Proiect didactic , MEM, clasa pregătitoare

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Movila Miresii

DATA: 16.06.2021

CLASA: Pregătitoare 

PROPUNĂTOR: Florean Cornelia

ARIA CURRICULARĂ: Matematica și știinte

DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vine vacanța!

DOMENIUL: Numere

SUBIECTUL: Numere naturale în concentrul 0-31 –operații de adunare/ scădere cu 1-5 unități; Alcătuirea unei plante;

TIPUL LECTIEI: recapitulare

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

 

DISCIPLINE INTEGRATE: MEM, AVAP, CLR, MM.

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

MEM

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;

1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-31;

AVAP

2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct;

CLR

1.1. Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

MM:

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text .

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive:

O1 – să numere crescător/ descrescător în limitele 0-31;

O2 – să efectueze operații de adunare/ scădere cu 1-5 unități cu/fără trecere peste ordin;

O3- să recunoască în imagini părțile componente ale unei plante;

O4 – să folosească corect terminologia specifică adunării și scăderii;

O5 – să încercuiască din mai multe variante rezultatul corect al operațiilor de adunare / scădere ;

Afective:

O6-să participe cu interes  la activitate, implicându-se în rezolvarea sarcinilor;

Psiho-motrice:

O7- să păstreze o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;

 

 

 

STRATEGII DIDACTICE

RESURSE

Procedurale:  

ü   Metode şi procedee:   conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,  jocul, expunerea;

ü   Forme de organizare: frontală și  independentă;

Materiale:

       ü   fişe de lucru,  fişe de  evaluare, jetoane- flori cu sarcini matematice, recompense, flipchart, coșulețul Verii, planșă cu Zâna Vară;

Umane: 24 elevi

Temporale: 50 minute (35 activitate propriu-zisă + 15 minute activitate recreativă)

Bibliografice:

   - Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Matematică și explorarea mediului - Clasa   Pregătitoare, Bucureşti, 2013;

              - Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii la ciclul primar,  Ed. Polirom, 2007.

- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr. crt.

Etapele lecției/ timp

Ob.

Op.

Activitatea

propunătoarei

Activitatea elevilor

Metode și procedee

Mijloace de învățământ

Forme de organizare

Evaluare

 

1.

Moment organizatoric

 

3 min.

 

Creez condițiile optime pentru buna desfășurare a lecției .

Pregătesc materialele didactice necesare.

Solicit elevilor jocul de mișcare: ,,Eu am zece degețele...”

Calendarul naturii cu momentele specifice: stabilirea datei, anotimpului, vremii.

Elevii se pregătesc pentru activitate.

Elevii execută mișcările sugerate de cântecel.

Răspund la întrebările propunătoarei.

Jocul

 

 

Exercițiul

Calendarul naturii

Frontală

Observarea

 

2.

Captarea atenției

 

1 min.

 

Aduc la cunoştinţă copiilor că am găsit în coșulețul Zânei Vara, mai multe sarcini matematice.

Credeți că putem să le rezolvăm?

 

Elevii par încântați de coșulețul cu sarcini.

 

 

Conversația

Coșulețul cu flori/ sarcinile  matematice

Frontală

Aprecieri verbale

 

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor

operaționale

1 min.

 

Anunț elevii obiectivele lecției, că ne vom juca cu numerele din concentrul 0-31 și vom rezolva operații de adunare/ scădere cu 1-5 unități, folosindu-ne de material intuitiv.

Elevii ascultă cu atenție explicațiile propunătoarei

Explicația

 

frontală

observarea

 

4.

Reactualizarea cunoștințelor

5 min.

 

 

 

O1

  Propun câteva exerciii de calcul mintal.

5+5=/ 7+3=/ 10-2= etc.

Exerciții de numărare 0-31 crescător/ descrescător;

Identificarea vecinilor unui număr;

Identificarea nr. mai mare/ mai mic dintr-o pereche de numere.

 

 

Elevii dau răspunsuri potrivite. 

Exercițiul

Panou cu Zâna Vara

frontală

 

Aprecieri

verbale

 

5.

Dirijarea învățării

 

19 min

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

Adresez elevilor următoarele ghicitori matematice:

 

În grădinița mea  cu flori

Înflorit-au cinci bujori.

Mai stau gata-mbobocite

Trei mușcate rumenite.

Câte flori eu voi avea

În buchet când ți-l voi da? (8)

 

Ieri în vaza mică

7 flori aveam

Erau mari, frumoase,

Cu drag le priveam

2 dintre ele mi s-au ofilit,

Câte flori in vază ,

Azi am mai găsit?( 5)

 

 

  I-am cules mamei mele

  Din grădină  9 trandafiri                                                  

Câte flori mai sunt acum                                     

Dacă 4 s-au scuturat?

 (5)

 

Expun la tablă o planșă cu părțile ce alcătuiesc o plantă și solicit elevilor să identifice părțile componente.

 ( rădăcină, tulpină, frunze, flori).

Solicit apoi elevilor să coloreze cîn fișele de lucru părțile unei plante.

 

 

 

 

 

 

 

Inițiez un joc matematic: Coşuletul cu surprize

 Câte un  copil va extrage din coşulet câte un jeton-floare  pe care este scrisă o adunare sau o scădere  pe care  o vor rezolva. Apoi, pe rând, fiecare elev va veni la tablă și va așeza floarea respectică în poienița potrivită rezultatului. (De exemplu floarea pe care este scrisă operația: 23-3 va fi așezată în poienița cu numărul 20).

 

 

Elevii răspund la întrebările -ghicitori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Invit un elev să panou să poziționeze corespunzător jetoanele ce denumesc  părțile ce alcătuiesc o plantă.

Elevii colorează corespunzător părțile unei plante.

 

 

 

 

 

 

Rezolvă operația de pe floarea din coșuleț, apoi o lipește în poienița potrivită.

 

Jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

Aprecieri

verbale

 

 

 

 

 

 

 

Observarea elevilor

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aprecieri

verbale

 

6.

 

Evaluarea

 

5 min.

 

O5

 

 

Distribui elevilor o fișă de evaluare, (anexa) cu următoarea cerință: Încercuiește răspunsul corect.

 

Elevii rezolvă fișa primită.

 

Exercițiul

 

Fișă de evaluare

 

 

independentă

 

Auto-

evaluare

 

7.

Încheierea

activității

1 min.

 

 

 

 

Se fac aprecieri asupra activității.

Elevii care s-au implicat activ în activitate vor primi recompense.

Inițiez intonarea cântecelului ,,Să vină povestea!”

Elevii ascultă cu atenție aprecierile făcute.

Interpretează cântecelul propus.

 

Conversația

 

Jocul

 

Frontală

Aprecieri verbale

 

Recompense

8.

Activitate recreativă

15 min

 

 

O1

Elevii primesc o fișă recreativă

(anexa ) cu următoarea cerință:

Unește numerele în ordine crescătoare, apoi colorează:

 

Elevii lucrează în fișa primită.

Jocul

Fișe de lucru

 

Independentă

 

Observarea


 

Fișă de evaluare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișă  recreativă

 

Unește numerele în ordine crescătoare, apoi colorează:

 

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.