PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA:
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă
şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare
în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Anotimpuri
SUBIECTUL: Ghici ce sunet se aude?- Identificarea sunetului iniţial, final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor
din propoziţii.
TIPUL LECŢIEI: consolidare
de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE:
activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
CLR, DP, MM, AVAP
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
CLR
1.3. Identificarea
sunetului iniţial şi/
sau final dintr-un cuvânt, a
silabelor şi a cuvintelor din propoziţii
rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea
clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
DP:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea
sugerată de text
AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/
film/ desen animat, care reflectă un context familiar
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Cognitive:
O1 - să despartă în silabe minim un cuvânt din cele
propuse ;
O2 – să
distingă sunetul inițial/final în minim un cuvânt dat ;
O3 – să formuleze
minim o propoziție corectă din punct de vedere gramatical utilizând cuvinte din
poezie;
O4 - să
descopere cel puțin 1-2 cuvinte
nou-formate cu ajutorul silabei ,,ra”;
O5 – să ordoneze cuvinte date pentru a forma o propoziție logică;
O6 – să unească
imagini cu sunetul inițial al denumirii acestora;
Afectiv-atitudinale:
O7 - să participe cu interes la
activitate
- Psiho-motorii:
O8 - să așeze
corespunzător jetoane pentru a forma cuvinte/ propoziții logice
STRATEGIA DIDACTICĂ :
a) Metode şi procedee didactice: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, jocul, ciorchinele, observaţia, explicaţia, exerciţiul , expunerea
b) Mijloace de învăţământ: jetoane-silabe, jetoane-cuvinte, fișe de evaluare, medalii
c) Forme de organizare: frontal, independent, în perechi.
RESURSE:
Umane:
Temporale: 50 minute ( 35
activitate propriu-zisă + 15 minute activități în completare)
Bibliografice:
- Curriculum Naţional , Programa
pentru disciplina Comunicare în limba
română, clasa pregătitoare, 2013
- Nuţă, Silvia , Metodica predării limbii române în clasele
primare –Ed. Aramis, București, 2001;
- "Organizarea interdisciplinara a
ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din
clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru
cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
crt.
|
Secvenţele
lecţiei /Timp
|
op.
|
Activitatea învățătoarei
|
Activitatea
elevilor
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
||
Metode şi
procedee
didactice
|
Mijloace
de
învăţământ
|
Forma de
organizare
|
||||||
1.
|
Moment
organizatoric
3 min.
|
Se aeriseşte sala de clasă şi se
asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
-pregătirea materialului didactic
|
Elevii se pregătesc pentru activitate. Execută jocul de mișcare:
,,Pic, pic, pic…”
|
Jocul
|
Frontal
|
Observ comporta-mentul elevilor
|
||
2.
|
Captarea atenției
2 min.
|
Zâna Primăvara ne-a lăsat și pentru ora de comunicare în limba
română, o poezie.
Este chiar un fragment din poezia lui V. Alecsandri:
Primavara
A trecut iarna
geroasă,
Câmpul iată-l înverzit, Rândunica cea voioasă
La noi iarași a
venit.
Dintr-o creangă -n alta zboară Sturzul galben aurit, Salutare , primavară, Timp frumos,bine-ai venit!
Recunoașteți
poezia, copii?
|
Elevii ascultă poezia.
Da, este o poezie pe care noi am învățat-o la școală.
|
Expunerea
|
Textul
poeziei
|
frontal
|
Aprecieri
verbale
|
|
3.
|
Anunțarea
temei și a obiectivelor operaționale
1 min.
|
Prezint obiectivele stabilite pentru oră. Îi anunţ că ne vom juca cu
cuvintele din această poezie, le vom despărți în silabe, vom identifica
sunetele inițiale și finale ale cuvintelor respective și
vom alcătui propoziții cu ele.
|
Elevii ascultă
cu atenţie obiectivele expuse de învățătoare.
|
Explicația
|
Frontal
|
observarea
|
||
4.
|
Reactualizarea
cunoștințelor
2 min.
|
Numesc 1-2 elevi pentru a recita versurile
poeziei.
1.Despre cine este vorba în poezie, copii?
2.Ce se întâmplă primăvara cu câmpul?
3.Ce pasăre se întoarce din țările calde?
4.Cine zboară dintr-o creangă-n alta?
5.Cum este vremea afară?
|
Elevii solicitați recită poezia.
1.Despre anotimpul primăvara.
2. Câmpul este înverzit.
3. Rândunica se întoarce din țările calde.
4.Sturzul galben zboară printre crengi.
5. Afară este timp frumos.
Elevii solicitați răspund la întrebări.
|
Conversația
|
frontal
|
Aprecieri verbale
|
||
5.
|
Dirijarea
învățării
18 min.
|
O1
O2
O4
O3
O7
|
1.Solicit elevilor să despartă în silabe cuvântul primăvara.
2. Ce sunete se aud în prima silabă? Dar în cea de-a doua? În silaba ,,va” ce sunete se aud? Dar în
silaba ,,ra”?
3.Elevii au pe măsuțe amestecate silabele acestui cuvânt și le cer să
formeze cuvântul din jetoane.
Invit un elev la stelaj să formeze din silabe cuvântul:
pri-mă-va-ra.
4. Solicit elevilor să alcătuiască câte o propoziție în care să
folosească cuvântul ,,primăvara”.
Cuvântul va fi situat la începutul sau la finalul propoziției.
Voi alege de aici silaba ,,ra”
și cu ajutorul unui ciorchine, la
tablă, le cer elevilor să găsească cuvinte care încep cu această silabă.
Se va proceda la fel și cu alte cuvinte din poezie precum:
câmpul, iarna, rândunica,
creangă.
|
1.pri-mă-va-ra
2. sunetele sunt: p,r,i /
m, ă / v,
a / r, a.
3.Elevii formează cuvântul cerut.
4. Exemplu:
Florile înfloresc
primăvara.
Primăvara câmpul este
verde.
Cuvinte găsite pentru ciorchine pot fi:
ra-ma/ ra-ră/ ra-re
ra-ză/ ra-ță/ ra-să/ ra-nă/ ra-tă/ ra-bin/ ra-mu-ri-le
ra-mu-ră/ra-di-e-ră/
ra-ton/ra-ion/ ra-zi-e/ etc.
Elevii identifică prezența sunetelor inițiale și finale ale cuvintelor,
despart cuvintele respective în silabe și alcătuiesc propoziții cu ele.
Se analizează cuvintele și se alcătuiesc enunțuri orale cu ele.
|
Metoda fonetică
analitico-sintetică
Ciorchinele
|
Jetoane cu
silabe
|
Frontal
|
Observarea
Aprecieri
verbale
|
6.
|
Asigurarea
retenţiei şi transferului
5 min.
|
O 8
O5
|
Voi solicita elevilor să ordoneze următoarele
cuvinte pentru a obține o propoziție logică. Vor lucra în perechi.
Rândunica, la, vine, cuib.
Această propoziție va fi alcătuită pe băncuțe
de către elevi folosind jetoane/ cuvinte.
Solicit elevilor să lipească corespunzător
jetoanele respective pe o fișă de lucru, formând astfel propoziția logică.
Invit în față un elev să ordoneze și la panou aceste
cuvinte, pentru a forma o propoziție corectă.
|
Elevii îndeplinesc
îndeplinesc sarcinile conform cerinței.
Rândunica vine la cuib.
Elevul
solicitat vine la panou și ordonează cuvintele.
|
Exercițiul
|
cuvinte-jetoane
|
Frontal
În perechi
|
Aprecieri verbale
Observarea elevilor
|
7.
|
Evaluarea
activității
8 min.
|
O1
O6
|
Elevii primesc o fişă de evaluare ( anexa 1) cu următoarea cerinţă:
1.Denumeste
imaginile. Incercuieste cifra corespunzatoare numarului de silabe .
2. Uneste
imaginea cu litera corespunzatoare sunetului initial.
Activitate diferenţiată –
Fișa de evaluare (anexa 2) are următoarea
cerință:
1.Denumește imaginile și reprezintă grafic silabele :
2. Colorează imaginea a cărei denumire începe
cu sunetul ,,e”.
|
Elevii lucrează fișele de evaluare, după ce li s-au citit cerințele de
către propunătoare.
|
exercițiul
|
Fişă de evaluare
|
Independent
|
Evaluare scrisă
Auto-
evaluare
|
8.
|
Încheierea
activității
3 min.
|
Fac aprecieri referitoare la comportamentul din timpul activităţii şi a
modului în care au realizat sarcinile de lucru. Ofer stimulente tuturor
copiilor.
Le propun să cântăm cântecul:
Vine, vine primăvara
|
Elevii sunt
atenţi la învăţătoare.
Cântă
cântecelul propus.
|
Jocul
|
frontal
|
Aprecieri verbale
Medalii
|
||
9.
|
Activitate
recreativă
|
Elevii primesc un desen cu un tablou de primăvară
pe care-l vor colora. (anexa 3)
|
Elevii vor colora desenul primit.
|
Exercițiul
|
Fișe de lucru
|
independent
|
Aprecieri verbale
|
Acest comentariu a fost eliminat de administratorul blogului.
RăspundețiȘtergereAcest comentariu a fost eliminat de autor.
RăspundețiȘtergereFoarte bun si bine intocmit . Multumim pt idei!
RăspundețiȘtergere