Proiect didactic - Pălăria primăverii


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială
Data:
Clasa: I-B
Propunător: 
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Sunt artist
Subiectul lecției: Pălăria primăverii - tehnici simple de prelucrare a hârtiei
Mijloc de realizare:  tăierea și lipirea hârtiei
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
Discipline integrate: AVAP, CLR, MM

Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării, enumerându-le;
O2 – să precizeze etapele de lucru şi tehnica de decupare / lipire a hârtiei   
Psiho-motrice:
O3 –să aplice corect tehnica de decupare / lipire a florilor, a fluturilor și frunzelor pe pălărie, pentru realizarea modelului propus;
O4  -să realizeze lucrările propuse, încadrându-se în timpul optim;
O5- să manevreze cu ușurință materialele de lucru  
 
Afective:
O6 -să manifeste simț estetic în decorarea pălăriei
O7- să aprecieze corect  lucrările colegilor și pe cea a propriei echipe;

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

Arte vizuale și lucru manual
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/ folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile;
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;
Comunicare în limba română
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul, turul galeriei;
FORME DE ORGANIZARE:  frontală, pe grupe;
RESURSE MATERIALE: șablon pălărie, planșe cu flori, frunze și fluturi, planșă model, foarfece, lipici , computer, fond muzical, boxe audio ;
RESURSE TEMPORALE:  50 de minute
RESURSE UMANE: 18 elevi
Bibliografie:
- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru  Arte vizuale și abilități practice, Clasa I, București 2013;
-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;

           

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
Crt.
Etapele lecției / timp
Ob. Op.
Activitatea propunătoarei
Activitatea
elevilor
Metode și
procedee
Mijloace didactice
Forme
de
organizare

și         Metode și instrumente de evaluare

1.
Moment
organizatoric
3 min.

Asigur un climat propice pentru desfășurarea activității.

Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.





frontală

observarea

2.
Captarea
atenției

2 min.

Citesc  elevilor o ghicitoare.
Le solicit răspunsul.

Cine aduce iar în ţară
Mândre păsări călătoare,
Îmbracă grădina-n floare
Şi-ncălzeşte vremea afară?

Pentru că astăzi am ajutat-o pe Zâna Primăvara să treacă peste obstacolele pregătite de Vrăjitorul Vânt,  propun să-i facem ora aceasta  Zânei un dar. Ce părere aveți?

Elevii ascultă cu atenție ghicitoarea.

Răspunsul este:
PRIMĂVARA.



Jocul

Textul
ghicitorii

Frontală

Aprecieri verbale

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor
1 min.

Anunț elevii că vor face un colaj cu tema:
Pălăria primăverii
Elevii ascultă cu atenție.
Explicația

Frontală
observarea

4.
Dirijarea învățării

25 min.

O1







O2































O3


O4


O5


O6
           
Intuirea modelului şi a materialelor
Prezint lucrarea model – Pălăria primăverii

Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e confecţionat modelul;

Demonstrarea şi explicarea modului de lucru
Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii:
  -decuparea florilor și a fluturilor;
 - lipirea acestora pe suprafața pălăriei;
Verbalizarea etapelor de lucru
Se vor repeta etapele de lucru.
Solicit efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor, iar apoi le urez: spor la lucru.
,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picură ploaia din ce în ce mai tare.
Mâna lebădă o fac / Care dă uşor din cap/                           Lebedele în jur privesc/ Mâinile eu le rotesc/                                  Ploaia cade neîncetat/ Vârful degetelor bat/

Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer informaţii suplimentare acolo unde este nevoie;
Fac observaţii asupra modului de folosire a materialelor de lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.
Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de lucru;
Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiţii muzicale.


  


-Elevii numesc materialele primite şi vor intui modul cum vor fi folosite.
-Observă, cu atenţie, modelul prezentat.
-Precizează ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări.
-Sunt atenți la explicațiile primite.








-Repetă etapele de lucru pentru realizarea lucrării.
-Efectuează exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor.






 -Elevii lucrează, colaborând între ei.

-Elevii realizează colajul cu ajutorul materialelor expuse, apelând la propria imaginaţie și creativitate.











Demonstrația




Instructajul











Exercițiul

 Fișe cu flori și fluturi, șabloane pălării, foarfece, lipici


Planșa model
















Muzică de fundal

Computer

Pe grupe














Aprecieri verbale













Observarea

5.
Evaluarea
activității

15 min.


O7
Voi anunţa încetarea lucrului, după ce timpul destinat acestei etape din activitate este scurs.
  
Voi afișa în fața clasei lucrările. Le propun o  expoziție, iar fiecare echipă va veni pe rând și va acorda o notă ( de Bine sau Foarte bine) pe fiecare din cele 5 lucrări expuse, exceptând propria lucrare.
Se vor face aprecieri în funcție de corectitudinea realizării   lucrării,
originalitate, de acuratețe și încadrarea în timp.
Încetează realizarea lucrării.



Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor.
 Se face turul galeriei, fiecare echipă, prezentându-şi lucrarea.
Elevii grupați vin și acordă note lucrărilor colegilor.





Turul galeriei

Lucrările finale ale elevilor


Post-it-uri
Frontală
Aprecieri verbale


Recompense

6.

Încheierea
activității

4 min.



Se fac aprecieri individuale şi generale

Anunț elevii că astăzi cu toții au primit calificative de foarte bine la ora de AVAP.
Dau tonul cântecelului ,,Rândunelele”, iar copiii execută mișcările sugerate de versurile cântecului.

Elevii ascultă aprecierile cadrului didactic.


Conversația







 jocul   









Laptop

Boxe
Cd cu pozitivul cântecului

frontală

Aprecieri verbale

Calificative

 











Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.