PROIECT DIDACTIC - Forme geometrice plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc – Soarele, sursă de lumină și căldură

 

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 12.05.2022

Clasa: I

Propunător: Florean Cornelia

Aria curriculară: Matematică și știinte

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Noțiuni de geometrie

Subiectul lectiei: Forme geometrice plane: pătrat, dreptunghi, triunghi, cerc – Soarele, sursă de lumină și căldură

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

Discipline integrate: CLR, AVAP, MM;

Competențe specifice:

Matematică și explorarea mediului

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare;

2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări plane accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice);

4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple;

Comunicare în limba română

1.1.  Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

 

Arte vizuale și abilități practice

1.1.    Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:           

Cognitive:

O1: să recunoască forme geometrice plane (pătrat, dreptunghi, cerc, triunghi);

O2: să efectueze corect operații de adunare/scădere în concentrul 0-100 ;

O3- să rezolve probleme, aplicând operațiile matematice învățate;

O4: să completeze șirul formelor geometrice după regula precizată;

O5: să recunoască rolul soarelui asupra vieții pe pământ;

 

Psiho-motrice:

O6- să manipuleze rapid materialele dispuse pentru realizarea sarcinilor matematice;

Afective:

O7- să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;  

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea, jocul ;

Mijloace de învăţământ: caietele de teme, fişe de lucru, fișe de evaluare,  fișă activitate recreativă, planșă cu forme geometrice, jetoane flori cu operații,  grădiniță de flori în formă de triunghi, pătrat, dreptunghi, cerc;

Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe.

Resurse umane: 26 elevi

Resurse temporale: 50 minute

Locul desfăşurării: sala de clasă

 

BIBLIOGRAFIE:

  • „Matematică și explorarea mediului – clasa I” (manual), EDP București 2020;
  • „Metodica predării matematicii la clasele I-IV” I.  Neacşu;
  • Programa şcolară pentru clasa I, București;

Nr.  Crt.

Etapele lectiei/

Timp /

 

ob.op

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

Metode și procedee

Mijloace

de înv.

Forma de organizare

Metode și instrumente de

evaluare

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

 

 

 

 

 

1.

 

Moment organizatoric

1 min

 

Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, solicitând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă şi să fie atenți.

             Clopoţelul a sunat,

             Toţi în bănci ne-am adunat,

             Pregătim cărţi şi caiete,

            Matematica începe!

 

Elevii se pregatesc pentru ora de matematică.

 

 

 

 

Frontală

observarea

2.

Verificarea

temei

3 min

      

Se face verificarea temei. Fiecare elev se autocorectează cu ajutorul colegilor.

 

 

Elevii prezintă caietele de teme.

 

 

 

 

Caietele de temă

 

frontală

 

autoevaluare

 

3.

Reactualizarea cunoștințelor/

5 min/

 

O1

  Solicit elevilor recunoașterea formelor geometrice plane care sunt expuse la panou în fața clasei.

Câte laturi are triunghiul?

Dar pătratul?

Dar dreptunghiul?

Câte laturi are cercul?

 

Solicit identificarea unor obiecte din mediul apropiat cu forma acestor figuri geometrice învățate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Am vorbit la ora de DP despre primăvară și alaiul ei de flori.

Cine ajută florile să crească, copii?

Credeți că este posibilă viața pe pământ în absența soarelui?

Dacă ar fi să asociem imaginea soarelui cu o figură geometrică, care ar fi aceasta?

 

   

Elevii răspund întrebărilor propunătoarei.

Triunghiul are 3 laturi.

Pătratul are 4 laturi egale.

Dreptunghiul are 4 laturi, egale două câte două.

Cercul nu are laturi.

 

Posibile răspunsuri date de către elevi:

Au formă de dreptunghi: dulapul, ușa, ferestrele, tabla, cărțile, caietele, bancnotele etc.

Au formă de pătrat: întrerupătorul, fețele unui zar, rama unui tablou, o batistă împăturită etc.

Au formă de cerc: monedele, CD-urile, nasturii, lupa, mingea, capacul unei sticle, un inel, circumferința găletuței de apă etc.

Au formă de triunghi: umerașele, suportul de plastic din clasă, feliile de pizza, acoperișul unei case etc.

Soarele ajută florile să crească deoarece le dă lumină și căldură.

Fără lumina și căldura soarelui nu ar fi viață pe pământ.

Cercul

 

Conversația

 

Panou cu formele geometrice plane

 

frontală

Aprecieri verbale

 

4.

 

 

Captarea atenției/

 

2 min

 

 

 

Descoperă sursa de energie din spatele următoarei ghicitori:

 

Eu cu raze vă-ncălzesc,

Zi de zi vă ocrotesc! (soarele)

 

Orientez atenția elevilor spre tablă unde se observă că în grădina primăverii florile vor fi  așezate în straturi care au formă de pătrat, cerc, triunghi, dreptunghi.

Pentru a înflori întreaga grădină, Primăvara a hotărât să supună florile la câteva probe matematice. De aceea, florile au nevoie de ajutorul nostru în rezolvarea sarcinilor.

 

 

 

Elevii ghicesc răspunsul ghicitorii. (soarele)

 

 

 

 

Copiii sunt atenți la propunătoare și sunt dispuși să ajute florile rezolvând sarcinile matematice.

 

 

Explicația

 

 

Textul ghicitorii

 

 

 

 

 

Grădina primăverii

cu straturi în forme geometrice

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

observarea

 

 

5.

 

 

Anuntarea obiectivelor

operaționale/

1min

 

Anunţ elevii că astăzi la ora de matematică şi explorarea mediului o să ne jucăm cu formele plane învățate, le vom identifica, număra și vom rezolva operațiile care se ascund în spatele fiecărei forme geometrice.  Scriu titlul lecției la tablă: Forme geometrice plane.

 

 

Elevii sunt atenţi la explicaţiile propunătoarei.

 

 

 

Explicația

 

 

 

 

frontală

 

 

observarea

 

 

6.

 

Dirijarea învățării

20  min/

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

 

 Fiecare elev solicitat va extrage dintr-un coșuleț o floare pe care este scrisă o operație, o va rezolva și apoi o va așeza  pe una din formele geometrice din grădinița primăverii.

1.Operațiile matematice de pe flori vor fi următoarele:

63-44=

91-33=

56-27=

71-13=

72-54=

52-17=

80-61=

79-44=

47+8=

56+39=

2+98=

73+27=

34+26=

53+47=

65+18=

12+88=

 

2.

a)Află suma numerelor pare situate în interiorul cercului.

b)Află diferența numerelor impare situate doar în interiorul triunghiului, nu și al cercului.

c) Cu cât este mai mare suma decât diferența obținută?

d)Află suma dintre numărul situat atât în cerc, cât și în triunghi și vecinul său mai mare.

 

 

 

3.Află suma numerelor scrise pe figurile geometrice de același fel.

 

 

4.Continuă șirul cu încă 3 elemente:

 

 

5.Dacă               = 55

 


                   = 9

 

 


= 16

 

 


=  60

 

Calculează:

    

 

                                

6.Marchează cu X imaginile unde soarele a avut un rol benefic în viața plantelor/ animalelor.

 

 

 

Elevii rezolvă sarcinile propuse de învățătoare.

 

 

19

58

29

58

18

35

19

35

55

75

100

100

60

100

83

100

 

 

Operațiile realizate vor fi următoarele:

 

 

2.

a) 36+48=84

b) 65-27=38

c) 84-38=46

d)45+46=91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

63+11= 74

28+43= 71

41+21= 62

37+55= 92

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5.

 

a)      55-16=39

60-9=51

 

b)      60-55=5

9+16=25

 

 

 

 

 

6.

 

X

X

 

X

X

X

X

 

Elevii vor lucra în perechi această  sarcină.

 

 

Jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

Grădinițele cu flori

 

Coșuleț cu flori cu operații matematice

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autoevaluare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

7.

 

Atingerea performanței/

 5 min

 

O3

  Solicit elevilor rezolvarea unei probleme.

Pentru a da energie electrică unei comune s-au pus în funcțiune 35 de panouri  solare, iar pentru a da energie electrică altei comune s-au pus în funcțiune cu 17 mai puține.

Câte panouri solare dau energie celor două comune?

 

 

Elevii rezolvă problema din fișa de lucru.

35-17 = 18 panouri solare ( a doua comună)

35+18=53 panouri solare ( total) 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

observarea

 

8.

 

Realizarea

Feed-back-ului

 

2 min/

 

O1

 

Care sunt formele plane cu care ne-am jucat astăzi la ora de matematică?

Cum deosebim un pătrat de un triunghi?

Solicit elevilor să deseneze pe tablă fiecare din cele 4 forme geometrice plane.

 

Care este principala sursă de lumină și căldură?

Elevii răspund la întrebările adresate de propunătoare.

Am vorbit despre triunghi, pătrat, dreptunghi și cerc.

Triunghiul are 3 laturi, iar pătratul are patru laturi.

Elevii numiți ies la tablă și desenează formele geometrice respective.

Soarele este principala sursă de lumină și căldură.

Conversația

 

frontală

Aprecieri verbale

 

9.

 

Evaluare

 

5 min

 

O1

 

O2

 

 

 

 

 

1.Observă imaginea. Numără și completează tabelul.

 

2.Află suma tuturor figurilor geometrice obținute.

 

Evaluare diferenţiată:  Colorează toate cercurile din imagine.

 

Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.

 

 

 


33

9

8

22

 

 

33+9+8+22=72

Fișe de evaluare

Exercițiul

 

independentă

 

scrisă

 

evaluare în perechi

 

 

 

10.

 

 

 

Încheierea activității

1 min.

 

Se fac aprecieri generale şi individuale.

 Se anunță tema pentru acasă, o fișă de lucru cu următoarea cerință:  

Identifică în desen numărul formelor geometrice din  fiecare fel. Află suma acestora.

Dau tonul cântecelului ,,Înfloresc grădinile!”

 

 

 

Elevii ascultă aprecierile învățătoarei și rețin tema.

 

Interpretează cântecul solicitat.

 

 fișe cu tema

 

 

 

Explicația

 

 

 

frontală

 

 

 

Aprecieri verbale

 

Calificative

 

11.

Activitate recreativă

 

5 minute

 

Elevii vor colora desenul după codul culorilor precizat.

 

Fișă de lucru

 

Jocul

 

independentă

 

Observarea


 

 

 

Fișă activitate recreativă

 

 

 

 

Fișă de evaluare

 

1.Observă imaginea. Numără și completează tabelul.

 

 

 

 

2. Află suma tuturor figurilor geometrice obținute.

 

 

 

 

 

 

 

Evaluare diferenţiată:  Colorează toate cercurile din imagine.

 

Fișă de lucru

 

1.Operațiile matematice de pe flori le vom rezolva aici:

 

                                   

2.

a)Află suma numerelor pare situate în interiorul cercului.

 

b)Află diferența numerelor impare situate doar în interiorul triunghiului, nu și al cercului.

 

c) Cu cât este mai mare suma decât diferența obținută?

 

d)Află suma dintre numărul situat atât în cerc, cât și în triunghi și vecinul său mai mare.

 

 

a.

b.

 

c.

 

d.

 

 

3.Află suma numerelor scrise pe figurile geometrice de același fel.

 

 

 

 

4.Continuă șirul cu încă 3 elemente:

Calculează:

6.    Pentru a da energie electrică unei comune s-au pus în funcțiune 35 de panouri  solare, iar pentru a da energie electrică altei comune s-au pus în funcțiune cu 17 mai puține.

       Câte panouri solare dau energie celor două comune?

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișă de lucru

 

    Marchează cu X imaginile unde soarele a avut un rol benefic în viața plantelor/ animalelor.

 

 

Fișă de lucru

 

    Marchează cu X imaginile unde soarele a avut un rol important  în viața plantelor/ animalelor.

 

 

 

 

 

Temă

 

                Află suma formelor geometrice identificate.

 

 

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.