Proiect didactic - Igiena personală

 

 

Unitatea de învățământ:

Data: 31.03.2021

Clasa: a II-a B                                                       

Propunător:

Aria curriculară: Consiliere şi orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de ȋnvăţare: Norme de igienă

Subiectul lecţiei: Igiena personală- Norme de igienă în contexte variate

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul activităţii: predare- învăţare

Durata: 40 min

 

Competenţe specifice:

DP

1.3. Respectarea unor reguli de igienă personală

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

 

CLR  

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

 

AVAP

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei;

 

MM

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv;

 

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O1- să recunoască obiectele de igienă personală;

O2- să denumească obiectele de igienă;

O3- să selecteze activitățile specifice menținerii igienei personale;

O4- să descrie  rolul  fiecărui obiect de igienă personală;

O5- să mimeze modul de utilizare al obiectelor de igienă personală;

 

Afective:

O6- să participe cu interes la activitate

 

Psiho-motrice:

O7- să coloreze obiecte de igienă personală

O8- să păstreze o poziție corectă în bancă pe parcursul activității;

 

Strategii didactice:

Metode şi procedee:  conversaţia, jocul, explicaţia, exerciţiul, observarea

Mijloace de învăţământ: săculețul cu surprize, obiecte de igienă personală, jetoane cu  propoziții despre igienă personală, paletuțe, fişe de evaluare, creioane colorate, suport muzical,  laptop, boxe;

 

Forme de organizare: frontală și  independentă

 

Bibliografie:

      - MECTS- Programa şcolară pentru clasa a II-a, disciplina Dezvoltare personală;

- Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar - suport de curs – 2013;


ETAPELE LECŢIEI/

 Timp

Ob. op.

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

 

Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

(1 min.)

 

Voi asigura condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.

 

Se pregătesc pentru activitate.

 

 

 

 

Frontală

Observarea

 

2.Captarea atenţiei

(7 min.)

 

 

 

O1

 

 

O2

 Propun elevilor jocul Săculețul cu surprize .

Dintr-un săculeț se extrage  câte un obiect de igienă folosit de fiecare dintre noi: un prosop, un săpun și o săpunieră, periuță și pastă de dinți, șampon, pieptene, oglindă.

Solicit câte un elev să extragă din săculeț câte un obiect, să-l denumească și să precizeze rolul pe care îl are fiecare.

 

Elevii participă cu interes la jocul propus.

Extrag obiectele de igienă personală din săculeț și precizează la ce ne folosește.

 

jocul

 

 

 

 

 

Obiecte de igienă personală

 

Săculeț

 

frontală

 

 

Aprecieri verbale

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

(1 min.)

 

Astăzi, la ora de Dezvoltare Personală, vom discuta despre igiena personală, vom identifica activități pe care trebuie să le facem zilnic, precum și regulile pe care trebuie să le respectăm pentru a ne menține sănătoși.

 

 

Sunt  atenţi la anunţarea temei şi a obiectivelor.

 

 

 

Explicaţia

 

 

 

frontală

 

 

Observarea

4. Dirijarea învăţării

(20 min.)

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

Le propun elevilor realizarea unui joc intitulat AȘA DA!/ AȘA NU!

Prezint un coșuleț în care sunt bilețele pe care sunt scrise mai multe enunțuri prin care ne menținem/ sau nu ne menținem igiena personală.

Extrag câte un bilețel și îl citesc elevilor.

Elevii trebuie să ridice paletuța cu AȘA DA dacă propoziția respectivă este o normă de igienă, și cu AȘA NU, dacă propoziția nu este corectă.

 

·         Îmi place să fiu curat şi ordonat.

·          Mă spăl cu apă și săpun pe mâini de câte ori este nevoie.

·         Am grijă de hainele mele.

·         Nu folosesc săpunul când mă spăl pe mâini.

·         Mă spăl pe față în fiecare dimineață după ce mă trezesc.

·         Folosesc gelul de duș de câte ori îmi spăl corpul.

·         Plec la școală cu pantofii murdari.

·         Scriu  în timp ce mănânc.

·         Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi.

·         Mă descalț întotdeauna la ușa casei.

·         Hainele cu care mă îmbrac sunt șifonate.

·         Obișnuiesc să desenez cu pixul pe mână.

·         Mă spăl pe dinți după fiecare masă.

·         Îmi perii părul o dată pe săptămână.

·         Fac duș  în fiecare zi.

·         Folosesc prosopul meu personal.

·         Împrumut batista tuturor membrilor familiei mele.

 

 

 

 

Le adresez elevilor următoarele întrebări:

1.De câte ori ne spălăm pe mâini în fiecare zi?

2. De ce  trebuie să spălăm mâinile?

3. Cum ne îngrijim unghiile?

4. La ce folosim periuța de dinți? De câte ori pe zi?

5. Ce folosim pentru duș?

 

 

 

 

Propun realizarea unui joc de mimă, intitulat: Oglinda spune...

 

Un elev mimează o activitate de întreținere a igienei personale, iar ceilalți trebuie să ghicească activitatea mimată. (exemplu: pieptănat, spălat pe dinți, șters pe corp, spălat pe corp, spălatul feței etc.)

 

 

Elevii participă la joculețul propus.

 

Ridică paletuța corespunzătoare în funcție de enunțurile despre igiena personală care se extrag din coșuleț.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Participă cu interes la jocul propus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii vor răspunde astfel:

1.După ce mângâiem un animal, înainte de fiecare masă, după ce ne jucăm, după ce folosim toaleta, după ce tușim și ne ștergem nasul.

2.Pentru că apa și săpunul îndepărtează microbii de pe mâini și astfel ținem la distanță microbii care ne pot  îmbolnăvi.

3.Se taie o dată pe săptămână cu forfecuța sau unghiera.

4.Dimineața când ne trezim și seara înainte de culcare.

5.Săpunul sau gelul de duș și buretele sau mănușa de baie.

 

 

Elevul numit mimează activitatea de întreținere a igienei personale, iar ceilalți ghicesc activitatea respectivă.

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jocul

 

 

 

 

Coșuleț cu enunțuri despre igienă

 

 

 

 

 

Paletuțe cu

AȘA DA și AȘA NU

 

frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri

Verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri

Verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri

verbale

6.Realizarea feed-back-ului

 

(2 min)

 

1.Despre ce am vorbit astăzi la ora de dezvoltare personală?

2.De ce este bine să avem grijă de igiena corpului?

1.Am vorbit despre igiena personală.

2.Dacă ne îngrijim corpul zilnic, microbii sunt îndepărtați, iar noi ne menținem sănătatea.

 

Conversația

 

frontală

Aprecieri verbale

7.Evaluarea activităţii

(7 min.)

 

O4

 

 

O7

Elevii primesc o fișă de evaluare cu următoarele sarcini:

1. Bifează varianta corectă de răspuns.

2.Colorează obiectele de igienă personală pe care le folosești de mai multe ori pe zi:

 

Elevii lucrează sarcinile  din fișa de evaluare.

exerciţiul

fişe de evaluare

 

creioane colorate

Independentă

Observarea

 

Autoevaluarea

8.Încheierea activității

(2 min)

 

Fac aprecieri despre modul cum   s-au implicat în activitate.

Propun să interpretăm cântecul:

https://www.youtube.com/watch?v=I1KwHplNE70&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

 

Ascultă aprecierile propunătoarei.

Interpretează cântecelul propus.

Conversația

 

 

Laptop, boxe

frontală

Aprecieri

verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Fișă de evaluare

    Bifează varianta corectă de răspuns:

1.Care sunt principalele obiecte pe care le folosești pentru igiena personală?

Gel de duș

 

Prosop

 

Aspirator

 

2.Ce obiecte folosești pentru igiena dinților?

 

Ață dentară

 

Periuță și pastă de dinți

 

Săpun

 

3.Care sunt obiectele de igienă folosite pentru igiena mâinilor?

 

Săpun lichid

 

Burete

 

Periuță de dinți

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Îmi place să fiu curat şi ordonat.

 

Mă spăl cu apă și săpun pe mâini de câte ori este nevoie.

 

Am grijă de hainele mele.

 

Nu folosesc săpunul când mă spăl pe mâini.

 

Mă spăl pe față în fiecare dimineață după ce mă trezesc.

 

Folosesc gelul de duș de câte ori îmi spăl corpul.

 

Plec la școală cu pantofii murdari.

 

Scriu  în timp ce mănânc.

Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi.

 

Mă descalț întotdeauna când intru în casă.

 

Hainele cu care mă îmbrac sunt șifonate.

 

Obișnuiesc să mă desenez cu pixul pe mână.

 

Mă spăl pe dinți după fiecare masă.

 

Îmi perii părul o dată pe săptămână.

 

Fac duș  în fiecare zi.

 

Folosesc prosopul meu personal.

 

Împrumut batista tuturor membrilor familiei mele.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.