Proiect didactic- Lupul la stână, de Ion Creangă



Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Movila Miresii
Data : 26.11.2018
Clasa:  a III -a B
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Propunător: Florean  Cornelia
Unitatea de învăţare: Când mergem la colindat?
 Subiectul lecției: Textul narativ -  relatarea unor întâmplări citite; Text suport: Lupul la stână, de Ion Creangă
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Competenţe specifice :

1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit ;



Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 -să citească textul corect, expresiv, fluent și conștient ;
O2- să formuleze întrebări /  răspunsuri referitoare la conţinutul textului;
O 3- să găsească cuvinte cu sens asemănător/ opus/ omonim ale unor cuvinte/ expresii date;
O4- să identifice caracteristicile personajelor din textul dat;
O5- să indice ordinea în care s-au petrecut întâmplările din text;
O6- să își exprime părerea față de atitudinea personajelor din text;    
Psihomotrice:
O7 – să aibă o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activității;
Afective:
O8- să manifeste interes față de activitate;

Strategia didactică:
-Metode și procedee: lectura explicativă,explozia stelară, exerciţiul, conversaţia, jocul, observarea;
-Materiale:  flipchart, caietele de lucru cu textul propus pentru activitate, fișe de evaluare.
Forme de activitate: frontal, independent, pe grupe;
Locul de desfășurare: sala de clasă





Resurse didactice:
Bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 Bucureşti,
-Berechet Daniela și asociații, Caiet de lucru pentru clasa a III-a, Editura Paralela 45, București, 2018;
- Mihăilescu Cleopatra, Pițilă Teodora, Manual de limba și literatura română, Editura ART, București 2016
- Nuţă,  Silvia , Metodica predării limbii române în clasele primare –Ed. Aramis, București, 2001;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 50 min.       


Secvenţele lecţiei/
timp
Ob.
Op.
Strategii didactice
Resurse
Modalităţi de
evaluare
Activitatea învățătorului
Activitatea elevilor
Metode
Mijloace didactice
Forma de activitate
1







Moment organizatoric

1 min

Se aeriseşte sala de clasă şi se asigură un climat propice pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecției:
-pregătirea materialului didactic
Verific cantitativ realizarea temei.


Elevii se pregătesc pentru activitate, prezintă caietele de teme.
Conversația
Caietele
de teme ale  elevilor
Frontală
Observarea

Captarea atenției

4 min

Captarea atenției se realizează printr-un aritmogrif.

Soluția acestuia va fi: ,,Texte literare”.
Elevii vor da răspunsurile potrivit definițiilor aritmogrifului din caietul de lucru, pag. 48.

jocul
Planșă
Flipchart

Caiete de lucru
Frontală
Aprecieri verbale
Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

1 min

  Menționez elevilor că astăzi, la ora de limba română, vom descoperi mesajul textului literar narativ: ,,Lupul la stână” de Ion Creangă și vom rezolva exerciții aplicative pe marginea lui.
 Notez pe tablă titlul lecției.
Elevii ascultă cu atenție obiectivele operaționale.
Explicația

Frontală
Observarea

Actualizarea cunoștințelor
2 min

Adresez elevilor următoarea întrebare:
-Ce fel de text este ,,Lupul la stână”, de Ion Creangă?
-De ce considerați că este un text literar narativ?
-Ce texte scrise de Ion Creangă cunoașteți?

Elevii solicitați răspund la întrebările propunătoarei.


Conversația

Frontală
Aprecieri verbale

Dirijarea învățării

20 min

O1

O2


















O6
















O3










După ce se va citi în lanț și  pe roluri textul  voi adresa elevilor următoarele întrebări:
1.Unde se petrece întâmplarea?

2. Care sunt personajele povestirii?

3.Ce a făcut lupul?

4.Cum a răspuns mielul?

5.De ce credeți că s-a terminat așa întâmplarea?


6.Putea fi altul finalul povestirii?



7.A fost corect ce s-a întâmplat cu mielul? De ce?

8.Dacă ai fi fost mielul, ce ai fi făcut într-o asemenea situație?

9.Dacă ai fi fost mama mielului, cum ai fi reacționat văzându-ți copilul în gura lupului?



a)Solicit elevilor să rezolve exercițiul de la pag. 50 din caiet și să explice sensul expresiilor:
-pe când întunericul se lupta cu lumina;
-cu blândețe;
-mă jur pe părul meu;

b)Cer elevilor să găsească cuvinte cu sens asemănător pentru:
-neînțelept, zbiera, înmărmurită, sărmana și cu sens opus pentru:
-flămând, lumină, slab, prieten.

Elevii vor răspunde astfel:

1.Întâmplarea se petrece lângă un staul de oi.

2.Personajele povestirii sunt: lupul și mielul.

3.Lupul l-a convins pe miel să iasă din staul.
4.Mielul a ieșit din staul, iar lupul l-a mâncat.

5.Deoarece mielul nu a ascultat de sfatul mamei și a crezut cuvintele lupului.

6. Da, dacă mielul ar fi chemat părinții și n-ar fi ieșit din staul, lupul ar fi fost alungat.

7.Da. Pentru că nu și-a ascultat mama și a trecut dincolo de gard.

8. Eu aș fi alarmat pe cei mari și lupul ar fi fost alungat.

9. Aș fi încercat să-l prind pe lup și să-l duc înaintea celor înțelepți spre a fi judecat pentru fapta sa rea.



Elevii răspund astfel:
a)
- se însera
-cu răbdare
-pe onoarea sa
b)
-nepriceput, țipa, nemișcat/ uimit
-sătul, întuneric, gras, dușman.








Lectura explicativă







Conversația























Exercițiul


Manuale


Frontal
Aprecieri verbale


 observarea
Atingerea performanței

4 min

O4





Solicit elevilor să rezolve următoarele sarcini:
1.Subliniază caracteristicile mielului din poveste: era frumușel, isteț, ascultător, grăsuț, avea blănița moale și cârlionțată, glasul subțirel, avea o mamă de la care primea numai sfaturi bune, îi plăcea să fie lăudat, se certa mereu cu frații săi;
2.Încercuiește caracteristicile lupului: curajos, viclean, animal erbivor, carnivor, slab, neajutorat, prefăcut, sincer, blând, cuminte, darnic;

Elevii vor rezolva astfel:

1.era frumușel, avea blănița moale și cârlionțată, avea o mamă de la care primea numai sfaturi bune;



2. viclean, curajos, carnivor, prefăcut.

Exercițiul
Caietele de lucru
frontală

Aprecieri verbale
Realizarea feed-back-ului

7 min
O2


Fixarea conţinutului se va face prin
Aplicarea metodei explozia stelară.
Elevii vor lucra pe 5 grupe, fiecare grupă având drept sarcină alcătuirea unor întrebări care să înceapă cu:
-Cine?
-Ce?
-Unde?
-De ce?
-Când?
Membrii grupelor vor expune întrebările și răspunsurile potrivite la panou.
Elevii formulează întrebări respectând cerința dată, astfel:


-Cine a venit lângă staul?
- Ce voia lupul?
-Unde se duce mielul?
-De ce l-a păcălit lupul pe miel?
-Când a venit lupul la stână?

Explozia
stelară

Fișe de lucru

Pe grupe
Aprecieri verbale
Evaluarea
activității

10 min


O6







O3
Elevii vor primi o fișă de evaluare (anexă) cu următoarele sarcini:
1. Indică ordinea în care s-au petrecut întâmplările din text.
 

        Lupul se recomandă a fi prieten pentru a nu fi recunoscut.


 
          El cere să fie dus la iarbă și trifoi.
         Un lup flămând s-a apropiat seara de staul.
          Ochii lui au fost zăriți prin gard de miel.
           Zbierând, mama se trezește și-l vede în gura lupului.
         Deși știa că mănâncă doar carne, mielul se lasă îmbrățișat.

2.Menționează în enunțuri două înțelesuri diferite ale cuvintelor: iute și păr.

Diferențiat:
1.Transcrie propozițiile următoare și desparte în silabe cuvintele subliniate:
     Un miel din cei ce se jucau văzu prin gard strălucind ceva ca două lumânări aprinse. El se apropie de locul acela, ca să afle ce-i acolo.

2. Colorează personajul preferat din textul Lupul la stână, de Ion Creangă.


Elevii lucrează în fișa de evaluare.
1.
Ordinea propozițiilor este:
Un lup flămând s-a apropiat seara de staul.
Ochii lui au fost zăriți prin gard de miel.
Lupul se recomandă a fi prieten pentru a nu fi recunoscut.
El cere să fie dus la iarbă și trifoi.
Deși știa că mănâncă doar carne, mielul se lasă îmbrățișat.
Zbierând, mama se trezește și-l vede în gura lupului.

2.
Tata mănâncă un ardei iute.(gust)
Cristi este iute de picior.(rapid)
În curtea bunicilor am văzut un păr plin cu fructe. ( pom)
Elena și-a prins o floare în păr. (podoabă capilară)

Exercițiul
Fișe de evaluare

Caietele
elevilor
independent
Evaluare
Scrisă

Evaluare în perechi
Încheierea activității

1 min.

Fac aprecieri asupra modului cum au participat şi au răspuns la lecţie elevii, asupra modului cum s-au realizat obiectivele propuse.
Îi anunț tema pentru acasă:
Realizează un text (de cel puțin zece propoziții) prin care  faci o judecată a lupului.
Elevii ascultă cu atenție aprecierile individuale și colective ale propunătoarei și își notează tema.

Conversația

Frontal
Aprecieri verbale


Fișă de evaluare (diferențiat)
1.Transcrie propozițiile următoare și desparte în silabe cuvintele subliniate:

        Un miel din cei ce se jucau, văzu prin gard strălucind ceva, ca două lumânări aprinse. El se apropie de locul acela, ca să afle ce-i acolo.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



2. Colorează personajul preferat din textul Lupul la stână, de Ion Creangă.
Imagine similară
Imagini pentru lupul la stana desene                                                                                               

























Fișă de evaluare

1.Indică ordinea în care s-au petrecut întâmplările din text.

        Lupul se recomandă a fi prieten pentru a nu fi recunoscut.


 
          El cere să fie dus la iarbă și trifoi.
         Un lup flămând s-a apropiat seara de staul.
          Ochii lui au fost zăriți prin gard de miel.
           Zbierând, mama se trezește și-l vede în gura lupului.
         Deși știa că mănâncă doar carne, mielul se lasă îmbrățișat.

2.Menționează în enunțuri două înțelesuri diferite ale cuvintelor: iute și păr
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Fișă de evaluare

1.Indică ordinea în care s-au petrecut întâmplările din text.

        Lupul se recomandă a fi prieten pentru a nu fi recunoscut.


 
          El cere să fie dus la iarbă și trifoi.
         Un lup flămând s-a apropiat seara de staul.
          Ochii lui au fost zăriți prin gard de miel.
           Zbierând, mama se trezește și-l vede în gura lupului.
         Deși știa că mănâncă doar carne, mielul se lasă îmbrățișat.

2.Menționează în enunțuri două înțelesuri diferite ale cuvintelor: iute și păr
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Nu se înjura şi nu se face spam

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.