Proiect didactic - grupurile de sunete, clasa a II-a

 

 

Unitatea de învățământ:

Data:

Propunător:

Clasa: a-II-a

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: Sărbătoarea primăverii

Subiectul: Scrierea corectă a cuvintelor care conţin diftongii oa, ea, ia, ie, ua, uă - text suport:  Ghiocelul după Hans Christian Andersen

Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe

 

Competențe specifice:      

 

 Comunicare în limba română

1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat.

1.3. Identificarea sunetelor şi silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în enunţuri rostite cu claritate.

Dezvoltare personală :

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

Muzică şi mişcare

1.1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensităţi, înălţime şi viteză de succesiune contrastante

 

Obiectivele operaţionale:

Cognitive:

O1- să identifice grupurile de vocale în cuvinte;

O2- să pronunțe clar și corect grupurile de sunete „oa”, „ea”, „ia”, „ie”, „ua”, „uă”;

O3- să despartă corect în silabe cuvinte care conţin grupurile vocalice;

O4- să precizeze varianta corectă de scriere a unor cuvinte utilizând grupurile de sunete;

O5- să ordoneze silabe pentru a obține  cuvinte din text;

O6- să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical, folosind cuvinte date.

Motrice:

O7.Să păstreze o poziție corespunzătoare în bancă pe parcursul activității;

Afective:

O8.Să participe cu interes la activitate.

 

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversația, explicația, citirea expresivă, exercițiul, jocul

Resurse umane: 19 elevi

Resurse materiale: manuale CLR , fişe de lucru, fișe de evaluare, tablă digitală, planșă cu grupurile de sunete.

Resurse temporale: 50 de minute

Forme de organizare: frontală, independentă

Bibliografie:

- Curriculum Naţional – Programe şcolare pentru clasa II, 2013

- Manual pentru clasa a II-a, Comunicare în limba română,EDP București;

- Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura  „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.

crt.

Secvenţele

lecției / timpul alocat

Ob.

op.

 

Activitatea cadrului didactic

 

Activitatea elevilor

Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Forma de

organizare

Metode

de evaluare

1.

 

Moment

organizatoric

1 minut

 

  Pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea activităţii.

  Asigur o atmosferă adecvată, verific cantitativ efectuarea temei.

  Pregătesc materialele necesare pentru activitate.

 

Caietele elevilor

frontală

Observarea

2.

Reactualizarea cunoștințelor

 

4 min.

 

 

 

 

 

O1

 

O2

 

 

O3

Le spun copiilor că în drum spre școală am întâlnit un grup de broscuțe vesele. (ANEXĂ) Se lăudau că știu să citească și că obișnuiesc să se joace cu anumite grupuri de sunete. Le-am invitat aici, la voi în clasă ca să le arat că și voi știți să citiți cuvintele de pe hăinuțele lor.

Ce părere aveți, copii? Acceptați provocarea broscuțelor?

Numesc pe rând câte un elev ca să citească cuvintele din imagini.

După ce citesc cuvintele solicit elevilor să le despartă în silabe.

Ce observăm copii?

Am descoperit că unele cuvinte conțin grupurile de sunete oa,ea, ia, ie, ua, uă, care se rostesc în aceeași silabă.

 

Copii sunt de acord cu provocarea broscuțelor.

Citesc pe rând cuvintele scrise pe hăinuța acestora și le despart în silabe.

Observă că grupurile de vocale marcate se rostesc în aceeași silabă.

Exercițiul

Tablă digitală

 

Planșa

broscuțelor

Frontală

Aprecieri verbale

3.

 

Captarea atenției

4 minute

 

Expun la tabla digitală planșa unui joc cu următoarea cerință:

Aranjează corect silabele scrise pe piesele de puzzle și vei descoperi un cuvânt magic.

Elevi vor descoperi cuvântul ascuns: Ghiocelul

 

 

Jocul

 

planșă

 

 

frontală

Aprecieri verbale

4.

 

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 minute

 

 

   Elevii vor fi anunțați că vor continua să descopere secretele care se ascund în textul Ghiocelul după H.C. Andersen. Vor învăța lucruri interesante despre anumite grupuri de sunete din limba română care sunt prietene și care se așază în cuvinte după anumite reguli.

Notez pe tablă titlul textului și autorul.

Ghiocelul

după H.C. Andersen -

Grupurile de sunete:  oa, ea, ia, ie, ua, uă

Elevii își notează  titlul lecției și autorul în caiete.

Explicația

Caietele de clasă

frontală

Observarea

5.

 

Dirijarea învățării

 

20 minute

 

 

O1

 

O2

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

O6

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

O4

Solicit elevilor citirea în lanţ   a textului  din manual (fișa de lucru).

Atrag atenția asupra cuvintelor marcate din text, cu care ne vom juca prin intermediul  unor sarcini.

1.Desparte în silabe cuvintele. Ce observi?

2.Descoperă cuvintele ascunse pe steluțe și alcătuiește câte o propoziție cu fiecare cuvânt.

 

3.Alintă cuvintele după model şi apoi desparte-le în silabe:

 

4.Completează cuvintele cu grupul de sunete potrivit:

cul__re

nins__re

I__na

cob__ră

ro__

no__zeci

şc__lă

vi__ră

 

 

https://wordwall.net/resource/7080263/grupurile-de-sunete

 

 

Elevii citesc textul după indicația propunătoarei.

 

 

Vor rezolva sarcinile din fișele de lucru, iar elevii solicitați vor ieși la tablă.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Participă cu interes la rezolvarea corectă a joculețului.

 

 

Citirea expresivă

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jocul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprecieri

 verbale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

Atingerea 

performanței

 5 min.

 

 

 

O4

Solicit elevilor rezolvarea următoarei sarcini:

 

Completeaza enunțurile de mai jos!

Elena este o elevă......

Sora mea cântă la.......

Mama are o geantă....

Am vizitat o.......

Afară .... neîncetat.

 

nouă

moară

pian

ambițioasă

plouă

 

Elevii vor rezolva sarcina din fișa de lucru.

 

Elena este o elevă...... ambițioasă.

Sora mea cântă la....... pian.

Mama are o geantă....nouă.

Am vizitat o....... moară veche.

Afară .... plouă neîncetat.

 

Exercițiul

fișe de lucru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

frontală

Aprecieri verbale

7.

Realizarea feed-back-ului

 

6 min

 

O4

Propun rezolvarea următorului joc în care elevii trebuie să selecteze cuvântul potrivit pentru enunțurile date.

https://wordwall.net/resource/30086789/grupuri-de-sunete-oa-ia-ie-ea-ua-u%c4%83

 

Elevii răspund la întrebările jocului expus la tabla digitală.

Jocul

Tabla digitală

frontală

aprecieri verbale

8.

 

Evaluarea

activității

 

8 min.

 

O1

 

 

O4

 

 

 

Le cer elevilor să rezolve o fișă de evaluare (Anexă)  cu următoarele sarcini:

1.Identificați fiecare grup de sunete și așezați cuvintele următoare în tabel conform modelului: școală, plouă, unuia, miere, curea, două, iaurt, moară, fereastră.

2.Încercuiește/colorează caseta cu varianta corectă a următoarelor cuvinte:

         DIFERENȚIAT:

Unește cuvintele potrivit ilustrațiilor.

 

Elevii rezolvă sarcinile din fișă.

 

Se autoevaluează cu ajutorul tablei digitale.

Exercițiul 

fișe de evaluare

 

 

independentă

evaluare scrisă

 

autoevaluare

 

9.

 

Încheierea

activității

1 min.

 

Voi face aprecieri nominale și colective asupra modului de participare la lecție.

Acord calificative.

Anunț tema:

1.Completează cuvintele cu grupul de sunete potrivit.

2.Taie cuvântul scris greșit.

 

Propun interpretarea unui cântec de primăvară.

https://www.youtube.com/watch?v=floFCn-RmhM&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

 

 

Elevii sunt atenți la aprecieri, observații și își notează tema.

Intonează cântecelul solicitat de propunătoare.

 

 

Explicația

 

 

 

 

 

Jocul

.

 Fișe cu tema

 

frontală

 

aprecieri verbale

 

 


FIȘĂ DE EVALUARE (Diferențiat)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIȘĂ DE EVALUARE

 

 

 

1.    Identificați fiecare grup de sunete și așezați cuvintele următoare în

tabel conform modelului: școală, plouă, unuia, miere, curea, două, iaurt, moară, fereastră

 

oa

 

ia

 

ie

 

ea

 

 

școală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Încercuiește/ colorează caseta cu varianta corectă a următoarelor cuvinte:

 

ieşire

eşire

suare

soare

 ouă

oo

uală

oală

plouă

ploo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fişă de lucru

 

 

                          Ghiocelul

după Hans Christian Andersen

 

Era mijlocul iernii, dar o rază de soare își făcu loc până la ghiocel.

- Vino la mine! i-a zis ghiocelul razei.

- Nu pot. Nu sunt destul de puternică până la primăvară.

Mai era destul până la sosirea primăverii.

Dar floarea s-a zbătut și a crescut, apoi a ieșit de sub zăpadă.

- Bine ai venit! cânta fiecare rază.

- Frumoasă floare, i-au spus razele soarelui, ce grațioasă

și delicată ești!

- Ai sosit prea devreme! i-au zis Vântul și Vremea. Nu a

venit încă timpul tău!

Vremea putea să distrugă floarea cu răceala ei. Dar ghiocelul avea mai multă putere decât credea. Era puternic datorită bucuriei și credinței în primăvară.

 

1.Desparte în silabe cuvintele. Ce observi?

 

floarea

 

soarelui

 

grațioasă

 

putea

 

credea

 

vremea

 

răceala

 

sosirea

 

frumoasă

 

 

Obs. Grupurile de sunete oa, ea, ia, ie, ua, uă se pronunță, în cazul mai multor cuvinte, în aceeasi silabă.

 

2.   

  fru   să moa

le     re    

    soa

Descoperă cuvintele ascunse pe steluțe și alcătuiește câte o propoziție cu fiecare cuvânt.

mea vre         

     

 

 

 

 

 

 

 


_________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.Alintă cuvintele după model şi apoi desparte-le în silabe:

 

   Exemplu: vrabie

vrăbioară

 

vră-bi-oa-ră

pălărie

 

 

inimă

 

 

sanie

 

 

salcie

 

 

soră

 

 

 

4.Completează cuvintele cu grupul de sunete potrivit:

cul__re

nins__re

I__na

cob__ră

ro__

no__zeci

şc__lă

vi__ră

 

 

 

 

 

 

 

5.Atingerea performanței

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                    

 

TEMĂ

 

 

TEMĂ

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.