PROIECT DIDACTIC,clasa a III-a, Felicitare pentru mama


Data: 8. 03. 2013
Clasa: a III-a
Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Abilităţi practice
Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice – Hârtia
Subiectul lecţiei: Felicitare pentru mama
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:

1.2.  să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;
2.2. să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate
2.3. să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial

Obiective  operaţionale:
-cognitive
O1- să parcurgă corect etapele de lucru în realizarea felicitării pe baza modelului şi a explicaţiilor primite;
-motrice
O2 : să decupeze după contur elementele componente ale compoziţiei;
O3 : să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele compoziţiei;
O4 : să decoreze cât mai original lucrările confecţionate.
-afective
O5 – aprecieze calitatea unui produs finit, în funcţie de criterii simple;
O6 – să-şi dezvolte simţul estetic şi dragostea pentru muncă prin realizarea lucrării propuse




Resurse:
-Umane:
- Temporale: 50 minute
  -Procedurale: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul, exerciţiul .
 -Materiale:felicitarea model, cartoane colorate, hârtie glasse, foarfecă, lipici, ornamente.
  -Bibliografice:                               
 - Programa şcolară- clasa a III-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării,  Editura Didactica Press, 2004;
- Metodica predării abilităţilor practice în clasele I-IV, editura Aramis;
- M. Diaconu- Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion , Bucureşti , 2001;
Forma de organizare: frontal şi individual
























DEMERSUL DIDACTIC


Nr. crt.

Etapele lecţiei/
timp

Ob. Op.

Activitatea
propunătoarei

Activitatea
elevilor
Strategia didacticǎ

Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace
Forme
de
organizare

1.

Moment organizatoric

1 min.




Voi pregăti materialele necesare desfăşurării lecţiei.
Stabilesc ordinea în sala de clasă.
- Pentru ce oră ne-am pregătit?


-Elevii se pregǎtesc pentru activitate;


 -Pentru ora de abilităţi practice.
conversaţia

frontal
observaţia sistematică

2.

Captarea
atenţiei

3 min.

-În  ce  anotimp  suntem ?
-Care  sunt  semnele  venirii  primăverii?


-În ce zi suntem astăzi?



-Ce aniversăm noi astăzi?

-Primăvara
-Este mai cald afară , soarele  străluceşte  cu  mai  multă  putere  decât  iarna , sosesc  păsările  călătoare , înmuguresc  copacii , încolţeşte  iarba ;
-Este 8 martie;
-Celebrăm ziua mamei;
conversaţia

frontal
evaluare
orală

3.
Reactualizarea cunoştinţelor


5 min.


-Ce lucrări am realizat data trecută la abilităţi practice?



-Ce materiale am folosit la realizarea acestor lucrări?




-Ce tehnici am folosit la realizarea lor?





-Ce aţi realizat astfel?


Elevii solicitaţi rǎspund la întrebǎri:
- Mărţişoare pentru mama;
-Hârtie, lipici, foarfece, şnur alb-roşu, ornamente, hârtie glasse, lipici etc.

-Pentru a realiza aceste lucrări am decupat liber sau după contur, am asamblat, am lipit, am scris fiecare un mesaj potrivit zilei de 1 martie;
 -Noi am realizat felicitări pentru mame şi bunici;

conversaţia

frontal
evaluare
orală

4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min.


Pentru cǎ astăzi este Ziua mamei, este început de primǎvarǎ şi ghioceii au înflorit deja ,vom realiza astǎzi felicitǎri pe care le vom oferi mamelor.


-Elevii ascultǎ cu atenţie tema zilei şi sunt încântaţi că vor confecţiona un dar minunat pentru mămicile lor;

conversaţia


frontal

observaţia sistematică

5.

Dirijarea
învǎţǎrii

25 min.




O1


O2




O3




O4










a) prezentarea şi analiza modelului, de către propunătoare
-se prezintǎ modelul de felicitare ales şi se explicǎ tehnicile de lucru

b)recunoaşterea materialelor

c)demonstrarea tehnicii de lucru
-fiecare elev va realiza individual felicitarea prin tehnica cerută, respectând etapele acesteia;
d) realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
-Cer ca fiecare elev să lucreze independent, ordonat şi curat pentru obţinerea unui produs final original;
- Urmǎresc îndeaproape modul în care elevii realizeazǎ fiecare componentǎ a lucrǎrii;
-Ajut elevii ce-mi solicită ajutorul;
-Dau indicaţii suplimentare, individuale;



fac observaţii.



- Elevii analizeazǎ lucrarea model;




- observǎ materialele de lucru folosite;

- urmǎresc operaţiile procesului de lucru





-elevii realizeazǎ lucrǎrile după indicaţiile propunătoarei;

-Mesajul scris în interiorul felicitării este original şi este compus de către fiecare elev în parte;



Demonstraţia






Explicaţia







Exerciţiul




Felicitarea
model




Materiale necesare:
-carton colorat,
-hârtie colorată,
-lipici,
-foarfecǎ
-carioci
-ornamente
frontal















observaţia
sistematică



încurajări









6.

Realizarea
 feed- back-ului

5 min.

 
-Ce lucrare am realizat noi astăzi la ora de abilităţi?
-Ce materiale am folosit?
-Ce tehnici de lucru am folosit?
-Care au fost etapele efectuării felicitărilor?
-Ce mesaj aţi scris voi acolo pentru mămici?



-Felicitare pentru Ziua Mamei;
-Elevii vor enumera materialele folosite.

-Conturarea după şablon, decuparea, colorarea etc.
-Elevii numiţi vor citi mesajele scrise;

conversaţia

felicitările realizate de elevi

frontal

aprecieri
verbale

7.

Evaluarea

9 min.

O5

O6
Evaluarea se va realiza printr-un joc: La magazin
O elevă va fi vânzătoarea, iar ceilalţi elevi cumpărătorii.
Ei vor trebui să cumpere o felicitare, argumentând alegerea făcută.


Exemplu:
 Aş dori să cumpăr această felicitare pentru că este lucrată îngrijit, decorată plăcut şi conţine un mesaj original;

jocul

lucrările
elevilor

frontal
Se fac aprecieri verbale
atât pentru realizarea
lucrării cât şi pentru mesajul scris în interiorul felicitării

8.
Încheierea activităţii

1 min.

Se va încheia cu aprecieri generale şi individuale asupra modului de realizare a temei practice, dar şi asupra curăţeniei lăsate în clasă. 


Elevii promit să povestească ziua următoare cum au primit mamele darul lor;

conversaţia


frontal

aprecieri
verbale







DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
pentru evaluarea lucrărilor


Suficient
Bine
Foarte Bine
- Foloseşte tehnicile şi etapele de realizare a compoziţiei sub îndrumarea propunătorului.

- Aranjează, dirijat de propunător, compoziţia decorativă.


- Foloseşte tehnicile şi etapele de realizare a compoziţiei cu ezitări şi eventuale imperfecţiuni.
- Aranjează compoziţia decorativă, cu sprijinul învăţătorului având mici imperfecţiuni
- Foloseşte tehnicile şi etapele de realizare a compoziţiei cu precizie şi rapiditate.

- Aranjează compoziţia decorativă, dând dovadă de originalitate şi mare acurateţe.











Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.