Proiect didactic - Familia, sursa mea de bucurie - emoţii de bază

Școala
Propunător: Vîju Cornelia
Clasa: I-A
Data: 26.03.2015
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Poveştile ne învaţă
Subiectul: Familia, sursa mea de bucurie - emoţii de bază
Tipul lecţiei:consolidare de cunoștințe

Competenţe specifice :
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

Obiective operaţionale:
a.       Cognitive :
·         O1: să descrie imaginea model;
·         O2: să enumere membrii familiei din imaginile prezentate;
·         O3: să denumescă activităţile desfăşurate de fiecare membru al familiei;
·         O4: să identifice principalele funcții ale familiei
·         O5: să lipească siluetele umane pe suport de hârtie conform cerinţelor;

b.      Psiho-motorii:
·         O6: să mânuiască materialul în mod organizat;
·         O7: să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului.

c.       Afective:
·         O8:să manifeste interes și respect față de membrii familiei;
·         O9:să aprecieze corect comportamentul propriu şi al colegilor pe durata activității;




RESURSE:

Strategii didactice:
a)      Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, jocul, metoda ciorchinelui.
b)      Mijloace de învăţământ:  fişe de lucru, imagini în format electronic, laptop, videoproiector.
c)      Forme de organizare: frontal și independent.

Temporale: 50 minute
       Umane   :  20 elevi

 Bibliografice:

● ştiinţifice:

- auxiliar didactic: Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman, „ABC despre mine”, Clasa I, Bucureşti, Editura „ART”, 2012

●  oficiale:    

- Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3656/29.03.2012

● metodico – didactice:

-Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M.  - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova














DEMERSUL DIDACTIC


Nr. crt.
Etapele lecției/
Durata
Ob.
Op.
Conţinut – activităţi de învăţare
Strategii didactice
Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizare
Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor

1.
Moment organizatoric
1’



Pregăteşte cele necesare pentru  buna desfăşurare a activităţii:
-aranjarea meselor
-pregătirea materialelor didactice;
-aerisirea salii de clasă;
- Elevii pregătesc materialele ce le vor utiliza pe parcursul orei.










Conversaţia


















Frontală

Observarea





2.
Captarea şi orientarea atenţiei
1’


Captarea atenţiei se realizează printr-o ghicitoare:
”Sora, fratele, mămica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcătuiesc cu toţi?
Hai, ghiceşte dacă poţi!”
(Familia)
Răspund la ghicitoare
Jocul












Frontală


observarea

3.
Reactualizarea cunoştinţelor  însuşite anterior
 5’
O4

O8

Port o scurtă discuţie despre familie după care adresez câteva întrebări:
-Ce este familia?
-Care sunt membrii familiei tale?
-Cine este cel mai în vârstă?
-Cine este cel mai tânăr?
-Ce rol are mama?
-Ce rol are tata?
-Ce rol ai tu în familie?


Elevii răspund întrebărilor adresate.

Familia reprezintă cea mai de preţ comoară a noastră, este locul unde întodeauna ne vom simţi în siguranţă, iar părinţii sunt cei care vor veghea permanent la liniştea copiilor .




conversaţia







Imagini pe videoproiector cu o familie în ipostaze diverse





Frontală





Aprecieri
verbale


4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor
 1’

Anunţ copiii că vom desfăşura o activitate despre familie, subiectul lecției fiind:
Familia, sursa mea de bucurie



Sunt atenți la explicația propunătoarei




Explicaţia









Frontal


observare

5.


Dirijarea învăţării 20’



O1


O2


O3


O4


O7

O8





 Propun să vizionăm un film despre o familie care locuiește în satul nostru. Numele familiei din filmuleț este Popescu.
Este o familie foarte frumoasă.
Mi-au împrumutat albumul lor de familie şi vi l-am adus azi şi vouă. Vreți să ne uităm împreună?
Pe videoproiector va rula un şir de imagini reprezentând scene diverse din familia Popescu.
După terminarea rulării filmulețului, pe o foaie de flipchart se afişează o imagine a familiei Popescu.
Cu ajutorul metodei ciorchinelui, se identifică toţi membrii familiei, rolul lor în familie și relaţiile dintre ei . Iniţiez o discuţie cu titlul Familia, locul unde mă simt cel mai bine!
Spun elevilor că familia se aseamănă cu un copac, rădacinile sunt bunicii, trunchiul părinţii şi ramurile copiii. Copacul familiei se numeşte arborele genealogic al familiei. Se prezintă un model şi se exemplifică.
(Vezi anexa 1)
Citesc imaginile, recunosc membrii familiei Popescu.

Răspund solicitărilor.
Numesc persoanele din fotografie, le apreciază vârsta, descriu activităţile familiei din imagine.

Spun cine face parte din familia lor, cum îşi petrec timpul alături de ei.







Conversaţia


Explicaţia




Ciorchinele



Videoproiector






Laptop








Flipchart





Frontal








Observarea









Aprecieri verbale

6.
Obţinerea performanţei
5’
O2
Elevii primesc o fișă de lucru, unde este imaginea unui copac. Au de completat membrii propriei familii și apoi să coloreze copacul.
(anexa 2)
Rezolvă sarcina solicitată.

Exercițiul


Fișe de lucru


Independent

Evaluare scrisă
7.
Retenţia şi transferul 10’
O5



O6

O7








O9
Activitatea practică:
Copiii au de lipit pe o planșă siluete umane decupate (tata,  mama, frate, sora). Îşi aleg din coșulețe siluetele membrilor familiilor lor în funcţie de membrii acesteia.   
   Îndrum indirect copiii, prin sugestii, pentru a finaliza lucarea conform cerinţei. Solicit elevilor să explice din cine este compusă familia lor.
    Lucrările vor fi aşezate într-o mini expoziţie.
Elevii aleg materialele din coșulețe.
Realizează tema.





Explicaţia

Exerciţiul




Coşuleţe, jetoane, lipici.

Panou pentru expunerea lucrărilor







Independent



Aprecieri verbale  




8.
Evaluarea
activităţii
 6’

O8

O4
Se realizează cu ajutorul unei fișe de evaluare (anexa 3) cu următoarele cerințe:
1. Ce sunt faţă de voi următoarele persoane:
2. Bifează corespunzător:
3. Colorează imaginea.



Elevii lucrează sarcinile din fișa de evaluare.


Exercițiul



Fişa de evaluare



Independent

Evaluare scrisă
9.
Încheierea activității
1’

Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lecţie.
Tema pentru acasă este realizarea arborelui genealogic al propriei familii.

Elevii ascultă aprecierile propunătoarei.
Sunt atenți la tema pentru acasa.

Conversația



frontal

Aprecieri verbale

Un comentariu:

  1. 50 de minute de atentie continua la clasa I, 7 ani? Fara momente de activitate fizica, aplaudat, tropait, orice?

    RăspundețiȘtergere

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.