Proiect didactic- Coşuleţul cu legume- grupa mare


Unitatea de învăţământ:
Data : 22.03.2013
Propunător:student Spiţă (Vîju) Cornelia
Grupa : mare
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă ?
Tema proiectului: Iată, vine primăvara!
Subtema:  În grădina cu legume
Domeniul de activitate: DOS
Tema zilei: Coşuleţul cu legume
Mijloc de realizare: lipire
Categoria de activitate: activitate practică
Tipul lecţiei: consolidare de priceperi şi deprinderi
Locul de desfăşurare : sala de grupă
Scopul activităţii:
- Perceperea aspectului general al legumelor timpurii (ridichea, ceapa verde şi salata), ale însuşirilor acestora (formă, culoare, gust), exersând deprinderile tehnice specifice activităţilor practice;

Obiective operaţionale:
-cognitive:
O1-să denumească corect legumele timpurii;
-afective:
O2-să analizeze lucrarea sa şi a colegilor în mod obiectiv;
-psihomotrice:
O3-să decupeze după contur legumele din hârtie autocolantă;
O4-să lipească legumele în coşuleţ conform cu indicaţia propunătoarei
O5- să utilizeze corect materialele de lucru
O6-să păstreze o poziţie corespunzătoare pe parcursul activităţii




Strategii didactice

Metode şi procedee:
-conversaţia, observaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul;
Material didactic:
- laptop cu ppt-ul cu legume, legume din autocolant, fişă cu coşuleţul pentru legume, foarfece;

Forme şi tehnici de evaluare:
-observarea comportamentului copiilor
- aprecieri verbale
-recompense
Resurse temporale: 25- 30 de minute
Resurse umane: 13 preşcolari
Forme de organizare: frontal şi individual

BIBLIOGRAFIE:
- „Programa  activităţilor  instructiv-educative  în  grădiniţa  de  copii”,
      Ed. V&Integral, Bucureşti, 2005.
- „Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3 – 6 / 7 ani )”, M.E.C.T. – 2008
- Învăţământul preşcolar şi primar, nr. 3-4, Revistă naţională de profil psihopedagogic, Editura Arlequin, 2012




DEMERSUL DIDACTIC


Nr.
crt
Secvenţele
lecţiei / timp
Activitatea propunătoarei
Activitatea copiilor
Metode şi
procedee
Mijloace
Forma de organizare
Evaluare

1.
Moment organizatoric

1 minut
Aerisesc sala de grupă;
Pregătesc materialul didactic necesar pe măsuţe;
Asigur liniştea pentru buna desfăşurare a activităţii;
Preşcolarii se aşează pe scăunele şi sunt atenţi la propunătoare.
Conversaţia

Frontal
Observarea
sistematică

2.
Captarea
atenţiei

3 minute
Le prezint copiilor un ppt, cu ajutorul calculatorului,  cu  legume de primăvară ;
Port o scurtă discuţie pe marginea acestor imagini cu preşcolarii ;
- De ce este bine să consumăm legume?

Legumele timpurii, din ppt sunt: ridichea, salata, ceapa verde;
-consumăm legume deoarece sunt pline de vitamine.
conversaţia
 -calculator
Frontal
Observarea
sistematică

3.

Anunţarea temei şi obiectivelor

1 minut
Astăzi, la activitatea practică, veţi decupa din material autocolant legume de primăvară, pe care le veţi lipi în interiorul unui coşuleţ , pe o fişă, ca să obţineţi un Coşuleţ cu legume.
Le amintesc că trebuie să folosească corect materialele de lucru ca să obţină  lucrări cât mai frumoase.
Îi anunţ că cele mai frumoase lucrări vor fi primi diplome.

Preşcolarii ascultă cu atenţie.

Explicaţia





Frontal
Observarea
sistematică

4.
Dirijarea învăţării

12 minute
-Mă asigur că fiecare preşcolar a primit pe măsuţă hârtie autocolantă cu legume, foarfece şi fişa cu coşuleţul unde vor trebui lipite legumele.
Le cer apoi efectuarea unor exercitii pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor.
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la un pian cântăm...”

,,Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
                 Mâinile eu la rotesc”.

Fiecare copil va primi mai multe legume decupate din hârtie autocolantă, pe care le va lipi în conturul coşuleţului de pe o fişă de lucru.

Le cer să facă intuirea materialului didactic:
Priviţi şi spuneti ce aveţi pe măsuţe?
Continui să le explic sarcina de lucru şi anume, cum vor decupa mai întâi, cu atenţie, cu foarfecele legumele de primăvară după contur.
-Se dezlipeşte hârtia albă de pe spatele legumei şi se lipesc în coşuleţ legumele decupate, la care s-a respectat conturul;
-Îi  motivez pe copii ca să lucreze  cât mai frumos.
Voi insista asupra poziţiei corecte a corpului. Se orientează atenţia copiilor asupra aspectului estetic al lucrării şi a curăţeniei la masa de lucru.
Le urez : Spor la lucru!
-Pe parcursul lucrului îi voi îndruma pe cei care cer ajutorul;
-Îi anunţ din timp când trebuie să finalizeze lucrarea, deoarece trebuie să se încadreze în timp, ca să se poată desfăşura şi celelalte activităţi din zi.







Copiii fac exerciţiile de încălzire a musculaturii fine a mâinilor, după indicaţia propunătoarei.









Preşcolarul numit va face intuirea materialelor de pe măsuţe, iar ceilalţi îl urmăresc cu atenţie.

Copiii se arată dornici de a realiza o lucrare frumoasă .








Conversaţia

Exerciţiul









Explicaţia








-legume de primăvară: ridiche, salată, ceapă verde;
-fişa cu conturul coşuleţului
-foarfece



individual



Observarea sistematică






Încurajarea



5.
Realizarea
Feed-back-ului

2 minute
Se face prin întrebări:
1- Ce am realizat noi astăzi la activitatea practică?
2.Prin ce procedee am realizat tema aceasta?
3. Care sunt legumele decupate de noi?


Preşcolarii vor răspunde astfel:
1.coşuleţul cu legume de primăvară
2.decupare şi lipire

3. ridichea, salata şi ceapa verde.
 Conversaţia

Frontal
Aprecieri verbale

6.
Evaluarea
activităţii

5 minute
Lucrările copiilor se expun la panou, care se transformă într-o galerie expoziţională.
Voi chema copiii la panou şi le cer să aleagă lucrarea pe care ei ar premia-o şi, de asemenea, le cer să argumenteze alegerea făcută.
Preşcolarii aleg pe rând lucrările preferate şi argumentează alegerea făcută.
De exemplu: am ales această lucrare deoarece s-a lucrat îngrijit, legumele au fost decupate corespunzător şi au fost lipite frumos în coş.
Conversaţia


panou cu lucrările finale ale copiilor
Frontal
Evaluare orală

Aplauze

7.
Încheierea
activităţii

1 minut
Voi face aprecieri asupra lucrărilor,  asupra comportamentului copiilor şi voi recompensa munca oferindu-le stimulente, dar şi diplome pentru lucrările lor.
Preşcolarii sunt atenţi la propunătoare.
Conversaţia
Recompense

Diplome
frontal

Aprecieri verbale

stimulente


Anexă:

Legumele vesele, folosite la activitate:






Un comentariu:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.