PROIECT DIDACTIC - Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordin/ Rolul structurilor de bază la plante



Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mihu Dragomir Brăila
Data: 29.11.2019
Clasa: I –B
Propunător: Vîju Ionela Georgiana
Aria curriculară: Matematica și știinte
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Adunarea/ scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin
Subiectul lectiei: Adunarea și scăderea  numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordin/ Rolul structurilor de bază la plante
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe
Discipline integrate: CLR, AVAP;
Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute

Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut

Obiective operaţionale:
O1 – să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 100, fără trecere peste ordin;
O2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare şi scădere;.
O3 – să rezolve corect probleme, aplicând operaţii de adunare şi scădere;
O4 – să identifice rolul și părțile unei plante;
O5- să găsească în careu numele  plantelor, indicându-le prin colorare;
Afective:
O6 – să participe activ la oră;
Psihomotrice:
O7– să îmbine corespunzător imaginile cu părțile unei plante, lipindu-le în fișă;


STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul, RAI;
Mijloace de învăţământ: fişede lucru, fișe de evaluare,  manual, etichete, recompense, harta României, plic cu sarcini matematice, jetoane tip puzzle/ etichete cu părțile unei plante, culori;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe.
Resurse umane: 19 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
  • „Matematică și explorarea mediului – clasa I” (manual), EDP București 2018;
  • „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;
  • Programa şcolară pentru clasa I, București, 2013;

Nr.  Crt.
Etapele lectiei/
Timp /

ob.op
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
Metode și procedee
Mijloace
de înv.
Forma de organizare
Forme și instrumente de
evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor





1.

Moment organizatoric
1 min/

Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, solicitând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să fie atenți.
             Clopoţelul a sunat,
             Toţi în bănci ne-am adunat,
             Pregătim cărţi şi caiete,
            Matematica începe!

Elevii se pregatesc pentru ora de matematică.



Manuale
Caiete
Frontală
Aprecieri verbale
2.
Verificarea
temei
/3 min
      
Verific tema din punct de vedere cantitativ.


Elevii prezintă caietele de teme.




Caietele de temă

frontală

Aprecieri verbale

3.


Captarea atenției/
4        min

O2

Dacă la orele anterioare am descoperit sarcinile-obstacol ce s-au ascuns în cele două plicuri, sunteți curioși să descoperim ce se ascunde și-n plicul de culoare albastră?
Deschidem plicul albastru cu sarcinile matematice: Prima sarcină este efectuarea unui Aritmogrif matematic, a cărei soluție pe verticală este : Adunarea
Aritmogriful se rezolvă și frontal pe o coală de flipchart.

Elevii răspund corect la definițiile aritmogrifului și descoperă soluția corectă.
Jocul
Flipchart cu aritmogrif

Fișe de lucru
Frontală

Aprecieri verbale

4.
 Anuntarea obiectivelor
operaționale/
1min


Așadar, astăzi la matematică si explorarea mediului vom repeta adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100 și ne vom reaminti  părțile unei plante și rolul acestora.
Vom efectua diverse exerciţii de adunare și scădere, vom rezolva probleme şi vom vorbi despre plante și importanța lor în viața noastră.
Notez titlul lecţiei pe tablă .
Adunarea și scăderea numerelor/ Plante
Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei.


Explicația
Caietele elevilor

frontal
observarea

5.
Reactualizarea cunoștințelor/
5 min/

O1
  Verificarea cunoştinţelor:
Inițiez adresarea unor întrebări cu operații de adunare/ scădere prin intermediul metodei RAI.
 Fiecare elev aruncă o minge mică unui coleg în timp ce-i adresează o întrebare. Cel ce prinde mingea, după ce dă răspunsul corect, formulează la rândul lui o altă operație orală de adunare/ scădere și conduce mingea spre alt coleg. Oprim jocul atunci când mingea a trecut pe la fiecare elev cel puțin o dată.
Exemplu: 10+2=?/ 20+10=?/ 45-2=?/ 50-10=?

   
Elevii răspund corect întrebărilor colegilor, sub dirijarea propunătoarei.

RAI

(răspunde/ aruncă/ interoghează)

Minge mică
frontală
Aprecieri verbale


6.

Dirijarea învățării
20  min/


O1


O2












O3      



O5















O1














    
Activitatea continuă cu următoarele sarcini matematice propuse:
Elevii primesc o fișă de lucru cu următoarele exerciţii şi probleme :
Unele sarcini se lucrează și  la flipchart:

1.Găseşte rezultatul corect :
16 + 3= 20, 22, 19     
26 +  2=  18, 27, 28              
19 - 5=17, 12, 14       
28 - 7=  21, 23, 22     

2. Mărește cu 24 fiecare dintre numerele: 44, 12, 51, 22, 72, 35

3.    Află suma vecinilor numerelor: 43, 32, 24

4.Într-un parc s-au plantat 60 de arbori și cu 20 mai puține flori. Câte flori s-au plantat?
5.La o florărie s-au vândut 23 de crini și cu 12 mai mulți trandafiri. Câte flori s-au vândut?
6. Caută în careul de mai jos nume de plante:

X
V
A
R
Z
A
B
R

T
M
L
T
E
E
O
T
P
M
E

N
T
A
E
G
P
S
P
H
I
B
P
I
L

I
Z
V
I
B
G
R
Â
U
L
E

X
N
B
E
J
M
N
S
B
G
A

G
O
T
X
M
U
Ș
E
Ț
E
L

C
R
I
N
Z
L
G
U

Z
X
V

7. Calculează câte fire din fiecare legumă a plantat Miruna  și mama ei.



Miruna
36
18
25
45
34

Mama
12
41
24
22
42

Total







Elevii rezolvă sarcinile propuse de învățătoare.


Elevii solicitați ies la panou  și rezolvă exercițiul propus. Ceilalți completează în fișe.
1.
19/28/14/21.

2.
68/36/75/59.

3.
43/42și 44=86
32/33și 31=64
24/ 25 și 23=48
4.
60-20=40 flori

5.
Elevii rezolvă problemele urmărind planul de rezolvare:
-se citește enunțul problemei de către propunătoare
-se repetă datele problemei de către 1-2 elevi
-se face judecata problemei:
Ce știm?/ ce nu știm?/ ce vrem să aflăm?/ vor fi mai multe flori?/ mai puține? Cum aflăm?
-Se scrie și se rezolvă apoi prin operația corespunzătoare.

23+12=35 trandafiri
23+35=58 flori
6.
Varza/menta/ grâul/ mușețel/ crin/ roșie/ lalea;

7.


Roșii_________48
Vinete________59
Ardei_________49
Ceapă_________67
Varză_________76




Exercitiul





















Jocul




Fișe de lucru


Flipchart










Exercițiul

Frontală







































Pe grupe 

Aprecieri verbale




















Observarea




Aprecieri verbale







7.


Obținerea performanței/
 7 min

O7



 

Elevii vor lucra pe grupe următoarea sarcină:
Primesc jetoane tip  puzzle amestecate cu părțile unei plante, le îmbină corespunzător apoi le lipesc pe un carton colorat, iar în dreptul fiecărei părți așază eticheta cu denumirea corectă a acelei părți din plantă.
FLOARE
FRUNZE
TULPINĂ
RĂDĂCINĂ
 



Elevii rezolvă sarcina. Dacă timpul le permite vor colora planta corespunzător.



Fișe de lucru

Etichete

Piese puzzle
cu părțile plantei




jocul




Pe grupe



Aprecieri verbale

8.
Realizarea
Feed-back-ului

3 min/

O2



Despre ce am vorbit astăzi la ora de matematică?
Ce operație facem atunci când spuneam ,,adăugăm”? 
Ce operație facem atunci când spuneam că ,,luăm” elemente? mai puțin cu atât?

Din ce este alcătuită o plantă?
Ce rol au rădăcina/tulpina/ frunzele/ florile pentru plantă?



Elevii răspund la întrebările adresate de către propunătoare.


Conversația
frontal
Aprecieri verbale

9.
 Evaluare

5 min

O1

Elevii vor rezolva o fişă de evaluare cu următoarele cerințe:
Rezolvă operațiile și trasează corespondențe conform rezultatelor de pe floare. Colorează apoi floarea după preferință:
Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.
Cu ajutorul învățătoarei elevii își vor acorda calificative.
Fișe de evaluare
Exercițiul

independentă

scrisă

aprecieri verbale


autoevaluare

10.
Încheierea activității
1 min.
Se fac aprecieri generale şi individuale.
 Se anunță tema pentru acasă:                       
Manual, pag 50, exercițiile 3și 4, cu următoarele cerințe:
  Rezolvă și verifică prin probă, după model.
 Efectuează și completează cu semnele <, >, =.



Elevii ascultă aprecierile învățătoarei.
Manuale MEM
Explicația
frontală
Aprecieri verbale

Recompense
Calificative







Fișă de lucru (dirijarea învățării)
1.Încercuiește rezultatul corect :

16 + 3= 20, 22, 19       
26 +  2=  18, 27, 28              
19 - 5=17, 12, 14
28 - 7=  21, 23, 22     

2. Adună cu 24 fiecare dintre numerele: 44, 12, 51, 22, 72, 35


3.     Află suma vecinilor pentru fiecare din  numerele: 43, 32, 24







5.Într-un parc s-au plantat 60 de arbori și cu 20 mai puține flori. Câte flori s-au plantat?


6.La o florărie s-au vândut 23 de crini și cu 12 mai mulți trandafiri. Câte flori     s-au vândut?



















Fișă de lucru
pe grupe ( dirijarea învățării)


7. Calculează câte fire din fiecare legumă a plantat Miruna  și mama ei.



Miruna
36
18
26
45
34

Mama
12
41
24
22
42

Total











Fișă de lucru (pe grupe)
Atingerea performanței

Caută în careul de mai jos nume de plante:

X
V
A
R
Z
A
B
R

T
M
L
T
E
E
O
T
P
M
E

N
T
A
E
G
P
S
P
H
I

B
P
I
L
I
Z
V
I
B
G
R

Â
U
L
E
X
N
B
E
J
M
N

S
B
G
A
G
O
T
X
M
U
Ș
E
Ț
E
L

C
R
I
N
Z
L
G
U

Z
X
V



Fișă de lucru (pe grupe)
Atingerea performanței
Caută în careul de mai jos nume de plante:

X
V
A
R
Z
A
B
R

T
M
L
T
E
E
O
T
P
M
E

N
T
A
E
G
P
S
P
H
I

B
P
I
L
I
Z
V
I
B
G
R

Â
U
L
E
X
N
B
E
J
M
N

S
B
G
A
G
O
T
X
M
U
Ș
E
Ț
E
L

C
R
I
N
Z
L
G
U

Z
X
V









Fișă de evaluare

 Rezolvă operațiile și trasează corespondențe conform rezultatelor de pe floare. Colorează apoi floarea după preferință:




















Aritmogrif matematic

Scrie soluţiile corecte şi vei afla de la A la B cine ne va însoţi astăzi la ora de matematică:




1.










2.









3.






4.







5.






6.










 7.






8.












          1. Susţine frunzele, florile şi fructele  ……………  
          2. Fixează planta în pământ ………….
          3. Semnul operaţiei de adunare se numeşte  …….………
          4. Semnul operaţiei de scădere se numeşte  ……………..….
          5. Rezultatul operaţiei de adunare poartă numele de   ..........
          6. Numerele care se adună se numesc ………………..
          7. Rezultatul operaţiei de scădere se numeşte …………………
          8. Frunzele, florile, fructele şi seminţele sunt părţi componente ale unei ……




















Fișă de lucru (pe grupe/ atingerea performanței)




FLOARE
FRUNZE
TULPINĂ

RĂDĂCINĂ



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.