PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA:
CLASA
: a IV-a
ARIA
CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA:
Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:
Picături de culoare
TEMA PLASTICĂ: - Amestecuri
cromatice și acromatice– nuanţe şi tonuri
SUBIECTUL
LECȚIEI : Peisaj de toamnă
TIPUL LECŢIEI: Consolidare
de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Competențe generale
2. Realizarea de
creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate
Competențe specifice
1.2. Diferențierea caracteristicilor
expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și în mediul
înconjurător
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj
plastic în compoziții tematice
OBIECTIVE
OPERAȚIONALE
COGNITIVE
O1 – să dea exemple de culori primare şi binare în natură şi în
reproduceri de artă, pe baza propriei experienţe de cunoaştere şi a materialului intuitiv;
O2
–
să identifice nuanța și scara tonală în diferite imagini
expuse;
O3
–
să realizeze compoziţia
în tonurile şi nuanţele cerute;
O4
–
să armonizeze culorile folosite, pe baza explicațiilor
primite
O5
–
să evalueze lucrările proprii şi pe ale colegilor, cu
ajutorul criteriilor de evaluare stabilite, folosind un limbaj plastic adecvat;
MOTRICE
O6-să mânuiască corect materialele de lucru
O7-să adopte o poziție corectă în bancă pe parcursul
lecției
AFECTIVE
O8 -să participe cu interes la activitate
STRATEGIA
DIDACTICĂ:
RESURSE
PROCEDURALE: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, munca independentă,demonstrația
RESURSE
MATERIALE: manualul de AVAP-partea I, Editura ARS LIBRI,
imagini cu reproduceri de
arta, imagini din natură, acuarele,
planşe, pensule, panou expunere lucrări, pensule, fond muzical, calculator, videoproiector, planșă pentru videoproiector,
videoclip ,,Rapsodii de toamnă” – A. Vivaldi
FORME DE ORGANIZARE:
frontală, individuală
FORME DE EVALUARE:
observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale;
RESURSE
UMANE: 33 de elevi
RESURSE
TEMPORALE: 50 de min
LOCUL
DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
-Ministerul Educației
Naționale – Programa școlară: Clasa
clasa IIII și clasa a IV-a; Aprobată în 19.03.2013
-Adina Grigore și colaboratorii, Arte
vizuale și abilități practice, manual, Editura Ars Libri, 2016, Argeș
-Educaţie plastică – ghid metodologic,
clasele I – IV – Silvia Drăghicescu, Florenţa Drăghicescu;
MOMENTUL
ORGANIZATORIC: Creez un climat psihopedagogic
favorabil desfăşurării lecţiei. Asigur
materialele necesare pentru lecţie .
DEMERSUL
DIDACTIC
Nr.
crt
|
Etapele lecţiei
/timp
|
Ob
Op
|
Activitatea propunătorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse procedurale
|
Resurse materiale
|
Forme de organizare
|
Forma
de evaluare
|
1.
|
Captarea şi orientarea atenţiei/
6 min.
|
|
Adresez elevilor
următoarele întrebări:
-Ați privit
vreodată cu atenție un tablou?
-Ce aspecte
observați atunci când aveți în față o lucrare plastică?
- Dacă privim
cu atenție culorile, acestea ne transmit anumite emoții?
- Vă invit să
priviți câteva creatii plastice!
Prezint
elevilor cu ajutorul videoproiectorului trei lucrări unde este ilustrat
anotimpul Toamna ale artiștilor:
-Alexandru
Ciucurescu
-Kimon Loghi
-Rudolf
Schweitzer
1-Ce culori predomină în aceste imagini?
Solicit apoi elevilor să-şi exprime preferinţa pentru o anumită culoare.
|
Ascultă cu
atenție. Răspund la întrebările adresate de propunătoare.
-Da!
-Observăm culorile ce s-au folosit în realizarea
lucrării respective.
-Într-adevăr, culorile calde ne transmit emoții
pozitive, iar lucrările unde predomină culorile reci ne insuflă o senzație de rece.
1-În imaginile prezentate cu ajutorul
videoproiectorului, predomină roșu și galben
Elevii își vor exprima preferința pentru o anumită
culoare.
|
Conversaţia
euristică
Expunerea
Conversaţia
|
Imagini
diferite din natură
Video-proiector
Planșă proiecție
|
Frontală
Frontală
|
Aprecieri verbale
Observ
comportamentul
elevilor
|
2.
|
Reactualizarea
cunoștințelor
însușite
anterior
3 min.
|
O1
O2
|
Înainte să trecem la
subiectul lecției noastre de astăzi, propun să ne reamintim câteva lucruri
despre culori, ghidându-ne după cercul cromatic.
1.Care sunt
culorile primare (de bază)?
2.Care sunt
culorile binare (secundare)?
3.Care sunt
culorile calde?
4.De ce sunt
numite culori
calde?
5.Care
sunt culorile reci?
6.Care
sunt nonculorile?
7.Cum se obțin
tonurile de roșu?
8.Ce este
nuanța?
9.Ce este
tonul?
|
1.Culorile primare
sunt: roșu, galben, albastru.
2.Culorile binare sunt: orange, verde, violet
3.Culori calde
sunt: Roșu, Orange, Galben;
4.Culorile calde produc o stare de
bine şi de căldură.
5- Culorile reci
sunt: Verde, Albastru, Violet;
6. Albul și negru sunt nonculori.
7. Tonurile de roșu se obțin prin adăugare de alb sau
negru la culoarea roșie.
8.Elevii definesc nuanța ca fiind procedeul
de a amesteca două culori vecine sau două culori primare luate în cantități
egale sau inegale.
9.Elevii definesc tonurile ca fiind drumul parcurs de o culoare de la deschis
(în combinație cu alb) până la închis ( în combinație cu negru) formează
scara tonală.
|
Conversația
Conversația
euristică
|
Planșă
demonstrativă
Cercul cromatic
|
Frontală
Frontală
Frontală
|
Observ
comportamentul elevilor
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
|
3.
|
Anunţarea temei şi a obiectivelor
1 min.
|
|
Astăzi la ora de educație plastică vom
realiza o lucrare pe care o vom
denumi: Peisaj de toamnă.
Vom
descoperi împreună tonurile
și nuanțele, apoi le veți folosi în lucrările voastre, în funcție de
preferința fiecăruia pentru o culoare și, bineînțeles, ținând cont de paleta
bogată a culorilor pe care ni le oferă anotimpul toamna.
|
Ascultă cu atenţie tema activității.
|
Explicația
|
|
Frontală
|
Observ
comportamentul elevilor
|
4.
|
Dirijarea învăţării
25 min
|
O3
O4
|
Solicit elevilor
să realizeze câte un peisaj de toamnă, folosind culorile
astfel: două culori principale și nuanțe și tonuri ale acestora.
Le explic și fac
demonstrația etapelor de lucru:
1.Elaborarea echilibrată a fondului;
2.Schiţarea şi redarea detaliilor;
3.Acoperirea echilibrată a paginii;
4.Finisarea şi corectarea lucrării.
Reamintesc elevilor
că trebuie să țină cont de raporturile
apropiat-depărtat , în față vor desena forme mai mari, în spate forme mai
mici.
Le precizez care vor fi criteriile de evaluare ale lucrărilor;
-Realizarea temei plastice si a
subiectului
-Expresivitatea formei plastice
-Armonia cromatica
-Creativitate, originalitate
-Finalizarea
lucrării
Le urez: ,,Spor la
lucru!”
Un videoclip cu
imaginile toamnei pe muzica lui Antonio Vivaldi se va derula pe tot parcursul
lecției, pe ecranul videoproiectorului .
Voi supraveghea activitatea elevilor, corectând unele greşeli şi dându-le explicaţii acolo unde este
necesar pentru a realiza lucrări originale.
Menționez elevilor că cei care nu reușesc să-și finalizeze lucrarea în
timpul alocat acestui moment, nu vor mai putea expune planșa respectivă.
Îi anunț din timp pe elevi când trebuie să finalizeze lucrările, pentru a
putea participa cu ele la momentul de evaluare..
|
Elevii
îndeplinesc sarcinile propunătoarei.
Sunt atenți la
enunțarea etapelor de lucru.
Elevii vor repeta
etapele de lucru ce trebuie urmate pentru finalizarea lucrării.
Elevii
vor lucra independent și vor pune întrebări, dacă întâmpină dificultăți.
|
Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Exercițiul
|
Manuale
AVAP
Video-proiector
Planșă
video-proiector
Imagini
videoclip
|
Frontală
individuală
|
Aprecieri verbale
Observ
comportamentul elevilor
|
5.
|
Evaluarea
12 min.
|
O5
|
După ce elevii vor finaliza
lucrările, acestea vor fi expuse în fața clasei la un panou, se vor analiza
şi discuta ţinând cont de criteriile de apreciere stabilite anterior.
Pentru gestionarea eficientă a timpului, voi invita câte un reprezentant
al fiecărei grupe (voi considera fiecare rând de elevi o posibilă grupă) să
iasă în față și să seleteze lucrarea
care respectă criteriile stabilite de evaluare.
Lucrările selectate vor fi premiate și
recompensate cu diplome.
|
Apreciază lucrările
colegilor respectând criteriile de evaluare stabilite anterior;
|
Conversația
euristică
|
Panou
Lucrările elevilor
Diplome
|
frontală
|
Aprecieri
verbale
|
6.
|
Realizarea
feedback-ului
2 min.
|
|
Adresez
următoarele întrebări:
-Ce
ati pictat astăzi?
-Indicati
modalitatile prin
care
ati obtinut efectele expresive în lucrările voastre.
|
Elevii răspund la întrebările propunătoarei.
-Am pictat un peisaj de toamnă!
-Am folosit tonuri și nuanțe ale culorilor
principale.
|
Conversația
euristică
|
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
7.
|
Încheierea lecţiei
1 min.
|
|
Fac aprecieri
și observații evidenţiind efortul pe care l-a depus fiecare în realizarea
lucrării.
|
Ascultă cu atenţie.
|
Explicaţia
|
|
Frontală
|
Aprecieri verbale
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Nu se înjura şi nu se face spam
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.