Proiect didactic - Periuța de dinți și dantura - colaj

 

PROIECT DIDACTIC

 

Unitatea de învățământ:

Data: 31. 03. 2021

Clasa: a II-a B

Propunător: 

Aria curriculară: Arte şi tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Jurnalul unei plante

Subiectul lecției: Periuța de dinți și dantura - colaj; tehnici simple de prelucrare a hârtiei

Mijloc de realizare:  tăierea, mototolirea și lipirea hârtiei

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi

Discipline integrate: AVAP, CLR, MM

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

 

Arte vizuale și abilități practice

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate;

 

Comunicare în limba română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

 

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv;

 

Obiective operaționale:

Cognitive:

O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării, enumerându-le;

O2 – să precizeze etapele de lucru, tehnica decupării, mototolirii și lipire a hârtiei   

Psiho-motrice:

O3 –să aplice corect tehnica de decupare / mototolire/ lipire a hârtiei pentru realizarea modelului propus;

O4  -să realizeze lucrările propuse, încadrându-se în timpul optim;

O5- să manevreze cu ușurință materialele de lucru  

 

Afective:

O6 -să manifeste simț estetic în realizarea lucrării;

O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea proprie;

 

 

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul;

FORME DE ORGANIZARE:  frontală, independentă;

RESURSE MATERIALE: șablon dantură și periuță de dinți, planșă model, foarfece, lipici, emoticoane, computer, fond muzical, boxe audio ;

RESURSE TEMPORALE:  40 de minute

RESURSE UMANE: 21 elevi

Bibliografie:

- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa a II-a, București 2013;

-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;

 

           


DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

Crt.

Etapele lecției / timp

Ob. Op.

Activitatea propunătoarei

Activitatea

elevilor

Metode și

procedee

Mijloace didactice

Forme

de

organizare

 

și         Metode și instrumente de evaluare

 

1.

Moment

organizatoric

3 min.

 

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.

 

Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.

 

 

 

 

 

frontală

 

observarea

 

2.

Captarea

atenției

 

2 min.

 

Citesc  elevilor o ghicitoare.

Le solicit răspunsul.

 

E micuță și zglobie,

Pe zi, cam de două ori,

Pentru dinți face-o magie

Și devin strălucitori.

 

Elevii ascultă cu atenție ghicitoarea.

 

Răspunsul este:

Periuța de dinți

 

 

Jocul

 

Textul

ghicitorii

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor

1 min.

 

Pentru că pe parcursul zilei am vorbit despre igiena personală, respectiv igiena dinților, anunț elevii că vor face un colaj cu tema:

Periuța de dinți/ dantura

Elevii ascultă cu atenție.

Explicația

 

Frontală

observarea

 

4.

 

Dirijarea învățării

 

20 min.

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

O4

 

 

O5

 

 

O6

           

Intuirea modelului şi a materialelor

Prezint lucrarea model – Periuța de dinți/ Dantura

 

Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e confecţionat modelul;

 

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru

Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:

  1.Decuparea hârtiei pentru realizarea periuței;

2. Lipirea periuței pe suportul din hârtie;

 3.Decuparea cavității bucale;

4. Plierea cartonului cavității bucale

5. Desenarea dințișorilor pe spațiul cavității;

6.Mototolirea hârtiei pentru realizarea dințișorilor;

7.Lipirea dințișorilor pe spațiul cavității bucale pentru realizarea danturii;

 

Verbalizarea etapelor de lucru

Se vor repeta etapele de lucru.

Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.

,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.

Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/                           Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/                                  Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/

 

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi

Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie;

Fac observaţii asupra modului de folosire a materialelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.

Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;

Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiţii muzicale.

 

 

  

-Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.

-Observă, cu atenţie, modelul prezentat.

-Precizează ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări.

-Sunt atenți la explicațiile primite.

-Repetă etapele de lucru pentru realizarea lucrării.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Efectuează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.

 

 

-Elevii realizează colajul cu ajutorul materialelor expuse, apelând la propria imaginaţie și creativitate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demonstrația

 

 

 

 

Instructajul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

șabloane

periuțe

 

sablon

dantură

 

hârtie creponată albă

 

foarfece, lipici

 

 

Planșa model

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzică de fundal

 

Computer

 

Independentă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

5.

Evaluarea

activității

 

10 min.

 

 

O7

Voi anunţa încetarea lucrului, după ce timpul destinat acestei etape din activitate este scurs.

 

Invit elevii de pe fiecare rând (R1/ R2 etc.) să iasă în față cu propriile lucrări pentru a le arăta colegilor.

Elevii din băncuțe îi vor aplauda și vor aprecia corectitudinea lucrărilor.

 

  

Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării   lucrării,

originalitate, de acuratețe și încadrarea în timp.

Încetează realizarea lucrării.

 

 

 

Fiecare elev își prezintă  lucrarea în fața clasei.

 

Imită periajul dinților folosind propriile lucrări.

 

 

 

Jocul

 

 

Lucrările finale ale elevilor

 

 

Post-it-uri

 

 

Frontală

 

 

 

Aprecieri verbale

 

Aplauze  

 

6.

 

Încheierea

activității

 

4 min.

 

 

 

Se fac aprecieri individuale şi generale

 

Acord calificative elevilor care au lucrat corespunzător.

Dau tonul unui cântec despre igiena dinților, iar copiii execută mișcările sugerate de versurile cântecului.

https://www.youtube.com/watch?v=e12FCoR-t_M&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

 

 

Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.

 

 

Conversația

 

 

 

 

 jocul   

 

Laptop

 

Boxe

Cd cu pozitivul cântecului

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

Calificative

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.