=35
30-14=16

.
  



Elevii solicitați ies la tablă și rezolvă exercițiile propuse.


P4: 40-28=12

P5: 60-21=39

P6: 50-21=29




Exercitiul









  
Jocul



Exercițiul



Tabla





Caietele elevilor












Frontal

Aprecieri verbale




















Observarea




Aprecieri verbale





 Obținerea performanței/
 4 min
O1

  M.I. Află :
-numărul cu 12 mai mic decât:  90; 
 -numărul cu 45 mai mic decât 70;  
Solicit doi elevi să scrie la tablă exercițiile.
Elevii rezolvă astfel:
90-12=78
70-45=25
Caietele elevilor
Exercițiul
independent
Evaluare scrisă
Realizarea
Feed-back-ului
4 min/

O4
O5
Despre ce operație am vorbit astăzi la ora de matematică?
Ce operație facem atunci când spuneam că ,,luăm” elemente? mai puțin cu atât?
Ce rol are soarele în viața noastră?
Elevii răspund la întrebările adresate de către propunătoare.
 Soarele luminează și încălzește pământul. Când apare pe cer dimineața spunem că răsare, iar seara el apune.

Conversația
frontal
Aprecieri verbale
 Evaluare
7 min
O1
O5





Elevii vor rezolva o fişă de evaluare cu următoarele cerințe:
1.Calculaţi :
50-24=         80-62=                       
2.Stabilește în ce ordine se petrec activitățile din programul tău:
Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.
Cu ajutorul învățătoarei elevii își vor acorda calificative.
Fișe de evaluare
Exercițiul

independent

autoevaluare
Încheierea

activității
2 min.
Se fac aprecieri generale şi individuale. Elevii care au fost activi primesc calificative.
Se anunță tema pentru acasă.                                            
Ex. 3 de la pagina 8, având următoarea cerință:
Ordonează crescător rezultatele operațiilor de scădere și vei descoperi ce pasăre vânează noaptea.

Elevii ascultă aprecierile învățătoarei.
Își notează tema în caiete.



Explicația


frontal



Aprecieri verbale

























Fisa de evaluare
1.Stabilește în ce ordine se petrec activitățile din programul tău:
             



2.Calculați: 50-24=                      80-62=                       


Fisa de evaluare
1. Stabilește în ce ordine se petrec activitățile din programul tău:
             

2.Calculați: 50-24=                                   80-62=                       



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.