Proiect diddactic - Comunicare în limba română - Ne jucăm cu literele și cuvintele!

 

     

                               PROIECT DIDACTIC

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Movila Miresii

DATA: 24.03.2021

CLASA: Pregătitoare

PROPUNĂTOR: Florean Cornelia

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Bine ai venit, primăvară!

SUBIECTUL: Ne jucăm cu literele și cuvintele! -  Identificarea sunetului iniţial dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziţii.

TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, DP, MM, AVAP

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

CLR

1.3.  Identificarea  sunetului  iniţial  şi/  sau  final dintr-un cuvânt, a silabelor şi  a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

DP:

2.1. Recunoaşterea emiilor de bază în situaţii simple, familiare

MM:

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text

AVAP:

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct

 

 

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive:

                      O1 -  să răspundă la întrebările despre conținutul textului audiat;

                      O2 - să despartă în silabe cuvinte;

                      O3 – să distingă sunetele din silabe;

                      O4 – să formuleze oral propoziții cu ajutorul unor cuvinte date;

                      O5 – să identifice sunetul inițial/ final al unor cuvinte;

Afectiv-atitudinale:

                   O6 - să participe cu interes la activitate;

Psiho-motorii:

                  O7   - să ordoneze corespunzător jetoane-silabe pentru a forma  cuvinte ;

                 O8 - să traseze  corespunzător litere punctate;

 

STRATEGIA DIDACTICĂ :

a)      Metode şi procedee didactice: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, jocul, observarea, explicaţia,  exerciţiul , expunerea

b)      Mijloace de învăţământ:  jetoane-silabe,  jetoane-cuvinte, fișe de lucru, fișe de evaluare, recompense     

           c)  Forme de organizare: frontală și independentă

RESURSE:

Umane: 25 elevi

Temporale: 45 minute ( 35 activitate propriu-zisă + 10 minute activități în completare)

Bibliografice:

    - Curriculum Naţional , Programa pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, 2013

- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;

- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 20


DEMERSUL DIDACTIC

 

Nr.

crt.

 

Secvenţele

lecţiei /Timp

Ob.

op.

 

Activitatea

propunătoarei

 

Activitatea

elevilor

 

Strategia didactică

 

Metode și instrumente de  evaluare

     Metode şi

     procedee

   

Mijloace de

învăţământ

 

Forma de

organizare

1.

     Moment   

 organizatoric

 

2 min.

 

Aerisesc sala de clasă şi asigur un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției.

Pregătesc materialul didactic necesar.

Elevii se pregătesc pentru activitate. Execută jocul de mișcare:

,,Pic, pic, pic…

Jocul

 

Frontală

Observarea

2.

Captarea atenției

 

 5 min.

 

 

O1

 Primăvara ne-a lăsat în coșulețul  ei și o scrisoare.

Sunteți curioși să aflați ce scrie în ea, copii?

Le citesc elevilor textul A venit primăvara! după Emilia Plugaru

 (anexă).  Apoi le voi adresa următoarele întrebări:

1.Cine se bucură de venirea primăverii?

2.Pe cine anunță ei de sosirea primăverii?

3. Ce-i spune iepurașul ursulețului?

4. Ce observă ursulețul atunci când iese din bârlog?

 

 5. De ce crede ursulețul că primăvara este minunată?

 

 

Elevii își exprimă curiozitatea și nerăbdarea de a descoperi mesajul Primăverii.

 

Elevii vor răspunde astfel:

1.Vrăbiuțele, veverița și iepurașul.

2.Pe Ursuleț

3. Că dacă mai doarme mult, primăvara va pleca fără ca el s-o vadă.

4. Că pădurea este verde, florile au înflorit, albinele zumzăie, iar păsările ciripesc.

5. Deoarece aerul este proaspăt și natura freamătă de viață.

 

Expunerea

 

 

Textul

scrisorii

 

frontală

Aprecieri verbale

3.

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min.

 

Prezint obiectivele stabilite pentru oră. Îi anunţ că ne vom juca cu unele cuvinte din povestioara citită, le vom despărți în silabe, vom identifica sunetele inițiale/ finale ale cuvintelor respective și vom alcătui oral propoziții cu ele.

Elevii ascultă cu atenţie obiectivele expuse de propunătoare.

Explicația

 

 

Frontală

Observarea

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dirijarea învățării

 

15 min.

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

Solicit elevilor alcătuirea orală a unor propoziții utilizând următoarele cuvinte din text: flori, albine, pădure, ursuleț, păsărele, primăvară.

Ne vom opri la una din propozițiile din text și o vom analiza fonetic.

A venit Primăvara!

Adresez elevilor următoarele întrebări:

1.Câte cuvinte are propoziția?

2.Care este primul cuvânt din propoziție? Dar al doilea? Care este ultimul cuvânt?

 

3.Solicit elevilor să despartă în silabe cuvântul primăvara.

 

4.Ce sunete se aud în prima silabă? Dar în cea de-a doua? În silaba ,,va” ce sunete se aud? Dar în silaba ,,ra”?

 

Voi numi un elev care va reprezenta grafic la tablă propoziția/ cuvintele/ silabele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elevii vor răpunde astfel:

 

1. trei cuvinte

2.primul cuvânt este ,,A”, al doilea cuvânt ,,venit”, iar ultimul cuvânt al propoziției ,,primăvara”.

 

3. pri-mă-va-ra

 

4. sunetele sunt: p,r,i /

m, ă / v, a / r, a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda fonetică analitico-sintetică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cuvinte-jetoane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Asigurarea

retenţiei şi transferului

 

5 min.

 

 

O7

 

 

O 8

 

 

Elevii vor primi o fișă de lucru, dar și silabele cuvântului PRIMĂVARA.

 Le cer să traseze cuvântul PRIMĂVARA după contur, apoi să ordoneze silabele, astfel încât să formeze  cuvântul cerut (anexă).

Vor lipi în fișa primită silabele, astfel încât să formeze cuvântul urmărit. (primăvara)

 

Invit un elev să formeze din silabe la tablă cuvântul: PRI-MĂ-VA-RA.

Elevii îndeplinesc sarcinile conform cerinței.

 

 

 

Exercițiul

 

Jetoane cu silabe

 

 

 

fișă de lucru

 

lipici

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

Observarea

 

 

 

 

 

6.

Evaluarea

activității

 

5  min.

 

 

O2

 

 

O5

 

O8

Elevii primesc o fişă de evaluare cu următoarele cerinţe:

Denumeste imaginile. Încercuieste cifra corespunzătoare numărului de silabe. Uneste  imaginea cu litera care indică sunetului initial.

Elevii lucrează fișele de evaluare, după ce li s-au citit cerințele de către propunătoare.

 

 

 

 

Exercițiul 

 

Fişă de evaluare

 

 

 

 

 

Independentă

 

 

Evaluare scrisă

 

Auto-

evaluare

7.

 

Încheierea activității

 2 min.

 

Fac aprecieri referitoare la comportamentul din timpul activităţii şi a modului în care au realizat sarcinile de lucru. Ofer recompense  copiilor care au fost activi pe parcursul lecției.  

Le propun să cântăm cântecul:

Înfloresc grădinile!

Elevii sunt atenţi la învăţătoare.

Cântă cântecelul propus.

 

 

 

Jocul

 

 

Laptop, boxe

 

 

frontală

Aprecieri verbale

 

Recompense

8.

Activitate recreativă

 

 

 

Elevii primesc o fișă  de lucru.

Alege imaginile personajelor descoperite în poveste și colorează-le corespunzător:

Elevii vor colora desenul primit.

Exercițiul

Fișe de lucru

independentă

Aprecieri verbale

 

 

 

 

Fișă de lucru

1.Trasează după contur.

                                                                                                  .....

     

 

2. Ordonează silabele primite, apoi lipește-le corespunzător.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

NUME

 

Fișă de evaluare

 

1.Denumeste imaginile. Încercuiește cifra corespunzatoare numărului de silabe . Unește  imaginea cu litera corespunzătoare sunetului inițial.   

 

8

 

1  2  3  4  5

 

1  2  3 4 5    4    5

 

1  2  3  4 5  5

 

 
                                                                                                                                                            

              

 

R    I     E    o   A   T   C

                               

1 2  3  4  5

 

 

1  2  3  4  5

 

 
                                             

1 2  3  4  5

 

 

                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A venit primăvara!

după  Emilia Plugaru

 

– Cip-cirip! Cip-cirip! A venit Primăvara!

 Odată cu venirea primăverii, pădurea se trezeşte la viaţă. Peste tot fierbe munca. Vrăbiuţele se grăbesc să-şi clădească o nouă căsuţă. Adună crenguţe, firicele de iarbă uscată, le lipesc împreună şi căsuţa e gata.

        – Dar unde e ursulețul? Îşi aminteşte veveriţa.

        – Aoleu! Am uitat! Se agită vrăbiuţele.

        – Cip-cirip! Cip-cirip! Aleargă ele spre căsuţa ursuleţului. Trezeşte-te, Ursulețule! A venit primăvara! Trezeşte-te!Trezeşte-te! Îşi pierd răbdarea vrăbiuţele. A venit Primăvara! Nu e timp de dormit!

        – Ce miros plăcut, deschide un ochi Ursulețul. Miroase a primăvară. Aoleu! Nu cumva a venit?

        – A venit, a venit! Dacă mai dormi, primăvara pleacă fără să o vezi, glumeşte iepuraşul.

Ursulețul iese în uşa bârlogului. Îşi întinde lăbuţele și respiră aerul minunat al primăverii. Pădurea e aproape verde. Peste tot flori, zumzet de albine, ciripit de păsărele. Cerul e albastru, soarele e vesel.

        – Ce minunată e Primăvara! le spune Ursulețul prietenilor săi.

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.