PROIECT DIDACTIC, clasa a III-a, Științe, Soarele şi Pământul



PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a III-a
Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Transformări în natură
Subiectul lecţiei: Soarele şi Pământul
Tipul lecţiei: predare- învăţare

Obiective de referinţă:
1.3   - să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate
2.4. - să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O.1-să descrie în enunţuri simple mişcările Pământului (de rotaţie şi  de revoluţie);
O2 – să precizeze procesul de succesiune a zilelor şi a nopţilor;
O.3 -să explice formarea anotimpurilor ca efect al mişcării Pământului;
O.4.- să specifice importanţa Soarelui pentru planeta Pământ;
Motrice:
O.5.- să păstreze o poziţie corectă în bancă pe parcursul desfăşurării activităţii
Afective:
O.6.- să manifeste interes pentru transformările din lumea înconjurătoare


Stratedia didactică:
a) metode şi procedee:  conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic;
b) mijloace de învăţământ:  manuale cu textul suport, globul pământesc,fişe de lucru, divese surse enciclopedice aduse de elevi, texte cu ghicitori;
c) forme de organizare: frontal şi individual

Resurse:
-Temporale: 50 minute
-Umane:
-Bibliografice:
-Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar. Bucureşti 1998
-Nastasia Tomescu şi colaboratorii, Ştiinţe ale naturii – manual cls. a III – a, Ed. LVS Crepuscul, 2005
-D. Pârâială, “Ştiinţe ale naturii” auxiliar al manualelor alternative – clasa a III – a, Ed. Euristica, Iaşi




DEMERSUL DIDACTIC


Nr. crt.
Momentele lecţiei/ timp
Ob.
op.
Elemente de conţinut
Resurse
Evaluare
Activitatea propunătoarei
Activitatea elevilor
metode
mijloace
forma de organizare
1.
Moment organizatoric
1 min

-Pregătirea celor necesare pentru lecţie;
- Asigurarea liniştii şi ordinii
Elevii se pregătesc pentru activitate, îşi pregătesc cărţile şi caietele de ştiinţe;
conversaţia

frontal
observaţia









2.







3.
Captarea atenţiei

2 min.




Reactualizarea cunoştinţelor
3 min.


Le citesc câteva ghicitori.
Vezi anexa 1.


Adresez câteva întrebări despre cunoştinţele anterioare, respectiv despre părţile componente ale corpului uman.
-Care sunt părţile componente ale corpului uman?
-Care sunt oragnele interne ale corpului?
-Denumiţi organele de simţ ale omului?
De asemenea, întreb elevii despre anotimpul în care suntem şi despre cel care tocmai s-a încheiat. Ce schimbări au observat ei în natură.
-Ce este Pământul?
-Ce alte planete cunoaşteţi?
-Ce ştiţi despre Sistemul Solar?
-De ce este posibilă viaţa pe Pământ?
-Elevii ghicesc:
1.soarele
2.anotimpurile
3.ziua şi noaptea







Răspunsurile elevilor vor fi:

-cap, trunchi, membre
-inimă, plămâni,stomac, rinichi
-nas, gură, ochi, urechi, piele










Elevii răspund că suntem în anotimpul primăvara, că temperaturile sunt mai ridicate faţă de iarna care a trecut când era foarte frig.
Pământul este planeta pe care trăiesc oamenii, este singura unde s-a descoperit viaţă.
Viaţa pe pământ este posibilă datorită căldurii şi luminii produse de soare, care sunt benefice pentru viaţă.

jocul







conversaţia

conţinutulghicitorilor

frontal






frontal

evaluare orală






evaluare orală


4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor

2 min.


O6

Îi anunţ că vom descoperi cum influenţează Soarele viaţa de pe Pământ  şi care sunt consecinţele mişcării Pământului în jurul Soarelui şi în jurul axei sale.
Astăzi vom face o călătorie imaginară în cosmos, vom înţelege cum se formează ziua şi noaptea şi vom discuta despre anotimpuri.
Pentru aceasta voi trebuie să observaţi cu atenţie ilustraţiile din manual şi să răspundeţi corect la întrebările de acolo.
Scriu titlul lecţiei pe tablă  :
Soarele şi Pământul

Elevii îşi exprimă curiozitatea pentru a descoperi noile cunoştinţe;
-Îşi notează în caiete titlul lecţiei;
-
conversaţia


frontal

observaţia sistematică
5.
Dirijarea învăţării

25 min.


















O1



O2


























O3
 Întrebări:
-Cum se numeşte planeta pe care locuim?
Observaţi imaginea cu planetele. Ce se află în centrul acesteia? A câta planetă  este Pământul începând de la Soare?

-Numesc un elev să citească textul din manual;
Apoi, mă asigur că au înţeles cele citite în noua lecţie.
-Soarele s-a format acum aprox. 5 milioane de ani dintr-un nor de gaze şi praf. El răspândeşte în jur căldură şi lumină, dar nu în mod egal.
- Pământul –Planeta Albastră- este a treia planetă de la Soare;
   Pământul se roteşte( mişcare de revoluţie) în jurul Soarelui timp de 365 de zile şi 6 ore, adică un an. Din patru în patru ani, anul are 366 de zile. Datorită mişcării Pământului în jurul Soarelui, acesta nu este încălzit uniform pe toată suprafaţa lui  şi astfel se formează anotimpurile. Care sunt cele patru anotimpuri pe care le întâlnim la noi în ţară?
  Planeta Pământ se învârte în jurul axei sale. Face o rotaţie totală în 24 de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminată şi încălzită a pământului este zi, iar pe partea opusă , neluminată, este noapte.

Aşadar,Pământul nu stă nemişcat. El se mişcă în mai multe feluri. O dată în jurul axei sale, (rotaţie) dând naştere zilelor şi nopţilor( în 24 de ore) dar şi mişcarea pe care o face în jurul Soarelui,(mişcarea de revoluţie) pe un drum numit orbită. (365 zile şi 6 ore)
De aceea, la patru ani apare încă o zi, februarie având 29 zile.
Notez pe tablă:
Reţine:
-Mişcare de revoluţie este mişcarea efectuată de Pământ în jurul Soarelui, timp de un an- anotimpuri;
-Mişcare de rotaţie este mişcarea efectuată de Pământ în jurul axei sale, timp de 24 de ore- zile şi nopţi;


-
Elevii răspund Pământ sau Terra.
Observă Soarele şi apoi poziţia Pământului.( urmăresc o planşă cu Sistemul solar)

A treia planetă.
Elevul numit citeşte, ceilalţi îl urmăresc atenţi.


















-Anotimpurile sunt: primăvară, vară, toamnă, iarnă;




-ascultă explicaţiile şi răspund când li se adresează întrebări
























Elevii îşi notează în caiete, la cerinţa propunătoarei, ideile principale;


-conversaţia

-explicaţia

-observaţia


-exerciţiul
























conversaţia


- planşe ilustrative,












-globul pământesc unde se observă rotirea pământului în jurul axei sale






















caietele elevilor






frontal





-















frontal

observaţie sistematică






















evaluare orală















6.

Obţinerea performanţei

5 min


O4
Aşadar, să ne amintim:
Pământul şi  toate celelalte planete se învârt în jurul Soarelui.

1.-Câte planete ştim că sunt în sistemul nostru solar?
2.-Unde se află Soarele?

3.-De ce este posibilă viaţa pe Pământ?


4. –A câta planetă de la Soare este Pământul?
Elevii răspund astfel:
1.- În sistemul solar există nouă planete: MERCUR, VENUS, PAMÂNT, MARTE, JUPITER, SATURN, URANUS, NEPTUN şi PLUTO.
2. -Soarele este steaua aflată în centrul sistemului nostru solar.
3.- Energia provenită de la Soare sub formă şi căldură face posibilă întreaga viaţă de pe Pământ.
4. A treia planetă.




conversaţia

ilustraţia cu planetele Sistemului Solar
frontal
evaluare orală


7.
Asigurarea retenţiei şi transferului
7 min


O3
Adresez întrebările:
1.- Cine cauzează apariţia zilelor şi a nopţilor?
- Cum apar anotimpurile?
-Câte zile are fiecare lună a anului?
-De ce luna februarie are 29 de zile la fiecare 4 ani?
-Dacă anul 2004 a fost un an bisect, care vor fi următorii 3 ani bisecţi?

1.Mişcarea pământului în jurul axei sale.
2.În urma mişcării Pământului în jurul Soarelui, în 365 de zile şi 6 ore.
3.Deoarece cele 6 ore cumulate în 4 ani, dau o nouă zi, care se adaugă lunii februarie.
4. 2008, 2012, 2016;
conversaţia

frontal
evaluare orală

8.

Evaluare
5 min.
O1
O3
O5
-Distribui fişe de evaluare elevilor;
-Elevii rezolvă fişa
evaluare scrisă
fişe de evaluare
individual
autoevaluare

9.

Încheierea
activităţii
1 min.

Fac aprecieri finale şi observaţii în funcţie de răspunsurile primite şi de atenţia elevilor.
Se apreciază pozitiv participarea clasei şi prin calificative participarea unor elevi.
-Anunţ tema pentru acasă, din rubrica: ,,Aplică ce ai învăţat”, unde au de realizat pentru fiecare anotimp din an un desen reprezentativ.
-Elevii ascultă aprecierile şi observaţiile propunătoarei şi-şi notează tema pentru acasă.
conversaţia
manualele
elevilor
frontal
 aprecieri verbale

Anexa 1


,, Galben ca puful de pui
Străluceşte şi e mare
Agăţat în cer de-un cui
Pălărie rotitoare.
Ziua-l vezi iar noaptea nu-i,
Pe pământ e ca o floare.”  (Soarele)

                  Sursa: www.PovestiCuTalc.ro

,,Tata soare
Patru fete are:
Prima îngheţată,
A doua dezgheţată,
A treia rodeşte,
A patra strânge şi agoniseşte.
Împreună soarele nu le-ntâlneşte;
Să vedem, cine ghiceşte?” (Anotimpurile)


,,Sunt două surori în lume
Neasemenea la nume:
Una albă, luminată,
Și alta neagră, întunecată,
Se gonesc prin lumea lungă
Și nu pot să se ajungă”. ( Noaptea și ziua)

              Sursa: http://ghici-ghicitori.blogspot.ro/2012/01/ghicitoare-despre-noapte-si-zi.html


Fişă de evaluare 

Pământul. Soarele


1.Completează:

           Când partea globului este luminată de soare acolo este.......................
           În ..............ore,  Pământul face o mişcare de rotaţie completă.
           Pământul se roteşte în jurul Soarelui într-un interval de..........................


   2. Încercuieşte răspunsul corect:
Pământul este:                                                  
a.       o planetă
b.      o stea
c.       o formă de relief

        Mişcarea de rotaţie a Pământului se realizează:
                             a.  în jurul Soarelui
                             b.  în jurul axei sale
                             c.  în jurul Lunii

        Axa imaginară a Pământului  uneşte:
a.       continente
b.      mări şi oceane
c.       polii






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.