Dărnicia primăverii - AVAP- Proiect didactic



PROIECT DIDACTIC


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Movila Miresii
DATA:  02.04.2019
CLASA : a III-a B
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Viața pe pământ
SUBIECTUL LECȚIEI :  Tehnici de lucru cu hârtia - colaj - Dărnicia primăverii
TIPUL LECŢIEI: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Competențe specifice
1.1.Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în context familiar;
2.2.Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.);

           
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
COGNITIVE
O1 - să cunoască elemente specifice anotimpului primăvara;
 O2 – să identifice etapele  realizării lucrării pornind de la modelul dat ;
O3 – să asambleze corect  piesele  pentru realizarea produsului final;
O4 – să  utilizeze tehnici diferite de lucru cu hârtia;
O5 să evalueze lucrările proprii şi pe ale colegilor, cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite;   

 MOTRICE  
O6-să mânuiască corect materialele de lucru;

AFECTIVE
O7 -să participe cu interes la activitate;



STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, demonstrația;
 RESURSE MATERIALE: manualul de AVAP-partea a II-a, Editura CD PRESS,  lucrarea model , hârtie colorată, foarfece, lipici , imagini cu flori/ fluturi,  fond muzical, calculator;
FORME DE ORGANIZARE: frontală și pe grupe;   
FORME DE EVALUARE: observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale;
RESURSE UMANE: 20  elevi
RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
-Ministerul Educației Naționale – Programa școlară: Clasa clasa IIII și clasa a IV-a; Aprobată în 19.03.2013
-Flonta Mirela și colaboratorii, Arte vizuale și abilități practice, manual, Editura Ars Libri, 2015, București
-Educaţie plastică – ghid metodologic, clasele I – IV – Silvia Drăghicescu, Florenţa Drăghicescu;





DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
crt
Etapele lecţiei
/timp

Ob
Op
Activitatea propunătorului
Activitatea elevilor
Metode și procedee
Resurse materiale
Forma de organizare
Metode și instrumente
 de evaluare


1.
Moment organizatoric

1 min.

Asigur condiţiile necesare unei bune defăşurări a lecţiei, pregătesc materialul didactic, aerisesc sala de clasă.
Se pregătesc pentru începerea activităţii.
Verifică materialele de pe băncuțe.

Fișe cu flori/ fluturi/
lipici/ foarfece

Frontală

observarea



2.
Captarea şi orientarea atenţiei/

3 min.

O1
Se va realiza un scurt dialog despre anotimpul primavara, pe baza cunostintelor însușite anterior. Adresez elevilor  urmatoarele întrebări:
-În ce anotimp ne aflăm ?
 -Care sunt lunile primăverii?
-Care sunt semnele ce vestesc acest anotimp?

Răspund la întrebările propunătoarei.









Conversaţia












Frontală









    Aprecieri  
      verbale  







3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
1 min.


 Astăzi la ora de abilități  practice vom lucra pe grupe și vom realiza câte un tablou reprezentativ al primăverii, așa cum observați în planșa model.
Tema colajului este: ,,Dărnicia Primăverii”.

Ascultă cu atenţie tema activității.



Explicația





Frontală

Observ
comportamentul elevilor


4.

Dirijarea învăţării
28 min.






















O1




O2









O3










Cer elevilor să  realizeze câte un colaj conform modelului pregătit de mine.Le explic și fac demonstrația etapelor de lucru:
- se colorează copacul, fluturii, florile, buburuzele;
- se decupează fluturii și floricelele, buburuzele;
- se lipesc florile și fluturașii pe planșă;

Le precizez și care vor fi criteriile de evaluare ale lucrărilor;
-Realizarea temei propuse;
-Expresivitatea și acuratețea lucrării;
-Creativitate, originalitate;
-Finalizarea lucrării.
Înainte de a se apuca de lucru, execut împreună cu elevii câteva exerciţii pentru relaxarea muşchilor mâinii:
,,Mişcăm degeţelele,
Batem încet palmele,
Pumnişorii uite-aşa
Şi morişca tot aşa,
Înainte si-napoi,
Vine ploaia pe la noi.”

Asigur fondul muzical necesar în vederea creǎrii unei atmosfere adecvate lucrului.
Urmăresc realizarea etapelor, fac precizări asupra modului în care lucrează elevii.
Le urez: ,,Spor la lucru!”
Voi supraveghea activitatea elevilor, dând sugestii acolo unde este necesar pentru a realiza lucrări originale.
Îi anunț din timp pe elevi când trebuie să finalizeze lucrările, pentru a putea participa cu ele la momentul de evaluare.


Elevii îndeplinesc sarcinile propunătoarei.
Sunt atenți la enunțarea etapelor de lucru.
Elevii vor repeta etapele de lucru ce trebuie urmate pentru finalizarea lucrării.


Elevii vor lucra pe grupe și vor pune întrebări, dacă întâmpină dificultăți.
  



Explicația


Demonstrația














Exercițiul



Fond muzical
Fișe cu flori, fluturi, copaci

Planșa model

Lipici



foarfece





fond muzical













Pe grupe




















Aprecieri verbale







Observarea












Observ comportamentul elevilor



5.
Realizarea feed-back-ului
2 min.

Adresez următoarele întrebări:
-Ce ati realizat  astăzi la ora de AVAP?
-Ce materiale ați folosit?
Elevii răspund la întrebările propunătoarei.

Conversația

Lucrările elevilor
Frontală
Aprecieri verbale


6.
 Evaluarea
14 min.




O5


După ce elevii  vor finaliza lucrările, acestea vor fi expuse în fața clasei, se vor analiza şi discuta, ţinând cont de criteriile de evaluare stabilite anterior.
Organizez o expoziție și invit fiecare elev să selecteze o lucrare pe care și-ar dori să o cumpere. Cer să argumenteze algerea făcută.
Lucrările selectate vor fi premiate și recompensate cu diplome.

Apreciază lucrările colegilor respectând criteriile de evaluare stabilite anterior;
 


Conversația



Lucrările elevilor


Diplome


frontală


Turul
galeriei
7.
Încheierea activității
1 min.

Fac aprecieri și observații evidenţiind efortul pe care l-a depus fiecare în realizarea lucrării.
Ascultă cu atenţie.
Explicaţia
Lucrările elevilor
Frontală
Aprecieri verbale











Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.