PROIECT DIDACTIC, litera v, clasa pregatitoare



UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA:
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Prieteni
SUBIECTUL: Sunetul ,,v”. Literele V şi v  – formulare de propoziții cu suport intuitiv
TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, MEM, DP, MM, AVAP.
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
CLR
1.3.  Identificarea  sunetului  iniţial  şi/  sau  final dintr-un cuvânt, a silabelor şi  a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

MEM:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
DP:
2.1. Recunoaşterea emiilor de bază în situaţii simple, familiare
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
  • Cognitive:
                      O1- să identifice cuvintele corespunzătoare imaginilor de pe jetoane ;
                      O2 – să asocieze sunetul „v” cu litera corespunzătoare;
                      O3 – să despartă în silabe cuvinte date;
                      O4 - să alcătuiască  propoziţii folosind cuvintele descoperite pe jetoane;
                      O5 – să coloreze imagini conform cerinței din fișă;  
Afectiv-atitudinale:
O6 - să participe cu interes la activitate
  • Psiho-motorii:
O7   - să compună cu ajutorul silabelor cuvinte date;


STRATEGIA DIDACTICĂ :
a)      Metode şi procedee didactice: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, jocul, observaţia, explicaţia,  exerciţiul
b)      Mijloace de învăţământ:  săculețul cu jetoane-imagini,  planșe cu literele v și V,  fișe de evaluare, jetoane cu silabe, medalii     
           c)  Forme de organizare: frontal și independent.
RESURSE:
Umane:
Temporale: 50 minute ( 35 activitate propriu-zisă + 15 minute activități în completare)
Bibliografice:
    - Curriculum Naţional , Programa pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, 2013
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;



                DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
crt.

Secvenţele
lecţiei /Timp
Ob.
op.

Activitatea învățătoarei

Activitatea elevilor               
              
                              Strategia didactică
     
      Evaluare


     Metode şi
     procedee
     didactice
Mijloace de
învăţământ

   Forma de
 organizare
1.
     Moment   
 organizatoric

3 min.

Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
-pregătirea materialului didactic
Elevii se pregătesc pentru activitate. Se cântă cântecelul pentru înviorare.
,,Ochii toți la mine…
Jocul

Frontal
Observ comporta-mentul elevilor









2.
Captarea atenției

2 min.

Astăzi la noi în clasă a venit un musafir. - Le arăt elevilor musafirul (veverița Vivi) .
Ea ne-a adus o scrisoare.
Dau citire scrisorii.(anexa 4) Descoperim că este o poveste despre litera ,,v”.
Elevii par încântați de prezența veveriței.


Jocul


Textul scrisorii

Veverița Vivi
frontal
Aprecieri verbale

3.
Reactualizarea
cunoștințelor

2 min.


Cu ce sunet începe cuvântul veveriță, copii ?
Dați-mi exemple și de alte cuvinte care conțin sunetul ,,v” și pe care le-am întâlnit în scrisoare.




Le cer elevilor să recunoască semnul grafic al sunetului ,,v”,



respectiv litera V și v, într-o fișă cu mai multe litere, pe care o au pe băncuțe. În fișa respectivă sunt strecurate mai multe litere.
Cu sunetul ,,v”.
Elevii dau exemple de cuvinte ce conțin sunetul ,,v” :
viețuitoare
Vasile,
verde,
Violeta,
 veverițe,
 vârf,
veselie etc.

Intuiesc în fișă literele v și V.



Exercițiul
Fișe cu litere
frontal
Aprecieri verbale
4.

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale
1 min.

Prezint obiectivele stabilite pentru oră. Îi anunţ că ne vom juca cu sunetul ,,v”, vom denumi imagini, vom despărţi în silabe cuvinte şi vom alcătui propoziţii cu acestea.

Elevii ascultă cu atenţie obiectivele expuse de învățătoare.
Explicația


Frontal
observarea
5.
















Dirijarea învățării

18 min.

O1

O2

O4


O3










Trec pe la fiecare elev și îl invit să extragă din săculețul magic câte un jeton.
Cer fiecărui elev să denumească jetonul extras, să recunoască sunetul inițial, să arate la panou semnul grafic al sunetului respectiv, iar apoi să despartă cuvântul în silabe .
Se vor analiza următoarele cuvinte reprezentate în jetoane: avion, aviator, veveriță, varză, vânător, valiză, vițel, vulpe, veioză, vacă, vapor, vagon, elev, valuri, vânt, vinete, vestă etc.  Le cer apoi să alcătuiască propoziţii scurte cu ele și să reprezinte grafic la tablă propozițiile.
Elevii denumesc imaginile, identifică prezența sunetului ,,v” în cuvinte, despart cuvintele respective în silabe și alcătuiesc propoziții cu ele.
Se analizează cuvintele și se alcătuiesc  enunțuri orale cu ele. Se reprezintă grafic câteva propoziții la tablă.
Jocul





Metoda fonetică analitico-sintetică












Jetoane cu imagini










Frontal


















Observarea

Aprecieri verbale











6.
Asigurarea
retenţiei şi transferului

5 min.

O3









O 7
Din propozițiile alcătuite de elevi, voi selecta o propoziție, ca în exemplul de mai jos, pe care o vom analiza astfel:
Veverița mănâncă alune.
-          Câte cuvinte are propoziția?
-          Care este primul cuvânt?
-          Care este al doilea cuvânt?
-          Dar al treilea cuvânt?
-          Despărțiți în silabe cuvântul veveriță.
-          Câte silabe are cuvântul veveriță?
-          Invit la stelaj un elev
să alcătuiască din silabe cuvântul: ve-ve-ri-ță.
Ceilalți elevi au pe băncuțe cele patru silabe și le cer să formeze și ei cuvântul ,,veveriță”.
Răspund astfel:
  -propoziția are 3 cuvinte
-primul cuvânt este ,,veveriță”
-cuvântul al doilea din propoziție este ,,mănâncă”iar
-alune” este al treilea cuvânt;
Ve-ve-ri-ță
- 4 silabe
-Elevul numit formează cuvântul din silabe la stelaj, iar ceilalți pe băncuțe.
Exercițiul

Metoda fonetico-analitico-sintetică
Veverița

Jetoane cu silabe





frontal



independent



Aprecieri verbale

aplauze

7.
Evaluarea
activității

8 min.



O3

O5


Elevii primesc o fişă de lucru cu următoarea cerinţă:
1. Denumiți imaginile următoare și colorați cuvintele care încep cu sunetul ,,v”. Reprezintă grafic silabele tuturor cuvintelor din imagini.
( anexa 1)
Activitate diferenţiată – Colorează litera V și v . (vor primi fișe cu conturul acestora,
anexa 2)
Elevii lucrează fișele de evaluare, după ce li s-a citit cerința de către învățătoare.




exercițiul

Fişă de evaluare

Culori




Independent


Evaluare scrisă

autoevaluare
8.

Încheierea activității
 3 min.

Fac aprecieri referitoare la comportamentul din timpul activităţii şi a modului în care au realizat sarcinile de lucru. Ofer stimulente tuturor copiilor.   
Le propun să cântăm cântecul: Veverița cea isteață.
Elevii sunt atenţi la învăţătoare.
Cântă cântecelul propus.

Conversația

Jocul




frontal
Aprecieri verbale

Medalii

9.
Activitate recreativă
O6

Elevii primesc un desen cu o veveriță, pe care o vor colora. (anexa 3)
Elevii vor colora desenul primit.
Exercițiul
Fișe de lucru
independent
Aprecieri verbale



NUME:
Fișă de evaluare
CLR
1. Denumește imaginile și reprezintă grafic silabele.
Colorează cuvintele care încep cu sunetul ,,v”.
pepper                                                                            
 

rac                                                                                                        




http://www.faraaer.ro/wp-content/uploads/2011/09/mere-de-colorat-fructe-si-imagini-cu-legume-planse-de-colorat-cu-fructe-planse-de-colorat-fructe-si-legume-6.gif      
                                                                                                   




                                                                                                                                                                                          

            


Fișă de evaluare
diferențiat
1.Colorează după preferință literele V și v.



Activitate recreativă

1. Colorează veverița din imagine folosind culorile potrivite.

Activitate recreativă

1. Colorează veverița din imagine folosind culorile potrivite.
 


ANEXA 4

 Povestea literei V…


          A fost odată ca niciodată, că de n-ar fi, nu s-ar povesti…
Era o pădure mare și verde căreia i se dusese vestea prin lume. Acolo trăiau multe viețuitoare. Cele mai iubite de pădurarul Vasile erau veverițele. Îi plăcea să privescă veselia lor printre crengile copacilor ale căror ramuri se deschideau ca niște vârfuri de săgeată. De aceea, de câte ori pădurarul îi desena fiicei sale, Violeta, care avea doar patru ani, cum arată pădurea cu veverițe, folosea multe semne care aveau forma literei V.
            Așa s-a născut litera V, chiar de la pădurea cu veverițe.


2 comentarii:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.