PROIECT DIDACTIC, Dezvoltare personală, Clasa Pregătitoare


Unitatea de învățământ:
Data:  
Propunător:
Clasa:  Pregătitoare 
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învaţare : Uneori am nevoie de ajutor
Subiectul activităţii: Regulile noastre – reguli de comunicare în activitatea școlară
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată                                                                                                                     
Discipline integrate: DP, CLR,  MM, AVAP
Competenţe specifice vizate:
DP:
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară

3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
AVAP:
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
  3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;     
Obiective operationale:
Cognitive
O1 – să recunoască regulile școlare din textul poeziei citită de propunător;
O2- să precizeze minim o regulă școlară în afara celor sugerate de poezie;
O3- să formuleze răspunsuri potrivite la ghicitori;
O4- să coloreze imagini în care regulile școlare sunt respectate;
Afective:                                                                                                                                                                                                           
O5- să manifeste o atitudine pozitivă față de  respectarea regulilor în mediul școlar;
O6 - să își aprecieze corect propriul comportament manifestat în prezența colegilor;
O7- să participe cu interes la activitate;
Psiho-motorii:                                                                                                                                                                          O8- să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;


Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, jocul;
Materiale: calendarul naturii, scrisoare cu textul poeziei, ghicitori despre reguli școlare, fișe de evaluare,  creioane, carioci, recompense ( medalii)
Forme de organizare: frontal, independent
Temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă
Umane:
Bibliografice:
- MECTS -„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
- Pițilă, Teodora și colaboratorii, Dezvoltare personală- auxiliar didactic, Editura ART, București 2013.






DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției /resurse timp
Ob.
Op.

Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
1.
Moment organizatoric

5 min.

Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.
Are loc ,,Întâlnirea de dimineață” cu etapele ei:
Prezenţa, salutul identificarea zilei, precizarea datei.
Solicit elevilor cântecelul de înviorare: Ochii toți la mine

Elevii se vor saluta  făcând colegului un compliment.
( Bună dimineața, Ionuț, astăzi îmi place zâmbetul tău! de exemplu)
 Apoi,
elevul de serviciu va număra albinuțele prezente, va marca data în calendarul naturii.
Elevii vor interpreta cântecelul solicitat însoțindu-l cu mișcările sugerate de text.

Conversația

Jocul
Calendarul naturii, albinuțele pentru prezență
frontal
Observarea elevilor

2.

Captarea atenției

3 min.


Copii, astăzi am primit o scrisoare chiar de la Zâna Primăvară.
Arat elevilor scrisoarea și apoi o deschid.

- În scrisoare descopăr  o poezie pe care le-o citesc elevilor:
,,La şcoală de cum venim/ Regulile ne-amintim:/ Mâna să o ridicăm,/ Rândul să ni-l aşteptăm,/ Pe holuri mergem încet,/ Colegii-i ascultăm atent./ Ne respectăm între noi/ Şi ne-ajutăm la nevoie./ Sarcinile le-mplinim/
Și recompense primim.”
 
Adresez apoi elevilor următoarele întrebări:
1.- Despre ce este vorba în această poezie?


Elevii ascultă cu atenție citirea poeziei ( conținutul scrisorii).
















1.– În poezie este vorba despre regulile pe care noi trebuie să le respectăm atunci când suntem la şcoală.



Expunerea
scrisoarea
frontal
Observarea

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
operaționale

1 min.


- Se anunţă titlul lecţiei noi: Regulile noastre!
- Anunț elevilor obiectivele lecţiei: vom identifica regulile școlare și ne vom aminti de ce este important să respectăm aceste reguli.

Elevii ascultă cu atenție obiectivele prezentate.

Explicația


frontal

observarea
 4.
Reactualizarea
cunoștințelor


O7


O8
2.Credeți că Zâna Primăvară știe că voi mai încălcați regulile școlare? Oare, ce regulă  încălcați voi mereu?



3.Copii, ați vrea să-i arătați Zânei că știți să respectați și această regulă?

4.Vă amintiți despre ce am discutat ora trecută, copii?
5.Ce înseamnă comportamentul, copii?








6.Cum trebuie să ne comportăm faţă de persoanele din jur?

Elevii recunosc regula pe care o încalcă adesea:
2. Atunci când răspundem fără să fim numiți de doamna învățătoare!
3. La propunerea învățătoarei, elevii vor fi de acord.
4. Elevii răspund: despre comportamentul nostru în diferite locuri.
5. Comportamentul nostru înseamnă felul în care ne prezentăm noi în diferite locuri, la școală, acasă, pe stradă etc....ceea ce facem noi în diferite situații.
6. Trebuie să cooperăm, să ne respectăm reciproc, să ne ajutăm unul pe celălalt la nevoie.


Conversația




frontal

Aprecieri
verbale

5.
Dirijarea învățării

18 min.






O1

O2





O3

O5


O6






O8
Recitesc fiecare vers al poeziei.

1- Ce reguli sunt prezentate în poezie?



2-De ce sunt importante aceste reguli?

3. Citesc elevilor câteva ghicitori despre regulile școlare ale clasei noastre pe care ei trebuie să le recunoască.

Vorbim pe rând
Știu colegii să-mi ascult,
Când la sarcini ei răspund,
Sunt atent deși sunt mic
Vorbesc doar când sunt numit.

Suntem politicoși
La școală mereu când vin
Eu colegii mi-i salut,
Știu să fiu elev plăcut,
Multe zâmbete s-adun.

Suntem atenți
Când vorbește învățătoarea
Eu ascult și mă gândesc,
Câte lucruri minunate,
De la ea eu dobândesc.

Păstrăm ordinea și disciplina
Dacă pe băncuța mea
Este ordine mereu
Ghici ce regulă știu eu
Să respect căci nu e greu?

Folosim tonul potrivit

Niciodată eu nu uit
Colegii să mi-i respect
Aleg tonul potrivit
Mă exprim mereu corect.
Elevii răspund:
1-Să ridicăm mâna atunci când vrem să spunem ceva;
- să ne aşteptăm întotdeauna rândul; -să nu alergăm pe holul şcolii;
- să fim atenţi la ce ne spun colegii;
- să ne respectăm între noi;
- să ne ajutăm.
2– Dacă respectăm aceste reguli putem să ne bucurăm unii de ceilalți atunci  când suntem împreună.
 3Vorbim pe rând/
  Suntem politicoşi!/
Suntem atenți/
 Păstrăm ordinea şi curăţenia!  /
Folosim tonul potrivit

Elevii solicitați vor răspunde la întrebări și la ghicitori.


Conversația

frontal
Aprecieri verbale

6.
Realizarea feed-back-ului

5 min.

O2

O5

O8
1- Despre ce am discutat astăzi la ora de Dezvoltare personală?
2- De ce sunt importante aceste reguli?
3. Ce reguli mai respectați voi copii când sunteți la școală? În afara celor descoperite în poezie și ghicitori?
 1.Noi am discutat despre ,,Regulile școlare!”.
2. Dacă respectăm aceste reguli putem să fim fericiţi, să ne simțim bine când suntem împreună.
3. Ne ajutăm unul pe celălalt, nu ne lovim colegii, cerem dacă avem nevoie de ceva de la colegi, știm să ne cerem scuze dacă greșim, ridicăm mâna și răspundem doar atunci când suntem întrebați și ne exprimăm în propoziții etc.
Conversația

frontal
Aprecieri verbale

7.

Evaluarea activității

8 min.


O4

O8

Elevii vor primi o fișă cu următoarea cerință:
Colorează imaginile unde elevii respectă regulile școlare.
(Anexa 1)
După rezolvarea sarcinii din fișă, cer elevilor să schimbe lucrarea cu colegul de bancă pentru  o evaluare în perechi.


Elevii rezolvă fișa.
Cu ajutorul cadrului didactic ei vor corecta lucrarea colegului. Vor atribui steluțe după modul de rezolvare: steluță verde pentru rezolvare corectă, steluță galbenă pentru lucrarea parțial corectă sau steluță roșie dacă elevul respectiv nu a rezolvat sarcina din fișă.

Exercițiul

Fișe de evaluare

Independent

Evaluare scrisă

coevaluare

8.
Încheierea activității

3 min.


Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate.
Cer elevilor să cânte cântecul: ,,Eu am zece degețele!”
Elevii ascultă aprecierile și observațiile învățătoarei.
Elevii cântă cântecul propus.




Jocul
Medalii






Frontal
Aprecieri verbale

Medalii

9.
Activitate recreativă




O8

Elevii vor primi o fișă de colorat cu următoarea cerință:
Desenează în interiorul florii albinuța care te reprezintă.

Elevii desenează conform cerinței.
Exercițiul
Fișă de lucru
independent
observarea
           





Un comentariu:

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.