PROIECT DIDACTIC - Identificarea mesajului unui text citit - text suport La joacă.

 

 

Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 12.05.2022

Clasa: I

Propunător: Florean Cornelia

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învăţare: Cu primăvara ne jucăm!

Subiectul  lecţiei: Identificarea mesajului unui text citit - text suport La joacă.

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Discipline integrate: MEM, AVAP, MM;

Competențe specifice:

Comunicare în limba română

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână

Matematică și explorarea mediului

1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100

Arte vizuale și abilități practice

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

 

   Obiective  operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

-cognitive:

O1 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient textul propus;

O2 -  să formuleze întrebări/ răspunsuri legate de conținutul textului

O3 – să despartă cuvinte în silabe, identificând sunetele componente

O4 – să ordoneze cuvinte în  propoziții logice;

O5– să descopere cuvinte noi, utilizând silabe date;

O6 – să scrie corect cuvinte și propoziţii după criteriile stabilite;

- psiho-motorii                

O7- să păstreze poziţia corectă în timpul scrisului;

- afectiv-atitudinale:

O8 – să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală.

 

Strategia didactică:

Metode şi procedee:

-          Ciorchinele, jocul, explozia stelară, metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicația, exerciţiul, activitatea independentă,  autoevaluarea;

Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe;

Resurse:

- materiale: Comunicare în limba română - manuale, caietele elevilor, coșuleț cu jetoane-silabe, fişe de lucru, roata provocărilor, flipchart ciorchine, textul ghicitorii;

- bibliografice:

- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa I, 2013;

- Manual clasa I- CLR, Ed. Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018;

- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;

- umane: elevi  26

- temporale: 50 minute 


Desfăşurarea activităţii

 

Nr.

Crt

Ob.

Op.

Etapele lecţiei/timp

Organizarea situaţilor de învăţare

Metode şi procedee

Mijloace

de învăţământ

Forma de organizare

Metode și instrumente de evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Momentul organizatoric

1 min

        Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, cerând elevilor să-şi pregătească cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.

   Se pregătesc pentru începerea activităţii de comunicare în limba română.

 

Manuale CLR

Frontală

Observarea

 

2.

 

Verificarea temei

 1 min.

 

Verific realizarea temei.

Elevii prezintă caietele cu tema efectuată.

 

Caietele de temă

CLR

Frontală

Aprecieri verbale

3.

 

Reactualizarea cunoștințelor

 

5 min.

Care este ultima literă învățată?

Dați exemple de cuvinte care conțin această literă în diferite poziții: inițială, mediană, finală.

Solicit realizarea orală a unor enunțuri utilizând cuvintele găsite.

Elevii spun că ultima literă învățată a fost litera ,,j”.

Exemple de cuvinte: joben, cojoc, patinaj, bujor, jar, jarul, joacă etc.

Ciorchinele

 Flipchart

 

 

Planșă ciorchine

 Frontală

 Aprecieri verbale

 

 

4.

 

Captarea  atenţiei

 

1 min.

Expun  elevilor următoarea ghicitoare :

Cine aduce iar în ţară

Mândre păsări călătoare,

Îmbracă grădina-n floare

Şi-ncălzeşte vremea afară?

 

 

Elevii ghicesc că este vorba depre anotimpul primăvara.

 

Jocul  

 

 

Frontală

 

Observarea

 

 

5.

 

Anunţarea temei şi a obiectivelor  

1 min

     Anunţ tema lecţiei: Vom citi din manual textul ,,La joacă” de unde aflăm câtă veselie aduce primăvara în natură și  vom rezolva mai multe sarcini legate de acest text. Vom despărți cuvinte în silabe, vom formula propoziții și vom ordona cuvintele în enunțuri logice.

    Ascultă cu atenţie titlul lecției și obiectivele vizate.

Explicaţia

 

Frontală

Observarea

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

O3

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

Dirijarea învățării

 

20 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Solicit elevilor exersarea cititului textului pe baza procedeelor de lectură:

- citirea textului în lanț, în ștafetă, selectiv.

      Cer elevilor să precizeze titlul textului şi numărul de alineate.

      Solicit formularea unor întrebări respectând cerințele metodei explozia stelară.

-Cine a trecut?

-Cine dansează în poieniță?

-Cine invită florile la vals?

-De ce se bucură viețuitoarele?

 

-Cum este pământul?

-Cum sunt bujorii?

-Când poartă pământul cojocel verde?

-Când trece vremea rece?

-Ce poartă pământul?

-Ce se întâmplă în poieniță?

-Ce fac fluturii?

- Ce face vântul?

- Ce fac Bujorel și Crina?

- Ce floare au văzut cei doi?

- Ce fel de floare este bujorul de munte?

-Ce anotimp a sosit?

 

 

Invit elevii să facem analiza fonetică a ultimei propoziții ce  s-a rostit: ,,Primăvara a sosit”. Vom scrie propoziția în caiete și la tablă.

Se repetă în cor propoziţia, stabilindu-se prin bătăi din palme numărul de cuvinte.

Din câte cuvinte este alcătuită această propoziție?

Care este primul cuvânt? Dar a doilea? Care este ultimul cuvânt?

Despărțiți în silabe cuvântul ,,primăvara”. Ce sunete se aud în prima silabă? Dar în cea de-a doua silabă? Dar în silaba a treia? Ultima silabă ce sunete conține?

 

Vom continua cu următoarele sarcini:

 

Elevii sunt așezați pe 3 rânduri. Fiecare rând va avea de ordonat câte o propoziție pe care o vor descoperi scrisă pe o floare.

Rândul 1- laleaua

Rândul 2- narcisa

Rândul 3- zambila

 

1.Ordonează cuvintele pentru a obține propoziții. Transcrie propozițiile obținute.

 

1.grădină, În, florile, înflorit, au.

2. dansează, Iepurașul, vulpea, și

3.cojocel, are, Pământul, verde, un.

2. Identificați în text câte 3 cuvinte alcătuite din una, două, trei sau patru silabe:

o silabă

2 silabe

3 silabe

4 silabe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Rescrie propozițiile:

Bujorelestevesel.

Vântulsejoacăușor.

Înpoienițăesteveselie.

 

4. Jocul silabelor

Ofer elevilor dintr-un coșuleț câte un jeton/ floare pe care sunt scrise silabe amestecate.

Elevii au ca sarcină să ordoneze silabele pentru a descoperi cuvântul.

După realizarea acestei sarcini toate florile vor fi lipite în grădina primăverii a cărei imagine se află pe tablă.

 

5.Roata provocărilor:

 

 

-Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor propunătoarei.

Răspund astfel la întrebări:

Textul se numește ,,La joacă” și are patru alineate.

 

Vremea rece a trecut.

Iepurașul și vulpea dansează în poieniță.

Fluturii invită florile la vals.

Viețuitoarele se bucură deoarece vremea rece a trecut.

Pământul este verde.

Bujorii sunt roșii ca jarul.

Pământul poartă cojocel verde primăvara.

Primăvara vremea rece trece.

Pământul poartă un cojocel verde.

În poieniță e numai joc și veselie.

Fluturii valsează cu florile.

Vântul valsează cu bujorii.

Cei doi copii observă natura.

Cei doi au văzut

bujorul- de- munte.

Este o floare protejată.

A sosit anotimpul primăvara.

 

 Elevii vor citi în ritm propriu enunțul şi vor lucra pe el. Vor număra cuvintele din propoziție, silabele și vor identifica sunetele silabelor.

Elevii vor rezolva sarcini   într-un mod asemănător celui de mai jos:

1.Propoziția are 3 cuvinte/ primul cuvânt este ,,primăvara”/ al doilea cuvânt este ,,a”/, iar al treilea ,, sosit” vor fi numărate astfel: 4/1/2 silabe.

Elevii solicitați vor participa la rezolvarea exerciţiului de analiză orală;

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii vor ordona propozițiile astfel:

 

1.În grădină au înflorit florile.

2.Iepurașul și vulpea dansează.

3.Pământul are un cojocel verde.

 

 

 

 

 

 

 

o silabă

2 silabe

3 silabe

un

rece

pământul

joc

vremea

natura

vals

jarul

bujorii

 

 

 

4 silabe

poieniță

iepurașul

protejată

 

3.

Bujorel este vesel.

Vântul se joacă ușor.

În poieniță este veselie

 

4.

re-u-che = ureche

it-chel-tu = cheltuit 

che-te-pa = pachete 

or-tră-ches= orchestră  

chel-rul-ne = chelnerul

că-lă-ri-to-e = călătorie 

lă-că-tor = călător 

le-la-le-le = lalelele 

ac-li-li = liliac 

bi-le-zam = zambile 

 

 

5.Elevii vor descoperi următoarele cuvinte:

ja-rul/ ja-che-tă/ jo-cul/ jo-ben/ joa-că/ bu-jor/ jur-nal/ co-jo-cul/ ju-mă-ta-te/

co-joc/ co-jo-cel

 

 

 

 

 

 

Lectura explicativă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Explozia

stelară

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda fonetică analitico-sintetică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exerciţiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jocul

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jocul

 

 

 

 

 

Manualele elevilor

 

 

 

 

 

Flipchart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișă de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jetoane-flori cu silabe

 

 

 

 

 

 

 

 

Roata  cu silabe

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Independentă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

7.

 

 

O6

Atingerea performanței

 

 5 min

 

Elevii primesc următoarea sarcină didactică:

Scrie o propoziție în care toate cuvintele să înceapă cu litera ,,p”. Exemplu: Paula pictează pomi.

 

Model de realizare al elevilor:

Petrica pune patru pere pe pervaz.

 

 

Exercițiul

 

Fișe de lucru

 

Pe grupe

 

 

Coevaluare

 

 

8.

 

 

O3

 

O7

Evaluarea

activității

 

8        min.

Elevii vor primi următoarea Dictare:

cojoc, bujor, joben

Crina observa natura.

Primavara este minunata.

 

După finalizarea sarcinii, elevii se autocorectează cu ajutorul unei flori care a dat dictare alături de ei și care le descoperă scrierea corectă a textului dictării.

 

 

Exercițiul

 

 

Caietele de notițe

 

 

Independentă

 

 

 

Autoevaluare

 

 

9.

 

Încheierea activității

 

3 min.

   Fac aprecieri individuale şi colective. Acord calificative.

  Anunț elevilor Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte: primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Dau tonul cântecelului ,,Cu primăvara ne jucăm”.

 

Elevii ascultă aprecierile propunătoarei și explicația  temei. 

Interpretează cântecelul solicitat.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w0BYtzLCn6s&ab_channel=GurinelTV

 

 

Explicația

 

 

Jocul

 

Fișe cu cerința temei

 

frontală

 

Aprecierea verbală, colectivă şi individuală

 

Acordare de calificative

 

10.

 

Activitate recreativă

 

5 min.

Description: Desene cu Bujori de colorat, imagini și planșe de colorat cu flori Bujori

 

Elevii vor colora desenul pregătit de propunătoare.

 

Jocul

 

 

Fișe de colorat

 

 

independentă

 

Observarea

 



 

 

 

Text suport:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Activitate recreativă

Colorează bujorul - de - munte.

 

 

Description: Desene cu Bujori de colorat, imagini și planșe de colorat cu flori Bujori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIȘĂ DE LUCRU

  1. Ordonează cuvintele pentru a obține propoziții. Transcrie propozițiile obținute.

 

1.grădină, În, florile, înflorit, au.

 

___________________________________________________________________________

 

2. dansează, Iepurașul, vulpea, și

 

 

3.cojocel, are, Pământul, verde, un.

 

___________________________________________________________________________

 

 

2. Identificați în text câte 3 cuvinte alcătuite din una, două, trei sau patru silabe:

 

O silabă

Două silabe

Trei silabe

Patru silabe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Rescrie propozițiile:

 

Bujorelestevesel.

 

________________________________________________________

 

Vântulsejoacăușor.

 

_______________________________________________________

 

Înpoienițăesteveselie.

 

______________________________________________________

 

 

 

 

4. Jocul silabelor

 

re-u-che = ______________

 

it-chel-tu =__________________

 

che-te-pa = _________________

 

or-tră-ches= ________________

 

chel-rul-ne = ________________

 

 

că-lă-ri-to-e =________________

 

lă-că-tor =  __________________

 

le-la-le-le = _________________

 

ac-li-li =  ___________________

 

bi-le-zam =  _________________

 

 

 

 

5. Roata provocărilor:

 

6. Scrie o propoziție în care toate cuvintele să înceapă cu litera ,,p”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

 Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

Tema pentru acasă. Alcătuiți propoziții utilizând următoarele cuvinte:

primăvara, poieniță, flori, soare, veselie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.