Proiect didactic - România, țara mea frumoasă! - colaj


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mihu Dragomir Brăila
Data: 29.11.2019
Clasa: I B
Propunător:  Vîju Ionela Georgiana
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Sunt artist
Subiectul lecției: România, țara mea frumoasă! -  colaj
Mijloc de realizare:  tăierea, mototolirea, lipirea hârtiei
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
Discipline integrate: CLR, MM, DP
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

Arte vizuale și lucru manual
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/ folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile;
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;

Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie;

Dezvoltare personală
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate;
           


Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării, enumerându-le;
O2 – să precizeze etapele de lucru în realizarea lucrării date;

Psiho-motrice:
O3–să mototolească hârtia, aplicând tehnica de lucru învăţată;
O4 - să coloreze corespunzător siluetele românașilor conturați, decorându-le;
O5- să lipească hârtia mototolită în spaţiul dat, realizând lucrarea propusă;

Afective:
O6 -să manifeste simț estetic în decorarea planșei;
O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea a propriei echipe;


STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul, turul galeriei;
FORME DE ORGANIZARE:  frontală, pe grupe;
RESURSE MATERIALE: fișe desene, planșă model, hârtie colorată în culorile tricolorului, hârtie creponată, flori din hârtie, culori, carioci, foarfece, lipici , computer, fond muzical, boxe audio ;
RESURSE TEMPORALE:  50 de minute
RESURSE UMANE: 19 elevi
Bibliografie:
- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa I, București 2013;
-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției / timp
Ob. Op.
Activitatea propunătoarei
Activitatea
elevilor
Metode și
procedee
Mijloace didactice
Forme
de organizare
eev      Evaluare

1.
Moment
organizatoric
3 min.

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.
E timpul pentru o nouă provocare.  
  Pentru a dovedi că suntem într-adevăr o echipă de succes, trebuie să demonstrăm că suntem creativi și la ora de AVAP.
De aceea, pentru că cele 3 surori și-au regăsit  mama, vă invit să-i facem un cadou României, un colaj, în semn de prețuire.

Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.


 Conversația
Coșulețe cu materiale
necesare desfășurăii activității

frontală

Observarea

2.
Captarea
atenției

3 min.

Ca să mă asigur că elevii sunt pregătiți pentru ora de AVAP, le citesc o poezioară ca să-i motivez pentru o implicare maximă:
De-mi arăţi că mândru eşti,
Român fiindcă te numeşti
Că ştii multe lucruri despre
România din poveste,
 Un desen toți vom primi
Veseli îl vom împodobi
Un colaj vei realiza
Alături de echipa ta
Harta României Mari
Decorăm noi mici școlari
Recompense de-om primi
Bucuroși ne vom simţi!


Elevii ascultă cu atenție textul poeziei și înțeleg din versuri tema activității.


Expunerea

Textul
poeziei

Frontală

Observarea

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
1 min.

Anunț elevii că  tema colajului ce-l vor realiza este: România, țara mea frumoasă!
Elevii ascultă cu atenție.
Explicația

Frontală
observarea

4.
Dirijarea învățării

25 min.

O1







O2


O3


























O4









O5










O6


  Elevii vor lucra pe 5 grupe. Fiecare grupă poartă un nume, după numele celor 5 prieteni care le-au ajutat pe cele 3 surori, astfel:
Grupa Muntelui/ Grupa Dealului/ Grupa Câmpiei/ Grupa Pădurii și Grupa Râului.
-Îndrept atenţia elevilor spre planșa model.
Intuirea modelului şi a materialelor
Cer elevilor să identifice materialele ce le au pe bancă.

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru
Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:
-mototolirea hârtiei creponată, în toate cele trei culori: roșu, galben, albastru.
-colorarea și decorarea siluetelor de românași și româncuțe;
   - lipirea hârtiei mototolite pe suprafața hărții;
Verbalizarea etapelor de lucru
Se vor repeta etapele de lucru de către 1-2 elevi.
Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.
,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.
Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/                           Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/                                  Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie.
Fac observaţii asupra modului de folosire a materialelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.
Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;
Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiţii muzicale.

-Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.
-Observă, cu atenţie, modelul prezentat.
-Precizează ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări.
-Sunt atenți la explicațiile primite.













-Repetă etapele de lucru pentru realizarea lucrării.
-Efectuează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.
















 -Elevii lucrează, colaborând între ei.

-Elevii realizează colajul cu ajutorul materialelor expuse, apelând la propria imaginaţie și creativitate.











Demonstrația




Instructajul









Exercițiul


Planșa model





Planșa de lucru

Hârtie creponată

Foarfece

Lipici

Culori

Carioci

Flori din hârtie


Laptop și boxe  audio




Pe grupe





Observarea





















Aprecieri verbale



5.
Evaluarea
activității

10 min.


O7
  Voi anunţa încetarea lucrului, după ce timpul destinat acestei etape din activitate este scurs.
  
Voi afișa în fața clasei lucrările. Le propun o  expoziție, iar fiecare echipă va veni pe rând și va acorda o notă ( de Bine sau Foarte bine) pe fiecare din cele 5 lucrări expuse, exceptând propria lucrare.
Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării   lucrării,
originalitate, de acuratețe și încadrarea în timp.
Încetează realizarea lucrării.



Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor.
 Se face turul galeriei, fiecare echipă, prezentându-şi lucrarea.
Elevii grupați vin și acordă note lucrărilor colegilor.




Turul galeriei


Lucrările finale ale elevilor

Post-it-uri pentru note


Frontală



Aprecieri verbale




Recompense

6.

Încheierea
activității

8 min.


Se fac aprecieri individuale şi generale.
  Dragii mei, aţi dovedit astăzi că vă iubiţi ţara şi că sunteţi mândri de ea, colaborând pentru a găsi soluţii şi a rezolva sarcini de lucru date, ați demonstrat că sunteţi buni colegi, prieteni și elevi creativi.
 Elevii sunt îndrumaţi să-şi strângă materialele în ordine şi să-şi facă curat la locul de muncă.
Cu toții ne prindem, cu emoție, într-o horă a prieteniei și a Unirii, cinstind Ziua Națională a României.
Cu toții rostim într-un glas, La mulți ani, România!
La mulți ani, români!
Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.

Reţin aprecierile făcute.

Strâng materialele în ordine şi fac curat la locul de muncă.
Cântă și dansează o horă alături de propunătoare.
(Suntem români mereu!)



Explicația











Jocul



Laptop, fond muzical, boxe
medalii

cântecul
,,Suntem români mereu!”

frontală

Aprecieri verbale

Diplome românaș/ româncuță


Anunț elevii că astăzi cu toții au primit calificative de foarte bine la ora de AVAP.

 






























Planșa de lucru:


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpks1cWhAitIJzYOU_cDCAtgFHyCUHG24VqmSPBpT5v8CdwOXIbkqeZuLF7n29T_mD51-d6LTPwmMQ8QMQuPHAI4HPk4A9C9D781BbnXKmqfPSUy82tSGaNhzHvW0jr6K1CqBdJiJiTtE/s1600/romancuta.png


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhufOTdIfqlm4WKHwfqgvu-FiLo3lOVJZy_v0aUupCYBzBxX2owBHhzhIhuEvvhDjqm4FAWb5R2ExDJbFJDZngIbGjeKktnnX5qlsFMRrCeVjciVdTxn4ESTUq8WyiKeJCvqZ6TuEMdfnA/s1600/diploma+de+romanas.png























Stegulete recompense
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg
http://cdn.isay.ro/wp-content/uploads/2013/10/Steagul-Romaniei.jpg



Suntem romani mereu

Suntem romani mereu
La bine şi la rau,
Romani de doua mii de ani,
Noi am trăit ca fraţii
Alături cu Carpaţii
Şi n-am dus lipsă de duşmani!
Noi am trăit ca fraţii
Alături cu Carpaţii
Şi n-am dus lipsă de duşmani!

Refren: X2
Dumnezeu de sus,
Locu-aici L-a pus.
Cu dealuri, cu munţi, cu şes,
Cu vai si cu lunci,
Si cu ape dulci
Dumnezeu ni L-a ales!

Românie mare,
Priveşte către soare,
Ca lăcrimează cineva.
O pasare rapita,
Cu forţa si rănită,
E sora Basarabia.
O pasare rapita,
Cu forţa si rănită,
E sora Basarabia.

Refren: X2



Ardeal de peste munţi,
Pe tine te vor mulţi,
Tu esti al nostru nu al lor.
Ardeal inima-mi spune
Al nostru vei ramane
Ardeal esti al romanilor!
Ardeal inima-mi spune
Al nostru vei ramane
Ardeal esti al romanilor!
Refren: X2

Noi vrem acest pamant,
Nu vrem nimic mai mult,
Nu dorim raul altuia...
Avem ce nu au altii,
Hai sa traim ca fratii,
Si sa iubim Romania!
Avem ce nu au altii,
Hai sa traim ca fratii,
Si sa iubim Romania!

Refren: X3
Dumnezeu ni L-a ales!
Dumnezeu ni L-a ales!
Dumnezeu ni L-a ales!



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.