Proiect didactic - subiectul si predicatul

 

 

ŞCOALA

DATA:

CLASA: a IV-a

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: În ritm de primăvară

TITLUL LECȚIEI: Intuirea relaţiilor simple dintre cuvinte: Subiect și predicat -  exerciții   

                                                                                                                          aplicative

TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare a cunoștințelor

NUMĂR ELEVI: 22

LOCUL DESFĂȘURĂRII:  sala de clasă

 

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate;

3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit;

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ü Cognitive:

O1-să identifice părțile principale de propoziție învățate ;

O2-să realizeze acordul între subiect si predicat;

O3- să analizeze corect gramatical părțile principale de propoziție;

O4 - să aplice corect cunoștințele despre părțile principale de propoziție în sarcini date.

ü Afective:

O5 - să participe cu interes la lecție.

ü Psihomotorii:

 O6 - să mențină o poziție corectă a corpului în bancă pe parcursul activității.

 

METODE ŞI PROCEDEE: explicația, conversația, Ciorchinele, exercițiul, observația, Diagrama Venn, jocul;

MATERIALE DIDACTICE: fişe de lucru, manuale, fișe de evaluare, joc wordwall, planse, tablă digitală.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, independentă;

BIBLIOGRAFIE:

- Limba și literatura română, manual pentru clasa a IV-a, Editura CD PRESS;

-Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar;

 -Nuță, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis, București, 2000;

 

            


 

Etapele lecției

/timp/ obiective

DEMERSUL DIDACTIC

 

CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Meode si procedee

Materiale didactice

Forme de organizare

Moment organizatoric

2 min

          Asigurarea conditiilor necesare bunei desfăşurări a lecției, pregătirea materialului didactic necesar.

      Verificarea temei se va face frontal, cantitativ, făcând aprecieri si observații, dacă este cazul, asupra modului de rezolvare a temei.

Elevii prezintă caietele cu tema efectuată.

Elevii prezintă caietele cu tema efectuată.

Caietele elevilor

frontală

Aprecieri verbale

Verificarea cunostintelor anterioare

 

5 min

 

O1

Expun la tabla digitală CIORCHINELE pe care îl vom completa oral.

 Adresez elevilor următoarele întrebări:

1.Ce este predicatul?

2.La ce întrebare răspunde?

3.Prin ce parte de vorbire este exprimat?

4.Ce este subiectul?

5.La ce întrebări răspunde subiectul?

6.De câte feluri poate fi subiectul?

7.Prin ce este exprimat subiectul?

8.Cum se face acordul dintre subiect și predicat?

9.Ce locuri pot ocupa subiectul și predicatul într-o propoziție?

 

 

1.Predicatul este partea principală de propoziție care ne arată ce face subiectul.

2.Răspunde la întrebarea „Ce face?

 3.Exprimat prin verb.

  4.Subiectul  este partea principală de propoziție care ne arată cine face acțiunea.

5.Răspunde la întrebările „Cine?”, „Despre cine se vorbește în propoziție?”.                       

 6.Poate fi simplu sau multiplu.

7.Exprimat prin substantive, pronume și alte părți de vorbire.

8. Acordul se face după număr, dacă acțiunea este făcută de una sau mai multe persoane.

9.Pot ocupa locuri diferite în propoziție.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ciorchinele

 

 

Schema

metodei

 

 

 

 

 

 

Tabla digitală

 

frontală

 

Aprecieri verbale

Captarea atentiei

 

6 min

 

O4

 

 

    

Prezentarea pe tabla digitală a unei planșei cu un artimogrif prin care se vor reactualiza  noțiunile despre subiect și predicat. Pe verticală se va obține SUBIECTUL ȘI PREDICATUL, fiind astfel descoperit titlul lecției.

 

 Elevii participă la rezolvarea aritmogrifului, pe care-l vor rezolva independent pe băncuțe, dar și frontal la tabla digitală.

 

 

 

Exercitiul

 

 

Planșă

 

Tablă digitală

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

frontală

 

 

Aprecieri verbale

Anuntarea temei si a obiectivelor

 

1 min

   Anunț elevii că vom face diverse exerciții prin care vom consolida cunostințele despre părțile principale de propoziție, subiectul si predicatul.

Voi scrie titlul pe tablă și voi cere elevilor   să-l scrie pe fişele pe care le voi distribui: „Subiectul și predicatul. Exerciții aplicative

Elevii sunt atenți la titlul lecției și la prezentarea obiectivelor operaționale.

Explicația

 

frontală

 

Dirijarea învățării

 

20 min

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

O3

 

 

 

O4

 

  Voi distribui elevilor o fișă de lucru (ANEXĂ) cu următoarele sarcini:

     Citește cu atenție textul:

 

Cățelul se numea Năsturel. El strălucea ca un nasture de haină. Năsturel îi sărea băiatului cu labele pe piept. Botul, ochii și coada îi erau negre. Câinele alerga mereu. Băiatul mergea hotărât la școală. Uneori, Năsturel ciulea urechile. Sărea când într-o parte, când în cealaltă. Lătra viteaz la pisici. Își ștergea, din când în când, prietenul pe obraz, cu limba lui roz și catifelată.

 

1.Identifică părțile principale de propoziție. Subliniază subiectele cu o linie și predicatele cu două linii.

3.         Găsiți subiecte pentru predicatul:

4.         Găsiți predicate pentru subiectul:

5.         Realizaţi acordul predicatului cu subiectul:

6.         Predicatul poate ocupa diverse poziții în propoziție. Observă modelul și completează

tabelul.

7.         Alege forma corectă a subiectului.

8.Trece propozițiile la plural, după model.

 

 

 

Elevii vor lucra frontal, la tabla digitală, dar și în fișele de lucru de pe băncuțe.

 

Răspund la întrebările propunătoarei.

 

Exercitiul

 

 

 

 

Fise de lucru

 

Frontală

 

 

 

Aprecieri verbale

 

Observa

rea

Obținerea performanței

5 min

O1

O2

O4

   Se va realiza cu ajutorul următorului joc:

 

https://wordwall.net/resource/8038864/subiectul-%c8%99i-predicatul

 

Elevii răspund la întrebările joculețului propus.

 

   Jocul

 

Tabla digitală

 

Frontală

 

 

 

 

 

orală

Realizarea

feed-back-ului

3 min.

 

O1

Se va realiza cu ajutorul Diagramei Venn. Se vor revedea aspectele legate de subiect, predicat și cele comune.

Trăsături comune:

-sunt părți principale de propoziție;

-pot ocupa diferite poziții într-o propoziție.

Elevii răspund la întrebările propunătoarei.

Diagrama Venn

Schema

metodei

 

Tablă digitală

frontală

Orală

 

Aprecieri verbale

Evaluarea activității

7 min

O5

O2

O4

Distribui elevilor o fișă de evaluare cu următoarele cerinţe:

1.Realizează corespondența dintre subiect și predicat.

2.Completează propozițiile cu predicatele potrivite.

Elevii vor lucra independent fișele de evaluare.

 

 Exercițiul

Fișe de evaluare

Independentă

Evaluare scrisă

autoevaluare

Încheierea

activității

 

1 min

    Se fac precieri finale, privind modul de participare al elevilor la lecție. Propun acordarea de calificative celor care  s-au evidențiat la activitate.

     Anunț tema pentru acasă, din manual, pag 119, Creionașul fermecat, având următoarea cerință:

     Scrie câte două propoziții, pornind de la fiecare imagine dată, respectând următoarele: subiectul primei propoziții să fie exprimat prin

substantive, iar în cea de-a doua, prin pronume personale. Subliniază subiectele și predicatele.

Dau explicațiile necesare temei.

Propun interpretarea unui cântec de primăvară.

https://www.youtube.com/watch?v=w0BYtzLCn6s

 

Elevii sunt atenți la precizările propunătoarei.

Ascultă cu atenție explicațiile primite.

Intonează/ audiază cântecul propus.

Explicația

 

Jocul

manuale

Frontală

Aprecieri verbale

 

Calificative

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Anexa  –ARITMOGRIF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Parte de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii.

2.     ………….. masculin, feminin sau neutru.

3.     Substantiv propriu, nume de băiat, care începe cu silaba „Bar”.

4.     Numărul plural sau ………….. .

5.     Prin ele se exprimă predicatele.

6.     Forma verbului „a cădea” la persoana a III-a, nr. singular, timp prezent.

7.     Verbul „sta” arată ……………… .

8.     Cuvântul el este un ………………. .

9.     Este subiect în enunţul Primul a câştigat.

10. Forma verbului „a şti” la persoana I, nr. plural, timp prezent.

11. Arată o însuşire a substantivului.

12. Antonimul predicatului din propoziţia „Râde de bucurie” este………….. .

13. Exprimă numărul sau ordinea obiectelor.

14. Întrebare la care răspunde subiectul.

15. Există între subiect şi predicat.

16. Cuvântul subliniat din propoziţia Maşina s-a oprit este un subiect exprimat prin……… .

17. Verbul arată ……………. , starea, existenţa.

18. Predicatul verbal se acordă în ………………….. cu subiectul.

19. Pronume personal, persoana a II-a, numărul singular.

20. Subiectul poate fi simplu sau ………………………….. .

21. Predicatul exprimat prin verb se numeşte predicat ……………… .

 

 

 

 

Fișă de lucru (dirijarea învățării)

 

Cățelul se numea Năsturel. El strălucea ca un nasture de haină. Năsturel îi sărea băiatului cu labele pe piept. Botul, ochii și coada îi erau negre. Câinele alerga mereu. Băiatul mergea hotărât la școală. Uneori, Năsturel ciulea urechile. Sărea când într-o parte, când în cealaltă. Lătra viteaz la pisici. Își ștergea, din când în când, prietenul pe obraz, cu limba lui roz și catifelată.

 

  1. Citește textul cu atenție și identifică părțile principale de propoziție. Subliniază cu o linie

subiectele și cu două linii predicatele.

 

  1. Analizează corespunzător, la alegere, patru subiecte și patru predicate din cele identificate:

 

Cuvântul

Partea de propozitie

Partea de vorbire

Timpul

Genul

Persoana

Numărul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Găsiți subiecte pentru predicatul:

sărea

 

  1. Găsiți predicate pentru subiectul:

 

Năsturel

 

 

5.     Realizaţi acordul predicatului cu subiectul:

Băiatul ( a culege)…………………… roadele muncii sale.

Băiatul şi Năsturel ( a merge) …………………… la spectacolul de mâine.

Cățelul (a lătra)……………………………. la pisici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.     Predicatul poate ocupa diverse poziții în propoziție. Observă modelul și completează

tabelul.

La începutul propoziției

În interiorul propoziției

La finalul propoziției

Aleargă Năsturel prin ogradă.

Năsturel aleargă prin ogradă.

Prin ogradă, Năsturel aleargă.

Înfloresc lalelele în grădină.

 

 

 

Furnicile pornesc la drum.

 

 

 

În poiană, copiii zburdă.

 

  1. Alege forma corectă a subiectului.

Norul/Norii s-au împrăștiat.

Codrul/Codrii au înverzit.

Firul/Firele de iarbă au încolțit.

Un fluturaș/Niște fluturași a zburat pe o floare.

Albinele/Albina au cules miere.

Veverița/Veverițele a ieșit din scorbură.

Căprioara/Căprioarele s-a așezat la umbra copacului.

  1.  

Trece propozițiile la plural, după model.

Model: · Fata a împletit o coroniță din flori.

              Fetele au împletit o coroniță din flori.

. Baiatul i-a oferit ajutor.

 

______________________________________________________

· Eu iau autobuzul.

 

         ______________________________________________________

· Veverița strânge alune.

 

_____________________________________________________

· El este fericit.

 

_____________________________________________________

· Furnica se duce grăbită spre mușuroi.

 

____________________________________________________

· Şoricelul s-a speriat la vederea motanului.

 

____________________________________________________

. Tu stii limba franceza foarte bine!

 

 

 

 

 

 

Fișă de evaluare

 

 

 

1.Realizează corespondența dintre subiect și predicat:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Completează propozițiile cu predicatele potrivite.

a) Soarele

 

pe cer.

b) Păsărelele

 

 

pe rămurele.

 c) Băiatul

 

prin toată curtea.

d) Năsturel

 

de bucurie

e) Fluturaşii

 

prin flori.

f) Mânzul

 

iarbă.

g) Mama

 

 

fericită.

Rounded Rectangle: a străluci
• a ciripi
• a alerga
• a lătra
• a zbura
• a mânca
• a zâmbi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temă. Manual, pag. 119, Creionașul fermecat:

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.