PROIECT DIDACTIC - Prietenia - Ce este un bun prieten?

 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii

Data: 12.05.2022

Propunător:  Florean Cornelia

Clasa:  I

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învaţare : Interacțiuni simple cu ființe și obiecte familiare

Subiectul activităţii: Prietenia - Ce este un bun prieten?

Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Forma de realizare: activitate integrată                                                                                                                     

Discipline integrate: CLR,  MM, AVAP

Competenţe specifice vizate

Dezvoltare  personală:

 

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten

 

Comunicare în limba română:

 

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

 

Arte vizuale și abilități practice

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

 

Muzică și mișcare:

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

 

Obiective operationale:

Cognitive

O1-să formuleze întrebări/ răspunsuri pe baza textului audiat;

O2- să explice cu cuvinte proprii relația de prietenie;

O3-să denumească preferințele  prietenului său;

O4- să selecteze imaginea unui prieten adevărat.

Afective:                                                                                                                                                                                                           

O5 - să aprecieze propriul comportament manifestat față de colegi;

Psiho-motorii:                                                                                                                                                                                               O6- să păstreze o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;

 

Strategia didactică

Resurse:

Procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, povestirea, exerciţiul, jocul, brainstorming, explozia stelară;

Materiale: calendarul naturii, jetoane flori cu proverbul despre prietenie, textul poveștii, fișe de evaluare, cubul prieteniei, flipchart cu planșa brainstorming-ului;

Forme de organizare: frontală și independentă

Temporale: 50 minute

Umane: 26 elevi

Bibliografice:

-„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;

- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;

- Dezvoltare personală- auxiliar didactic, Editura Sinapsis,  2021.

 

 

 

 


 

 

DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

crt.

Etapele lecției /resurse timp

Ob.

Op.

 

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

Metode și procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Evaluare

1.

Moment organizatoric

 

5 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.

Prezența

Dacă tot ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat

Colegii i-am întâlnit

Oare cine n-a venit?

După ce ne salutăm, stabilim Calendarul naturii.

-Ce zi este astăzi?

-Ce zi a fost ieri?

-Ce zi va fi mâine?

-În ce anotimp suntem, copii?

 -Care sunt lunile primăverii?

-În ce lună a primăverii suntem?

-Care sunt semnele primăverii?

După cum observați, Primăvara și-a lăsat semnele ei și la noi în clasă. Suntem bucuroși că ne va însoți pe parcursul activităților de astăzi.

 

Răspunsuri ale elevilor:

Suntem în anotimpul primăvara.

Lunile primăverii sunt: martie, aprilie, mai.

Semnele primăverii:

- zilele devin mai lungi;

-natura se trezește la viață;

-afară se încălzește;

-soarele luminează mai puternic;

-păsările călătoare se întorc din țările calde;

-înfloresc florile și pomii;

-oamenii lucrează în grădini și pe câmpuri etc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Calendarul naturii

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

2.

 

Captarea atenției

 

2 min.

 

 

 

 

 

 

Orientez atenția elevilor spre tablă unde se pot observa mai multe jetoane-flori pe care sunt scrise niște cuvinte. Solicit citirea acestor cuvinte și ordonarea lor pentru obținerea unei propoziții.

 

 

 

Elevii descoperă proverbul:,,Prietenul la nevoie se cunoaște.”

 

 

Jocul

 

Jetoane flori cu cuvintele proverbului

 

 

frontală

Observarea

 

3.

Reactualizarea

cunoștințelor

 

6 min.

 

 

 

O2

 

Cer elevilor să spună la ce se gândesc  atunci când aud cuvântul prieten/ prietenie.

Solicit  elevilor să evidențieze caracteristicile unei relații de prietenie/ ale unui prieten.

Citesc elevilor semnificația cuvântului prietenie din DEX :

PRIETENIE = legătură între persoane, bazată pe afecțiune, pe sentimente de simpatie, de stimă, de atașament, încredere și respect reciproc.

 

Elevii vor da răspunsuri precum:

-persoana care te ajută

-jocuri  

-colegii de clasă

-bucurie

-cooperare

-sprijin

-persoana care te ascultă

-colaborare

-ajutor

-respect

-bunătate

-încredere

-iubire

 

 

Brainstorming

 

 

 

Planșa cu imaginea metodei

 

Flipchart

 

frontală

 

Aprecieri

verbale

 

4.

Anunțarea temei și a obiectivelor

operaționale

1 min.

 

    Anunţ copiii că azi, la ora de dezvoltare personală, vom discuta despre prietenie și despre cum ar trebui să fie un prieten.

   

Elevii sunt atenți la anunțarea temei activității.

 

Explicația

 

 

frontală

 

Observarea

 

 

5.

Dirijarea învățării

 

20  min.

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citesc elevilor  textul Prietenia.

Solicit elevilor apoi să formuleze întrebări și răspunsuri conform regulilor metodei ,,Explozia stelară”.

 

                   Prietenia

 

       În clasă, Carla se așază lângă Violeta. Violeta e prietena ei. Ea e brunetă. Fetele se înțeleg de minune.

 Împreună citesc, scriu și învață pe de rost o poezie. Apoi, numără până la zece.

 După ce termină orele, fetele pleacă acasă fericite.

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vom continua cu următorul joc:

 

Joc: ,,Planeta prieteniei”.

Explic jocul model.

Invit un elev în fața clasei să participe la joc.

Un elev din clasă îl va întreba:

- Cine ești?

- Sunt un călător!

- Ce dorești?

- Aș vrea să locuiesc cu voi pe Planeta prieteniei!

-Spune 3 cuvinte magice potrivite prieteniei și te primim!

- Încredere, respect, bunătate.

-Ești acceptat pe planeta noastră!

Elevii din clasă vor aplauda.

Jocul continuă cu alt elev care solicită acces pe Planeta prieteniei.

Dacă un elev nu va ști să numească cele 3 cuvinte magice va trece înapoi în bancă și va fi înlocuit cu un alt elev sau va fi ajutat de colegi.

 

Elevii vor formula întrebări/ răspunsuri conform metodei explozia stelară. Exemple de întrebări:

CINE?

1.Cine se așază lângă Violeta? (Carla)

2. Cine este prietena Carlei?

(Violeta)

3. Cine este brunetă? (Violeta)

4.Cine este prietena Violetei?

(Carla)

CE?

1.Ce titlu are textul?

(Prietenia)

2.Ce personaje întâlnim?

(Carla și Violeta)

3.Ce fac fetele împreună?

(citesc, scriu și învață)

4.Ce învață pe de rost?

(o poezie)

DE CE?

1.De ce se așază Carla lângă Violeta? (deoarece este prietena ei)

2. De ce citesc, scriu și învață împreună fetele?

(deoarece se înțeleg bine)

3.De ce pleacă fericite?

(pentru că s-au terminat orele)

4. De ce sunt prietene fetele?

(deoarece se înțeleg de minune)

UNDE?

1.Unde merg fetele?

( la școală)

2.Unde pleacă fetele după ore? (acasă)

3. Unde se întâlnesc fetele?

(la școală)

. CÂND?

1.Când se întâlnesc fetele?

(după ore)

2.Când își arată prietenia?

(când petrec timp împreună)

3. Când pleacă acasă fericite?

 (după ore)

Elevii solicitați participă la desfășurarea exercițiului propus.

 

 

 

 

 

Explozia stelară

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Textul poveștii

 

 

 

Planșa cu întrebările metodei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

Atingerea performanței

5 min.

 

O3

 

 

 

Prezint jocul: Zarul prieteniei cu provocarea Cât de bine îți cunoști prietenul? (Joc de intercunoaștere)

 

Pe rând, voi invita în fața clasei câte un elev care va arunca zarul și, în funcție de provocarea de pe fața zarului, el va răspunde la una din întrebările următoare:

1•Care este culoarea lui preferată?

2•Care este materia sa preferată la școală?

3•Care este mâncarea lui preferată?

4•Care este jocul lui preferat?

5•Ce activitate ați făcut ultima data împreună?

6•Ce îi place mai puțin prietenului tău?

 

Elevii solicitați vin în fața clasei și aruncă zarul. În funcție de poziția zarului ei vor răspunde la întrebarea respectivă.

 

 

 

 

 

Jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarul prieteniei

 

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

7.

 

Evaluarea activității

 

5 min.

 

 

O4

 

 

 

 

O3

 

 

 

Elevii vor primi următoarea fișă de evaluare.

1.Colorează imaginea în care băiatul dovedește că este un bun prieten.

 

2. Alege variantele potrivite:

O prietenie se bazează pe:

-încredere

-sinceritate

-conflict

 

Elevii rezolvă fișa.

Colorează imaginea corespunzătoare unui bun prieten.

Marchează variantele potrivite prieteniei.

 

Exercițiul

 

Fișe de evaluare

 

Independentă

 

autoevaluare

 

8.

Încheierea activității

 

1 min.

 

 

 

Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate.

Cer elevilor să interpreteze cântecul În pădurea cu alune.

Elevii ascultă aprecierile și observațiile învățătoarei.

Elevii cântă cântecul propus.

https://www.youtube.com/watch?v=pxbfR-4X3Hs&ab_channel=CanteceGradinita.ro

 

Jocul

 

 

Laptop

 

Boxe

 

 

 

 

Frontală

Aprecieri verbale

 

 

9.

Activitate recreativă

5 min.

 

Elevii vor primi o fișă în care vor desena portretul prietenului lor.

Elevii execută desenul solicitat.

Jocul

Fișă de lucru

Independentă

Observarea

          

 


 

Fișă de evaluare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text suport:

Prietenie

 

 

În clasă, Carla se așază lângă Violeta. Violeta e prietena ei. Ea e brunetă. Fetele se înțeleg de minune.

 Împreună citesc, scriu și învață pe de rost o poezie. Apoi, numără până la zece.

        După ce termină orele, fetele pleacă acasă fericite.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Activitate recreativă:

 

Colorează chipul prietenului tău!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.