PROIECT DIDACTIC - Primăvara și alaiul ei - colaj

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 12.05.2022

Clasa: I

Propunător:  Florean Cornelia

Aria curriculară: Arte şi tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Cu primăvara ne jucăm

Subiectul lecției: Primăvara și alaiul ei -  colaj

Mijloc de realizare:  tăierea, mototolirea, lipirea hârtiei

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi

Discipline integrate: CLR, MM, DP

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

 

Arte vizuale și lucru manual

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/ folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile;

2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;

Comunicare în limba română

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

Muzică și mișcare

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, în funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii;

Dezvoltare personală

3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate;

           

Obiective operaționale:

Cognitive:

O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării;

O2 – să precizeze etapele de lucru în executarea temei propuse;

Psiho-motrice:

O3–să mototolească hârtia, aplicând tehnica de lucru învăţată;

O4 - să coloreze corespunzător imaginile primăverii;

O5- să lipească hârtia mototolită în spaţiul dat, realizând lucrarea propusă;

 

Afective:

O6 -să manifeste simț estetic în decorarea planșei;

O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea a proprie;

 

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul, turul galeriei;

FORME DE ORGANIZARE:  frontală, independentă;

RESURSE MATERIALE: fișe cu desene de primăvară - Barza, Laleaua, Copacul înflorit, planșe model, hârtie creponată, culori, carioci, foarfece, lipici, fond muzical, retroproiector, laptop;

RESURSE TEMPORALE:  50 de minute

RESURSE UMANE: 26 elevi

Bibliografie:

- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa I, București 2013;

-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;


DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

Crt.

Etapele lecției / timp

Ob. Op.

Activitatea propunătoarei

Activitatea

elevilor

Metode și

procedee

Mijloace didactice

Forme

de organizare

eev      Evaluare

 

1.

Moment

organizatoric

1 min.

 

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.

 

Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.

 

 

 Conversația

Coșulețe cu materiale

necesare desfășurăii activității

 

desene

 

frontală

 

Observarea

 

2.

Captarea

atenției

 

3 min.

 

Cu ajutorul unui retroproiector expun elevilor un filmuleț cu imagini de primăvară.

Subliniez explozia de culoare a acestui anotimp.

https://www.youtube.com/watch?v=PvBOfBMN5IE

 

 

Elevii vizionează filmulețul pregătit care se va derula și pe parcursul întregii activități.

 

 

Expunerea

 

Laptop, videoproiector

 

Frontală

 

Observarea

 

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor

1 min.

 

Anunț elevii că vor realiza 3 colaje dedicate primăverii deoarece tema activității este: Primăvara și alaiul ei

Fiecare grupă va realiza câte un colaj: Barza, Laleaua sau Copacul înflorit.

Elevii ascultă cu atenție.

Explicația

 

Frontală

observarea

 

4.

Dirijarea învățării

 

25 min.

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O6

 

 

  

-Îndrept atenţia elevilor spre planșa model.

Intuirea modelului şi a materialelor

Cer elevilor să identifice materialele ce le au pe bancă.

 

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru

Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:

-colorarea imaginilor (barza, copăcelul, laleaua);

-mototolirea hârtiei creponată;

   -lipirea hârtiei mototolite pe suprafața desenelor;

Verbalizarea etapelor de lucru

Se vor repeta etapele de lucru de către 1-2 elevi.

Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.

,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.

Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/                           Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/                                  Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/

 

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi

Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie.

Fac observaţii asupra modului de folosire al materialelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.

Le cer elevilor sǎ lucreze corect şi estetic, respectând etapele de lucru;

Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul filmulețului care se derulează continuu creând o muzică de fundal adecvată.

 

-Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.

-Observă, cu atenţie, modelul prezentat.

-Precizează ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări.

-Sunt atenți la explicațiile primite.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Repetă etapele de lucru pentru realizarea lucrării.

-Efectuează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Elevii realizează colajul cu ajutorul materialelor primite, apelând la propria imaginaţie și creativitate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demonstrația

 

 

 

 

Instructajul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

Planșe model

 

 

 

 

 

 

 

Planșa de lucru

 

Hârtie creponată

 

Foarfece

 

Lipici

 

Culori

 

Carioci

 

Laptop și retroproiector

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

5.

Evaluarea

activității

 

10 min.

 

 

O7

  Voi anunţa încetarea lucrului, după ce timpul destinat acestei etape din activitate este scurs.

  

Voi afișa în fața clasei lucrările, chiar în grădina primăverii. Le propun o  expoziție tip galerie, iar fiecare elev va veni, va selecta o lucrare pe care va lipi un emoticon vesel. Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării   lucrării,

originalitate, de acuratețe și încadrarea în timp.

 

 

 

Realizează o expoziţie cu propriile lucrări.

 Se face turul galeriei,

Elevii vin și acordă emoticoane lucrărilor colegilor.

Se nominalizează lucrările care au primit cel mai mare număr de emoticoane.

 

 

 

Turul galeriei

 

 

Lucrările finale ale elevilor

 

Emoticoane

 

 

Frontală

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

Recompense

 

6.

 

Încheierea

activității

 

8 min.

 

 

Se fac aprecieri individuale şi generale.

 

 

Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.

 

 

 

 

 

Explicația

 

 

 

 

 

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

Numesc elevii care au primit calificative de Foarte bine.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.