PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială
Data:
Propunător:
Clasa: I-B
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învaţare : Trăiesc
sănătos! Mănânc sănătos!
Subiectul activităţii: Igiena dinților
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline
integrate: CLR, MM, AVAP
Competenţe
specifice vizate
Dezvoltare
personală:
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi
nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
Comunicare în limba română:
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de
mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
Arte vizuale și
abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu,
exprimat printr-o varietate de forme artistice
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text
şi de ritm
Obiective operationale:
Cognitive
O1-să explice cuvântul igienă,
argumentând propria opinie;
O2-să aplice regulile de igienă a
dinților;
O3-să identifice pe etichete regulile de igienă a dinților,
așezându-le în rubrica corespunzătoare;
O4- să recunoască în imagini obiecte de igiena dinților, încercuindu-le.
Afective:
O5- să participe cu interes la activitate;
Psiho-motorii:
O6- să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;
O7-să
execute mișcările unui periaj corect al dinților;
Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstrația,
diagrama T, exerciţiul, jocul;
Materiale: calendarul naturii, cele trei plicuri cu
sarcini, textul scrisorii, fișe de evaluare, recompense, laptop, boxe audio;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe
Temporale: 50 minute
Umane: 18 elevi
Bibliografice:
-„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;
- "Organizarea
interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie
la școlarii din clasele I-IV - program de formare continua de tip “blended
learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs – 2013;
-
Dezvoltare personală- auxiliar
didactic, Editura Sinapsis, 2019.
DEMERSUL
DIDACTIC
Nr.
Crt.
|
Etapele
lecției /resurse timp
|
Op.
|
Activitatea
învățătorului
|
Activitatea
elevilor
|
Metode
și procedee
|
Mijloace
didactice
|
Forme de organizare
|
Metode
și instrumente de evaluare
|
1.
|
Moment
organizatoric
5 min.
|
|
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea
lecţiei.
Are loc ,,Întâlnirea de dimineață” astfel:.
Fac prezenţa copiilor.
Începem conversaţia prin a ne aminti caracteristicile anotimpului
primăvara.
Salutul
Elevii se vor saluta folosind un
gând de primăvară:
-Bună dimineaţa, fluturaş!
-Bună dimineaţa, lalea!
Calendarul naturii
Se îndreaptă
atenţia copiilor spre calendarul naturii,.
Se
completează cu :data, ziua, luna, anul, anotimpul și starea vremii pentru
ziua respectivă .
Le
explic apoi elevilor că dimineață când am ajuns la școală am găsit la ușa
clasei o scrisoare. Și, cu acordul lor,
citesc rar textul scrisorii. (anexă)
|
Elevii se vor saluta după
indicația propunătoarei
|
Conversația
Elemente de
joc
Explicația
|
Calendarul naturii
Scrisoarea de la Zâna Primăvară
Plicul galben cu sarcini pentru ora de DP:
|
frontală
|
Observarea
comportamentului elevilor
|
2.
|
Captarea atenției
5 min.
|
|
Deschid plicul de culoare galbenă,
unde descopăr sarcinile pentru disciplina
DP și dau citire ghicitorilor descoperite aici.
1.Un arici mititel
Curățăm dinții cu el!
Ghici ce e?
2.În mici tuburi se
găsește
Dinții bine îi albește!
Ghici ce e?
3.Eu sunt subţirica
Dar tare voinica Frec dinţii cu putere. Nu simţi nici o durere Ca sa fie sănătosi
Albi si luminoşi.
Ghici ce e?
|
Elevii ghicesc răspunsurile la ghicitori.
1.( periuța de dinți)
2.( pasta de dinți)
3.( periuța de dinți)
|
Expunerea
ghicitorilor
|
Textul ghicitorilor
|
frontală
|
Observarea
Dirijată
Aprecieri verbale
|
3.
|
Anunțarea temei și a obiectivelor
operaționale
1 min.
|
|
Anunţ copiii că, azi, la ora de
dezvoltare personală, vom discuta despre ,,Igiena dinților”
|
Elevii sunt atenți la
anunțarea temei activității.
|
Explicația
|
|
frontală
|
Observarea
dirijată
|
4.
|
Reactualizarea
cunoștințelor
3 min.
|
O1
|
Se va purta o discuție
despre igiena corpului.
1.De ce este important sa avem grija de fiecare parte a
corpului ?
ȘTIAȚI CĂ...?
Virușii sunt monstruleții
de care trebuie să scăpăm și care nu se văd cu ochiul liber.
Bacteriile sunt ființe microscopice care produc
boli.
2.La ce folosesc dintii?
3.Ce inseamna sanatate orală?
4.Cine e responsabil de sanatatea dintilor nostri?
|
Elevii vor da răspunsuri precum:
1.Ca sa ne menţinem sănătatea !
Un copil nespălat , nu doar ca nu arată bine, ci va fi tot timpul bolnav,
fiindcă microbilor le place mizeria si se înmulţesc foarte repede .
2.muscarea si mestecarea alimentelor, zambet, vorbire;
3.inseamna SANATATEA dintilor si gingiei. Dintii si gingia trebuie sa fie
puternice si sanatoase.
4. NOI, cu ajutorul părinților si al medicului stomatolog
|
Conversația
|
|
frontală
|
Aprecieri
verbale
|
5.
|
Dirijarea învățării
25 min.
|
O1
O2
|
După ce am parcurs mai multe lecții, copii, iată că ştim cum sa avem
grijă de noi si de ce e important acest lucru .
1.Despre igiena dințișorilor ce
știți, copii?
2.De ce este nevoie sa ne
spălam pe dinţi ?
3.Cu ce ne spălam pe dinţi ?
Știe cineva care sunt mișcările corecte de periere a dinișorilor?
Cine îmi arată care sunt
mişcările corecte ca sa curățăm bine dinţii ?
Voi face apoi, următoarele precizări:
-perierea corecta se face cu
miscari de sus in jos si de jos in sus pe ambele fețe ale dinţilor , măselele se spăla cu miscari circulare si bineînţeles, limba
și obrajii fiindcă și pe ei se depun bacterii .
Demonstrez periajul corect cu
ajutorul mulajului danturii unui om, după care rog fiecare copilaș, cu
ajutorul periuței personale pe care o are fiecare pe băncuță, să execute
mișcările unui periaj corect.
4.Ce credeți se întâmplă dacă nu ne
spălam pe dinţi ?
2.Periuţa de dinţi se poate
împrumuta de la unul la altul?
Subliniez câteva reguli ( pe care ni le-a trimis chiar
Zâna Primăvară, ca să ne ajute să trecem peste probele la care ne-a supus
Vântul) ale unei igiene corespunzătoare a dințișorilor:
-Periajul zilnic - de
minim 2 ori, câte 2 minute;
-Dimineata și seara, înainte
de culcare ;
-Periuța se schimbă la 3
luni sau mai des;
-Ața dentară se foloseste
de către părinți între 6-8 ani, apoi copilul începe să deprindă singur;
-Periuta de dinti este
personal.
|
Elevii răspund astfel:
1.Noi ne spălam
pe dinţi dimineaţa si seara .
2. Pentru ca trebuie să
îndepărtam resturile de mâncare care ne strică dinţii, iar respiraţia miroase
urat.
3.Cu periuţa si cu pasta de dinţi
.
Un copil va demonstra
cum se periază corect dinţii, urmărind etapele de pe planşa expusa la tablă.
Elevii execută mișcările unui periaj corespunzător cu ajutorul periuței
personale.
4.Bacteriile atacă dinţii și apar cariile , care dau dureri de dinţi și
determină căderea acestora în cele din urmă.
2. NU , nici măcar intre copii și părinţi sau între fraţi.
|
Conversația
Demonstrația
Jocul
|
Mulaj dinți
Periuțe de dinți
Planșă informativă
|
frontală
|
Observarea
dirijată
orala
Aprecieri verbale
|
6.
|
Atingerea performanței
10 min.
|
O3
|
Dintr-un coșuleț ofer elevilor etichete pe care
sunt scrise propoziții.
TABELUL T
Adaugă la panou în
rubrica PRO propozițiile cu
care ești de acord și în rubrica CONTRA propozițiile pe care le
consideri incorecte:
1.Nu mă spăl pe dinți!
2.Mă spăl zilnic pe
dinți!
3.După fiecare masă
principală mă spăl pe dinți!
4.Împrumut periuța mea
de dinți la toți membrii familiei!
5.Niciodată nu împrumut periuța de dinți!
6.Mă spăl pe dinți doar
cu apă!
7.Folosesc pastă de
dinți la fiecare periaj al dinților!
8.Zilnic cu o periuță/
Dinții curăță-i ușor/ Căci de n-o faci ei se strică/ Și te dor!
9.Dacă observ o carie nu merg la medicul stomatolog!
10.Întotdeauna merg la
medicul stomatolog dacă mă doare vreun dințișor!
11.Fructe și legume
multe/ Tu să NU mănănci deloc/ căci nu-s bune/ nu-s gustoase/ Și deloc nu te
hrănesc!
12.Dulciurile afectează
dințișorii uneori!
13.Nu merg periodic la stomatolog pentru controlul dinților!
14.Schimb periuța de
dinți o dată pe an!
15.Schimb periuța de
dinți o dată la fiecare trei luni de zile!
16. O dantură sănătoasă
înseamnă să te speli pe dinți foarte rar!
17. Dacă un dințișor de
lapte se rupe nu mai crește altul
în loc!
18.Dacă mă doare un
dințișor mănănc o ciocolată și îmi trece!
|
Cu ajutorul propunătoarei se vor citi propozițiile, iar elevii le vor
lipi astfel:
La PRO- 2,3,5,7,8,10,12,15.
La CONTRA –
1,4,6,9,11,13,14,16,17, 18
|
Organizator
grafic, Diagrama T.
|
jetoane cu
propoziții adevărate/
false
coșuleț
Flipchart
lipici
|
frontală
|
Aprecieri verbale
|
7.
|
Evaluarea activității
5 min.
|
O4
|
Elevii vor
primi o fișă de evaluare cu următoarea cerință:
Încercuiește doar imaginile în care sunt
reprezentate obiecte pe care le folosim la igiena dinților.
|
Elevii rezolvă
fișa.
|
Exercițiul
|
Fișe de
evaluare
|
Independentă
|
autoevaluare
|
8.
|
Încheierea
activității
3 min.
|
|
Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a
participării la activitate.
Dau tonul cântecelului ,,Dințișorul”.
|
Elevii ascultă aprecierile și observațiile învățătoarei.
Elevii cântă cântecul propus.
|
Explicația
Jocul muzical
|
Recompense
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
Dragi
copii din clasa I-B,
Mă cunoașteți cu toții,
sunt Primăvara, cea de-a doua fiică a Regelui Anotimpurilor.
Am venit în mare grabă să
vă aduc zile însorite, triluri de păsărele, parfum de flori multicolore, mult
joc și veselie, dar...
În drumul meu spre Pământ, am fost oprită de către Vrăjitorul Vânt. Mi-a spus
că nu mă lasă să-mi întind mantia verde peste lume. Mă simt atât de singură și
neajutorată! De o săptămână plâng întruna!
Însă ieri mi-a venit ideea să vin ca să vă cer ajutorul.
Am auzit că sunteți cei
mai isteți elevi din școală, dar și
foarte cuminți și ascultători. Și
pentru că aceste vești au ajuns până la mine, m-am gândit că dacă voi mă veți
ajuta, îl pot înfrunta pe Vrăjitorul Vânt. El vrea să-mi scuture
toate florile pe care eu le înfloresc și
să-mi alunge păsările.
Totuși, am reușit să fac o înțelegere cu
el. Mi-a promis că dacă voi trece peste toate probele la care el mă supune, mă
va lăsa să-mi întind mantia peste tot pământul ca să aduc bucurie și culoare.
Vă trimit alăturat patru
plicuri colorate în care se ascund probele pe care le am de trecut. Un plic
conține sarcinile pentru CLR, unul pentru MEM, unul pentru DP și unul pentru
AVAP. Eu nu am mai fost de mult timp la școală și am mai uitat din sarcini, dar
cu ajutorul vostru cred că pot să-l înving pe Vânt.
Dacă mă veți ajuta, vă
promit că vă voi aduce daruri, recompense și calificative bune. Am încredere în voi!
Cu drag,
Zâna
Primăvara
Fișă de evaluare
Încercuiește doar imaginile în care sunt
reprezentate obiecte pe care le folosim la igiena dinților.
DIAGRAMA T
1.Nu
mă spăl pe dinți!
|
2.Mă
spăl zilnic pe dinți!
|
3.După
fiecare masă principală mă spăl pe dinți!
|
4.Împrumut
periuța mea de dinți la toți membrii familiei!
|
5.Niciodată
nu împrumut periuța de dinți!
|
6.Mă
spăl pe dinți doar cu apă!
|
7.Folosesc
pastă de dinți la fiecare periaj al dinților!
|
8.Zilnic
cu o periuță/ Dinții curăță-i ușor/ Căci de n-o faci ei se strică/ Și te dor!
|
9.Dacă
observ o carie nu merg la medicul
stomatolog!
|
10.Întotdeauna
merg la medicul stomatolog dacă mă doare vreun dințișor!
|
11.Fructe
și legume multe/ Tu să NU mănănci deloc/ căci nu-s bune/ nu-s gustoase/ Și
deloc nu te hrănesc!
|
12.Dulciurile
afectează dințișorii uneori!
|
13.Nu merg periodic la stomatolog pentru
controlul dinților!
|
14.Schimb
periuța de dinți o dată pe an!
|
15.Schimb
periuța de dinți o dată la fiecare trei luni de zile!
|
16. O
dantură sănătoasă înseamnă să te speli pe dinți foarte rar!
|
17.
Dacă un dințișor de lapte se rupe nu
mai crește altul în loc!
|
18.Dacă
mă doare un dințișor mănănc o ciocolată și îmi trece!
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.