Proiect didactic - metoda grafică, sumă și raport

 

 

Unitatea de învățământ:

Data:

Clasa: a III-a

Disciplina: Matematică

Aria curriculară: Matematică şi știinţe

Propunător: 

Unitatea de învăţare:  Metode de rezolvare a problemelor

Subiectul: Metoda reprezentării grafice când se cunoaşte suma şi câtul - Probleme

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

COMPETENȚE SPECIFICE:

5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente diverse

5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000

Obiective operaţionale:

Cognitive:

ü  O1 să identifice expresiile matematice specifice metodei grafice, precizând operaţiile sugerate

ü  O2 să precizeze etapele rezolvării unei probleme cu ajutorul metodei reprezentării grafice, pe baza cunoştinţelor anterioare;

ü  O3 – să reprezinte grafic expresiile matematice specifice metodei grafice, pe baza citirii conştiente a enunţului

ü  O4 – să elaboreze un plan de rezolvare, având ca punct de plecare reprezentarea grafică realizată;

ü  O5 să efectueze corect calculele sugerate de expresiile matematice şi de reprezentarea grafică;

 

 

Psihomotrice:

O6-să păstreze o poziție corespunzătoare în băncuțe pe parcursul activității;        

Afective:

O7-să participe cu interes la activitate.

 

Strategia didactică: 

-Metode și procedee: exerciţiul, conversaţia, jocul,  observarea, explicația;

-Materiale: tablă digitală, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.

Forme de activitate: frontală și independentă

Locul de desfășurare: sala de clasă

Resurse didactice:

Resurse bibliografice:

- Programa şcolară pentru disciplina Matematică, clasa a III-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003 /02.12.2014, Bucureşti,

- Mogoș, Mariana,  Manual de matematică  clasa a III-a,  Editura Art, București 2021;

- Neacșu, I., Dascălu, G., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Manual pentru liceele pedagogice, Editura Sigma, București, 2003;

Resurse umane: 17 elevi

Resurse temporale: 50 min    

  

 

 

 

 

 

 

DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele lecţiei/

timp

Ob.

Op.

Strategii didactice

Resurse didactice

Metode și intrumente  de

evaluare

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

Metode și procedee

Mijloace didactice

Forme de activitate

Moment organizatoric

 

1 min

 

Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției.

Se pregătește materialul didactic.

Verificarea temei se va realiza din punct de vedere cantitativ.

 

Elevii se pregătesc pentru activitate.

Prezintă caietele de teme.

 

 

Caietele

de teme ale elevilor

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

Reactualizarea cunoștințelor

 

5 min

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lecția trecută am aflat că ați descoperit metoda grafică sau figurativă. Este adevărat?

 

Adresez elevilor următoarele întrebări:

1.Ce înseamnă să figurăm o problemă?

 

 

2.Ce se poate reprezenta grafic în cazul acestor probleme?  

 

 

3.Ce se poate folosi pentru reprezentare?

 

 

4.Care sunt etapele ce trebuie respectate în rezolvarea problemelor cu ajutorul metodei grafice?

 

 

 

 

 

Elevii vor răspunde la întrebările adresate astfel:

 

1.Să realizăm un desen care să ne ajute în rezolvarea problemei.

 

2.În cazul acestor probleme mărimile sau numerele necunoscute se reprezintă grafic.

 

 

3.Se pot folosi segmente de dreaptă, figuri geometrice sau scheme ale obiectelor.

 

 

4.Etapele sunt:

1.citirea problemei

 2.identificarea relaţiilor dintre datele problemei,

3.reprezentarea grafică 4.întocmirea planului de rezolvare

5.efectuarea calculelor  6.verificarea rezultatelor.

 

 

Conversaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

Captarea atenției

 

3 min

 

 

 

     

Elevilor li se propune un aritmogrif (rebus). În urma rezolvării acestuia, elevii descoperă un mesaj.

 

 

Elevii descoperă soluția aritmogrifului: PROBLEME

 

jocul

 

 

Artimo-

grif

 

 

frontală

 

 

Aprecieri verbale

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

 

1 min

 

Astăzi la ora de matematică vom rezolva probleme cu ajutorul metodei grafice.

Vom exersa etapele de rezolvare ale unei probleme, vom face aplicații cu această metodă, iar spre sfârșitul activității ne vom verifica cunoștințele acumulate.

Dacă veți fi atenți pe parcursul activității, la sfârșitul orei vă veți simți adevărați matematicieni.

Scriu titlul la tablă: Probleme, metoda grafică. Îi invit să și-l noteze în caietele de clasă.

 

 

Elevii sunt atenți la anunțarea obiectivelor lecției și își notează titlul în caiete.

 

Explicația

 

Caietele elevilor

 

Frontală

 

Observarea

Dirijarea învățării

 

20 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

O2

O3

O4

O5

 

 

 

 

 

 Așadar:

-Dacă știm cele patru operații, respectiv adunarea, scăderea, înmulțirea și împărțirea, înseamnă că suntem pregătiți să rezolvăm probleme prin metoda figurativă (grafică/ a segmentelor/figurativă).

 -Pentru a rezolva astfel de probleme vom folosi desene și anume segmente.

 -Un segment reprezintă o linie dreaptă mărginită la capete, segmente ce vor avea o anumită lungime și care vor reprezenta datele unei probleme.

-Ilustrăm prin segmentul cel mai mic  valoarea cea mai mică din problemă.

 

Le distribui elevilor o fișă de lucru din care vom lucra frontal, la tablă, mai multe probleme pe parcursul activității. (anexă)

Voi supraveghea rezolvarea problemelor și voi interveni atunci când va fi nevoie.

 

 

 

Elevii vor lucra problemele propuse.

Cei numiți de către propunătoare vor ieși la tablă.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri verbale

 

 

Atingerea performanței

 

7 min

 

 

O3

O4

O5

Propun rezolvarea problemei următoare:

Irina, Monica şi Simona i-au oferit mamei, de ziua ei, 25 de flori. De la Irina a primit 9 flori, iar de  la  Monica  de  3  ori mai  puţine decât de la Simona. Câte flori a primit mama  de  la  fiecare fată? 

Elevii vor rezolva corespunzător.

 

 

Exercițiul

 

 

Fișe de lucru

 

Frontală

 

Aprecieri verbale

 

 

 

Realizarea feed-back-ului

 

4 min

 

O2

Propun rezolvarea unui joc pe platforma  WordWall, astfel:

Etapele de rezolvare a unei probleme utilizând metoda grafică / figurativă sunt:

 

https://wordwall.net/resource/12180982/etapele-de-rezolvare-a-unei-probleme-utiliz%C3%A2nd-metoda-grafic%C4%83

 

Elevii vor răspunde astfel:

 

 

Jocul

 

Tablă digitală

 

Frontală

Aprecieri verbale

Evaluarea

activității

 

7 min

 

 

 

 

 

 

O5

1.    Elevii vor primi o fișă de

2.    evaluare  cu următoarele sarcini:

Încercuiește varianta corectă în care problema este rezolvată corect:

Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.

 

Exercițiul

 

Fișe de evaluare

 

Indepen-

dentă

 

Evaluare scrisă

 

Auto-

evaluare

Încheierea activității

 

2 min.

 

Comunic tema pentru acasă:

 

1.Suma a două numere este 56.

Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul. Află numerele.

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia.

Acord calificative.

 

Elevii sunt atenți la aprecierile și explicațiile propunătoarei cu privire la rezolvarea temei.

 

Conversația

 

Fișe de lucru

 

frontală

 

Aprecieri verbale

 

Calificative


 

 

FIȘĂ DE LUCRU

 

 

 


FIȘĂ DE LUCRU ( dirijarea învățării)

 

1.Într-o cutie sunt 56 cuburi verzi şi albe. Numărul celor albe este de 6 ori mai mare decât al celor verzi. Câte cuburi de fiecare fel sunt în cutie?

 

 

2.Pe două rafturi sunt 24 de cărţi. Pe primul raft sunt de 2 ori mai puţine decât pe al doilea.Câte cărţi sunt pe fiecare raft ?

3.Alin şi Eugen au împreună 15 jucării . Eugen are de 2 ori mai multe decât Alin. Câte jucării are fiecare copil ?

4.Știind că un număr este de 3 ori mai mare decât altul, iar suma lor este 32, care sunt numerele?

5. Tatăl și fiul au împreună 50 de ani. Fiul este de 4 ori mai mic decât tatăl. Câți ani are fiecare?

6. Câtul a două numere este 6, iar suma lor este 42. Află numerele.

7. Câtul a două numere este 5, iar suma lor 50. Care sunt numerele?

 

8.Suma a două numere este 56. Află numerele știind că primul este de 6 ori mai mic decât al doilea.

 

9.Ana și Miruna au împreună 66 de nuci. Află câte nuci are fiecare dintre fete, știind că Miruna are de 5 ori mai multe nuci decât Ana.

 

10.Suma a două numere este 49, iar câtul 6. Află cele două numere.

 

Atingerea performanței

 

Irina, Monica şi Simona i-au oferit mamei, de ziua ei, 25 de flori. De la Irina a primit 9 flori, iar de  la  Monica  de  3  ori mai  puţine decât de la Simona. Câte flori a primit mama  de  la  fiecare fată?  

 

 

 

 

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

TEMĂ

 

1.Suma a două numere este 56. Al doilea număr este de 6 ori mai mic decât primul.

Află numerele.

 

2.Pentru excursia la munte, Emil și sora sa au economisit 80 de lei. Emil a economisit de 3 ori mai mult decât sora sa. Câți lei a economisit fiecare copil?

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.