PROIECT DIDACTIC - Părţile de vorbire


Unitatea de învăţământ:
Data:
Propunător: Vîju Cornelia
Clasa: a III-a
Aria curriculară:  Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lectiei:  Părţile de vorbire.
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe



OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 
3.6 - să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate;
4.4 - să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive:
O1. - să denumească părţile de vorbire studiate;
O2.-să identifice în text părţile de vorbire după întrebările-ghicitori
O3. -  să recunoască părţile de vorbire în construcţii date;
O4. -să alcătuiască enunţuri corecte după cerinţele date;
Afective:
O5. - să manifeste interes pentru sarcinile propuse;
Motrice:
O6. - să folosească materialul didactic corespunzător  cerinţei;




STRATEGII DIDACTICE:

Resurse procedurale:  observaţia sistematică, conversaţia, ciorchinele, expunerea, exerciţiul, jocul, problematizarea;
Resurse umane: 18 elevi.
Resurse materiale:  jetoane cu petale de flori , fişe de lucru individuale, fişa de evaluare, planşa cu ciorchinele pentru exerciţiul frontal, planşa cu floarea-soarelui.
Resurse temporale: 45 de minute.
Forme de organizare: frontal şi individual
Locul de deesfăşurare: sala de clasă

Bibliografie:
- Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar;
- Nuţă, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis, Bucureşti, 2000.
- Sadoveanu, Mihail, Dumbrava minunată, fragment




Demersul didactic


Nr.
crt
Etapele lecţiei/
Timp alocat
Ob. Op.
Activitatea propunătoarei
Activitatea elevilor
Resurse procedurale
Resurse materiale
Forma de ogranizare

Metoda de evaluare

1.

Moment organizatoric/
1 minut


Stabilesc un climat propice desfăşurării activităţii.
Pregătesc materialele necesare.
Se pregătesc pentru ora de limba română.
conversaţia

Frontal

Observaţie sistematică

2.

Verificarea temei
1 minut













Verific tema.
 Solicit elevilor deschiderea caietelor de temă pentru verificarea acesteia. Întrucât tema  conţine exerciţii care oferă mai multe posibilităţi de rezolvare, ea va fi evaluată doar cantitativ, urmând ca evaluarea calitativă să fie efectuată ulterior de învăţătoare.


Copiii respectă sarcinile date de propunătoare şi prezintă tema de casă.

Se constată dacă tema  a  fost realizată de către toţi elevii.






Conversaţia














caietele de teme ale elevilor





Frontal











Aprecieri verbale

3.
Captarea atenţiei

4 minute



O6


O8

Le citesc elevilor un fragment dintr-un text şi le cer să recunoască numele textului şi autorul.
        La doi paşi de Lizuca, căţelul jucăuş scurmă repede cu o labă muşuroiul de furnici, apoi îşi vârî botul în el, mirosind. Îndată începu  să scuture din cap şi să pufnească, ţopăind la dreapta şi la stânga. Lizuca începu a râde.
        -Vezi, Patrocle, dacă nu le dai pace, ele te muşcă.

Amintesc elevilor că pentru a comunica avem nevoie de cuvinte.
Ce sunt cuvintele dacă le folosim în vorbire?



Elevii vor recunoaşte fragmentul ca făcând parte din textul: ,,Dumbrava minunată”, după M. Sadoveanu.











Elevii răspund: cuvintele dacă le utilizăm în vorbire devin părţi de vorbire.

Expunerea  

fişa cu textul suport:
 ,,Dumbrava minunată”

Frontal

Observaţia sistematică

4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

1 minut



Voi anunţa elevii  că în ora ce urmează s-o desfăşurăm vom repeta părţile de vorbire studiate. Scriu titlul la tablă şi elevilor le cer să-l noteze în caiete.
Părţile de vorbire.
Îi  anunţ că în lecţie vom defini părţile de vorbire studiate, vom face exerciţii de identificare şi analiză a lor;



Elevii ascultă cu atenţie.
Îşi notează data şi titlul în caiete.




.



Explicaţia



Caietele de clasă


Frontal











Observaţia sistematică

5.

Dirijarea
învăţării

25 minute





O1

















O1

O4



























O1










O2









O7













O2


O3

Le expun la tablă un ciorchine cu părţile de vorbire.
Cer elevilor să denumească  părţile de vorbire studiate urmărind schema ciorchinelui.
-Care sunt partile de vorbire studiate de voi?


-Ce este substantivul?
Daţi exemple!




-Ce este adjectivul?
Daţi exemple!



-Ce este pronumele?
Daţi exemple!


-Ce este numeralul?
Daţi exemple!



-Ce este verbul?
Daţi exemple!






Voi aşeza la tablă o planşă unde este desenată floarea soarelui, cu un contur al petalelor unde sunt scrise părţi de vorbire.
Le spun elevilor că am aflat că Lizuca este supărată că petalele florii-soarelui s-au scuturat. Le propun să o ajutăm pe Lizuca să le lipească la loc.
Ca să completăm floarea trebuie să răspundem corect la câteva întrebări.
Cine va răspunde corect va descoperi, cu ajutorul răspunsului dat, petala potrivită pentru floare, o va lua din coşuleţ şi o va lipi la locul potrivit.

1.SUBSTANTIV:

Găsiţi în text un substantiv comun, care denumeşte o fiinţă!

2.VERB:
Găsiţi în text verbul care este alcătuit din două silabe şi care începe cu sunetul ,,s”!
3.ADJECTIV:
Găsiţi în text  un adjectiv.
4.PRONUME:
Găsiţi în text un pronume care să înlocuiască substantivul furnicile!
5. NUMERAL:
Găsiţi în text un numeral.

După ce vor completa floare-soarelui cu petale, elevii vor primi o fişă de lucru (anexa 2) unde sunt desenate mai multe flori, pe fiecare floare fiind scrisă o parte de vorbire.
Le ce elevilor să o ajute pe Lizuca să găsească drumul spre casa bunicii ei, deoarece s-a rătăcit printre florile poieniţei.
Ei vor trebui să coloreze în fişă doar anumite părţi de vorbire, după cerinţa jocului, astfel:
-cu roşu le cer să coloreze un substantiv propriu, un substantiv comun la nr. plural şi un substantiv care începe su sunetul ,,d” şi este alcătuit din două silabe;
- cu verde vor colora un verb care exprimă o acţiune şi care începe cu sunetul ,,m” şi un alt verb la pers. a III-a, care începe cu sunetul ,,c”;
- cu galben un adjectiv format dintr-o singură silabă;
-cu albastru un pronume pers. a III-a, sg;
-cu maro un numeral cardinal;

În final, de o parte şi alta a cărării pe care va păşi fetiţa, se vor forma următoarele propoziţii:
Lizuca merge pe drumul bun.
Ea culege trei flori.
Elevii participă la realizarea sarcinilor cerute. Dau definiţiile cerute şi, de asemenea, exemplifică fiecare parte de vorbire, după cerinţa propunătoarei.

Părţile de vorbire studiate sunt: substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul, verbul.
Substantivul este partea de vorbire care  denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii. (ex. carte, Maria)
Adjectivul este partea de  vorbire care exprimă însuşiri ale fiinţelor, lucrurilor, fenomenelor naturii. ( ex. frumos, bun)
Pronumele este partea de vorbire care ţine locul unui substantiv.  (ex. el, noi)
Numeralul este partea de vorbire care care arată numărul  . (ex. doi, al treilea)
Verbul este partea de vorbire care exprimă acţiunea, starea  sau existenţa  fiinţelor, lucrurilor, fenomenelor naturii.
(ex. cântă, aleargă)















Model de rezolvare al elevilor:







1.căţelul




2.scurmă




3.jucăuş


4.ele

5.doi



















Substantivele vor fi:
-Lizuca, flori, drumul;





verbele vor fi:
-merge şi culege;




-adjectivul va fi: bun


pronumele colorat va fi: ea;
numeralul colorat va fi: trei;






ciorchinele







jocul







Exerciţiul







































jocul


































Problemati-zarea
































cerinţele de pe petalele florii






















































jetoanele cu petale de floare



































fişe de lucru


































Frontal


















































frontal









































individual








Aprecieri verbale




aplauze














Încurajarea














Observaţia sistematică





Aprecieri
verbale





Aplauze




















aprecieri verbale





















obseravaţia
sistematică

7.


Atingerea performanţei

5 minute


O5
  Le dau elevilor spre rezolvare următoarea sarcină pe caietele de clasă.
Alcătuiţi propoziţii în care să aveţi:
a) un pronume personal, persoana a III-a, singular;
b) un verb la persoana a  II, singular;

Muncă diferenţiată (CES)
Alcătuiţi o propoziţie cu substantivul Lizuca.

Elevii, la cerinţa propunătoarei, vor nota la tablă câte un exemplu:


a) El merge în excursie.


b)Tu ai obţinut o medalie.

Lizuca merge la bunici.

tabla şi caietele de clasă

exerciţiul

individual

frontal

aprecieri
verbale

8.

Evaluarea

6 minute

O3











O2






Le dau spre rezolvare o fişă ce va cuprinde următoarea cerinţă:  

1.Analizaţi părţile de vorbire din următorul enunţ:
Norii picură stropii reci de ploaie.

2.Scrie pentru fiecare substantiv din propoziţie pronumele corespunzător.

substantiv         pronume
norii              ..............
stropii            .............
ploaie            .............


Pentru elevii cu CES:
Norii  picură stropii reci de ploaie.

cerinţă : Scrie ce părţi de vorbire sunt cuvintele subliniate din propoziţie.

Elevii vor rezolva fişa.

Exemplu de rezolvare al elevilor:


1.norii = subiect, exprimat prin subst. com., nr. pl, genul masc.
picură = predicat, exprimat prin verb, nr. pl., timpul prezent, pers. III.
stropii = subs. com, nr, pl, gen masc.
reci = adjectiv, nr. pl, gen. Masc.
de ploaie = subst com, nr. sg,. gen fem;

2.Trandafirii roşii au înflorit în grădină.






Norii=substantiv
picură = verb
reci = adjectiv




Explicaţia
















Fişele de evaluare



Individual





evaluare
reciprocă

9.

Încheierea activităţii

2 minute


Se fac aprecieri nominale şi generale şi se anunţă tema pentru acasă.
pentru participarea la activitate vor primi medalii.
Le anunţ tema pentru acasă.
De alcătuit o compunere cu titlul ,,Vara” în care să folosească următoarele cuvinte: soare, căldură, se coc, înfloresc, strălucitor, galben, al doilea, trei, ele, noi.


Ascultă cu atenţie, îşi notează tema.




Explicaţia



caietele de clasă


Frontal



Aprecieri verbale

ecusoane în formă de floare



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.