Să ne amintim sunetele şi literele învăţate!- Proiect didactic- Comunicare în limba română


Școala
Data: 29.01.2015
Clasa: I-A
Propunător: Vîju Cornelia
Aria curriculară: Comunicare în limba română
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Împărăția literelor
Tema lecţiei: Să ne amintim sunetele şi literele învăţate!
Tipul lecţiei: Recapitulare - consolidare

Obiective de referinţă:
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt si sunetele dintr-o silabă;
3.1 să identifice litere,grupuri de litere,silabe,cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână;
4.1 să scrie corect litere, silabe, cuvinte;

   Obiective  operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
-cognitive:
O1 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvintele şi propozițiile date
O2 – să scrie corect, în ritm propriu,  litere, silabe, cuvinte;
O3 – să despartă corect silabele dintr-un cuvânt;
O4 –– să ordoneze cuvinte date pentru a obţine propoziţii;
O5 – să separe cuvinte obținând propoziții logice;
O6 –să găsească cuvinte potrivite conform sunetului inițial/final al jocului propus;
O7- să identifice cuvinte noi înlăturând prima silabă din cuvinte;
O8- să formuleze corect pluralul unor cuvinte date;
- psiho-motorii                
O9- să păstreze poziţia corectă în timpul scrisului;
- afectiv-atitudinale:
O10 – să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală.







Strategia didactică:
Metode şi procedee:
-metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, expunerea, exerciţiul, problematizarea, activitatea independentă, jocul, evaluarea /autoevaluarea .
Resurse:
- materiale: abecedar, caietul  de scriere, fişe de lucru, fişe de evaluare, planşă cu rebus;
- bibliografice:
- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa I, 2003
- Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
- Rodica Birău, Carmen Iordăchescu – „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis, Piteşti, 1997
- umane: elevi  16
- temporale: 100 minute 


Desfăşurarea activităţii

Nr.
Crt
 Ob.
Op.
Etapele lecţiei/timp
Organizarea situaţilor de învăţare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Modalităţi de evaluare

Activitatea cadrului didactic
Activitatea elevilor

1
2
3
4
5
6
7


1.

Momentul organizatoric
1 min
        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.

   Se pregătesc pentru începerea activităţii – de comunicare în limba română. Au pe băncuțe abecedarele deschise la ultima lecție studiată. Grupul de litere ,,Ci”/ ,,ci”

Cărțile de abecedar
Observarea

2.
O1
Verificarea temei
6 min.
Se verifică tema cantitativ
-Se deschid manualele  şi se citeşte  lectia integral, în lanț și selectiv.
Elevii citesc lecția.
Exercițiul
Abecedarele
Aprecieri verbale


3.
O6
Captarea  atenţiei

5 min.
      Prezint planşa cu un aritmogrif şi le explic elevilor modul de dezlegare a acestuia, urmărind cuvântul compus pe verticală. (anexa 1)LITERE
Aritmogriful este completat, independent  și de către elevi pe fișe.

   Elevii sunt atenţi la tablă, unde se va nota soluția, elevii lucrând și pe băncuțe pe fișe.

Exercițiul
Jocul

Fişe cu aritmogrif

Aprecieri verbale


4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor  
1 min
     Anunţ tema lecţiei:
     Astăzi ne vom reaminti sunetele şi literele învăţate, vom citi cuvinte, propoziţii, vom juca jocuri folosindu-ne de multe din cunostințele acumulte de noi, copii.
    Ascultă cu atenţie cele prezentate .
Expunerea




5.


O1


O9



O3





O6





O3

O10




O8










O6



O5









O4











O7


Dirijarea activităţii

50 min.





































Propun elevilor să citească prima propoziție  din abecedar şi cer să facem diverse exerciţii pe marginea acesteia. Elevii  o vor scrie în caiete, iar eu o voi scrie la tablă.
Cer elevilor să numărăm cuvintele propoziției, să recunoască care este primul, al doilea și ultimul cuvânt, iar apoi invit câțiva elevi să reprezinte grafic la tablă cuvintele, silabele și sunetele.


1.Solicit elevilor un joc, Lanțul cuvintelor - litera inițială a primului cuvânt este aceeași cu finalul ultimului cuvânt.

De ex. mare- elefant-toc-colac-cocor-rac etc.

2. Despărțiți în silabe cuvintele şi scrieți-le în caiete:
inima, Nina, ram; Mamaia, vapor, Cerasela; marama, iarna, Cecilia; Irina, marinar, mac;

3.Eu spun una, voi spuneţi multe! Și să le și scriem...
elev................. rac...................
mură-……culoare-…......oaie-…cană-..melc....pitic...... …………loc...........măr-………mac

4.Adăugaţi o silabă sau două,  silabei date şi alcătuiţi cât mai multe cuvinte noi, pe care utilizaţi-le apoi în propoziţii:
      ma- -
      ra- -
      ca- -   
      mu- -

5. Separaţi cuvintele din propoziţie :
                 
Nicuestesupărat. 
NeneaIancuemorar.
Ceaiularearomă.







6.Alcătuiţi propoziţii, aranjând în       ordine cuvintele date!

nu mere ia  Marcu acre.
ia cu  crema Anca mure.
un  are rac Irina rumen.




7. Înlăturând prima literă din cuvintele următoare, veţi descoperi alte cuvinte. Care sunt acestea, transcrieţi-le!
 - eram, nene, nea, mare, amare


-Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor propunătoarei.
- Elevii vor citi în ritm propriu enunțul şi vor lucra pe el. Vor număra cuvintele din propoziții și despărţi în silabe ;

Elevii vor rezolva sarcini într-un mod asemănător celui de mai jos:

1.       
Elevii vor participa la rezolvarea exerciţiului oral;

2.       
Elevii despart cuvintele date în silabe şi indică numărul acestora sub fiecare cuvânt;

i-ni-ma, Ni-na, ram, Ma-ma-ia, va-por, Ce-ra-se-la, ma-ra-ma, iar-na, Ce-ci-li-a, I-ri-na, ma-ri-nar, mac

3.Se va găsi pluralul cuvintelor, astfel:
 elevi, raci, mure, culori, oi, căni, melci, pitici, locuri, mere, maci


4.
Elevii formează cuvinte noi prin adăugarea unei silabe sau două apoi, folosind  cuvintele nou formate alcătuiesc propoziţii diverse
-mama, rama, cana, mure.
Mama mea e acasă.
Rama este nouă.
Cana este mare.
Eu am mure mari.

5.
Elevii descoperă enunțurile corecte, astfel:
Nicu e supărat.
Nenea Iancu e morar.
Ceaiul are aromă.

6.
Elevii aranjează în ordine cuvintele date, indicând sub fiecare cuvânt cifra care reprezintă ordinea cuvântului în propoziţie

Marcu nu ia mere acre.
Ana ia crema cu mure.
Irina are un rac rumen.

7.Cuvintele descoperite vor fi:
ram, Ene, ea, are, mare

Exercițiul

Metoda fonetică analitico-sintetică




Jocul






Exerciţiul





















Problematizarea






Exerciţiul

Conversația






Tablă





Caietele elevilor tip I
































Tablă










Caietele elevilor tip I



Aprecieri verbale







Observarea






Aprecieri verbale


6.
O3


O10

Asigurarea feed-back-ului

5 min
Elevii primesc următoarea sarcină didactică pe care eu o scriu la tablă, iar ei în caietele de clasă.
Grupează următoarele cuvinte după numărul de silabe:
-marama, carte, amiral, culoare, vale, măr, rac, cocor, punte, acadea.

1 silabă/  2 silabe/ 3 silabe


Sarcina va fi rezolvată astfel:
1 silabă/ măr, rac
2 silabe/carte, vale, cocor, punte
 3 silabe/ marama, amiral, culoare, acadea.



Exercițiul


Caietele de clasă tip I


Evaluare în perechi


7.
O6

O10

Evaluarea
activității

10 min.
Elevii vor primi o fișă de lucru cu următoarea sarcină:
Gășeste silabele și formează cu ele cel putin 5 cuvinte.
Scrie cuvintele găsite.
Coloreaza sacul cu ce culoare dorești.
Elevii efectuează sarcinile din fișa de evaluare.

Cocor, Rica, mure, cana, care, Ina, Ica etc.
Exercițiul
Fișe de evaluare


Autoevaluare


8.

Încheierea activității

2 min.
   Fac aprecieri individuale şi colective.
   Anunț elevilor:Tema pentru acasă. De alcătuit propoziții utilizând următoarele cuvinte:
arici, maci, nuci, cinci și pitici.


Elevii ascultă aprecierile propunătoarei și își notează tema. 
Explicația

Aprecierea verbală, colectivă şi individuală



Găsește silabele și formează cu ele cel putin 5 cuvinte.
Scrie cuvintele gasite.
Colorează sacul cu ce culoare dorești.
 
Fișă de evaluare Sacul cu silabe
                                                                                                                          Cu ajutorul








                                           
                   

                                 ne               
                               ca                   ma                       ma
                     na                ca                    nar                     Ri       re
                              re                       ca                                      re                                  
                a                          co             mu             I                 ca                            ri                         a      
           me                I                 cor                     na                                                 
 








                                                      

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.