PROIECT DIDACTIC- Să ne amintim sunetele şi literele învăţate!



Școala Gimnazială Mihu Dragomir Brăila
Data: 29.11.2019
Clasa: I-B
Propunător: Vîju Ionela Georgiana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Animalele din jurul nostru
Subiectul  lecţiei: Să ne amintim sunetele şi literele învăţate!
Tipul lecţiei: Recapitulare - consolidare
Discipline integrate: MEM, AVAP;
Competențe specifice:
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;

Matematică și explorarea mediului
5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii;

Arte vizuale și abilități practice
1.1.  Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

   Obiective  operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
-cognitive:
O1 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, silabe, propoziții date;
O2 – să scrie corect, silabe, cuvinte, propoziţii;
O3 – să despartă corect în silabe cuvinte, numărând silabele;
O4 – să găsească forma de plural a cuvintelor date;
O5 – să ordoneze cuvinte din şirul dat, obținând propoziții logice;
O6– să descopere cuvinte noi după criterii date, folosind  litera/ silaba indicată;
- psiho-motorii                
O7- să coloreze conturul ţării, respectând criteriul dat;
O8- să păstreze poziţia corectă în timpul scrisului;

- afectiv-atitudinale:
O9 – să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală.


Strategia didactică:
Metode şi procedee:
-metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicația, exerciţiul, activitatea independentă, jocul, autoevaluarea;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe;
Resurse:
- materiale: Comunicare în limba română - manual, fişe de lucru, fişe de evaluare, planşă cu harta României, ecusoane, recompense;
- bibliografice:
- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa I, 2013;
- Manual clasa I- CLR, Ed. Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018;
- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
- umane: elevi  19
- temporale: 50 minute 

Desfăşurarea activităţii

Nr.
Crt
Ob.
Op.
Etapele lecţiei/timp
Organizarea situaţilor de învăţare
Metode şi procedee
Mijloace
de învăţământ
Forma de organizare
Modalităţi de evaluare
Activitatea cadrului didactic
Activitatea elevilor

1
2
3
4
5
6

7


1.

Momentul organizatoric
2 min
        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.
   Se pregătesc pentru începerea activităţii – de comunicare în limba română.

Manuale CLR
Frontală
Observarea

2.

Verificarea temei
 2 min.
Verific cantitativ  realizarea temei.
Elevii prezintă caietele cu tema efectuată.

Caietele de temă
CLR
Frontală
Aprecieri verbale


3.

Captarea  atenţiei

3 min.
 Iată, pentru că ora trecută am descoperit sarcinile/ obstacol pe care le-a întâmpinat Moldova în drumul său, sunteți curioși să aflați ce obstacole a avut de  întâmpinat și sora Muntenia?
Haideți să deschidem plicul roșu ca să aflăm !    
Deschid plicul roșu și descopăr mai multe fișe cu sarcini. Precizez elevilor că rezolvând aceste sarcini o vom conduce pe fiica Muntenia mai aproape de mama sa..
Sunteți de acord să le rezolvăm și noi ? În felul acesta vom demonstra că suntem elevi isteți și că oricând putem dovedi o prietenie adevărată celui ce se află la nevoie. Pentru că, știm cu toții (și ne-am amintit și ora trecută la DP !) Prietenia e o comoară.
Prima dintre sarcinile-obstacol la CLR, este aceea de a rezolva diverse exerciții  de analiză fonetică a unei propoziții enunțiative.
   Elevii sunt atenţi la propunătoare și-și exprimă dorința de a descoperi încercările-sarcini prin care a trecut Muntenia.


Explicația 

Plic roșu cu sarcini
Frontală

Observarea


4.

Anunţarea temei şi a obiectivelor  
1 min
     Anunţ tema lecţiei:
     Sunetele şi literele învăţate, vom citi cuvinte, propoziţii, vom juca jocuri folosindu-ne de multe din cunostințele acumulte de noi, copii.
    Ascultă cu atenţie titlul lecției și obiectivele vizate. .
Explicaţia

Frontală
Observarea


5.









O1



O3




O2





O4



O5












O6







O3











Dirijarea activităţii

23 min.





































Amintesc elevilor unul din proverbele despre prietenie pe care le-am descoperit la DP și le propun câteva exerciții pe marginea acestei propoziții.
1.Scriu la tablă proverbul și cer elevilor să-l citească:
Prietenia e o comoară.
Propun diverse exerciţii orale de analiză pe marginea acestei propoziții.
 Cer elevilor să număre cuvintele propoziției, să recunoască care este primul, al doilea și ultimul cuvânt, cu ce sunet începe/ se termină primul și ultimul cuvânt din propoziție.
Solicit elevilor să reprezinte grafic, la tablă, propoziția, cuvintele, silabele și sunetele.
Le cer apoi să își noteze și ei în fișa de lucru propoziția.





2. Înlăturând prima literă din cuvintele următoare, veţi descoperi alte cuvinte. Care sunt acestea, transcrieţi-le!
 - eram, parc, nea, mare, amare




3.Ordonează cuvintele pentru a obține propoziții:



nouă, ia, Mona, ouă.
a, Nuiaua, Oanei, e.
are, un, Nicu, mic, canar.

4.Eu spun una, voi spuneţi multe!
(exercițiu oral)
miner  /mură /alună/  măr/  marinar /cerc/ lalea/inel

(sarcină pe grupe)
5. Despărțiți în silabe cuvintele şi scrieți-le în rubrica potrivită:
inima, Nina, ram; mamaia, alune, cămilă; marama, lalele, canar, Ana, cocor, pitic, mic,cal;

o silabă
2 silabe
3 silabe









-Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor propunătoarei.
- Elevii vor citi în ritm propriu enunțul şi vor lucra pe el. Vor număra cuvintele din propoziție și le vor despărţi în silabe.

Elevii vor rezolva sarcini într-un mod asemănător celui de mai jos:
1.Propoziția are 4 cuvinte/ primul cuvânt este ,,prietenie”/ ultimul cuvânt este ,,comoară”/ silabele vor fi numărate astefel: 5/1/1/3 silabe. Prietenia primul sunet este p, ultimul a/ comoară – primul sunet este c/ ultimul ă.
Elevii vor participa la rezolvarea exerciţiului de analiză orală;
Reprezentarea grafică va fi :
_____________________.
________  __   __  _____ .
_ _ _ _ _    _     _     _ _ _ .

2.Cuvintele descoperite vor fi:
ram, arc, ea, are, mare


3.Elevii aranjează în ordine cuvintele date, indicând sub fiecare cuvânt cifra care reprezintă ordinea cuvântului în propoziţie:
Mona ia nouă ouă.
Nuiaua e a Oanei.
Nicu are un canar mic.



4.Se va găsi pluralul cuvintelor, astfel:
 mineri/ mure/ alune/ mere/ marinari/ cercuri/lalele/ inele.

5.Elevii despart cuvintele date în silabe şi le așază corespunzător în tabel;
o silabă
2 silabe
3 silabe
ram
Nina
inima
mic
canar
mamaia
cal
Ana
alune

cocor
cămilă

pitic
marama


lalele





Metoda fonetică analitico-sintetică










Exerciţiul













Jocul




Exerciţiul




Conversația





























Fișă de lucru

























Fișă de lucru



















Frontală



















frontală





























Pe grupe








Aprecieri verbale










Observarea






Aprecieri verbale





















Aprecieri verbale



















6.


O6
Atingerea performanței

 7 min

Elevii primesc următoarea sarcină didactică:
Scrie nume de persoane ( fetițe/ băieți) folosind silabele date:
 

Sarcina va fi rezolvată astfel:
Nicu/ Ricu/ Marcu/ Iancu/ Nucu/ Micu;

Ana, Nona, Mona, Rina, Lina, Mina.



Exercițiul

Fișe de lucru

Pe grupe


Coevaluare


7.


O3

O7
Evaluarea
activității

10 min.
Elevii vor primi o fișă de evaluare cu următoarea sarcină:
Colorează  spațiile, respectând următorul cod:
-cu roșu spațiile unde sunt cuvinte formate dintr-o silabă;
-cu galben acolo unde cuvintele sunt formate din două silabe;
-cu albastru spațiile unde sunt cuvinte formate din trei silabe;


Elevii colorează harta țării  respectând codul culorilor din fișa de evaluare.

După finalizare, se autocorectează cu ajutorul propunătoarei.


Exercițiul



Fișe de evaluare


Independentă



Autoevaluare


8.

Încheierea activității

2 min.
   Fac aprecieri individuale şi colective.
   Anunț elevilor tema pentru acasă din manual pagina 46, exercițiile 1 și 2 cu următoarele cerințe:
  1.Indică, prin corespondență, litera inițială a cuvântului potrivit fiecărei imagini.
  2.Încercuiește imaginile ale căror denumiri conțin sunetul și litera p.


Elevii ascultă aprecierile propunătoarei și își notează tema. 

Explicația

Manuale CLR

frontală

Aprecierea verbală, colectivă şi individuală

Acordare de calificative
Recompense



Fișă de lucru

1.Transcie propoziția:

Prietenia e o comoară.

2. Înlăturând prima literă din cuvintele următoare, veţi descoperi alte cuvinte. Care sunt acestea, transcrieţi-le!

 - eram, parc, nea, mare, amare



3.Ordonează cuvintele pentru a obține propoziții:

nouă, ia, Mona, ouă.

a, Nuiaua, Oanei, e.

are, un, Nicu, mic, canar.







Fișă de lucru
( pe grupe/ dirijarea învățării)

4. Despărțiți în silabe cuvintele şi scrieți-le în rubrica potrivită:
inima, Nina, ram; mamaia, alune, cămilă; marama, lalele, canar, Ana, cocor, pitic, mic,cal;

o silabă
2 silabe
3 silabe
























Fișă de lucru
(atingerea performanței/ pe grupe)

Scrie nume de persoane ( fetițe/ băieți) folosind silabele date:




Fișă de evaluare

Colorează  spațiile, respectând următorul cod:

-cu roșu spațiile unde sunt cuvinte formate dintr-o silabă;
-cu galben acolo unde cuvintele sunt formate din două silabe;
-cu albastru spațiile unde sunt cuvinte formate din trei silabe;



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.