Verbul , exerciții aplicative - text suport: ,,Darnicie” după Mircea Sântimbreanu


Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data : 02.04.2019
Clasa:  a III -a B
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Propunător: Florean  Cornelia
Unitatea de învăţare: Cum gândesc? Ce simt? Cum mă comport?
 Subiectul lecției: Intuirea claselor morfologice – Verbul, exerciții aplicative
                             Text suport: Dărnicie, după Mircea Sântimbreanu
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Competenţe specifice :

1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate;
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit;

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 - să recunoască verbele, aplicând cunoștințele însușite în contexte date;
O 2 - să ordoneze alfabetic verbele identificate;
O3- să schimbe valoarea gramaticală a unor cuvinte;
O4- să găsească verbe conform unor criterii date;
O5- să asocieze verbele cu expresiile potrivite;
Psihomotrice:
O6 – să aibă o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activității;
Afective:
O7- să manifeste interes pentru activitate;
Strategia didactică:
-Metode și procedee: exerciţiul, conversaţia, observarea, jocul, expunerea;
-Materiale:  flipchart, manuale, caietele elevilor, fișe de lucru, fișe de evaluare.
Forme de activitate: frontală, independentă și pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de clasă


Resurse didactice:
Bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
- Mihăilescu Cleopatra, Pițilă Teodora, Manual de limba și literatura română, Editura ART, București 2016
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 50 min.       





































DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.
Etapele lecției
Ob.
op
Activitatea
propunătorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forma de organizare
Evaluare

1.
Momentul
organizatoric
1 min.

Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
Se pregătește materialul didactic.

Elevii se pregătesc pentru activitate.



frontală
observarea

2.
Captarea atenției

5 min.

Propun completarea unui aritmogrif.
1.      Aritmogriful este expus pe o coală de flipchart, în fața clasei,  dar și pe fișele de lucru ale elevilor.
Pe coloana verticală de la A la B se va obţine cuvântul: VERB (anexa 1)
Cerinţe :
1.Partea de vorbire care exprimă o însuşire a unui substantiv;

2.Substantivele care denumesc ființe, lucruri, fenomene de același fel sunt....

3.Partea de vorbire ca ţine locul unui substantiv ;

4.Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii;

Elevii sunt atenţi şi dau răspunsurile corespunzătoare:
 Elevii descoperă soluția pe verticala A-B a aritmogrifului, cuvântul VERB.



Soluții:

1.ADJECTIV

2.COMUNE

3.PRONUME

4.SUBSTANTIV
Jocul
aritmogrif

flipchart


Fontală



Aprecieri verbale

3.
Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min.

Astăzi la ora de limba română vom continua să rezolvăm sarcini pe baza textului studiat ora trecută și ne vom consolida cunoștințele despre  verb. Vom face exerciții aplicative ca să putem comunica corect, atât în scris, cât şi oral.
  Scriu titlul lecției la tablă:
Verbul
Atrag atenția asupra participării active și cu interes la lecție.

Elevii ascultă cu atenție obiectivele operaționale.
Își notează titlul lecției în caiete.
Explicația
Caietele
elevilor
frontală
observarea

4.
Reactualizarea
cunoștințelor însușite anterior

5 min.

O1
Solicit elevilor realizarea următorului joc.
Fiecare elev dă exemplu de un verb care începe cu litera inițială a propriului prenume.
De exemplu:
Andrei va spune....aruncă, Ionuț....iartă etc.

 Ce este verbul?
Fiecare elev dă exemplu de câte un verb conform regulii jocului.
Raluca – râde
Denisa- duce
Ionuț- izvorăște
Bianca- se bucură etc.

Verbul este partea de vorbire care exprimă starea, acțiunea sau existența ființelor, lucrurilor, fenomenelor naturii.




Jocul








Conversația

frontală
Aprecieri verbale

5.
Dirijarea învățării

20 min.


O1




















O2






O3
Descopăr pe o planșă de flipchart un fragment din textul
,,Dărnicie” după Mircea Sântimbreanu, text ce se află și pe fișa de lucru pe care fiecare elev o primește la începutul activității (Anexă ):

Solicit elevilor, pe baza acestui text, efectuarea următoarelor sarcini:

1.Subliniază verbele din textul dat și grupează-le în tabel:
Acțiune
Stare
Existență






2. Ordonează alfabetic verbele identificate din textul dat:




3.Transformă substantivele date în verbe ca în model:
Dărnicie - a dărui
prieten-
înserare-
chemare-
țârâit-
ieșire-
amintire-
4. Grupează verbele pe două coloane după numărul de personae care realizează acțiunea:
credem, se uită, curge, stau, se cern, putem, chemăm, iese, azvârlim, așteaptă

5. Transformă verbele date, ca în model:
știu - am știut - voi ști
stau-________________
plutesc- _____________
simt-________________
dau- ________________
ies-_________________
promit.______________
fac- ________________
sparg-_______________
Elevii vor răspunde astfel:







1.Verbele subliniate vor fi:


Acțiune: sparg, se cern, plutesc, iese, se uită, se întoarce
Stare: stau, stă
Existența: este, este;


2.Ordinea completării verbelor va fi:
 cern, este, este, iese, întoarce, plutesc, sparg,  stau, stă, uită;







3.
a împrieteni/ a se însera/ a chema/ a țârâi/ a ieși/ a aminti

4.
Singular: se uită, curge, stau, iese, așteaptă;
Plural: credem, se cern, putem, chemăm, azvârlim;

5.
-Stau/am stat/voi sta
-Plutesc/am plutit/ voi pluti
-Simt/am simțit/ voi simți
-Dau/ am dat/ voi da
-Ies/ am ieșit/ voi ieși
-Promit/ am promis/ voi promite
-Fac/ am făcut/ voi face
-Sparg/ am spart/ voi sparge



Exercițiul





































Exercițiul




Fișe de lucru













Flipchart





















Fișe de lucru




Frontală




































Frontală


















Aprecieri verbale







Observarea
















Aprecieri verbale



6.
Atingerea performanței
6 min.

O4
Enumeră minimum trei verbe potrivite următoarelor substantive:
Prietenul
Gazda
Băiatul
Musafirul

Elevii vor răspunde astfel:
-Prietenul dăruiește, ajută, corectează.
-Gazda povestește, amintește, ascultă;
Băiatul vorbește, se laudă, se așază;
Musafirul ascultă, răspunde, se miră;
Exercițiul
Fișe de lucru
 Pe grupe
Aprecieri verbale

7.
Realizarea feeedback-ului

6 min.



O4
Propun elevilor organizarea unui concurs pe grupe, fiecare grupă având următoarea  sarcină:

Scrie câte un verb care începe cu următoarele litere: d, a, r, n, i, c, e. (Dărnicie) 
Câştigă echipa care termină prima și identifică verbele potrivite.

Elevii vor găsi verbe precum:
d- doare, dă, dăruiește;
a-aruncă, aleargă, ascultă, alintă, ascute;
r- râde, rănește, ridică;
n-numește, nimerește, năzuiește, narează;
c-cântă, culege, citește, colorează, coboară;
e-este, echilibrează, elaborează, etichetează;
Jocul


Exercițiul
Fișe de lucru



Pe grupe



Aprecieri verbale

8.
Evaluarea
5 min.
O1





O5
Elevii primesc o fișă de evaluare (anexă) cu următoarele sarcini:
1.Încercuiește forma corectă a verbelor scrise în paranteze:
2.Uneşte prin săgeţi verbele cu expresia potrivită: (expresii din textul studiat)
Diferențiat:
Transcrie următorul enunț și alcătuiește propoziții cu toate cuvintele subliniate.

Elevii rezolvă sarcinile din fișa de evaluare.
Exercițiul
Fișe de evaluare
Independen-
Evaluare scrisă

Coevaluare

9.
Încheierea
activității
1 min.

Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse.
Îi anunț tema pentru acasă:
Transcrie primele trei enunțuri din textul ,,Dărnicie” de M. Sântimbreanu și subliniază cu o linie verbele.
Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei și își notează tema.
Explicația
Caietele elevilor
frontală
Aprecieri verbale

Calificative



ANEXĂ
Completând rândurile 1, 2, 3, 4 cu literele potrivite, veţi descoperi pe coloana A-B numele unei părţi de vorbire.

  1. Partea de vorbire care exprimă o însuşire a unui substantiv;
  2. Substantivele care denumesc ființe, lucruri, fenomene de același fel se numesc.....;
  3. Partea de vorbire ca ţine locul unui substantiv (unui nume);
  4. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii...;
        
       A
1

  










2










4
3

















        B



ANEXĂ
Completând rândurile 1, 2, 3, 4 cu literele potrivite, veţi descoperi pe coloana A-B numele unei părţi de vorbire.

  1. Partea de vorbire care exprimă o însuşire a unui substantiv;
  2. Substantivele care denumesc ființe, lucruri, fenomene de același fel se numesc.....;
  3. Partea de vorbire ca ţine locul unui substantiv (unui nume);
  4. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii...;
        
       A
1

  










2










4
3

















        B



Fișă de evaluare

1.Încercuiește forma corectă a verbelor scrise în paranteze:

Băiatul (iese/ ies) tiptil în hol și (se uită/se uitase) cercetător prin ochiul de la ușă. Apoi (se întorc/se întoarce) în vârful picioarelor. (Se așeză/ se așez) pe covorașul din fața sobei și (aștept/ așteptă) ca musafirul nepoftit (să plec/ să plece).  

 2.Uneşte prin săgeţi verbele cu expresia potrivită: (expresii din textul studiat)

Stau
o nucă cu vătraiul
Se cern
pentru patinele mele
A venit
fulgi foșnitori
Sparge
la taifas



Fișă de evaluare

1.Încercuiește forma corectă a verbelor scrise în paranteze:

Băiatul (iese/ ies) tiptil în hol și (se uită/se uitase) cercetător prin ochiul de la ușă. Apoi (se întorc/se întoarce) în vârful picioarelor. (Se așeză/ se așez) pe covorașul din fața sobei și (aștept/ așteptă) ca musafirul nepoftit (să plec/ să plece).  

 2.Uneşte prin săgeţi verbele cu expresia potrivită: (expresii din textul studiat)

Stau
o nucă cu vătraiul
Se cern
pentru patinele mele
A venit
fulgi foșnitori
Sparge
la taifas





Fișă de lucru (dirijarea învățării)
Text suport ,,Dărnicie” după Mircea Sântimbreanu

Cei doi băieți stau la taifas lungiți pe covorul gros din fața sobei și sparg cu vătraiul nuci aurite. În odaie este o lumină plăcută iar la ferestre se cern fulgi foșnitori  ce plutesc prin văzduh.
Spovedania este curmată brusc de sonerie. Băiatul iese tiptil și se uită prin ochiul de la ușă. Stă nemișcat apoi se întoarce indispus în vârful picioarelor.

1.Subliniază verbele din textul dat și grupează-le în tabel:
Acțiune
Stare
Existență
















2. Ordonează alfabetic verbele identificate din textul dat:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.Transformă substantivele date în verbe ca în model:
Dărnicie - a dărui
prieten-
înserare-
chemare-
țârâit-
ieșire-
amintire-
4.Grupează verbele pe două coloane după numărul de personae care realizează acțiunea:
credem, se uită, curge, stau, se cern, putem, chemăm, iese, azvârlim, așteaptă

singular
plural




5.Transformă verbele date, ca în model:
știu - am știut - voi ști
stau-___________________
plutesc- ________________
simt-___________________
dau- ___________________


ies-_______________________
promit.____________________
fac- ______________________
sparg-_____________________

Fișă de lucru (pe grupe)

4..Enumeră minimum trei verbe potrivite următoarelor substantive:

Prietenul ___________________________________________________
Gazda________________________________________________
Băiatul________________________________________________
Musafirul______________________________________________

5.Scrie câte un verb care începe cu fiecare din literele următoare: d, a, r, n, i, c, e. (Dărnicie) 

d…………………………….
a………………………………
r……………………………………..
n………………………………………

i………………………………….
c…………………………………
e…………………………………….



Fișă de lucru (pe grupe)

4.Enumeră minimum trei verbe potrivite următoarelor substantive:
Prietenul ___________________________________________________
Gazda________________________________________________
Băiatul________________________________________________
Musafirul______________________________________________

5.Scrie câte un verb care începe cu fiecare din literele următoare: d, a, r, n, i, c, e. (Dărnicie) 

d…………………………….
a………………………………
r……………………………………..
n………………………………………

i………………………………….
c…………………………………
e…………………………………….






Fișă de evaluare (diferențiat)

 Transcrie următorul enunț și alcătuiește propoziții cu toate cuvintele subliniate.

Dacă toată zăpada asta din curte ar fi halviță sau frișcă, l-aș chema întâi pe Vintilă și l-aș ruga să-și ia câtă are nevoie.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




                                                        
Fișă de evaluare (diferențiat)

 Transcrie următorul enunț și alcătuiește propoziții cu toate cuvintele subliniate.

Dacă toată zăpada asta din curte ar fi halviță sau frișcă, l-aș chema întâi pe Vintilă și l-aș ruga să-și ia câtă are nevoie.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.