PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ:
Data: 27.11.2014
Clasa: I –A
Propunător: Vîju
Cornelia
Aria curriculară: Matamatica și știinte
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: În lumea animalelor
Subiectul lectiei:
Adunarea şi
scăderea numerelor naturale de la 0 la 30, fără trecere peste ordin
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe
OBIECTIVE DE
REFERINȚĂ:
1.4. Efectuarea de
adunări şi scăderi, mental şi scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
1.6. Utilizarea unor
denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >,
=, +. -) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
Obiective
operaţionale:
O1 – să efectueze operaţii de adunare şi scădere
în concentrul 0 – 30, fără trecere peste
ordin;
O2 – să
găsească răspunsurile corecte la ghicitorile matematice;
O3 – să utilizeze terminologia specifică
operaţiei de adunare şi scădere;
O4 – să rezolve o problemă după imagine care presupune o operaţie dintre cele învăţate;
O5 – să identifice în fișă animalele
domestice
O 6- sǎ precizeze ce foloase aduc animalele domestice omului.
Afective:
O7 – să participe activ la oră;
Psihomotrice:
O8 – să mențină o poziție corespunzătoare pe parcursul activității;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode
şi procedee: conversaţia,
explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul
Mijloace
de învăţământ:
fişe, manual, caiete, imagini cu animale domestice;
Forme
de organizare: frontal,
independent, pe grupe.
Resurse
umane:
17 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
- „Matematică – clasa I” (manual) autori: Ștefan Pacearcă/ Mariana Mogoș;
- „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I. Neacşu;
- Programa şcolară pentru clasa I, București, 2013;
SCENARIUL LECŢIEI
Etapele lectiei/
Timp /ob.op
|
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
|
Metode și procedee
|
Mijloace
de înv.
|
Forma de organizare
|
Evaluare
|
||||||
Activitatea învățătorului
|
Activitatea elevilor
|
|
|
|
|
||||||
Moment
organizatoric
1
min/
|
Asigur
condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor
să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să
păstreze ordinea şi disciplina.
|
Elevii
se pregatesc pentru ora de matematică.
|
|
Manualul
Caietul
|
Frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|||||
Verificarea
Temei
/3
min/
O1
|
Verific
atât calitativ cât şi cantitativ modul în care a fost efectuată tema pentru
acasă.
Cât
timp verific cantitativ tema, elevii trebuie să efectueze munca independentă:
Rezolvaţi în calcul scris :
26-4= 22-2=
27-7= 29-6=
|
Elevii
prezintă caietele la control şi efectuează munca independentă .
|
|
Caietele de temă
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|||||
Reactualizarea
cunoștințelor/
3
min/
O3
|
Verificarea cunoştinţelor - terminologie
matematică:
1-Ce
operaţii am învăţat ?
2-Care
este semnul adunării?
3-Care
este semnul scăderii?
4-Cum
se numesc numerele care se adună ? dar rezultatul ?
5-Cum
se numesc numerele din care scădem ?Dar cel pe care îl scădem ? Dar
rezultatul ?
6-Ce
operaţie faceţi când auziţi :,...cu atât mai mult , ... cu atât mai mic ?
7-Ce
fel de animale cunoașteți voi?
|
1.Am
învăţat operaţiile de adunare şi scădere.
2-3.
plus la adunare și minus la scădere;
4-5: Elevii
denumesc noţiunile de termeni , sumă sau total , descăzut , scăzător și
diferenţă.
6.Operațiile
de adunare și scădere.
7.
domestice și sălbatice
|
Convesația
|
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|||||
Captarea atenției/
2
min
|
·
Prezentarea unor ghicitori cu
animale:
1. Are
lâna lungă,creaţă
Paşte iarba sus la stână
Şi-ţi dă caş şi brânză bună.(oaia)
2. E
prieten credincios
Şi-i dau mereu câte-un os.(câinele)
3. E
roşcăţel sau bălan
Cu
potcoava la picior
Şi
alearga la galop. (calul)
|
Elevii
răspund corect la ghicitori.
|
Jocul
|
Textul ghicitorilor
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|||||
Anuntarea obiectivelor
operaționale/
1min
|
·
Astăzi, la matematică, vom
repeta adunarea şi scăderea numerelor
naturale de la 0 la 30.
·
Vom rezolva diverse exerciţii de
adunare şi scădere, probleme ilustrate şi vom vorbi despre animalele
domestice.
Notez titlul lecţiei pe tablă .
|
Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei pentru
a şti ce au de făcut în ora respectivă.
Elevii
scriu în caiete data şi titlul.
|
Explicația
|
Caietele elevilor
|
frontal
|
observarea
|
|||||
Dirijarea
învățării
18
min/
O1
O2
O3
O4
O7
O8
|
Elevii
vor efectua următoarele exerciţii şi probleme :
Găseşte rezultatul corect :
16 + 3= 20, 22,
19
26 + 2=
18, 27, 28
19 - 5=17, 12,
14
28 - 7= 21, 23,
22
G1 : 20 căluți de soi
Ca
soldaţii merg vioi.
Dacă
vin din urmă 2,
Câţi
vor fi? Răspundeţi voi!
G2 : Într-o cușcă stau la masă
22 de pui de găină,
3 de curcă şi 2 de rață.
Câte păsări sunt
acasă?
G3:Pe un câmp pasc 14 oi.
Din turmă pleacă 3
Socotiţi câte oi sunt acum la păscut!
G4:16 văcuțe stau la sfat
Pe o margine de lac.
6 nu vor să bea apă,
Şi-au plecat din nou să pască.
Câte văcuțe stau acum la sfat ?
Se
rezolvă exercițiile din fișa de lucru
(anexa) la tablă.
Compuneţi
oral o problemă după imaginea dată.
Rezolvă problema :
|
Elevii
rezolvă sarcinile propuse de învățătoare.
Elevii
ascultă cu atenție și dau răspunsurile potrivite.
G1-22
G2- 27
G3- 11
G4- 10
Elevii
solicitați ies la tablă și rezolvă exercițiul propus. Ceilalți completează în
fișe.
|
Exercitiul
Jocul
|
Tabla
Caietele elevilor
Exercițiul
|
Frontal
|
Aprecieri
verbale
Observarea
Aprecieri
verbale
|
|||||
Obținerea performanței/
4 min
O1
O2
|
M.I.
Află :
-numărul
cu 2 mai mic decât: 19;
-numărul cu 5 mai
mare decât 13;
Solicit doi elevi să scrie la tablă exercițiile.
|
Elevii
rezolvă astfel:
19-2=17
13+5=18
|
Caietele elevilor
|
Exercițiul
|
independent
|
Evaluare
scrisă
|
|||||
Realizarea
Feed-back-ului
4 min/
O3
O6
O8
|
Despre ce am vorbit astăzi la ora de matematică?
Ce operație facem atunci când spuneam ,,adăugăm”? Dar
când spunem că ,,luăm” elemente?
Despre ce animale domestice am vorbit astăzi? De ce se
numesc domestice?
|
Elevii
răspund la întrebările adresate de către propunătoare.
Animalele
domestice trăiesc pe lângă casa omului, iar acesta le procură hrana.
|
|
Conversația
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|||||
Evaluare
7
min
O1
O5
O6
O7
|
Elevii vor rezolva o fişă de evaluare cu următoarele cerințe:
1.Calculaţi :
22 + 6= 26 – 5 =
14 + 5= 17 – 6 =
2.Încercuiește
animalele domestice. Colorează animalul domestic care trage la căruță. Taie
cu o linie animalele domestice care dau lapte.”
|
Elevii
rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.
Cu
ajutorul învățătoarei elevii își vor acorda calificative.
|
Fișe de evaluare
|
Exercițiul
|
independent
|
autoevaluare
|
|||||
Încheierea
activității
2
min.
|
Se fac aprecieri generale şi individuale. Elevii care
au fost activi primesc calificative.
Se anunță tema pentru acasă.
1.Încercuieşte
răspunsul corect:
12 + 13 + 3= 27, 28
, 29 1 + 2 + 3 + 4
+ 5 + 0 = 13 , 14, 15
29 - 9 - 10 = 10, 11 , 13 18 – 5 + 4 =17, 18, 19
2. Găseşte suma ,
apoi diferenţa perechilor de numere:
14 şi 4 25 şi 2 17 şi 10 3 şi 26
|
Elevii
ascultă aprecierile învățătoarei.
|
|
Explicația
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
·
Calculaţi :
22 + 6= 26 – 5 =
14 + 5= 17 – 6 =
Calculaţi
:
22 + 6= 26 – 5 =
14 + 5= 17 – 6 =
Anexa
Fişă
de lucru
1. Efectuaţi:
23- 24+ 25 + 26
+ 27 -
3 5 2 3 2
11 + 12 + 11
+ 13 + 17 - 14 +
5 2 8 4 2 5
2.Încercuieşte
rezultatul corect:
21+2
= 22 23 25
14-1
= 10 13 25
13+3
= 28 16 27
Fişă
de lucru
1. Efectuaţi:
23- 24+ 25 + 26 + 27
-
3 5 2 3 2
11 + 12 + 11
+ 13 + 17 - 14 +
5 2 8 4 2 5
2.Încercuieşte
rezultatul corect:
21+2
= 22 23 25
14-1
= 10 13 25
13+3
= 28 16 27
Anexa 4
Tema pentru acasă
1.Încercuieşte răspunsul corect:
12 + 13 + 3= 27, 28 , 29 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 0 =
13 , 14, 15
29 - 9 - 10
= 10, 11 , 13
18 – 5 + 4 =17, 18, 19
2. Găseşte suma , apoi diferenţa perechilor de
numere:
14 şi 4 25 şi 2 17 şi 10 3 şi 26
Tema
pentru acasă
1.Încercuieşte răspunsul corect:
12 + 13 + 3= 27, 28 , 29 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 0 =
13 , 14, 15
29 - 9 - 10
= 10, 11 , 13
18 – 5 + 4 =17, 18, 19
2. Găseşte suma , apoi diferenţa perechilor de
numere:
14 şi 4 25 şi 2 17 şi 10 3 şi 26
Tema pentru acasă
1.Încercuieşte răspunsul corect:
12 + 13 + 3= 27, 28 , 29 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 0 =
13 , 14, 15
29 - 9 - 10
= 10, 11 , 13 18 – 5 + 4 =17, 18, 19
2. Găseşte suma , apoi diferenţa perechilor de
numere:
14 şi 4 25 şi 2 17 şi 10 3 şi 26
Tema pentru acasă
1.Încercuieşte răspunsul corect:
12 + 13 + 3= 27, 28 , 29 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 0 =
13 , 14, 15
29 - 9 - 10
= 10, 11 , 13
18 – 5 + 4 =17, 18, 19
2. Găseşte suma , apoi diferenţa perechilor de
numere:
14 şi 4 25 şi 2 17 şi 10 3 şi 26
Compuneţi
oral o problemă după imaginea dată.
Rezolvă problema :
|
|
|
|
|
|
|
Compuneţi
oral o problemă după imaginea dată.
Rezolvă problema :
|
|
|
|
|
|
|
Compuneţi
oral o problemă după imaginea dată.
Rezolvă problema :
|
|
|
|
|
|
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.