Proiect didactic - Prietenia - Ce este un bun prieten?



Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mihu Dragomir Brăila
Data:  29.11.2019
Propunător:  Vîju Ionela Georgiana
Clasa:  I-B
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învaţare : Interacțiuni simple cu ființe și obiecte familiare
Subiectul activităţii: Prietenia - Ce este un bun prieten?
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată                                                           
                                                          
Discipline integrate: CLR,  MM, AVAP
Competenţe specifice vizate
Dezvoltare  personală:
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten

Comunicare în limba română:
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

Obiective operationale:
Cognitive
O1-să asculte cu atenţie textul citit, formulând răspunsuri corecte la întrebările adresate;
O2-să spună ce înţeleg prin cuvântul prietenie, argumentând propria opinie;
O3-să identifice personajele textului citit, făcând predicţii pe baza informaţiilor descoperite  anterior;
O4-să ordoneze cuvintele scrise pe jetoane, obţinând câte un proverb;
O5- să identifice în careul dat cuvintele prieten/ prietenie, încercuindu-le.

Afective:                                                                                                                                                                                                           
O6 - să își aprecieze corect propriul comportament manifestat față de colegi;
O7- să participe cu interes la activitate, implicându-se în sarcinile grupei;

Psiho-motorii:                                                                                                                                                                                               O8- să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;
 O9-să execute mișcările sugerate de cântec;




Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, povestirea, exerciţiul, metoda predicțiilor, jocul, brainstorming;
Materiale: calendarul naturii, cele trei plicuri cu sarcini, baghetă, microfon, proverbe despre prietenie, textul poveștii, fișe de evaluare,  creioane, carioci, recompense, laptop, boxe audio;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe
Temporale: 50 minute
Umane: 19 elevi
Bibliografice:
-„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
- Dezvoltare personală- auxiliar didactic, Editura Sinapsis,  2019.









DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției /resurse timp
Ob.
Op.

Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Evaluare
1.
Moment organizatoric

5 min.







































O9







Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.

În fața clasei pe un panou este expusă harta României împărțită în cele trei regiuni: Moldova, Muntenia și Transilvania. Pe fiecare regiune este prins câte un plic colorat în galben (Moldova), roșu (Muntenia) și albastru (Transilvania), în interiorul cărora se ascund sarcinile ce urmează a le efectua elevii pe parcursul zilei.

Are loc ,,Întâlnirea de dimineață” astfel:
Le spun:Bună dimineaţa,românaşi şi româncuţe! “
De ce credeţi că v-am salutat aşa?”(...pentru că suntem  români și pentru că duminică este 1 Decembrie, iar țara noastră va fi în sărbătoare).
Azi ne vom saluta cu salutul acela special,  băieţii vor spune:
Bună dimineaţa, pui de românaşi,
Vă salută acum băieţii poznaşi!
Fetele vor spune:
Bună dimineaţa, pui de româncuţe,
Vă salută acum fetele drăguţe!
Apoi elevii se salută atingându-și palmele, dar și făcând un compliment colegului/ colegei.
Bună dimineața, româncuțo! Azi îmi place zâmbetul tău! Salutul este condus până la ultimul copil, care-l va încheia cu cel al propunătoarei.
După ce toți elevii s-au salutat,
dau tonul cântecului ,,Noi suntem români!”, acompaniați și de suport muzical.
După interpretarea cântecelului, dirijez atenția elevilor  spre harta României care este expusă pe un panou în fața clasei. Observăm  cele 3 plicuri colorate în culorile drapelului românesc și îi întreb dacă sunt curioși să afle ce se ascunde în fiecare plic.
Și pentru că trebuie să ne decidem ce plic ar trebui să deschidem prima dată, inițiez o discuție despre cum ar trebui să fie vremea într-o zi însorită? (chiar dacă afară pare a fi o zi capricioasă de sfârșit de toamnă).
 Decidem că soarele nu trebuie să lipsească dintr-o zi frumoasă, așa că vom deschide prima dată plicul galben, unde se ascund sarcinile pentru disciplina dezvoltare personală.










Elevii se vor saluta  după indicația propunătoarei, făcând colegului un compliment.
( Bună dimineața, românaș, astăzi îmi place zâmbetul tău!)






















Elevii cântă alături de propunătaore cântecelul solicitat.















Conversația








Elemente de  joc




Panou din polistiren ilustrând imaginea hărţii ţării








Calendarul naturii















frontală










Observarea comportamentului elevilor

2.

Captarea atenției

5 min.





O3
Deschid plicul de culoare galbenă, unde  descopăr o fișă pe care este scrisă o povestioară. Dau citire textului. ( vezi anexa).
După citirea povestioarei conduc discuția spre harta României cu cele 3 regini  (Moldova, Muntenia, Transilvania) și le subliniez elevilor că, de fapt, la noi în clasă este imaginea cu momentul reprezentativ al întâlnirii celor 3 fiice din poveste sub îmbrățișarea mamei lor, România. Iar lucrul acesta a fost posibil doar datorită prietenilor (muntele, râul, câmpia, dealul, pădurea) ce le-au ajutat pe cele 3 surori să treacă peste diferite obstacole ce le-au întâmpinat în drumul lor.

Elevii ascultă cu atenție citirea poveștii.



Expunerea
povestirii


Cele 3 plicuri colorate

scrisoarea
frontală
Observarea
dirijată

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
operaționale
1 min.

    Anunţ copiii că, azi, la ora de dezvoltare personală, vom discuta despre prietenie și despre cum ar trebui să fie un prieten.
   
Elevii sunt atenți la anunțarea temei activității.

Explicația


frontală

Observarea
dirijată
 4.
Reactualizarea
cunoștințelor

3 min.



O2


Se va purta o discuție despre prietenie.

Cer elevilor să spună la ce se gândesc  atunci când aud cuvântul prietenie.
   Întreb câțiva elevi dacă au prieteni și de ce sunt prieteni cu aceștia?  

Elevii vor da răspunsuri precum:
-cineva care te ajută, persoana cu care te joci adesea, colegii de clasă, personaje din desene animate pe care le și denumesc etc.

Brainstorming



Planșa cu imaginea metodei

frontală

Aprecieri
verbale

5.
Dirijarea învățării

25  min.






O1


















O3




Propun elevilor să participe la un joc  intitulat:
,,Microfonul magic ‘’.
Ei sunt „intervievați”, cu ajutorul unui microfon, de propunătoare în legătură cu conținutul poveștii citite.
 1-Despre cine era vorba în povestioara citită? 
2-Cum se numeau cele trei surori?
3-Ce s-a întâmplat cu cele trei fete?
4-Ce au hotărât într-o zi să facă cele trei surori?
5-Cine le-a ajutat în drumul lor?
6-Cum se numea mama celor trei fete?







-Cum credeți că și-au dovedit prietenia muntele, râul, câmpia, pădurea, dealul, față de cele trei surori? Cum credeți că le-a ajutat fiecare pe cele 3 surori?
Colectez răspunsurile elevilor cu ajutorul jocului “Bagheta argumentelor”, în care ei trebuie să-și argumenteze răspunsul la care s-au gândit.
Explic regulile jocului:
Fiecare elev primește în mână o baghetă  fermecată în timp ce formulează răspunsul propriu. Aceasta va trece de la un elev la altul, în funcție de cine solicită permisiunea de a răspunde.
La urmă, propunătoarea prezintă și varianta ei, astfel încât fiecare elev să rețină un răspuns clar.





Propun apoi copiilor să își imagineze că se află pe străzile unui  oraș din România,  de exemplu Brăila și se întâlnesc cu un reporter. Acesta le ia un interviu, punându-le următoarele întrebări legate despre prietenie și prieten:
-Tu ai un prieten?
-Cum trebuie să fie un prieten?
-Cum ți-ai dovedit prietenia față de prietenul tău?
Merg cu microfonul să iau ,,interviul” unuia dintre copii, apoi rog alt copil să interpreteze rolul unui reporter și să-și intervieveze colegii.



Elevii răspund astfel:
1.despre trei surori care au fost despărțite de mama lor.
2.Moldova, Muntenia și Transilvania.
3. cele trei surori au fost despărțite și au mers la alte familii, departe de casa lor
4.ele hotărăsc să își caute mama .
5.în druml lor le-a ajutat muntele, dealul, câmpia, râul și pădurea.
6. România

Eu cred că muntele a privit din înălțimele sale și a zărit-o în depărtare pe mama lor și le-a spus acest lucru;
-râul s-a transformat în uscat și le-a lăsat să-l parcurgă;
-pădurea chiar dacă era deasă și întunecoasă și-a strâns crengile și le-a arătat drumul corect astfel încât cele 3 fete să nu se rătăcească;
-dealul și-a făcut culmile line ca să fie mai ușor de parcurs, iar câmpia le-a oferit roade și fructe pentru a se putea hrăni sănătos cele 3 surori.





Elevii răspund la întrebările ,,reporterului”.



Jocul





















Metoda predicţiilor



























Jocul



Microfon






















Baghetă



























Microfon


frontală








Observarea
dirijată












orala















Aprecieri verbale

6.
Atingerea performanței
5 min.

O4


Fiecare grupă primește câte un plic unde s-au amestecat cuvintele, iar elevii au sarcina de a le ordona pentru a obține următoarele proverbe pe care le lipesc apoi pe câte o planșă.
1.Prietenul la  nevoie se cunoaşte.
2.Prietenia adevărată nu se pierde niciodată.
3.Un prieten bun este greu de găsit.
4. Prietenii nu se cumpără cu bani.
5. Un prieten te ajută mereu.

După ordonarea proverbelor, întreb fiecare echipă ,,Ce învățătură ați extras din  proverbul descoperit?”

Elevii ordonează cuvintele de pe etichete și obțin propozițiile corecte.


Formulează răspunsuri potrivite în legătură cu proverbele descoperite.


Exerciţiul






Conversația
jetoane cu proverbe




cartoane colorate

lipici
Pe grupe
Aprecieri verbale


recompense

7.

Evaluarea activității

8 min.


O5



Elevii vor primi o fișă cu următoarea cerință:
 Identifică și marchează în careu cuvintele PRIETEN și  PRIETENIE.

P
R
I
E
T
E
N
I
A
P
R
A
M
U
N
E
G
A
R
R
I
F
I
C
I
P
N
L
B
I
P
R
I
E
T
E
N
T
A
E
A
N
T
R
T
S
T
E
Ț
T
L
P
R
I
E
T
E
N
I
E
A
L
T
E
C
I
R
E
Ş
N


Elevii rezolvă fișa.


Exercițiul

Fișe de evaluare

Independentă

autoevaluare

8.
Încheierea activității

3 min.

O9

Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate.
Cer elevilor să se prindă în jurul băncuțelor într-o horă a prieteniei, pe fondul muzical adecvat.
Elevii ascultă aprecierile și observațiile învățătoarei.
Elevii cântă cântecul propus.

Explicația

Jocul muzical

Medalii
Laptop
Hora Unirii- audio






Frontală
Aprecieri verbale

Medalii
           





ANEXE

Povestea prieteniei

A fost odată ca niciodată o familie mare și frumoasă care avea trei fiice. Acestea se numeau: Moldova, Transilvania și Muntenia.
Într-o zi s-a pornit o furtună mare , iar cele trei fete au fost despărțite și duse departe. Deși fiecare dintre ele a ajuns la o altă familie, dorul de casă le-a făcut să plece la drum în speranța că se vor reîntâlni. În calea lor au descoperit  prieteni care le-au ajutat: muntele, râul, câmpia, dealul și pădurea.
După ce mulți ani au călătorit, într-o zi s-au regăsit. Era chiar ziua de 1 Decembrie. Ziua când au primit îmbrățișarea mamei lor, ROMÂNIA. Zi în care cele trei surori și toți prietenii care le-au ajutat s-au prins într-o horă mare numită Hora Unirii.

















Proverbele despre prietenie :

1.Prietenul la  nevoie se cunoaşte.
2.Prietenia adevarata nu se pierde niciodata.
3.Un prieten bun este greu de gasit.
4. Prietenii nu se cumpara cu bani.
5. Un prieten te ajuta  mereu.

Fișă de evaluare
Identifică în careu cuvintele PRIETEN și  PRIETENIE.

P
R
I
E
T
E
N
I
A
P
R
A
M
U
N
E
G
A
R
R
I
F
I
C
I
P
N
L
B
I
P
R
I
E
T
E
N
T
A
E
A
N
T
R
T
S
T
E
Ț
T
L
P
R
I
E
T
E
N
I
E
A
L
T
E
C
I
R
E
Ş
N

Fișă de evaluare
Identifică în careu cuvintele PRIETEN și  PRIETENIE.

P
R
I
E
T
E
N
I
A
P
R
A
M
U
N
E
G
A
R
R
I
F
I
C
I
P
N
L
B
I
P
R
I
E
T
E
N
T
A
E
A
N
T
R
T
S
T
E
Ț
T
L
P
R
I
E
T
E
N
I
E
A
L
T
E
C
I
R
E
Ş
N

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.