Proiect didactic, Lb. română, textul ,,Casa păpușii”


Unitatea de învăţământ:
Data:
Propunător:
Clasa: a III-a
Aria curriculară:Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Toamna
Subiectul lecţiei:  Casa păpuşii, după Titel Constantinescu
Tipul lecţiei: predare- învăţare

Obiective de referinţă:  
3.4 - să citească în mod corect un text necunoscut ;
3.5 - să recunoască secvenţele narative şi dialogate dintr‑un text ;



Obiective operaţionale
Cognitive

O1. - să citească corect, expresiv, conştient textul din manual;
O2. să răspundă corect la întrebările adresate, referitoare la conţinutul de idei al textului
O3. –să recunoască personajele textului după replicile acestora
O4. – să precizeze semnele anotimpului toamna
afective
 O5.să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată; 
psihomotrice :
  O 6. - să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi pe tablă, în ritm propriu.


Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, brainstorming, observaţia , exerciţiul, aprecierea verbală
Materiale şi mijloace didactice: manualele de limba română, caietele elevilor, tabla, creta;
Forma de organizare: frontal şi individual

Resurse:

Umane:
Temporale: 45 minute
Bibliografice:
-Piţilă T., Mihăilescu C., Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a, Ed.Aramis , 2005
-Şerdean I.,  Metodica predării limbii române pentru învăţământul primar, E.D.P., Bucureşti, 2002
-Programa şcolară pentru clasa a III-a, M.E.C.I., Bucureşti, 2004




















Scenariul didactic



Nr.
Crt.
Etapele activităţii/
timp
Ob.
op

Activitatea propunătoarei

Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forma de
organizare
Evaluare

1.
Moment organizatoric

1 min.

Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.
Înlătur alte preocupări care le-ar putea distrage atenţia elevilor în timpul lecţiei.
Elevii şi-au pregătit pentru oră: cărţile, caietele şi stilourile.
Conversaţia  

frontal
Observarea
sistematică

2.
Verificarea temei
3 min.
O5

Se verifică tema cantitativ şi calitativ prin numirea unui elev şi solicitarea celorlalţi ca să se corecteze. Este numit un elev să citească rezolvarea temei din ziua respectivă.
Elevul numit citeşte rezolvarea temei.

Conversaţia   
Caietele de teme ale elevilor

Frontal
Aprecieri
verbale

autoevaluare

3.
Captarea şi orientarea atenţiei

5 min.
O4

O5


- În ce anotimp ne aflăm?

- La ce vă gândiţi când spuneţi „toamnă”?








Propunătoarea întreabă:
-Copii, printre jucăriile voastre se găsesc şi păpuşi? Obişnuiţi să vă jucaţi cu ele? În jocurile voastre, aţi construit vreodată o căsuţă a păpuşii?
-Elevii răspund: toamna.
-La cea de-a doua întrebare, vor răspunde: copaci dezgoliţi, cer plumburiu, păsări ce pleacă în ţările calde, vânt, ploi, frunze ruginii, bogăţie, culoare etc.
Răspunsurile copiilor sunt scrise pe tablă.

Elevii dau răspunsuri diverse, iar fetiţele confirmă că obişnuiesc să se joace încă cu păpuşile.





Brainstorming









conversaţia





tabla


frontal

Aprecieri verbale

4.
















Anunţarea temei şi a obiectivelor

2 min.

Elevii sunt anunţaţi de propunătoare că vor studia un text despre o păpuşă şi căsuţa ei.
Propunătoarea scrie titlul lecţiei pe tablă şi cere elevilor să-l noteze în caiete;
,,Casa păpuşii”, după Titel Constantinescu
-Vor face cunoştinţă cu textul, vor descoperi cuvintele noi şi vor recunoaşte personajele şi replicile lor.
- Dacă vor fi atenţi, elevii, la sfârşitul lecţiei, vor şti să povestească textul.

Elevii sunt atenţi şi interesaţi de activitatea anunţată de propunătoare.






Elevii îşi notează în caiete titlul şi autorul textului ce urmează a fi studiat.



Explicaţia


tabla

caietele elevilor




frontal





Observarea
sistematică

5.


Reactualizarea cunoştinţelor

5 min.




O5

-Ce texte aţi mai studiat la limba şi literatura română despre anotimpul toamna?
-Vă mai amintiţi ce sentimente v-au transmis aceste texte ?









Elevii sunt anunţaţi că vor citi textul Casa păpuşii şi vor descoperi, dacă sunt atenţi, povestea unei păpuşi şi a căsuţei acesteia.
Elevii răspund:
-„Puişorii”
-„Ce te legeni...”
-Elevii răspund că sentimentul tristeţii este predominant în textele în care este descris anotimpul toamna, deoarece toată căldura verii, frunzişul verde, ciripitul păsărilor dispar, făcând loc schimbărilor pe care le aduce cel de-al treilea anotimp din an.


Conversaţia









frontal

Aprecieri verbale









6.
Dirijarea învăţării

17 min.




O1


O2



O6










O3
-Propunătoarea numeşte un elev să citească textul la prima vedere.
-Se vor extrage din text cuvintele necunoscute şi se vor scrie la tablă, iar elevii le vor nota în caiete.

-Propunătoarea întreabă elevii despre imaginea care însoţeşte textul şi le cere să spună ce văd ei acolo, ce este reprezentat în acel desen.







-Propunătoarea cere elevilor să citească textul în lanţ.
-Le cere apoi să citească selectiv din text, de exemplu: momentul în care fetiţa şi păpuşa au descoperit căsuţa împodobită de frunze.


-Ce i-au spus frunzele salcâmului fetiţei? Citiţi acel fragment!

-Elevul numit citeşte textul.
-Se notează, de către elevi,  la tablă, cuvintele noi şi semnificaţia lor:
scoarţă = covor
araci = pari, nişte lemne pentru susţinere
Elevii recunosc în desen imaginea unui peisaj de toamnă, observă căsuţa păpuşii, fetiţa şi păpuşa acesteia, dar şi salcâmul de lângă aceasta. Culoarea arămie a toamnei predomină în imagine, totul fiind pictat în această culoare.


Elevii citesc textul în lanţ.
Se citesc fragmentele vizate:
-Vai, ce frumos! strigă fetiţa.
Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa, puiule de salcâm?
- Noi, frunzele salcâmului, nu din cauza toamnei am căzut. Noi am vrut să împodobim căsuţa păpuşii. Uite, acum trebuie să acopăr masa.


Exerciţiul






Explicaţia











Citirea în lanţ


Citirea selectivă

Textul Casa păpuşii, de Titel Constantinescu



Frontal






frontal

Observaţia
sistematică



















Aprecieri verbale

7.
Realizarea feed-back-ului
5 min.
O2
-     Propunătoarea adresează elevilor următoarele întrebări:
1)Care este titlul textului? Dar autorul?
2)Cine sunt personajele ?
-      
3)Unde a construit fetiţa o căsuţă pentru păpuşa ei ?
4)Cine a luat acoperişul căsuţei, faţa de masă şi scoarţele ?
5)Ce a făcut puiul de salcâm?


6)De ce spune frunza că au căzut surorile ei?



7)Ce explicaţie îi dă vântul fetiţei?


8)De ce credeţi voi copii  că au căzut, în realitate, frunzele?

Elevii vor răspunde:
1)-Căsuţa păpuşii, iar autorul este  Titel Constantinescu.
2)-fetiţa, puiul de salcâm şi vântul.
3)- lângă casa ei

4)-vântul a luat acoperişul căsuţei.
5)-puiul de salcâm şi-a scuturat frunzele şi a împodobit casa păpuşii.
6)-Frunzele au căzut ca să împodobească căsuţa păpuşii şi să acopere masa cu ultima frunză.

7)-vântul explică că din cauza toamnei au căzut frunzele şi nu pentru că el le-ar fi scuturat.
8)- frunzele cad datorită toamnei, deoarece copacii se opresc din vegetaţie iar temperaturile scad, natura pregătindu-se să întâmpine iarna.
Conversaţia













Exerciţiul

frontal
Evaluare orală

8.
Evaluarea

5 min
O3


O6
Elevii vor primi fişe de evaluare, cu următoarele cerinţe:
-Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:
a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”
b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”          
c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”     

  Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?           

Elevii vor răspunde:

a)fetiţa


b)vântul;


c)frunza din puiul de salcâm;

Titlul este: ,,Căsuţa păpuşii”, iar autorul este Titel Constantinescu.

conversaţia

fişe individuale

individual

Evaluare scrisă

9.
Încheierea activităţii

2 min.



-Se anunţă tema pentru acasă şi se explică sarcinile acesteia pag.27, de la ,,Îmi folosesc cunoştinţele”, exerciţiile 2 şi 3.
 2. Alcătuieşte câte o propoziţie, folosind cuvintele ,,într-o” şi ,,într-un”.
3. Alege din primul alineat al textului, cuvintele care încep cu o vocală, apoi pe cele care încep cu o consoană.
-Se fac aprecieri verbale asupra activităţii, se notează elevii care au răspuns corect în timpul activităţii.
-Elevii îşi notează tema.
-Ascultă atenţi explicaţiile şi observaţiile propunătoarei.





Elevii care au răspuns corect şi au participat intens la activitate, primesc calificative.


Conversaţia

Explicaţia







frontal
Aprecieri verbale





                                                           

Fişă de evaluare

1) -Precizează ale căror personaje sunt cuvintele:
a) „ - ...Căsuţa păpuşii e de aur. Nu-i aşa , puiule de salcâm?”
b) „ - Nu te supăra pe mine! Ce să fac? E toamnă! ”          
c) „ -...Uite , acum trebuie să acopăr masa.”       

  2)Care este titlul lecturii şi numele autorului din care fac parte fragmentele de mai sus?        




Descriptori de performanţă:

-pentru rezolvarea corectă a celor trei situaţii de la punctul 1 şi punctul 2, vor primi calificativul Foarte Bine;
-pentru rezolvarea corectă a 1-2 situaţii de la puctul 1 şi puncul 2, vor primi calificativul Bine;
-pentru rezolvarea corectă parţial la punctele 1 şi 2, vor primi calificativul Suficient;
- pentru nerezolvarea nici unui punct corect, vor primi calificativul Insuficient;


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.