Proiect didactic- lectură- Legenda zăpezii și a ghiocelului


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data : 26.02.2015
Clasa:  I -A
Disciplina: Comunicare în limba română- lectură
Propunător: Vîju Cornelia
Unitatea de învăţare: Împărăția literelor
 Subiectul lecției: Legenda zăpezii și a ghicelului – de Ioan Milea- Repovestirea unor întâmplări auzite
Tipul lecţiei: predare-învățare
Competenţe specifice :

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje   orale,    în    contexte   de    comunicare
cunoscute
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1-să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2-să recunoască personajele din poveste;
O3-să răspundă la întrebările propunătoarei legate de textul poveștii;
O4-să alcătuiască propoziții corecte utilizând cuvinte din text;

Psihomotrice:
O5 – să aibă o poziţie a corpului adecvată audierii unei poveşti;
O6- să coloreze imaginile corespunzător;
Afective:
O7- să manifeste stări de compasiune, bucurie, admiraţie, faţă de situaţiile în care se găsesc personajele din legendă ;


Resurse didactice:
-Metode și procedee: exerciţiul, conversaţia, ciorchinele, expunerea, jocul,  observarea;
-Materiale:  computer, filmuleț cu legenda, fișe de evaluare.
Forme de activitate: frontal și independent.
Bibliografie:
- Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ clasa I, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
Resurse umane: 16 elevi
Resurse temporale: 50 min.       


Secvenţele lecţiei/
timp

Ob.
Op.
Strategii didactice
Resurse
Modalităţi de
evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode
Mijloace didactice
Forme de activitate
1








Moment organizatoric

1 min


Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
-pregătirea materialului didactic
Elevii se pregătesc pentru activitate.


Frontal
Observarea

Captarea atenției

2 min


Captarea atentiei se realizeaza prin adresarea a două ghicitori:

1.Sunt albă şi pufoasă,
Mă aştern pe străzi, pe case,
Bulgări moi eu fac din ea
Şi un mare om de nea.


2. E micuţ şi frumuşel,
Din zăpadă el se-arată
Alb şi cu codiţă verde,
Dă de veste-n toată ţara
Că soseşte primăvara.



Elevii sunt atenţi şi dau răspunsurile corespunzătoare:
 Zăpada și ghiocelul
jocul
Textul ghicitorilor
Frontal
Aprecieri verbale

Reactualizarea cunoștințelor

2 min


   Astăzi este 26 februarie, copii.
1-Ce anotimp ne bate nouă la ușă peste doar două zile?
2-Care sunt lunile anotimpului  primăvara?
  3 -Care sunt primii vestitorii  ai primăverii?
Elevii răspund astfel:
1.primăvara
2.  martie, aprilie, mai
3. Ghioceii





Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min


  Astăzi la ora de lectură vom descoperi Legenda zăpezii și a ghicelului – de Ioan Milea
O vom repovesti cu ajutorul întrebărilor pe care vi le voi adresa, vom recunoaște personajele, vom alcătui  propoziţii cu unele cuvinte din text și vom descoperi de ce zăpada are culoare albă.
Elevii ascultă cu atenție obiectivele operaționale.
Explicația

Frontal
Observarea
Dirijarea învățării

20 min

O1

O2

O3

O4

O6
După ce voi prezenta materialul audio cu povestea, le voi adresa elevilor următoarele întrebări:
1- Cum s-a numit povestea pe care ați ascultat-o?
2- Care sunt personajele din această poveste?
3-De ce credeți voi că iarba, trandafirul, vioreaua sau floare-soarelui nu au vrut să-i dea culoarea lor, zăpezii?
4-Cine s-a oferit să dea din culoarea sa zăpezii?
5- Ce am învatat din această poveste?
6-Cum îl răsplătește zăpada pe ghiocel pentru că i-a dat culoarea sa?
    Le reamintesc elevilor că în prima zi de primăvară, de 1 martie, obișnuim să oferim mamelor și fetițelor mărțișoare de care prindem un șnuruleț roș-alb. Le explic că acea culoare albă a firului de mărțișor reprezintă puritatea, inocenta, anotimpul alb care trebuie să plece, iar culoarea roșie a firului de mărțișor reprezintă dragostea, anotimpul cald care trebuie să vină.

-Solicit elevilor alcătuirea unor propoziții utilizând următoarele cuvinte din text: iarna, ghiocel, zăpadă, alb, culoare.

Elevii vor răspunde astfel:
1.legenda zăpezii și a ghiocelului
2.ghiocelul și zăpada
3.pentru că nu le-au fost milă de zăpadă
4.ghiocelul
5.că D-zeu a creat toate florile, anotimpurile și tot ce este pe pământ. Că este bine să dăruim din ce avem noi atunci când cineva are nevoie de ajutor.
6.îl lasă să scoată capul din zăpadă la fiecare început de primăvară.










Propozițiile pot fi.

Iarna este anotimpul meu preferat.
Eu am oferit mamei un ghiocel.
Peste deal iarna a așezat un covor de zăpadă.
Clopoțelul alb al ghiocelului este minunat.



Expunerea



Conversația


















Exercițiul
Computer

Filmul cu legenda
Frontal
Aprecieri verbale


 observarea
Realizarea feed-back-ului

6 min

O3
O7

Fixarea conţinutului se va face prin adresarea următoarelor întrebări:
-Cum s-a numit povestea de astăzi?
-Voi ce culoare ați fi dat zăpezii?
-Ce părere aveți despre bunătatea ghicelului?
-Dacă ați fi un ghiocel ce i-ați spune zăpezii? Ce întrebări i-ați pune?
-V-a plăcut povestea de astăzi?De ce?
Elevii răspund la întrebările adresate.

Conversația

Frontal
Aprecieri verbale
Atingerea performanței

6 min

O3





Voi desena un ciorchine pe tablă având în centru scris cuvântul ghiocel și invit elevii să-mi spună la ce  se gândesc ei prima dată când aud acest cuvânt.

Elevii vor răspunde la întrebări.
- alb, primăvară, soare, mărțișor, vestitor, puritate, gingășie etc.
Ciorchinele

Frontal
Aprecieri verbale
Evaluarea
activității

10 min

O3

O6


Elevii vor primi o fișă de evaluare (anexă) cu următorii itemi:
1.Încercuiește varianta corectă:
1.Semnificația ghiocelului este de:  
 a. floare de zăpadă;   b. mărțișor   c. vestitor al primăverii;
2.Zăpada primește culoarea de la:
a. Iarbă;  b. Floarea-soarelui   c. Ghiocel

2. Alege imaginile florilor descoperite în poveste și colorează-le corespunzător:


Elevii lucrează în fișa de evaluare.
Exercițiul
Fișă de evaluare
independent
Evaluare
Scrisă

Evaluare în perechi
Încheierea activității

2 min.


Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse.
Dau tonul cântecelului:
 Vine, vine primăvara!


Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei, apoi cântă cântecelul solicitat.

Conversația

Frontal
observarea

 

 

 

 


Legenda zăpezii și a ghiocelului


Când Dumnezeu a făcut toate câte sunt pe pământ, le-a colorat frumos. Când a făcut zăpada, i-a zis: „Pentru că tu umbli peste tot, să-ți cauți singură culoarea ce-ți place”.
Zăpada s-a dus mai întâi la iarbă:
-„Dă-mi și mie din culoarea ta verde atât de frumoasă!”.
Iarba a refuzat-o.
A rugat atunci trandafirul să-i dea culoarea roșie, vioreaua să-i dea culoarea albăstruie, floarea-soarelui să-i dea culoarea galbenă. Nici una nu asculta rugămintea zăpezii. Tristă și amărâtă, aceasta ajunge în dreptul ghiocelului, căruia ii spune și lui necazul:
-„Nimeni nu vrea să-mi dea culoarea sa. Toate mă alungă și-și bat joc de mine!”.
Înduioșat de soarta zăpezii, ghiocelul i-a spus:
-„Dacă-ți place culoarea mea albă, eu o împart bucuros cu tine”.
Zăpada primi cu bucurie darul ghiocelului.
De atunci, ea poarta veșmântul alb ca al ghiocelului. Drept recunoștință, zăpada îl lasă să-și scoată căpșorul afară de cum începe să se arate primăvara.






Fișă de evaluare

Legenda zăpezii și a ghiocelului- lectură-

A.Încercuiește varianta corectă:
1.Semnificația ghiocelului este de:  
 a. floare de zăpadă;   b. mărțișor   c. vestitor al primăverii;
2.Zăpada primește culoarea de la:
a. iarbă;  b. Floarea-soarelui   c. Ghiocel

 B.Alege imaginile florilor desoperite în poveste și colorează-le corespunzător:

 


       

2 comentarii:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.