PROIECT DIDACTIC
Școala Gimnazială
Data:
Clasa: I-B
Propunător:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Poveștile, daruri ale Planetei Albastre
Subiectul lecţiei: Ne jucăm cu sunetele şi literele învăţate!
Tipul lecţiei: Recapitulare
- consolidare
Discipline integrate: MEM, AVAP;
Competențe specifice:
Comunicare
în limba română
1.2.
Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3.
Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
Matematică
și explorarea mediului
5.1.
Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii;
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu
ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
Obiective
operaţionale: La
sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
-cognitive:
O1 – să
citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, silabe, propoziții date;
O2 – să
scrie corect silabe, cuvinte, propoziţii;
O3 – să
despartă corect în silabe, cuvinte;
O4 – să
găsească forma de singular a cuvintelor date;
O5 – să
ordoneze cuvinte în propoziții logice;
O6– să
descopere cuvinte noi după criterii date;
- psiho-motorii
O7- să păstreze
poziţia corectă în timpul scrisului;
- afectiv-atitudinale:
O8 – să
manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală.
Strategia didactică:
Metode şi procedee:
-ciorchinele, metoda fonetică
analitico-sintetică, conversaţia, explicația, exerciţiul, activitatea
independentă, jocul, autoevaluarea;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe;
Resurse:
- materiale: Comunicare
în limba română - manuale, coșuleț
cu jetoane, jetoane-flori, fişe de lucru, fişe de evaluare, recompense;
- bibliografice:
- Curriculum Naţional – Programe
şcolare pentru clasa I, 2013;
- Manual clasa I- CLR, Ed. Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018;
- Ilica Anton, Metodica
predării limbii române în învăţământul primar, Editura „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
- umane: elevi 18
- temporale: 50 minute
Desfăşurarea activităţii
Nr.
Crt
|
Ob.
Op.
|
Etapele lecţiei/timp
|
Organizarea situaţilor de
învăţare
|
Metode şi
procedee
|
Mijloace
de
învăţământ
|
Forma de
organizare
|
Metode și
instrumente de evaluare
|
||||||||||||||||||||||
Activitatea
cadrului didactic
|
Activitatea
elevilor
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
7
|
|||||||||||||||||||||
1.
|
|
Momentul organizatoric
2 min
|
Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei, cerând elevilor să-şi pregătească
cele necesare, să-şi corecteze poziţia în bancă.
|
Se pregătesc pentru începerea activităţii de
comunicare în limba română.
|
|
Manuale
CLR
|
Frontală
|
Observarea
|
|||||||||||||||||||||
2.
|
|
Verificarea temei
2
min.
|
Verific
cantitativ realizarea temei.
|
Elevii
prezintă caietele cu tema efectuată.
|
|
Caietele
de temă
CLR
|
Frontală
|
Aprecieri
verbale
|
|||||||||||||||||||||
3.
|
|
Reactualizarea cunoștințelor
3 min.
|
Ce este litera, copii? (semnul grafic
al sunetului)
Haideți
să ne jucăm cu câteva litere!
Pe
o coală de flipchart expun în fața clasei un ciorchine în centrul căruia se află scris cuvântul LITERE.
Pe
sateliții ce pleacă din centru sunt scrise diferite litere. Elevii vor denumi
oral cuvinte care încep cu sunetul
indicat de litera respectivă.
|
Elevii
răspund conform sarcinii enunțate de propunătoare.
|
Ciorchinele
|
Fișă
flipchart
Panou
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
|||||||||||||||||||||
4.
|
|
Captarea
atenţiei
3 min.
|
Deschid plicul roșu trimis de Zâna Primăvară și dau citire sarcinilor.
Iată, aici în plic se află câteva sarcini
despre sunete și litere. Probabil,
Zâna nu știa cât suntem noi de isteți, credea, poate, că ne vom încurca, dar
eu sunt convinsă că dacă voi veți fi atenți, vom rezolva corect toate cerințele.
Ce părere aveți?
Încercăm, copii?
|
Elevii sunt
curioși de ce conține plicul.
Sunt de acord
să rezolve sarcinile trimise de Zână.
|
Expunerea
|
Plicul
roșu cu sarcini
|
Frontală
|
Observarea
|
|||||||||||||||||||||
5.
|
|
Anunţarea temei şi a obiectivelor
1 min
|
Anunţ tema lecţiei:
Sunetele şi literele învăţate,
vom citi cuvinte, propoziţii, ne
vom juca jocuri folosindu-ne de multe din cunostințele acumulte.
|
Ascultă cu atenţie titlul
lecției și obiectivele vizate. .
|
Explicaţia
|
|
Frontală
|
Observarea
|
|||||||||||||||||||||
6.
|
O1
O3
O2
O4
O5
O6
O3
|
Dirijarea activităţii
20 min.
|
La panou, în fața clasei, sunt
expuse etichete cu următoarele cuvinte: anotimpul,
e, florilor, Primăvara.
1.Ordonați cuvintele pentru a
alcătui o propoziție.
anotimpul
e florilor. Primăvara
Se va aplica metoda fonetică analitico-sintetică
pentru propoziţia ordonată, care va fi scrisă și de mine la tablă și de către
elevi în caiete.
Primăvara e anotimpul florilor.
Etapele de analiză:
-Se repetă în cor propoziţia,
stabilindu-se prin bătăi din palme numărul de cuvinte.
-Se analizează fonetic fiecare
cuvânt.
1.Câte silabe are cuvântul?
( primul, al doilea, al treilea
și al patrulea)
2.Care este prima silabă?
3.Ce sunete se aud în această
silabă?
4.Care este a doua silabă?
5.Ce sunete se aud în această silabă?
2.Ordonează cuvintele pentru
a obține propoziții. Transcrie propozițiile obținute.
Actorul, talent, are, mult
desenele, plac, Îmi, animate
preferă, mei, Prietenii, lectura
3. Despărțiți în silabe
cuvintele şi scrieți-le în rubrica potrivită:
creastă, răsare, urs, soare,
seară, crăiasă, stea, lectură, copt;
4.Eu zic multe, voi spuneţi
una!
(exercițiu oral)
Cercuri/ măcelari/ cercei/ inele/ coli/ mere/ baloane/ ace;
(sarcină
pe grupe)
5.
Jocul silabelor
Ofer elevilor dintr-un coșuleț câte un jeton/ floare pe care este scrisă o
silabă.
Elevii au ca sarcină să găsească un cuvânt
care conține silaba respectivă și să-l scrie pe jeton.
După realizarea acestei sarcini toate florile
vor fi lipite pe rochița Zânei Primăvară a cărei imagine se află pe o coală
de flipchart în fața clasei..
|
-Elevii rezolvă sarcinile conform cerințelor
propunătoarei.
Elevul solicitat vine la panou și ordonează
propoziția.
- Elevii vor citi în ritm propriu enunțul şi
vor lucra pe el. Vor număra cuvintele din propoziție, silabele și vor intui
sunetele indicate.
Elevii vor rezolva sarcini într-un mod
asemănător celui de mai jos:
1.Propoziția
are 4 cuvinte/ primul cuvânt este ,,primăvara”/ ultimul cuvânt este
,,florilor”/ silabele vor fi numărate astefel: 4/2/4/3 silabe.
Elevii solicitați vor participa la rezolvarea
exerciţiului de analiză orală;
2.Elevii aranjează în ordine cuvintele date, indicând sub fiecare
cuvânt cifra care reprezintă ordinea cuvântului în propoziţie:
Actorul are mult talent.
Îmi plac desenele animate.
Prietenii mei îndrăgesc lectura.
3. Elevii vor așeza cuvintele astfel:
4.Se va găsi singularul cuvintelor, astfel:
Cerc,
măcelar, cercel, inel, coală, măr, balon, ac;
5.Elevii
extrag floarea din coșuleț și scriu cuvinte potrivite cu silaba respectivă.
Vin în fața clasei și lipesc floarea pe
rochița Primăverii.
|
Exerciţiul
Metoda fonetică analitico-sintetică
Exerciţiul
Exercițiul
Jocul
|
Fișă
de lucru
Fișă
de lucru
Jetoane-flori
|
Frontală
Frontală
Independentă
|
Aprecieri verbale
Observarea
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
|
|||||||||||||||||||||
7.
|
O6
|
Atingerea performanței
7 min
|
Elevii
primesc următoarea sarcină didactică:
Scrie o propoziție în care cuvintele să
înceapă cu aceeași literă. Exemplu: Trică
termină tot tortul.
|
Model de
realizare al elevilor:
Aura adună alune.
Maria mănâncă mere.
Corina cântă cântecul cu Cristi.
Matei mută mobila.
|
Exercițiul
|
Fișe de lucru
|
Pe grupe
|
Coevaluare
|
|||||||||||||||||||||
8.
|
O3
O7
|
Evaluarea
activității
10
in.
|
Elevii
vor primi o fișă de evaluare cu următoarele sarcini:
1.Denumeşte imaginile
şi scrie cuvântul sub ele.
2.Unește câte două silabe
pentru a obține cuvinte și scrie-le pe spațiul dat:
bu mos
fru nă
hai nic
|
Elevii
după finalizarea sarcinii, se autocorectează cu ajutorul propunătoarei.
|
Exercițiul
|
Fișe
de evaluare
|
Independentă
|
Autoevaluare
|
|||||||||||||||||||||
9.
|
|
Încheierea activității
2 min.
|
Fac aprecieri individuale şi colective.
Anunț
elevilor: Tema pentru acasă. Alcătuți
propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
Elevii
ascultă aprecierile propunătoarei și explicația temei.
|
Explicația
|
Fișe
cu cerința temei
|
frontală
|
Aprecierea
verbală, colectivă şi individuală
Acordare
de calificative
Recompense
|
Fișă de
lucru (dirijarea învățării)
1.Ordonați
cuvintele pentru a alcătui o propoziție.
anotimpul e florilor.
Primăvara
Transcie propoziția:
|
2.Ordonează cuvintele pentru a
obține propoziții. Transcrie propozițiile obținute.
Actorul
talent. are mult
desenele plac
Îmi animate.
îndrăgesc
mei Prietenii lectura.
3.
Despărțiți în silabe cuvintele şi scrieți-le în rubrica potrivită:
creastă,
răsare, urs, soare, seară, crăiasă, stea, lectură, copt;
o silabă
|
2 silabe
|
3 silabe
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fișă de
lucru
(atingerea performanței/ pe grupe)
Scrie
o propoziție în care cuvintele să înceapă cu aceeași literă. Exemplu: Trică
termină tot tortul.
Fișă de
lucru
(atingerea performanței/ pe grupe)
Scrie
o propoziție în care cuvintele să înceapă cu aceeași literă. Exemplu: Trică
termină tot tortul.
Fișă de
evaluare
1.
Denumeşte
imaginile şi scrie cuvântul sub ele:
|
|
|
|
|
|
|
|
2.Unește câte două silabe pentru
a obține cuvinte și scrie-le pe spațiul dat:
bu mos
fru nă
hai nic
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
TEMĂ
Alcătuiți propoziții utilizând fiecare din următoarele cuvinte:
Bogdan, floare, hipopotam, greiere,
Felicia.
|
CIORCHINE
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.